+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» Serwis Europejski
» SP Nr 29
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2002/2003 ::..


BieszczadyPoczątek rokuWywiad z DyrektorBiebrzaOtrzęsinyDzień Nauczyciela

Konkurs na stronę WWWWycieczka do WilnaDyskoteka11 Listopada"MUR"

Plebiscyt "Złote Klucze"Laureaci Konkursu literackiegoKolędowanieI Turniej o UE

Dyskoteka i KonkursWalentynkiSzkolne ReferendumFestiwal form teatralnychKulig

Próbny egzaminII Turniej o UEDzień WiosnyMisjeFilharmonia

III Turniej o UETurniej recytatorski8 WspaniałychZawody w Pradze

Gimnazjada OrtograficznaKonkurs OrtograficznyIV Turniej o UEWyniki Turniejów o UE

TrójmeczEgzamin gimnazjalnyKonkursy MatematyczneWyniki sportowe

Warsztaty Ekologiczne"Młodzi głosują"Dzień SportuWyniki konkursu teatralnego

WolontariatZjazd Informatyków

 Zdjęcia   


 
Wycieczka Bieszczady
   W czasie wakacji, w lipcu, odbyła się wycieczka pracowników i ich rodzin. Podziwiano Kazimierz Dolny, Bieszczadzkie osobliwości, Lwów i Sandomierz.
   Relację z wycieczki w postaci strony z zdjęciami można obejrzeć tu: KLIKNIJ
 


Początek roku szkolnego
   2 września 2002r.
   "I znów do szkoły..." Na korytarzu słychać rozmowy na temat tegorocznych wakacji, każdy chce się podzielić wspomnieniami i wrażeniami tyle, że teraz pośród uśmiechów i radosnych powitań na twarzach niektórych krył się niepokój. To zrozumiałe w końcu dla wielu z nas była to nowa szkoła, nowe koleżanki, koledzy i nauczyciele. Drugiego września około godziny dziewiątej, zewsząd ciągnęły grupki uczniów, ze zniecierpliwieniem oczekujące uroczystego rozpoczęcia.
   Szkolny gwar przerwał donośny głos nowej Pani Dyrektor - Elżbiety Rogowskiej. Z głośników popłynęły również słowa proboszcza tutejszej parafii oraz trenera naszych dzielnych pływaków (patrz obok). Po rozejściu się do nowych klas i zapoznaniu z nowymi, lub przywitaniu z ubiegłorocznymi wychowawcami uczniowie byli już wolni i gotowi stawić czoła trudom tegorocznej nauki.
Przed trzecioklasistami ostatni rok w gimnazjum i egzamin decydujący o dostaniu się do nowej szkoły. Przed uczniami klas pierwszych trzy lata nauki już jako młodzież, a nie dzieciaki z podstawówki. Zarówno tych najmłodszych jaki i najstarszych czeka rok pełen pracy.
A już za 292 dni wakacje!!!
 Wywiad z Dyrektor Elżbietą Rogowską

