+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» Serwis Europejski
» SP Nr 29
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2001/2002 ::..

 

Quo VadisOtrzęsinyWolontariat11 ListopadaNajładniejsza sala

JasełkaKuligGazetkaKoniec półroczaLekcje tańca

Koniec karnawałuPodsumowanie I sem.WalentynkiHarry PotterRecytacje

Kurier o nasDzień KobietOrtografiaKonkurs recytatorskiDzień Wiosny

KangurDzień ZiemiWybory samorząduGimnazjada Ortograficzna3 Maja

Egzamin gimnazjalnyDzień SportuKoniec rokuZjazd informatykówSport

 

 wrzesień 2001

   Ostatnio wybraliśmy się na najnowszy film Jerzego Kawalerowicza, czyli "Quo vadis?" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.

   W ekranizacji zagrali między innymi: Paweł Deląg jako Marek Winicjusz, Magdalena Mielcarz jako Ligia Kallina, Bogusław Linda-Petroniusz, Michał Bajor-Neron, Jerzy Trela, czyli Chilon Chilonides, Rafał Kubacki, czyli Ursus oraz Franciszek Pieczka jako Święty Piotr.
Muzykę do filmu napisał Jan Kaczmarek. Scenografię stworzył Janusz Sosnowski, kostiumy zaś zaprojektowane zostały przez Pawła Grabarczyka i Magdalenę Tesławską-Biernawską.

     

Głównym wątkiem dzieła jest miłość Winicjusza i Ligii. Początkowo Marek tak bardzo pragnie zdobyć dziewczynę, że nie waha się użyć siły lub podstępu. Pomaga mu w tym jego stryj Petroniusz. Jednak okazuje się, że Ligia odwzajemnia uczucie Winicjusza, niestety jest chrześcijanką, a on wyznaje wiarę w wielu bogów. Na szczęście Marek nawraca się i zostaje ochrzczony.

   Wszystko to rozgrywa się na tle prześladowań chrześcijan. Neron oskarża wyznawców Chrystusa o podpalenie Rzymu. Rozpoczynają się igrzyska, na których giną dziesiątki ludzi. Uczestniczy w nich również Ligia przywiązana do grzbietu byka, lecz z opresji ratuje ją wierny Ursus. I, jeśli pominąć samobójstwo Petroniusza, to wszystko kończy się dobrze.
Ogólnie film mi się podobał. Bardzo realistyczne były odtworzone przez aktorów postaci. Mile zaskoczyła mnie kreacja aktorska Michała Bajora, który na co dzień z tym zawodem nie jest związany. Był doskonałym Neronem.
   Natomiast najbardziej podobała mi się postać Chilona Chilonidesa stworzona przez Jerzego Trelę. Wydał mi się on rzeczywiście prawdziwy. Mimo iż chciwy i podstępny, zdołał przekonać mnie do swojej osoby i ucieszył mnie fakt jego nawrócenia na wiarę chrześcijańską. Pozostali odtwórcy głównych ról również zagrali wspaniale i należy im się pochwała. Może trochę rozczarowała mnie gra Rafała Kubackiego, o którym było wcześniej dosyć głośno, ale i tak myślę, że jak na początek zagrał wystarczająco dobrze.
   Doskonale zostały odtworzone realia opisanej przez Sienkiewicza epoki: cezar podbijający coraz nowsze kraje, igrzyska w Koloseum, prześladowania wyznawców nowej religii. Wszystko to poparto odpowiednimi dialogami, scenografią i kostiumami. Z mojego punktu widzenia dekoracje wyglądały na prawdziwe, a kostiumy doskonale je uzupełniały. Scenografii nie było chyba tylko w jednej ze scen. Pod koniec filmu ukazała się nam panorama Rzymu, jednak był to Rzym teraźniejszy (co poniektórzy zauważyli nawet jadące samochody). Można to wytłumaczyć jedynie tym, że scena miała znaczenie metaforyczne, a widok i tak był imponujący.
Nie dostrzegłam zbytnio muzyki w ekranizacji "Quo vadis?", a jednak była ona tam obecna.

   Chociażby podczas uczt u Nerona. Lecz poza śpiewem i grą cezara na cytrze, najbardziej zauważoną przeze mnie muzyką był śpiew chóru, towarzyszący scenie pożerania chrześcijan przez lwy. Mimo iż był to podkład muzyczny i autentycznie pieśń śpiewali chórzyści, całość wyglądała, jakby śpiewał to tłum klęczących w Koloseum ludzi.
   Film był naprawdę imponujący, więc jeśli jeszcze go nie widzieliście, to szybko biegnijcie po bilety! Osobiście nie mam większych zastrzeżeń, może poza tym, że wydał mi się dosyć długi i sądzę, iż mógłby być krótszy o te 10-15 minut. Ale i tak podobał mi się i nie żałuję wydanych pieniędzy. Naprawdę warto było to obejrzeć!
  