Margereta: Czy lubiła Pani chodzić do szkoły? Jaka atmosfera panowała tam podczas lat Pani nauki?
P. Elżbieta Rogowska: Tak, bardzo lubiłam chodzić do szkoły, a nawet powiem, że często zdobywałam dobre oceny i byłam wzorową uczennicą. Zarówno w podstawówce i w liceum, w którym się uczyłam, panowała dosyć surowa atmosfera, jak z resztą w większości szkół. Myślę, że niektóre zachowania dzisiejszej młodzieży byłyby nie do przyjęcia w tamtych czasach. Nauczyciel miał wówczas większy autorytet i było mu z tym o wiele łatwiej. Obowiązek zmiany butów, noszenia fartuszka, a nawet tarczy był ściśle przestrzegany. Przed wejściem do szkoły uczniowie byli sprawdzani przez wychowawców, dzięki czemu zawsze panował ład i porządek.
M.: Czy zawsze chciała mieć Pani kontakt z młodzieżą? Skąd wziął się pomysł zostania dyrektorem?
P. E.R.: Od najmłodszych lat pragnęłam zostać nauczycielką i stale mieć kontakt z młodymi osobami. Chciałam uczyć i jak najwięcej przekazać od siebie innym. Mogę powiedzieć, że po raz pierwszy dyrektorem zostałam przez przypadek, zastępując koleżankę w tym właśnie zawodzie. Moja praca i postępowanie utwierdziły innych w przekonaniu, że bez problemu sprawdzę się na dyrektorskim stanowisku i tak w niedługim czasie owo stanowisko osiągnęłam.
M.: Jakie ma Pani doświadczenia z młodym pokoleniem? Łatwo się z nim pracuje?
P. E.R.: Cóż mogę powiedzieć, otóż przez 12 lat pracowałam na stanowisku dyrektora jednej z białostockich szkół. Mam spore doświadczenie i myślę, że właściwie wykonuję swoją pracę. Sama mam dwójkę dzieci i orientuję się w aktualnych problemach młodzieży.
M.: Od niedawna, bo dopiero od bieżącego roku, jest Pani dyrektorem naszego gimnazjum, ale na pewno orientuje się Pani w problemach szkoły i uczniów. Proszę powiedzieć, czego one dotyczą?
P. E.R.: Jako dyrektor mogę powiedzieć, że szkoła nie posiada wystarczającej bazy do zajęć zachowania fizycznego. W związku z tym chciałabym przede wszystkim rozbudować salę gimnastyczną, zwiększyć liczbę sprzętu sportowego. Oprócz tego uważam, że powinniśmy stworzyć więcej kół zainteresowań. Chciałabym, aby uczniowie spędzali czas wolny pożytecznie i zgodnie z ich hobby. Ponadto wciąż walczę o to, aby lekcje nie kończyły się o tak późnych porach. Według mnie uczniowie powinni się uczyć na jedną zmianę, gdyż nauka do późnych godzin jest męcząca. Jeśli chodzi o problemy uczniowskie, myślę, że w większości przypadków są one podobne: uczniowie wykazują małą chęć do nauki, ale wiadomo, że w tym wieku to normalne; Chcieliby dłuższych wakacji, ferii, ale to chyba zrozumiałe.
M.: Czy uważa Pani reformę szkolnictwa za słuszną?
P. E.R.: Cóż, gdybym była ministrem, myślę, że sprawy reformy potoczyłyby się nieco inaczej. Otóż wprowadziłabym reformę programową, polegającą na większej pracy w szkole, natomiast usunęłabym lub ograniczyła do minimum prace domowe. Uczniowie powinni poświęcać więcej czasu nauce w domu, niż zadaniom do odrobienia. Po tej zmianie myślę, że powróciłabym do obecnego trybu: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum.
M.: Czy według Pani szkoła utrzymuje wysoki poziom nauczania na tle innych gimnazjów?
P. E.R.: Tak, zanim zgłosiłam się tu na stanowisko dyrektora, starałam się zdobyć informacje na temat PG20. Muszę przyznać, że szkoła cieszy się wysoką rangą, zarówno pod względem poziomu nauczania, jak i spraw wychowawczych. Jak wiemy szkoła ta jest mała i można powiedzieć, że: „wszyscy wszystkich znają”. Myślę, że to właśnie dzięki temu jesteśmy na tak wysokiej pozycji.
M.: Skoro jesteśmy przy aktualnych problemach, proszę powiedzieć, czy praca nauczycieli, pracowników szkoły, oraz uczniów w pełni Panią zadowala?
P. E.R.: Przychodząc do tej szkoły, nie znałam ani jej, ani dzielnicy, w której się znajduje, ponieważ mieszkam w drugim końcu Białegostoku. Mimo to dość szybko poznałam nauczycieli, pracowników, a nawet uczniów. Tych ostatnich na razie jest niewielu, ale to chyba zrozumiałe, skoro jestem tu od miesiąca, a was jest aż tyle... Jestem więc dopiero na etapie poznawania, ale moje stosunki z resztą społeczności szkoły są bardzo dobre. Uważam, że nauczyciele tego gimnazjum należycie wykonują swoją pracę, a chcę powiedzieć, że znam już wszystkich i jestem z nich zadowolona.
M.: Czy uważa Pani faworyzowanie uczniów przez nauczycieli za właściwą taktykę wychowawczą? Jaki sposób postępowania obrała Pani?