  ZDJĘCIA   

   W poniedziałek 22 października jak w większości szkół, starym zwyczajem odbył się chrzest pierwszorocznych „Kociaków”. Zaskoczone i nieświadome tego, co je niedługo spotka, z radością opuściły lekcje i udały się na salę gimnastyczną. Na uroczystość przyszło całe gimnazjum wraz z gronem pedagogicznym. Wśród zebranych uczniów można było dostrzec zaciekawione twarze czekających na rozpoczęcie zabawy.  Wyczytane osoby zostały pomalowane granatową farbą i przebrane w ubrania ochronne w postaci worków na śmieci. Następnie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Odpowiadały one na różne podchwytliwe pytania dotyczące naszej szkoły, a za każdą prawidłową odpowiedź dana grupa zdobywała punkt. Przegrana drużyna musiała pokonać przygotowany wcześniej przez prowadzących tor przeszkód, natomiast zwycięzcy mogli się im tylko przyglądać. Tak więc na początek ci nieszczęśnicy zmuszeni zostali do przejścia na kolanach paru metrów po... grochu. Potem czekał na nich tunel ławek szkolnych pełen niespodzianek, gdyż po wyjściu z niego wszyscy mieli białe twarze, a niektórzy nawet ubrania. Jak się później okazało w tunelu zostali ubrudzeni jakąś mączną, kleistą mazią. Następnie poczęstowano ich dziwną czerwonobrązową substancją. Jedna osoba twierdziła nawet, że jej smakowało, ale sądząc po minach, reszta była temu raczej przeciwna. Później wszystkich uderzono jeszcze rózgami na szczęście i zmuszono do udawania małp. Na zakończenie ceremonii pierwszoklasiści złożyli dość kontrowersyjną przysięgę, której słów niestety nie jestem w stanie przytoczyć i zmęczeni trudami pokonywania przeszkód rozeszli się do swoich klas.  Na korytarzach jeszcze przez długi czas można było usłyszeć wszystkim znane „kici kici”. I na tym na szczęście się skończyło. Słynna „spłuczka” i „whiskas” chyba na dobre wyszły z mody. Mimo to tegoroczne koty nie zniechęciły się, a wręcz przeciwnie, solennie sobie obiecały odegrać się za rok. Szóstoklasiści – lepiej miejcie się na baczności! 
     Szkolne kolo wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum Nr 20 działa od kwietnia 2001 roku. Powstało w odpowiedzi na potrzeby środowiska lokalnego - Klubu "Relaks" i świetlicy socjoterapeutycznej działającej przy Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów "KLANZA". Do klubu i świetlicy uczęszczają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20. Od kwietnia 2001 roku wolontariusze pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, organizują czas wolny w świetlicy. W tej formie pomocy sprawdziły się: Magdalena Wilga, Marta Matejczyk, Anna Rynkowska i Małgorzata Gierek. Część dziewcząt uczęszcza na spotkania Koła Seniora - biorą udział w zajęciach koła, a ich obecność (szczególnie Żanety Bielskiej) jest ciepło przyjmowana przez starszych ludzi. W festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym na Osiedlu Młodych również nie mogło zabraknąć wolontariuszy - organizowali konkursy, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne. Za swoją pracę otrzymali podziękowania złożone na ręce Dyrektora szkoły i opiekuna koła, a także zostali zaproszeni do wyjazdu do Surażkowa, gdzie mogli miło spędzić dzień w gronie ludzi zaangażowanych w pracę wolontarystyczną. Rok szkolny 2001/2002 wolontariusze rozpoczęli udziałem w zajęciach z dziećmi niepełnosprawnymi na terenie Wioski Olimpijskiej, zorganizowanej w Publicznym Gimnazjum nr 18 z okazji III Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Aktywności Motorycznej (pod patronatem Olimpiad Specjalnych). Wspaniałą postawą wyróżniły się: Iwona Osiennik, Justyna Klimczuk, Magdalena Wilga, Żaneta Bielska i Justyna Parfieniuk. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu biorą udział w aukcjach na terenie szkoły, takich jak „Aukcja książek używanych”, „Świąteczna loteria fantowa”, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, np. świąteczna pomoc tym, którzy jej potrzebują. Pomagają również tym, którzy zwrócą się z prośbą o pomoc (np. opieka nad dziećmi w Społecznej Szkole Podstawowej nr 8 i Społecznym Przedszkolu nr 1), a także biorą udział w akcjach ogólnopolskich (np. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”).

 Jeśli chcesz pomagać innym razem z nami – przyjdź!

Spotkasz ludzi życzliwych, pełnych przyjaźni do drugiego człowieka. Razem z nimi spędzisz radosne chwile – czas przeznaczony na zajęcia integracyjne. Będziesz mógł porozmawiać o własnych oczekiwaniach wobec życia, potrzebach, uczuciach. Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu jest Barbara Kardasiewicz – pedagog Publicznego Gimnazjum nr 20, a członkami: Olga Jastrzębska (inicjator ruchu wolontarystycznego na terenie szkoły), Magdalena Wilga, Żaneta Bielska, Justyna Parfieniuk, Iwona Osiennik, Justyna Klimczuk, Anna Rynkowska, Marta Matejczyk, Małgorzata Gierek, Katarzyna Kamińska, Anna Sekuła, Anna Ostaszewska, Marta Maliszewska, Urszula Oniskiewicz i Kornelia Guzewicz. Od listopada 2001 roku weszli do naszego grona: Alicja Kozaczuk, Maciej Bruk, Karol Barwik, Gabriel Niesterowicz i Marcin Szamreta. Od grudnia 2001 rok wolontariusze Publicznego Gimnazjum nr 20 objęci zostaną patronatem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „KLANZA” i w przyszłości będą tworzyć Wolontariat „klanzowski”. 
 11 listopada
- Święto Niepodległości - cała Polska obchodziła 83 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji dnia 12 listopada około godziny dwunastej odbył się w naszej szkole apel poświęcony temu świętu.
 Uroczystość przygotowała klasa II b. Po przemówieniu pani dyrektor uczniowie zaprezentowali wiersze i fragmenty znanych dzieł o tematyce związanej z wydarzeniami 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. Recytacja przeplatana była pieśniami patriotycznymi oraz wykonywana na ich tle. Całości dopełniały odpowiednie stroje (harcerzy, żołnierzy, partyzantów), tabliczki z wypisanymi datami oraz symboliczny znak orła białego, który z początku przykrywały kraty, zaś na zakończenie zostały one zdjęte na znak odzyskania prze Polskę wolności. 
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor i uczniowie rozeszli się do sal.
 

 
Konkurs na najładniejszą salę

   Jakiś czas temu ogłoszono w Publicznym Gimnazjum Nr 20 konkurs na najładniejszą salę lekcyjną. Każdej klasie przydzielono jedną z pracowni i już po kilku dniach nasze izby lekcyjne stawały się coraz ładniejsze, bardziej kolorowe i przyjemniejsze. Przybywało roślin doniczkowych i ozdób. Powstawały nowe gazetki ścienne, które codziennie ulepszano, aby były jeszcze piękniejsze. 
   W sali spotkań samorządu szkolnego powieszono regulamin konkursu, który mówił, że w skład komisji oceniającej wchodzą nauczyciele nieposiadający wychowawstwa, przedstawiciele poszczególnych klas oraz pani dyrektor, zaś przy ocenie pod uwagę brany będzie między innymi wkład pracy uczniów i porządek w sali. Mimo że nie wiedziano, jakie nagrody przewidzieli organizatorzy, wszystkie klasy, jak mogły najlepiej, zadbały o swoje sale i z niecierpliwością czekały na ocenę. Pewnego dnia na korytarzu pojawiła się komisja sędziowska. Obejrzała dzieło pracy rąk uczniów, jednak nie podała wyników konkursu, mówiąc, że nastąpi to podczas rozdania nagród. Czas mijał. Wszyscy się niecierpliwili, a pomysłodawcy konkursu twierdzili, że czekają aż sponsorzy zakupią nagrody. Aż wreszcie nastąpił ten wielki dzień. Ogłoszono apel, na którym wymieniono zwycięzców. Było ich bardzo dużo. Zapamiętałam tylko to, że za pierwsze miejsce klasy otrzymały złoty kwietnik, za drugie - srebrny, a za trzecie - brązowy. Wkrótce nagrody znalazły się w salach, które, mimo że konkurs już się skończył, nadal były piękne.
 


 ZDJĘCIA

 Jasełka

Zapewne w każdej szkole tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywają się jasełka, czyli przedstawienia związane tematycznie z Bożym Narodzeniem. Tak było także w naszym gimnazjum. 21 grudnia w piątek (ostatni dzień nauki w 2001 roku) ok. godziny 13 odbył się występ jasełkowy przygotowany przez naszą katechetkę J. Wysztygiel oraz uczniów klas pierwszych i drugich. Odczytano fragment Ewangelii dotyczący narodzenia Jezusa. Mówiono o tym, że jedynie w Polsce nadal kontynuuje się zwyczaj kolędowania. Śpiewano i grano (skrzypce i jedna gitara - w drugiej pękła struna) najpiękniejsze polskie kolędy, nie zapominając o stworzonej na Podlasiu przez Franciszka Karpińskiego kolędy „Pieśni o narodzeniu Pańskim”, tj. „Bóg się rodzi, moc truchleje”.
Na zakończenie twórcy jasełek złożyli nauczycielom i uczniom życzenia spokojnych i wesołych świąt, a także głos zabrała pani dyrektor, przypominając, że już 2 stycznia wracamy do szkoły.
  Kulig

Na pewno każdy z was choć raz w życiu był na kuligu. I z pewnością chciałby przeżyć to jeszcze raz. Podobnie było z uczniami naszej szkoły, a dokładniej klasy II b i c. Gdy tylko dowiedzieli się oni o możliwości wyjazdu, nie namyślając się długo (w przeciągu zaledwie kilku dni) wpłacili pieniądze i pojechali. Było to 9 stycznia we środę. Jednak nie wszyscy tego dnia mieli dobre humory. Ci, dla których nie wystarczyło miejsc w autokarze, musieli przyjść do szkoły na lekcje. Jeszcze bardziej zrzedła im mina ok. godziny 1215, gdy będąc na języku angielskim (okna klasy wychodziły na ulicę) ujrzeli podjeżdżający autokar i wybiegającą z niego gromadkę kolegów. Następnego dnia wycieczkowicze podzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z pozostałą częścią klasy, zaś ci, którzy byli dzień wcześniej w szkole zapowiedzieli, że następnym razem to właśnie oni szybciej wpłacą pieniądze i pojadą w siną dal.
  Gazetka

   Tuż po Świętach Bożego Narodzenia powstał pomysł stworzenia w naszej szkole gazetki. Jednak zanim mogło to nastąpić, należało przeprowadzić ankietę wśród uczniów. Uzupełnianie ankiety miało się odbyć podczas godzin wychowawczych w pierwszym tygodniu po przerwie świątecznej. Niestety, popsuło się szkolne ksero, co uniemożliwiło zamiary uczniów. Ankietę przeprowadzono więc w dniach 14-17 stycznia, czyli tydzień później niż zamierzano. Znalazły się w niej między innymi takie pytania jak: „Czy chcesz aby w naszej szkole powstała gazetka?”, „Jakie tematy chcesz, aby były w niej poruszane?”,
   „Z przedstawicielem jakiego zawodu chciałbyś, aby przeprowadzono wywiad?”, „Jaki tytuł mogłaby mieć, według ciebie, ta gazetka?” i wiele innych dotyczących jej składu i treści. Ankieta była anonimowa, zaś podpisując się na niej, wyrażało się chęć pomocy w tworzeniu przyszłej gazetki. Jednak można było zgłosić się także bezpośrednio do pani J. Kiercul, która opiekuje się uczniami tworzącymi naszą „czwartą władzę w szkole”.
 Koniec półrocza

   2 stycznia wróciliśmy do szkoły po dość krótkiej, jak nam się wydawało, przerwie świątecznej. Ponieważ byliśmy „bardzo wypoczęci” i „chętni” do nauki, niektórzy z nas poprawiali jeszcze złe oceny. Jednak nie tylko im było ciężko. Każdemu zależało na jak najlepszym stopniu. Pełni niepokoju i napięcia dowiadywaliśmy się o wynikach ostatnich kartkówek i testów.
   Atmosfera była dość nerwowa, ponieważ już 15 stycznia miała odbyć się pierwsza Rada Pedagogiczna, a na 18 stycznia o godzinie 17 (ostatniego dnia przed feriami zimowymi!) WYWIADÓWKA. Tak więc czternastego wszyscy odetchnęli z ulgą. Jedni szczęśliwi z powodu dobrych ocen, drudzy z nadzieją, że w następnym półroczu będzie lepiej. Niedługo powinien odbyć się apel podsumowujący pierwszy semestr, jednak, ktoby o nim myślał, kiedy już za parę dni rozpoczną się ferie.
 Lekcje tańca

W ubiegłym roku szkolnym przeprowadzono ankietę wśród rodziców uczniów naszego gimnazjum. Miała ona głównie na celu polepszenie organizacji pracy w roku obecnym.  
Lekcje tańca 
 W ankiecie umieszczono między innymi pytanie „Czy chcecie Państwo, aby zamiast czwartej godziny w-f wprowadzono naukę tańca? TAK – NIE.” Większość rodziców zaznaczyło TAK i zgodnie z ich wolą od września 2001 roku pani Anna Michalewicz uczy nas tego dość rzadko spotykanego przedmiotu.
Naszym pierwszym tańcem był tzw. „powitalny”. Z pozoru dość łatwy do nauki, sprawił nam nieco trudności. Jednak kilka tygodni później tańczyliśmy już polkę i powoli poznawaliśmy sekrety amatorskiego i zawodowego ruchu tanecznego. A więc czekały nas tańce standardowe i latynoamerykańskie! Wkrótce nauczyliśmy się również podstawowych figur walca angielskiego, przy okazji poznając jego historię, styl i charakter.
I tak zgłębiając zarówno praktyczną jak i teoretyczną wiedzę o tańcach przepracowaliśmy pierwsze półrocze, powoli przyzwyczajając się do nowego przedmiotu, który interesował nas coraz bardziej, gdy nagle doszła do nas wiadomość, iż w następnym semestrze ma go nie być. Tak więc pozostały nam 2-3 lekcje, podczas których zdążyliśmy opanować jeszcze podstawowe kroki samby brazylijskiej.
Niedługo po tym wszedł w życie nowy rozkład zajęć, w którym nie znaleźliśmy już tegorocznego przeboju, jakim był taniec. Jedynymi, których nie zmartwiła nowa sytuacja byli pierwszoklasiści, gdyż u nich taniec ma być realizowany, jako jeden z przedmiotów obowiązkowych, do końca roku!
 

Pożegnanie karnawału


Czas akcji: 7 luty 2002, godz.17.30; 
miejsce akcji: MOZART
akcja: pożegnanie karnawału przez gimnazjalistów.
 