P. E.R.: Hmm... każdy nauczyciel ma inną osobowość i może niekoniecznie chce faworyzować któregoś z uczniów. Czasem wychodzi to podświadomie. Nie zawsze tym wyróżnionym jest dziecko uczące się bardzo dobrze. Według mnie, najczęściej jest to osoba obowiązkowa. Muszę się przyznać, że też zdarza mi się kogoś faworyzować, ale tego się chyba nie uniknie.
M.: Wróćmy do ubiegłego roku. Był wówczas ściśle przestrzegany obowiązek zmiany obuwia. W tym roku również widać już pierwsze poczynania nauczycieli w tym kierunku. Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest Pani opinia na ten temat? Czy konieczność noszenia trampek zamiast adidasów jest do końca słuszna?
P. E.R.: Muszę powiedzieć, że w dzisiejszych czasach uczniowie myślą, że wszystko im wolno. Kiedy ja uczyłam się w liceum, obowiązkowe były kapcie! Wiem, że mamy XXI wiek, ale zasada zmiany obuwia jest aktualna jak widać i dziś. Chciałabym podkreślić, że nie wszystkich stać na buty modne i oryginalne. Wprowadzając ograniczenie związane ze zmianą obuwia, staramy się tylko ujednolicić nieco szkolną modę. Oprócz tego buty brudzą, a uczniowie oszukują, mówiąc, że są zmienione. Podczas spotkania szkolnego dotyczącego ustalenia praw i obowiązków ucznia zostanie ten problem przedstawiony i myślę, że rozwiązany.
M.: Wkraczamy w strefę pieniędzy. Jakiś czas temu zostały ustalone opłaty na potrzeby szkoły i środki czystości. Mimo, że w ubikacjach od dwóch latach nie było papieru ani mydła, czy myśli Pani, że uczniowie chętnie zapłacą?
P. E.R.: Opłaty te zostały zaproponowane przez Radę Rodziców. Ale w mojej opinii bardzo słusznie. Przecież każdy brudzi, chlapie, myje ręce w łazience. 5zł nie jest to duża kwota. Podejrzewam, że codziennie większość uczniów wydaje tyle w sklepiku... Komitet nie jest obowiązkowy, natomiast jeżeli wszyscy zapłaciliby tę kwotę, byłby i papier.
M.: Jakie jest Pani zdanie na temat makijażu u dziewcząt, pomalowanych włosów, paznokci,...?
P. E.R.: Jestem zdecydowanie przeciwna malowaniu włosów i paznokci. Nie chcę, aby dziewczynki robiły z siebie dorosłe kobiety, bo przecież w gruncie rzeczy są jeszcze dziećmi. Niestety, najgorsze jest to, że nie potrafią tego dostrzec, a czas tak szybko umyka... Myślę, że nauczyciele, gdy widzą umalowane i ekstrawagancko uczesane dziewczyny, czują się głupio, a może nawet czują się gorsi...? Nie wszystkich stać na salon piękności. Mimo to, aby pójść na ugodę, przedstawiliśmy propozycję „Dnia ekstrawagancji” raz w miesiącu. Powinno się to spodobać większości.
M.: Na koniec chciałabym się jeszcze dowiedzieć, jakie zmiany planuje Pani wprowadzić w najbliższym czasie?
P. E.R.:  Nie chciałbym wprowadzać rewolucji. W końcu to ja przyszłam do tego gimnazjum i ja powinnam się dostosować. Jednak jako dyrektor będę powoli wdrażać organizację zespołu szkół. Chciałabym organizować szkole więcej dyskotek, wyjść do kina, różnego rodzaju wycieczek, ale co tu dużo mówić, szkoła jest biedna, a pieniędzy nie starcza nawet na leki i bandaże do szkolnej apteczki. Jestem tu dopiero miesiąc i wolę stopniowo realizować swoje pomysły.
M.: Dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, że uda się pani zrealizować wszystkie plany, a współpraca z uczniami i nauczycielami nadal będzie układać się jak najlepiej.
   Wywiad przeprowadziła: MargeretaBIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY
   Dnia 27 września odbyła się szkoleniowa Rada Pedagogiczna. Miejscem zwiedzania był Biebrzański Park Narodowy (siedziba parku, szlak Terenowego Ośrodka Edukacyjnego w pobliżu Osowca). 
Zdjęcia z wycieczki  
Więcej o parku na stronach: 
 http://www.biebrza.org.pl/pol/turyst/index.html 
 http://www.mos.gov.pl/kzpn/pl/bieb_pl.htm
 Otrzęsiny      KICI KICI KICI
   W dniu 9 października bieżącego roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uroczystość tę zorganizował Samorząd Uczniowski, głównie klasy trzecie. Impreza rozpoczęła się o godzinie 1300 w sali gimnastycznej. Po przybyciu wszystkich zaproszonych, odbyło się uroczyste powitanie grona pedagogicznego oraz pierwszoklasistów.
W zabawie brały udział 5-osobowe zespoły przedstawicieli klas pierwszych. Drużyny losowały barwne karteczki, a następnie, przebijając balonik w wybranym kolorze poznawały treść zadania, które miały wykonać. 
   Jedna z klas biegała niosąc swojego kolegę w kocu, druga wzięła udział w dość niezwykłym torze przeszkód, trzecia wystartowała w sztafecie. Na koniec swój układ taneczny przedstawiła klasa Ic i to ona zyskała największą sympatię publiczności wygrywając całe zawody. 
Otrzęsiny trwały około godziny. Po południu odbyła się dyskoteka zapoznawcza klas pierwszych.
 