Koniec I półrocza

8 lutego ok. godziny 1300 odbył się w naszym gimnazjum apel. Podczas niego klasa pierwsza podsumowała pierwsze półrocze, dokładnie omawiając wyniki każdej z klas (ilość uczniów, średnia klasy, frekwencja, ilość ocen wzorowych i niedostatecznych itp.) oraz zwracając szczególną uwagę na czytelnictwo klas i poszczególnych osób, które przeczytały najwięcej książek, nie pomijając ogólnej średniej szkoły.
Po części informacyjnej zorganizowano mini konkurs literacki polegający na rozpoznawaniu recytowanych fragmentów utworów (m.in. „Opowieści wigilijnej”, „Dziadów”, „Prefacji”, „Biblii”). Zwycięzcą okazał się pierwszoklasista, który otrzymał nagrodę książkową.
Po konkursie jego organizatorzy przekazali głos pani dyrektor, która wręczyła szereg nagród. Były to głównie pozycje książkowe wręczane laureatom konkursu „Alfik” oraz osobom, które zajęły wysokie miejsca w konkursach przedmiotowych. Jednak zapewne największą niespodzianką okazały się puchary za zajęcie trzech pierwszych miejsc w sportowych rozgrywkach międzyklasowych. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa II c i to właśnie w ich sali można obecnie oglądać złoty puchar szkoły.
 

Walentynki 

Zapewne wszyscy wiedzą jak bardzo, bardzo ważnym dniem jest 14 luty. Oczywiście są to Walentynki. W Polsce są one obchodzone od niespełna kilku lat, jednak znalazły akceptację szczególnie wśród zakochanych.
W naszej szkole tradycyjnie tego dnia działała walentynkowa poczta. Każdy mógł wysłać liścik do ukochanej bądź ukochanego i być pewnym, że trafi on do właściwej osoby.

W tym dniu nikt nie mógł skupić się na lekcjach, dlatego też nauczyciele nie robili nam kartkówek ani klasówek. Wszyscy byli roztargnieni, jednak pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i zorganizowali apel. Co prawda był on dość krótki, ale dobre i to! Przedstawiono w nim szkolną wersję telewizyjnej „Randki w ciemno”, której zwycięzcy wygrali podróż na plac zabaw przed szkołą! Po występie głos zabrała pani dyrektor.
I to wszystko co wydarzyło się w naszym małym gimnazjum przy Promiennej 13a w ten szczególny, mroźny dzień ...
 

 Harry Potter

11 lutego uczniowie pierwszych i drugich klas wybrali się do kina TON na film „Harry Potter i kamień filozoficzny”.
Jest to wspaniała ekranizacja przygód najpopularniejszego obecnie bohatera literatury dla dzieci i młodzieży – Harry’ego Pottera. Film rozpoczyna się w momencie gdy w dniu jedenastych urodzin Harry trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Jednak wcześniej (jak zapewne wiedzą miłośnicy książek o Harrym Potterze) stracił on rodziców i sam, jedynie dzięki niespotykanej sile magicznej, uszedł z życiem ze spotkania z największym czarnoksiężnikiem świata Lordem Valdemortem. I właśnie teraz po wielu latach los znowu skrzyżował drogi jedenastoletniego chłopca i Sam Wiesz Kogo. Jednak o tym, jak Harry’emu udało się tym razem cało wyjść z opresji, dowiecie się, oglądając film.
Nawet jeśli ktoś czytał już książkę pani Rowling, powinien wybrać się do kina i obejrzeć jej ekranizację. Wierność, z jaką producenci odzwierciedlili świat Harry’ego sprawia, iż oglądając film mimo woli stajemy się przyjaciółmi Pottera i wraz z nim przeżywamy jego przygody, radości i smutki.
Śmiało można stwierdzić, że film w większości podobał się. Świadczyć może o tym m. in. fakt radości i szczęścia uczniów (okazanej oklaskami), gdy Gryffindor wygrywał rywalizacje między domami Hogwartu.
Tak więc „Harry Potter i kamień filozoficzny” zyskał akceptację wśród młodzieży.
 

Konkurs Recytatorski

W poniedziałek 25 lutego odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji współczesnej. Były to eliminacje do międzyszkolnego konkursu, który odbędzie się 21 marca. Miał on na celu wyłonienie spośród uczniów naszego gimnazjum tych, którzy wezmą udział w konkursie miejskim. Do uczestnictwa zgłosiło się wielu chętnych (w tym tylko 1 chłopak!), jednak część z nich zrezygnowała tuż przed konkursem.
Wszyscy zebrali się około godziny 1300 w sali polonistycznej i przystąpili do recytacji poezji współczesnej. Po krótkiej przerwie trzyosobowe jury ogłosiło wyniki: pierwsze miejsce zajęła Justyna Krupkowska (kl. II b), drugie – Małgorzata Kozielska (kl. I c), trzecie – Ewelina Sebeszuk (kl. I c), czwarte – Magdalena Haniewska (kl. II b), a miejsce piąte – Agnieszka Zrajkowska z klasy III a. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 


 

Od pewnego czasu „Kurier Poranny” w każdy wtorek zamieszcza specjalny dodatek „Kurier Ucznia”, w którym redaktorzy przedstawiają kolejne białostockie gimnazja.
    Również nasza szkoła doczekała się swojej strony. A było to dnia 12 lutego 2002 roku. Oto wybrane fragmenty dokładnie podsumowujące wiadomości o naszym gimnazjum oraz osiągnięcia uczniów.
    SZKOŁA W PIGUŁCE

Publiczne Gimnazjum nr 20 w Białymstoku 
Ulica Promienna 13a
Liczba uczniów – 245
Liczba klas – 9
Liczba sal lekcyjnych – 7
Średnia ilość uczniów w klasie – 27
Sala gimnastyczna – jest (wspólna z SP nr 29)
Sala informatyczna – jest
Koła zainteresowań – matematyczne, fizyczne, chemiczne,koło żywego słowa
Sekcje sportowe – działa Szkolny Klub Sportowy

     SUKCESY

Drużyny chłopców i dziewczyn zdobyły  - I miejsce w Mistrzostwach Województwa w sztafetach pływackich, 
A oto zdobywcy indywidualnych pierwszych miejsc: 
- Marlena Misztalewska (kraul)
- Anna Borowska (delfin)
- Alicja Kozaczuk (grzbiet)
- Magda Mackiewicz (klasyczny)
- Marcin Lach (kraul)
- Patryk Wojszko (delfin)
- Karol Mrowiec (grzbiet)
- Kacper Konopko (klasyczny)
W Mistrzostwach Polski 14-latków najlepsi okazali się:  
 - Marlena Misztalewska, zdobywając drugie miejsce na dystansie 400 i 800 m w stylu dowolnym,
 - Karol Mrowiec, zajmując drugie miejsce na dystansie 100 i 200 m w stylu grzbietowym.

   A oto inne sukcesy: 
- w mistrzostwach miasta w biegach przełajowych IV miejsce zdobył Kacper Konopko,
- w mistrzostwach miasta w tenisie stołowym dziewcząt, V miejsce zajęły Renata Gawrycka, Anna Borowska i Anna Lisowska,
- Monika Kulikowska zwyciężyła w białostockim biegu przełajowym,
- Łukasz Krupka zajął V miejsce w skoku w dal,
W II Miejskim Turnieju Ortograficznym mistrzem ortografii została Katarzyna Gąsowska,
W konkursie Alfik Matematyczny I miejsce w województwie zajął Łukasz Popławski, a II miejsce – Tomasz Marczuk,
 W konkursie Alfik Polonistyczny – I miejsce w województwie zdobyła Justyna Krupkowska i Andrzej Smyk, a III miejsce – Małgorzata Gliszczyńska,
 W Międzyszkolnym Konkursie „Polska w Europie i na świecie” I miejsce zajęła Katarzyna Gąsowska i Karol Fiedorczuk, II – Piotr Suwała, III – Paweł Gryc,
   Ponadto:
Anna Stanisławska dostała się do musicalu METRO w Warszawie
Paulina Kupińska zajęła I miejsce w Makowie Mazowieckim na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego
Krzysztof Kupiec zdobył II miejsce na zawodach strzeleckich z karabinka pneumatycznego w Białostockim Klubie UKS.
 
Reporterzy „Porannego” przeprowadzili także sondę wśród uczniów na temat „Co byś zmienił w swojej szkole?”. Według udzielonych odpowiedzi gimnazjaliści założyliby radiowęzeł, wydali własną gazetkę szkolną lub po prostu nic by nie zmieniali w swojej szkole.
  Dzień Kobiet

   Z okazji Dnia Kobiet 8 marca w naszym gimnazjum odbył się apel. Uroczystość zorganizowała klasa IIa wraz z wychowawcą. Na początku uczniowie zapoznali przybyłych z krótką historią tego pięknego i powszechnie obchodzonego święta. Po części wstępnej organizatorzy przedstawili postacie kobiet - muzy słynnych pisarzy i poetów. Wymieniono między innymi ukochaną Mickiewicza i Słowackiego, żonę Kochanowskiego czy miłość Dantego. Następnie przedstawiono charakterystykę typowej kobiety, posługując się symbolem róży z „Małego Księcia”. Ponadto swój występ taneczny zaprezentowała jedna z uczennic naszej szkoły.  Po akademii głos zabrał przedstawiciel męskiej „części” naszego gimnazjum składając najserdeczniejsze życzenia solenizantkom oraz odśpiewując uroczyste „Sto lat”. Warto również dodać, że podczas apelu podano wyniki konkursu biblioteki szkolnej pt. „Kobiety w twórczości poetów”. Zwycięzcą okazała się uczennica klasy IIIa – Renata Gawrycka.  Gratulujemy.
 


 Konkurs Ortograficzny

   19 Marca 2002r. w Publicznym Gimnazjum nr 14 odbył się III Miejski Konkurs Ortograficzny. Po wewnątrz szkolnych eliminacjach do napisania niełatwego dyktanda wyłoniono po jednej osobie z klas I, II, i III. Reprezentantkami naszej szkoły były: Gosia Kozielska - Ic, Kasia Gąsowska - IIb (ubiegłoroczna mistrzyni ortografii) i Renata Gawrycka - IIIa, które wraz z panią Wysztygiel udały się do sąsiedniego Gimnazjum. 
Dziewczyny rozpoczęły zmagania o godzinie 9.00. Wraz z nauczycielami dotarły do wyznaczonych sal i przystąpiły do pisania. Dyktanda nie były proste, zdarzały się wyrazy, w których nawet najlepszy uczeń mógłby zrobić błąd. Nasze uczennice dzielnie sobie poradziły, gdyż nawet „gżegżółka”, „rzeżucha”, czy „białopióra przepiórka” nie sprawiły im większego problemu. Po zakończeniu konkursu uczestniczki, niestety, wróciły do szkoły. Na pewno na długo zapamiętają dzisiejszy turniej. Życzymy im wysokich miejsc i dalszych sukcesów.
 Prace ukażą się na naszej stronie już niedługo po ogłoszeniu wyników, które mają być podane 6 kwietnia (zapraszamy nawet zagorzałych przeciwników poprawnej pisowni).
        Gosik
  Konkurs Recytatorski

   21 marca nasze uczennice: Gosia Kozielska (Ic), Ewelina Sebeszuk (Ib), Justyna Krupkowska (IIb), Magda Haniewska (IIb) i Agnieszka Zrajkowska (IIIa) po wcześniejszych eliminacjach, wraz z Panią Sikorą udały się na Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Współczesnej Poezji Polskiej do Gimnazjum Publicznego nr 3. 
   Miejsce konkursu znajduje się dosyć daleko, więc dziewczęta po dotarciu od razu weszły na salę, na uroczyste rozpoczęcie. Uczestnicy byli wywoływani kolejno, według alfabetu. Na 65 kandydatów, Agnieszka recytowała jako ostatnia... Dopiero o godzinie 19.00 zostały ogłoszone wyniki. 
Trzy pierwsze miejsca przypadły uczennicom innych gimnazjów, oraz Liceum Muzycznemu. Najlepsza z naszej szkoły okazała się Justyna, otrzymała wyróżnienie. Nasze recytatorki po męczącym dniu, wnioskując z wypowiedzi były z siebie zadowolone. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
             Gosik
 


 Pierwszy Dzień Wiosny

   SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY 
   Corocznie dnia 21 marca obchodzony jest pierwszy dzień wiosny, w tradycji szkolnej zwany Dniem Wagarowicza. Już od 2 lat jest on organizowany przez uczniów na terenie naszego gimnazjum – miejscu w tym czasie najbezpieczniejszym. Część uczniów nie uczestniczyła w obchodach, ponieważ wybrała się do SP 2 na konkurs matematyczny KANGUR. Pozostała młodzież zorganizowała występy na sali gimnastycznej, spotkania w salach, podczas których odbywały się dyskusje na różne tematy (np. debata chemiczna dotycząca zanieczyszczeń środowiska w naszym kraju klasy III b) lub wyjścia do kina czy wycieczki za miasto.            
   Około godziny 10.00 uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej. Jako pierwsza zaprezentowała się klasa IIIa, na której występ złożyły się m.in.: czarodziejskie sztuczki „El Magico Kuba” oraz, wzbudzający szczególne zainteresowanie, pokaz zespołu „Leon – come back”. Następnie klasa IIa zorganizowała Wybory Miss Wiosny 2002, które cieszyły się szczególnie zainteresowaniem chłopców. Potem klasa Ia wystawiła teatrzyk kukiełkowy na podstawie bajki Ignacego Krasickiego pt. „Mysz i kot”. 
   Po części artystycznej odbyły się rozgrywki sportowe kl. II c przeciwko reprezentacji szkoły (mecz piłki nożnej i siatkowej). 
   Uczniowie, którzy nie brali udziału w meczach, oglądali w tym czasie na wideo film „Matrix”(kl. Ic, IIb, IIIc), a później zorganizowali gry i zabawy w salach. 
Tego dnia dwie klasy (Ib i Id)wybrały się do lasu. Wycieczka miała na celu integrację uczniów połączoną ze zwiedzaniem Księżyna i ogniskiem z kiełbaskami.
   Klasa IIc uczciła natomiast Dzień Wiosny wyjściem do kina Forum na film pt. „Mali agenci”, zaś klasa IIIb po zajęciach w szkole odwiedziła restaurację Mc Donald’s. 
   Obchody Dnia Wagarowicza zakończyły się w szkole około godziny 14.30. Mimo złej pogody wszystkim podobał się taki sposób zorganizowania czasu w szkole i poza jej murami.
   Na razie nie wiadomo, jak przywitamy wiosnę za rok. Jednak najważniejsze jest to, aby podobnie jak podczas tegorocznych obchodów, młodzież była bezpieczna i pod opieką wychowawców.
  Kangur