  Zdjęcia   

Dzień Nauczyciela
   11 października - w piątek, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbył się apel z tej właśnie okazji. Uczniowie klasy 3B pod kierunkiem P. Jolanty Kiercul przygotowali małe przedstawienie na jednej z lekcji. 
   Zaproszono gości, całe grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły. Uczniowie trzeciej klasy odegrali pełne humoru, ciekawe scenki z życia przyszłych nauczycieli. Nastąpiły również recytacje, śpiew i gra na gitarze. Jednym słowem - spisali się na medal! Nasi kochani pedagodzy, byli naprawdę wzruszeni, a w oczach niektórych widać było nawet uronioną łezkę...  

   Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ SKŁADAMY WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, PEDAGOGOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!Laureaci konkursu na stronę WWW
   Jesienią bieżącego roku szkolnego odbył się konkurs na stronę internetową pod hasłem
E-DUKACJA DLA EKOLOGII zorganizowany przez T-Matic Grupa Computer Plus. 
   W kategorii "Ochrona wód i lasów" pierwsze miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 20 w Białymstoku - Rafał Dubrawski (IIc) i Andrzej Smyk (IIc). 
   Dnia 28 listopada 2002 w siedzibie firmy Computer Plus odbyła się prezentacja prac i uroczyste wręczenie certyfikatów oraz nagród zwycięzcom we wszystkich kategoriach.
 Wycieczka do Wilna
   W dniach 4 i 5 listopada odbyła się wycieczka uczniów naszego gimnazjum do Wilna.
W stolicy Litwy było dosyć zimno, ale o tej porze roku chyba nie mogliśmy spodziewać się lepszej pogody. Mimo niezbyt korzystnej aury, przeżyliśmy wiele wrażeń. Zwiedziliśmy dużo ważnych zabytków tego pięknego miasta. Pierwszego dnia byliśmy między innymi w Ostrej Bramie, Katedrze Piotra i Pawła oraz na terenie Uniwersytetu Stefana Batorego. Ponadto widzieliśmy kilka miejsc związanych z największym polskim poetą - Adamem Mickiewiczem. Obszerną historię związaną z okresem wileńskim naszego wieszcza pięknie opowiedziała nam pani przewodnik - rodowita Litwinka, świetnie posługująca się językiem polskim.  
   Noc spędziliśmy w bardzo dobrym hotelu. Obsługa hotelu była niezwykle miła. Rano poczęstowano nas litewskim śniadaniem, nie wszystkim smakowało, ale głośno nie narzekaliśmy. 
Drugiego dnia nasi opiekunowie uznali, iż mamy jeszcze sporo do zobaczenia i wbrew naszemu niezadowoleniu musieliśmy wcześnie wstać. Tego dnia udaliśmy się na cmentarz na Rossie, na którym pochowana matka Józefa Piłsudskiego oraz złożone jego serce. Oprócz tego weszliśmy na Górę Trzech Krzyży (symbol Litwy) i na koniec pojechaliśmy do zamku w Trokach. Na miejscu zaskoczono nas informacją, iż obiekt mamy zwiedzać indywidualnie.         
   Pomimo zimna, myślę, że ta dwudniowa wycieczka do Wilna była bardzo udana. Po rozmowach z koleżankami i kolegami wiem, że moją opinię potwierdzają wszyscy uczestnicy tego wypadu.                Piotr S.
                                                                                                                      ZdjęciaDyskoteka
   6 listopada odbyła się dyskoteka wszystkich klas gimnazjum. Uczniowie wybrali się chętnie na długo wyczekiwaną potańcówkę. Miejsce imprezy nie nastrajało - klub Graffiti na niezbyt bezpiecznym osiedlu Dziesięciny. Gdy dotarliśmy już na miejsce, widok nie zachwycał - stary, obskurny gmach, jednym słowem - dziura. W tym wypadku jednak były to tylko pozory. W środku znajdowało się całkiem sympatyczne pomieszczenie (nie wszyscy tak myślą). 
   Dobre oświetlenie, świetny DJ i jeszcze lepsza muzyka. Co do ostatniego, to naprawdę zaserwowano nam absolutnie wystrzałowe kawałki, po których niejednego nogi bolały. Po niespełna czterech godzinach szaleństwa wszyscy byliśmy pomęczeni i ... z pewnością zadowoleni, bo chyba nikt nie zaprzeczy, że dyskoteka była udana. Trzymając za słowo panią dyrektor (w wywiadzie powiedziała, że tego typu imprezy są jak najbardziej potrzebne), liczymy na więcej takich wyjść.
 11 Listopada 
   Święto Odzyskania Niepodległości obchodzono w szkole bardzo uroczyście. Uczniowie klasy IID pod kierunkiem Pani Eugenii Kamieńskiej i Pani Haliny Surynowicz, przygotowali montaż poetycko - muzyczny pt.: "Czarna sukienka". 
   Wierszom E. Słońskiego, M. Konopnickiej, K. Gaszyńskiego towarzyszyła muzyka F.Chopina i I.Paderewskiego. Uroczysty apel zakończyły patriotyczne pieśni, które przygotowali pod kierunkiem Pani Anny Michalewicz uczniowie klasy IIC.
 


Zdjęcia

Przedstawienie "MUR"
   Dnia 28 listopada przed spotkaniem wychowawców z rodzicami, "Kawiarenka Literacka" (uczniowie z klas IA, IIA, IID) zaprezentowała montaż słowno - muzyczny pt.: "Mur".  
"Mur" - symbolizujący brak zrozumienia, międzypokoleniowe konflikty, konsumpcyjne podejście do życia ludzi dorosłych, instrumentalizm, bezduszność - odgradzający młodych ludzi od świata dorosłych. 
   Na scenie uczniowie siedzą blisko siebie, zagubieni, przerażeni, opowiadając o swoich problemach szukają oparcia w podobnej bratniej duszy. W otaczającym ich współczesnym, zimnym, zracjonalizowanym świecie, w którym coraz mniej miejsca zajmuje miłość i zrozumienie, szukają ratunku w alkoholu, w "ideologii" skinhedów, przekonani, że to rozwiąże ich problemy. Tworząc siebie przyjmują cudze wzory - dobre lub złe, narzucone lub nie - zaakceptowane stają się immanentną częścią ich istnienia. Przyjmując cudze niepożądane wzory postępowania chcą często zaimponować kolegom, wkupić się w łaski grupy, ukryć swoje dobre "ja". Swoje rozżalenie, bunt, nurtujące ich rozterki kierują do rodziców pragnąc wzbudzić ich zainteresowanie, dostrzeżenie i niebagatelizowanie ich problemów. Czując więcej, więcej kochają i tego samego żądają od dorosłych. 
Podkład muzyczny stanowi The Wall zespołu Pink Floyd.Patryk Wojszko w plebiscycie "ZŁOTE KLUCZE 2002"
   W plebiscycie Kuriera Porannego na człowieka roku w Białymstoku, w kategorii sportowej znalazł się nasz uczeń PATRYK WOJSZKO. 
   Informacje ze strony Kuriera Porannego:
"Pływak. Młody, bo 14-letni pływak Juvenii Białystok ma prawo nie pamiętać wszystkich tytułów mistrza Polski w kategoriach młodzieżowych - wywalczył ich kilkanaście. W tym roku cztery razy stawał na najwyższym podium mistrzostw kraju na basenie 25-metrowym, dwukrotnie "wypływał" złoto w Mistrzostwach Polski na obiekcie 50-metrowym. Pobił rekord życiowy na 100 m stylem motylkowym - 59,30 sek. Sport świetnie łączy z nauką. Średnia ocen - 4,5. Idolem Patryka jest rosyjski mistrz - Aleksander Popow."