   Tegoroczny międzynarodowy konkurs matematyczny „Kangur” odbył się w Publicznym Gimnazjum nr 2. Do zmagań zgłosiło się wiele uczniów naszej szkoły pragnących osiągnąć jak najlepszy wynik. O godzinie 9.00 wybrani prymusi wraz z opiekunami pieszo udali się do sąsiedniej szkoły, aby napisać niełatwy test, trwający godzinę i 15 minut. 
Poszczególne grupy: Kadeci i Juniorzy, a także młodsi: Maluchy i Beniaminy, po zakończeniu zmagań z powrotem wrócili na zajęcia szkolne. Tegoroczny test, jak wypowiadali się uczniowie i nauczyciele okazał się wcale nie łatwy. Niektóre zadania sprawiały trudność nawet najlepszym uczniom, ale na wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na tej stronie znajdziecie też kilka łamigłówek, które pojawiły się na konkursie. 
   Gosik
  Już niedługo - Dzień Ziemi 2002

 – pod takim hasłem odbędzie się w Kurowie Wojewódzki Happening Ekologiczny zaplanowany na 22 kwietnia. Organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 48, Publiczne Gimnazjum nr 18 w Białymstoku oraz Publiczne Gimnazjum w Dojlidach Górnych. Główne konkursy to:  
 - Plastyczny, pod hasłem „Czysta Ziemia”,
 - Fotograficzny, „Najpiękniejsze miejsce w mojej okolicy”,
 - literacki – na hasło reklamujące walory Narwiańskiego Parku Narodowego
a także:
 - na makietę swojego miasta,
 - strój z epoki,
 - trójwymiarową postać zwierzaka.
W obchodach tych wezmą udział uczniowie całego Podlasia – również z naszej szkoły. Już zgłosiło się około 40 osób chętnych do wzięcia udziału w konkursach. Niestety gimnazjaliści nie podejmą się wykonania stroju, makiety ani zwierzaka z powodu kłopotów związanych z ich transportem w miejsce rozstrzygnięcia zawodów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów Happeningu – Fundację Zielone Płuca Polski, Narwiański Park Narodowy oraz MPO Białystok. 
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia. 
 

Dzień Ziemi
22 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum uczcili Dzień Ziemi, ubierając się w jej kolory (zielony, brązowy, popielaty itp.). Tego dnia odbył się również apel przygotowany przez Samorząd Szkolny. Przedstawiono działania gimnazjalistów na rzecz ochrony środowiska w bliskim otoczeniu szkoły (coroczne sadzenie drzewek i krzewów!).
Organizatorzy przewidzieli również niespodziankę dla obecnych na apelu nauczycieli. Zostali oni poczęstowani tzw. pigułką energii (ząbek czosnku + plasterek cebuli + plasterek cytryny).
Ten żart pedagodzy przyjęli z uśmiechem. Na koniec znalazło się również coś dla uczniów – cukierki niespodzianki, w których można było znaleźć m.in. maleńką, zdrową cebulkę. ;))
 Wybory Samorządu Szkolnego

   25 kwietnia odbyły się w naszym gimnazjum wybory na przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Do rywalizacji stanęło 8 osób wybranych z samorządów klasowych. Każdy kandydat miał dwa dni na zareklamowanie się wśród rówieśników. Chętni na przewodniczącego zbierali również podpisy popierające ich kandydaturę...
   Aż nadszedł ten dzień! W czwartek odbyło się tajne głosowanie, w którym każdy mógł wziąć udział. Nieoficjalne wyniki znane były już około godziny 1300. I tak, jak się domyślano, wygrała Emilia Ohajm (na zdjęciu w środku), zaś funkcję zastępcy przewodniczącego Samorządu Szkolnego wywalczyła Marlena Misztalewska (z prawej). Skarbnikiem został Maciej Rusiecki (z lewej).
   Na razie nie wiadomo, co nowy samorząd zamierza zmienić w szkole podczas swej kadencji. Jednak bądźmy dobrej myśli i wierzmy w lepsze jutro.
 III Gimnazjada Ortograficzna

   W sobotę - 27 kwietnia my, czyli Małgorzata Kozielska, Renata Gawrycka i Kasia Gąsowska, pod opieką Pani Kiercul wyruszyłyśmy na III Gimnazjadę Ortograficzną organizowaną przez Gimnazjum Nr 4. Po szybkim dojechaniu na miejsce (w końcu nie pierwszy raz brałyśmy udział w tej zabawie) udałyśmy się do szkoły i jak się niedługo okazało, spotkałyśmy wielu znajomych, również pragnących sprawdzić się w dziedzinie ortografii. W salach roiło się od dziennikarzy chcących usłyszeć chociaż słowo od zdenerwowanych i stremowanych uczniaków. Od razu po wejściu zauważyłyśmy również rozwieszone transparenty i plakaty, mówiące o rozmaitych regułach ortograficznych. Postacie z bajek i komiksów rozśmieszające samym swoim wyglądem. Jednym słowem - atmosfera była bardzo przyjemna.
   Pierwszą część, czyli indywidualne dyktando, rozpoczęto około godziny 12. Poszczególne grupy zostały przydzielone do klas i zaczęły pisanie niełatwej pracy. Po tym zmaganiu uczniowie udali się na główną salę – na II część Gimnazjady, czyli rozgrywki grupowe. Wykorzystane zadania nadsyłane były z różnych szkół. Za naszą krzyżówkę otrzymałyśmy jeden punkt (ale dodaję, że maksymalnie można było otrzymać dwa punkty). W ciągu kilku minut musiałyśmy się uwinąć z rebusem, nie tylko go rozwiązując, ale podając również dokładny cytat i jego autora. Kolejne zadanka okazały się łatwiejsze – różnego rodzaju wykreślanki oraz na zakończenie „państwa - miasta” nieco inaczej. Z wylosowanych literek należało utworzyć jak najwięcej słówek z jakąkolwiek trudnością ortograficzną.

   Kolejnym punktem konkursu był finał grupowy. Spośród kilkudziesięciu drużyn wyłoniono dziesięć najlepszych i ku naszej radości znalazłyśmy się w tej szczęśliwej dziesiątce. J Finał był czymś w rodzaju kalamburów - drużyny przedstawiały zekranizowaną lekturę, dostając po jednym punkcie oraz odgadywały wraz z innymi (dostając dwa punkty za poprawną odpowiedź oraz zapisanie). Okazałyśmy się najlepsze, odgadując prawie wszystkie zagadnienia i przedstawiając nasze (“Małego Księcia”). Z wielkim zapałem przystąpiłyśmy do kolejnych zadań, również związanych z wykreślankami i zadaniami krzyżówkowymi. Na tym ostatnim zakończono zabawę.
W trakcie naszych rozgrywek jury sprawdzało prace indywidualne, lecz niestety żadna z nas nie otrzymała nagrody (Nie ma się jednak co dziwić, gdyż dyktando było naprawdę trudne). W rozgrywkach grupowych zajęłyśmy trzecie miejsce, co jest bardzo wysokim miejscem patrząc na ilość drużyn. Zadowolone, z pełnymi rękami nagród, wróciłyśmy do domu.
   Wszystkim polecam takiego typu konkursy, nie tylko dla sprawdzenia własnych umiejętności, ale podkreślam, że udział w takich imprezach jest punktowany podczas zdawania świadectwa ukończenia gimnazjum!
 

Gimnazjum Nr 20 - III miejsce w Gimnazjadzie Ortograficznej Konstytucja 3 Maja
   13 maja odbył się w naszej szkole apel dotyczący Konstytucji 3 Maja. Został on przygotowany przez klasę Ic. Podczas niego gimnazjalistom przybliżono okoliczności zwołania Sejmu Wielkiego oraz uchwalenia Konstytucji. Recytowano również wiersze poetów polskich, dotyczące ówczesnych wydarzeń.
   Po części przygotowanej przez pierwszoklasistów zorganizowano konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja. W konkursie wzięło udział pięciu uczestników. Pierwsze miejsce zajęły dwie uczennice otrzymując nagrody przewidziane przez organizatorów. Po apelu głos zabrała Pani Dyrektor. Zwróciła się ona w szczególności do trzecioklasistów piszących następnego dnia egzamin gimnazjalny, przypominając im o jego zasadach i życząc im połamania piór.
   Egzamin gimnazjalny
   Dwa dni – 14 i 15 maja 2002 roku - były szczególnie ważne dla trzecioklasistów naszego gimnazjum, ale nie tylko. Również inni gimnazjaliści uczęszczający do ostatniej klasy gimnazjum w całej Polsce w tych dniach pisali egzamin gimnazjalny.  
Przygotowania rozpoczęły się już 13 maja ok. godziny 17.00 . Wówczas na sali gimnastycznej i na holu pojawiły się rządy ławek, przy których, już nazajutrz, uczniowie mieli pisać egzamin. Niedługo wszystko było gotowe. Więc pozostało tylko trzymać kciuki za zdających.
Oni sami pojawili się 14 maja o godzinie 900 . Wszyscy odświętnie ubrani i pełni nadziei na pomyślnie zdany egzamin, zasiedli w ławkach oznaczonych ich nazwiskami i kodami. Pozostały jeszcze jedynie instrukcje do karty odpowiedzi oraz sprawdzenie plomb na kopertach z zestawami egzaminacyjnymi i już każdy trzecioklasista rozwiązywał egzamin, którego wyniki brane będą pod uwagę przy przyjmowaniu do szkół średnich.
   Zarówno część humanistyczna jak i matematyczno-przyrodnicza trwała 120 minut, jednak dla uczniów z dysfunkcjami czas został przedłużony nawet o 50%.
Po zakończeniu egzaminu wszyscy rozeszli się do domów. Jedni pełni radości z dobrze rozwiązanych zadań, inni niepewni swych odpowiedzi, jeszcze inni całkiem załamani niepowodzeniem – jednak tych było na szczęście naprawdę niewielu.
   Na razie nieznane są wyniki egzaminu. Mają one być przysłane do szkoły do 14 czerwca. Wówczas każdy dowie się, czy wykorzystał swoją szansę i czy dostanie się do wybranej szkoły.
Jednak na razie trzecioklasiści nadal uczęszczają na lekcje, ponieważ każdy z nich wie, że egzamin to nie wszystko. Ważne są również oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum, które również będą punktowane przy przyjmowaniu do liceów.
 