U w a g a !!! Patryk w swojej kategorii zajął drugie miejsce!
 Konkurs literacki
   W połowie listopada odbył się konkurs literacki pt: Akceptuję siebie - powiem "nie" narkotykom, organizowany przez 6 Gimnazjum w Białymstoku.
Celem konkursu było ukazanie piękna życia, wolnego od narkotyków, przemocy i współczesnych problemów społeczeństwa.
   Wszystkie nasze koleżanki biorące udział w tym konkursie otrzymały nagrody:  
- Żaneta Bielska (3B) - I miejsce w kategorii "Wystawa fotograficzna",
- Paulina Lebiedzińska i Katarzyna Wróbel (2A) - III miejsce w kategorii "Praca literacka" (temat: "Ten sport bardzo mi się podoba"),
- Małgorzata Kozielska (2C) - wyróżnienie w kategorii "Praca literacka" (temat: "Moje dni nie są puste - mam wspaniałe hobby"). 
   Nasze laureatki otrzymały cenne nagrody (walkmany, discmany i encyklopedie multimedialne), ale nic nie zastąpi satysfakcji, jaką zyskały. Należy dodać, że wśród bardzo wielu prac z całego województwa wyłoniono jedynie trzy miejsca oraz trzy wyróżnienia wśród których znalazły się prace naszych reprezentantek. 
   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 
   Wyróżnione prace znajdują się w publikacjach uczniowskich.
 Kolędowanie
   Kolędowanie to piękny staropolski zwyczaj, ale czy można jeszcze spotkać prawdziwych kolędników przechadzających się po domach ze śpiewem kolęd i radosną nowiną obwieszczającą narodzenie Jezusa?
   Okazuje się, że tak. Razem z kółkiem bibliotekarskim, pod kierownictwem p. Haliny Surynowicz uczniowie naszej szkoły poprzebierani za najróżniejsze postacie biblijne podążali korytarzami gimnazjum, głosząc Dobrą Nowinę. Na początku dwa białe anioły, za nimi pasterze z własnoręcznie wykonaną szopką i jak to zwykle bywa radośnie przygrywający diabełek, zamykający ten nietypowy orszak. 
   Cała ta plejada kolędników zmierzała przed siebie, coraz to zaglądając do maluchów, uczniów gimnazjum, sekretariatu, kuchni, a nawet pokoju nauczycielskiego, gdzie wywołała niemałą sensację (szczególnie prześliczny czerwonooki diabełek!). Występ naszych młodych aktorów tak się spodobał widzom, że poproszono ich o przedstawienie na Rynku Kościuszki w celu reprezentacji szkoły. Mimo nie najlepszej pogody udali się tam nie tylko kolędnicy, ale również grono pedagogiczne na czele z dyrekcją. 
   Wszyscy byli zachwyceni naszymi reprezentantami. Należą się im również wielkie słowa uznania, gdyż zrealizowanie tak długiego programu w przeciągu kilku dni zasługuje na pochwałę! Na pewno długo nie zapomnimy tego występu, a w przyszłym roku kółko bibliotekarskie nie omieszka wystąpić kolejny raz, może z jeszcze lepszym repertuarem! 
Gorąco im i sobie tego życzymy!

                                                                                                      ZdjęciaI Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej
   I Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej - został przeprowadzony oddzielnie dla klas I, II i III z podziałem na grupy. Zadania turniejowe objęły różnorodne formy sprawdzenia wiedzy.
  Klasy I - rozwiązywały krótki quiz, układały hasło, wiersz lub powiedzenie dotyczące UE i projektowały plakat "Polska w Unii Europejskiej", 
 klasy II - rozwiązywały test składający się z kilkunastu pytań,
 klasy III - losowały kontur jednego z państw należących do Unii, na którym miały umieścić informacje dotyczące wylosowanego państwa, projektowały logo naszej szkoły w UE i przygotowywały prezentację wybranego obiektu, zabytku lub miejscowości z naszego regionu. 

Klasy III
   W drugą sobotę 11 stycznia odbył się I Turniej Wiedzy Europejskiej. Po kilku lekcjach, około godziny dwunastej klasy trzecie zebrały się na sali gimnastycznej, gdzie miał się odbyć ten konkurs (dotyczący oczywiście państw Unii Europejskiej). Zebrała się również komisja turnieju złożona z grona pedagogicznego. Każda klasa MIAŁA być podzielona na cztery grupy, ale że była nie najwyższa frekwencja, tylko w klasie IIIb udało się utworzyć dwie drużyny, klasy IIIa i IIIc miały po jednej grupie. Jednak nie był to jedyny mankament tego turnieju. Niektórzy nie potraktowali wszystkiego zbyt poważnie i nie dość, że się nie przygotowali (w ruch poszły tzw. "pomoce naukowe"), to jeszcze zachowywali się jakby przyszli do cyrku. Pewne osoby zamiast normalnie powiedzieć jakieś mądre zdanie do mikrofonu, chichotały tylko i wspominały coś o "lwie, który zdechł". Do akcji musiała wkroczyć Pani dyrektor, co trochę popsuło nam humory, ale reszta konkursu przebiegała już spokojnie. 
   Mam nadzieję, że następny taki turniej, będzie wyglądał zupełnie inaczej, bo w takich konkursach nie mamy zamiaru uczestniczyć. Wspomnę jeszcze, że zmagania wygrała klas IIIb, a drugie miejsce zajęła IIIa. 

   Te i inne informacje o imprezach związanych z UE znajdują się na naszej stronie
 Serwis Europejski Publicznego Gimnazjum Nr 20.
 Dyskoteka i Konkurs
  Dnia 11.02.2003r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla wszystkich klas gimnazjalnych. Impreza rozpoczęła się o 17. Na korytarzu przed wejściem samorząd szkolny sprzedawał bilety na wstęp. Gdy wchodziło się do szkoły, słychać było głośną muzykę. Mieliśmy wynajętego DJ-a. Był to brat naszego kolegi z drugiej klasy. Dyskoteka była tak fajna, że nawet niektórzy nauczyciele bawili się razem z nami. DJ puszczał nam niezłą muzykę. 
   Podczas imprezy odbył się wcześniej zapowiedziany konkurs związany z Unią Europejską. Każda z klas miała zaprezentować taniec związany z wylosowanym krajem. Nie wszystkie klasy się do tego przygotowały. 1 miejsce zajęła klasa 1a (Hiszpania) i 1b (Wielka Brytania), 2 miejsce - 3c (Austria), 3 miejsce 3b (Szwecja). 
   Po zaprezentowaniu się klas zabawa była kontynuowana. Wszyscy wspaniale się bawili. Dyskoteka miała zakończyć się o 20, ale wspaniale bawiąca się młodzież uprosiła nauczycieli o przedłużenie, więc zabawa przeciągnęła się do godziny 20.45. Po większość uczniów przyjechali rodzice, a reszta wróciła sama. Taka dyskoteka jest mile wspominana w naszej szkole. Mamy nadzieję, że już niedługo nauczyciele zorganizują nam podobna imprezę, ale może teraz uda się ich namówić na dyskotekę w jakimś klubie.Walentynki
   14 luty – Długo oczekiwany dzień dla zakochanych. Można było przekazać wyrazy sympatii oraz wyznać miłość drugiej osobie dzięki poczcie walentynkowej. Samorząd szkolny miał bardzo dużo roboty. Trzeba było posegregować wszystkie listy i poroznosić je po klasach. Na szczęście w tym roku (tak jak w każdym innym) ta zabawa się udała.
                                                                                                          ZdjęciaSzkolne referendum europejskie
   14 luty 2003
   Szkolne referendum europejskie organizował białostocki oddział Gazety Wyborczej. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich z województwa podlaskiego mogli wyrazić swój głos w sprawie integracji Polski z Unią Europejską. 
   W skład komisji szkolnej wchodzili Maciej Dobrzyński 3A, Tomasz Malisz 3A, Krzysztof Kołaczyk 2C, P. Barbara Kardasiewicz i P. Tomasz Włodarczyk. Komisja z urną wyborczą odwiedziła wszystkie klasy, następnie nastąpiło obliczanie wyników głosowania i przesłanie ich do Gazety Wyborczej. 
  Wyniki Referendum znajdują się na naszej stronie Serwis Europejski Publicznego Gimnazjum Nr 20.
 I Festiwal Małych Form Teatralnych
   Dnia 18 lutego kółko teatralno-dziennikarskie naszej szkoły wystąpiło w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Był to I Festiwal Małych Form Teatralnych. Celem przedstawienia było uświadomieniem młodzieży zagrożeń jakie niosą narkotyki, alkohol i palenie papierosów. Nasza grupa występowała jako pierwsza. Przed wyjściem na scenę dla wszystkich trzęsły się ręce ze strachu. 
Po przedstawieniu zasiedliśmy na widowni i oglądaliśmy występy innych grup. Mieliśmy bardzo dużą konkurencję, ale nie martwiliśmy się tym za bardzo, ponieważ naszym zdaniem poszło nam bardzo dobrze. Około godziny 10 opuściliśmy teatr i wróciliśmy do szkoły .
 Kulig 
   W dniu 19 lutego 2003 roku odbył się kulig, w którym brały udział klasy IC, IB, ID, IIC i część IA. Dwa pełne autokary dotarły do Ogrodniczek, skąd miała się rozpocząć impreza. Na miejscu okazało się, że nie ma połowy sań (byli zamożniejsi przed nami ). Wobec tego połowa grupy przesiadła się na sanie i rozpoczęła swój kulig. Druga połowa pojechała autokarem na zwiedzanie Supraśla. Spotkanie obu grup nastąpiło na obrzeżach Supraśla, gdzie miało być ognisko. W paru miejscach polany rozpalono niby ogniska i "wiara" ruszyła piec kiełbaski. Już wtedy poszedł w ruch śnieg i rozpoczęły się potyczki na kule i bryły śnieżne. Po posiłku druga część uczestników rozpoczęła swój kulig. Pięć wypełnionych po brzegi sań wyruszyło na przejażdżkę do lasu. Na początku można było oglądać i podziwiać piękno lasu zimą. Niestety dość szybko rozpoczęła się regularna bitwa, a momentami wojna na śnieżki. Wymiana "ognia" następowała zarówno między jadącymi na saniach z przodu jak i z tyłu. Trzeba było być czujnym i kręcić głową dookoła, aby jak najmniej ucierpieć. Niektórym się to nie udawało, a odgłosy, jakie wydawali, świadczyły o tym dobitnie. Również ich ubrania przypominały raczej białą masę niż kurtki i spodnie. Część "dżentelmenów" z IB biegło obok sań, zasypując siedzące w nich osoby kilogramami śniegu, nie zwracając uwagi, czy się to komuś podoba, czy nie. 