 ZDJĘCIA   

 Konkursy, Przedstawienia, Dzień Sportu, Dzień Matki
   W dniach 24 i 25 maja 2002 roku w naszym gimnazjum i szkole podstawowej odbywało się szereg imprez z okazji: Dnia Matki i Dnia Sportu oraz konkursy, pokazy i przedstawienia.
Zabawy rozpoczęły się już w piątek - Konkursem piosenki i tańca. Dziewczyny (znalazło się również kilku chłopców) z klas I-IV szkoły podstawowej przedstawiały swoje umiejętności przed komisją i publicznością na sali gimnastycznej. Po południu odbył się konkurs informatyczny przygotowany przez naszego informatyka dla gimnazjum i młodszych kolegów z SP. W rozgrywkach brali udział sami chłopcy. Najlepszy okazał się Andrzej Smyk z klasy Ic, a następnie po nim Karol Mrowiec z klasy IIc.
   Następnego dnia (w sobotę), wszystkie przygotowane imprezy rozpoczęły się o godzinie 900. W kilku salach odbył się konkurs czytelniczy dla szkoły podstawowej. O godzinie 930 na holu 2 piętra gimnazjaliści z koła teatralnego zaprezentowali teatrzyk dla klas najmłodszych.
W tym samym czasie w sali 18 rozpoczęła się debata dotyczącą przemocy. Rozważania te skupiły dość dużą grupę młodzieży. Nad prawidłowym przebiegiem rozmów czuwali prowadzący - trzecioklasiści wraz z reprezentantem samorządu szkolnego. Na debatę zaproszono Panią Dyrektor, Pana Policjanta, a także Panią Psycholog. Rozmowy dotyczyły różnych zagadnień, począwszy od skojarzeń związanych ze słowem „przemoc”, przez uczucia towarzyszące byciu ofiarą, aż do kar dla tych, którzy ją stosują. Na wszelkie pytania zgromadzonych, rzetelnych odpowiedzi udzielali zaproszeni goście. Aby dyskusja była zrozumiała i „przejrzysta” dla wszystkich, prawo głosu miał jedynie posiadacz zielonej piłeczki, którą podawał i odbierał prowadzący. W miarę trwania dyskusji zainteresowani coraz bardziej angażowali się w rozmowy. Jednak niestety tego dnia czas nie stanął w miejscu, a więc i ta debata w końcu zakończyła się podziękowaniami dla gości i wszystkich zebranych.
   Konkurs recytatorski dla klas I-VI szkoły podstawowej rozpoczął się o 1030 i trwał godzinę. Gimnazjum natomiast przygotowało pokazy taneczne na korytarzu. Klasy trzecie popisały się tańcząc walca angielskiego, natomiast pierwsze – sambę i układ taneczny. Następnym widowiskiem były przedstawienia teatralne. Jako pierwsze wystąpiły wybrane osoby z klasy Ia. Przedstawiły kilka scen z „Dziadów”. Po nich, na scenie uczestnicy szkolnego kółka teatralnego odegrali kabaret. Klasy oglądały „Czerwonego Kapturka” w nieco unowocześnionej wersji i kilka scenek z życia ucznia.
Na zakończenie szkoła podstawowa zorganizowała pokazy taneczne, a gimnazjum koncert życzeń na Dzień Matki.
   Przez cały dzień na boisku szkolnym rozgrywano mecze piłki nożnej, siatkówki. Na sali gimnastycznej można było pograć w koszykówkę i obejrzeć pokazy gimnastyczne. Zaprezentowała swój pokaz drużyna dziewczyn z gimnazjum, zdobywczynie II miejsca na Mistrzostwach Białegostoku w areobiku (zawody odbyły się tydzień wcześniej).
Myślę, że wszyscy świetnie się bawili i na pewno każdy chciałby, aby takie lekcje odbywały się częściej. Ponadto uczniowie angażujący się w takiego typu zabawach są nagrodzeni zasłużonymi ocenami z odpowiednich przedmiotów, a to przyda się wielu osobom, zwłaszcza, że zbliża się koniec roku.
  Koniec roku szkolnego 2001/2002

   Koniec roku szkolnego jest szczególnie trudnym okresem dla wszystkich uczniów. Głównym tego powodem są oceny końcoworoczne. Każdy chce aby jego świadectwo było jak najlepsze i ostatnie siły przeznacza na powtórki materiału. Wszyscy mimo, że są zmęczeni upałem, uczęszczają na lekcje według zwykłego planu. Nie ma żadnych ulg i przywilejów!
   A czas mija i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Część ocen jest już wystawiona, niektórzy jeszcze starają się o lepsze stopnie, gdy, inni już pewni swego, cieszą się latem. I już, klamka zapadła, nie ma odwołania – na tydzień przed końcem roku wszyscy mniej lub bardziej zadowoleni kończą naukę. Teoretycznie zajęcia nadal odbywają się, ale kto o nich myśli gdy wakacje są już tak blisko!
   W niezwykłym położeniu są trzecioklasiści. Niedawno przyszły ich wyniki egzaminu gimnazjalnego. Toteż obecnie pochłonięci są wyborem szkoły oraz tym czy dostaną się do tej wymarzonej. Mimo to nadal widujemy ich w szkole. Jednak już nie długo! 21 czerwca klasy pierwsze i drugie uroczyście pożegnają pierwszych absolwentów naszego gimnazjum. W dniu tym odbędzie się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2001/2002, na które gimnazjaliści już przygotowują część artystyczną. Po niej uczniowie otrzymają świadectwa i nagrody po czym rozejdą się do domów.
 Zjazd nauczycieli informatyki

 
 W dniach 18 - 19 maja 2002 roku w miejscowości Mrozy (koło Siedlec) odbyła się wyjątkowa impreza. Po raz pierwszy (w większości) spotkali się opiekunowie pracowni komputerowych z całej Polski. Spotkanie zorganizowali nauczyciele informatyki ze szkół w Mrozach przy współpracy lokalnych władz. Gośćmi zjazdu byli:
Adam Lorens Dyrektor ODN Siedlce, Prof. Maciej Sysło, Marek Sell - twórca MKS_Vira, Dariusz Fabicki - OEIIZK Warszawa, dr Jan Stępniewski Prezes Stowarzyszenia Komputer w Szkole.
   W zjeździe uczestniczył nauczyciel informatyki - Tomasz Włodarczyk.
Więcej informacji i zdjęcia na stronie: KLIKNIJ
 
..:: Wyniki sportowe - rok 2001/2002 ::..

   
Artykuł o naszych uczniach w „Kurierze Porannym” z 15 marca 2002r. 
„Patryk multimedalista”

 

   Młodzi pływacy z województwa podlaskiego udanie reprezentowali region w mistrzostwach Polski 13, 14 i 15-latków.Wielką klasę pokazał Patryk Wojszko (Juvenia Białystok), który okazał się najszybszym zawodnikiem championatu wywalczając cztery złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale.
   Wojszko startował w Myślenicach, gdzie rywalizowali 14-latkowie. Bezapelacyjnie tryumfował w wyścigach kraulistów na 50 (czas:25,8 sek.)i 100 metrów stylem motylkowym (1.01,0 min.) i 100metrów stylem zmiennym (1.03,4). Podopieczny Haliny Stepaniuk i Jarosława Lewkowicza indywidualne srebro dołożył w wyścigu na dystansie 50 metrów stylem motylkowym (27,8), a później pomógł kolegom w sztafetach. Najlepiej pływacy Juvenii zaprezentowali się na 4x100 merów stylem zmiennym. Płynący w składzie: Tomasz Ancutko, Piotr Safrończyk, Marcin Stasiewicz i Patryk Wojszko białostoczanie zajęli drugą lokatę. Brązowe medale przypadły sztafetom 4x200 metrów stylem dowolnym: Ancutko, Safrończyk, Rusiecki i Wojszko i 4x 100 metrów stylem dowolnym Ancutko, Safrończyk, Wojszko i Smyk.
   Najlepiej spośród 15- latków klubu Juvenii wypadł Karol Mrowiec. Wywalczył on złoto na 200 metrów stylem grzbietowym (2.11,2 min.) i srebro na 50 metrów tym samym stylem (28,8). Ponadto był czwarty w wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym (1.02,2). Brązowy medal Marleny Misztalewskiej na 200 metrów stylem dowolnym (2.09,5) to najlepsze osiągnięcie naszych dziewcząt w tej kategorii wiekowej. Misztalewska dwukrotnie tuż za podium plasowała się na 400 i 800 metrów kraulem. Piątą lokatę wywalczyła Anna Borowska na 100 metrów stylem motylkowym (...)
 

 Nasi górą!!!
 

Pozostałe wyniki sportowe znajdują się na stronie SPORT