   Po powrocie na polanę przesiedliśmy się do autokaru i dojechaliśmy na obrzeża Puszczy Knyszyńskiej w kierunku na Krasne. Tam pierwsza grupa hasała, tj. "zjeżdżała na byle czym" z kilkunastometrowej górki. To "byle czym" należy traktować dosłownie i w przenośni, tzn. na pupie, na kolanach, na brzuchu, na reklamówce, na torbie, na koledze, na misce olejowej itd. Zjeżdżali wszyscy, włącznie z nauczycielami. Zabawa trwałaby jeszcze dłużej, gdyby nie postawa części chłopców, a szczególnie osi(o)łków z IC. "Damscy bokserzy" napadali grupą na dziewczyny i urządzali tzw. "mycie". Część uczestniczek była tak przemoczona i zziębnięta, że zarządzono koniec zabawy i powrót do autokarów. 
   Pomimo pewnych zgrzytów kulig należał do udanych i będzie mile wspominaną imprezą.Próbny egzamin gimnazjalny
   21 luty, dzień tak ważny dla gimnazjalistów naszej szkoły, jak i dla mnie. Po wejściu do budynku całkowite zdziwienie - zakaz wejścia na pierwsze piętro. To jeszcze bardziej upewnia mnie w przekonaniu, że nie będzie, tak jak to sobie wyobrażałam, że to nie tylko zwykła, ważniejsza i trochę trudniejsza klasówka. Powoli zaczynam rozumieć, że to prawdziwy przedsmak egzaminu czekającego mnie w maju.
   Rozglądam się dookoła i widzę moich rówieśników. Rozpiera mnie nieodparta chęć poznania ich myśli. Podchodzę bliżej, naiwnie sądząc, że to mi umożliwi realizację mojego zamiaru. Powoli zaczynam słyszeć skąpe rozmowy, układające się w logiczną choć trochę nerwową całość.
- Siedziałam i powtarzałam całą noc, aż w końcu zmorzył mnie sen. Nie zrobiłam już zadań z astronomii...- żali się ktoś. I znów:
- A jak nazywał się ten wynalazca telefonu?
- Bell czy coś takiego - ktoś odpowiada bez większego przekonania.
   Wśród tego gwaru i szmeru nagle pojawia się pani dyrektor i w oficjalnych, chłodnych słowach zaprasza nas na korytarz pierwszego piętra. Wchodzimy niepewnie po znanych nam od dawna schodach i czujemy się dziwnie, jakby zaraz miało nastąpić coś, co całkowicie odmieni nasze dotychczasowe życie. Korytarz jest pusty, tylko w końcu stoi ławka, a przy niej ustawieni w rzędzie nauczyciele zasiadający w komisji. Jakaś nie widzialna siła odpycha nas z tamtej strony. Podświadomie kierujemy się do list ogłaszających, kto i w której sali pisze egzamin, mimo iż wszyscy dokładnie to wiemy. Teraz następuje krótkie przemówienie pani dyrektor, oficjalne otwarcie kopert z arkuszami testowymi oraz inne uwagi organizacyjne. Czas mija jak błyskawica, zdenerwowanie rośnie. Jeszcze życzenia połamania pióra i udajemy się do sal. Tam czekają na nas nauczyciele. Mówią coś, lecz ja nie zwracam na to większej uwagi. Z przerażeniem przeglądam kartki leżące przede mną i powoli, starając się opanować zdenerwowanie, zaczynam pisać. W sali panuje cisza. Zmagam się z kolejnym zadaniem. Jestem już spokojniejsza. Dochodzę do ostatniego polecenia - wypracowania. Bez większych trudności opisuję mój pierwszy krok na obcej planecie. 
   Wiem, że zostało niewiele czasu. Niepokój znów rośnie. W pośpiechu kończę opowiadanie i sprawdzam wcześniejsze odpowiedzi. Dzwonek. Ostatni rzut oka na pracę i koniec. Zbieram swoje przybory i wychodzę. Nie wiem czemu, ale chcę jak najszybciej znaleźć się daleko stąd. Po drodze mijam te same osoby, którym przyglądałam się dwie godziny temu. Teraz nie interesuje mnie, o czym one mówią czy myślą. Jest południe. To, czego tak się bałam, jest już za mną i to najważniejsze.
 II Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej
   27 lutego odbył się kolejny etap zmagań w akcji „Moja szkoła w Unii Europejskiej”. 
Quiz, którego zakresem tematycznym była Edukacja i praca w Unii Europejskiej, pisało 33 uczniów – reprezentantów poszczególnych klas. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tematu. 
   Idealny rezultat 14 punktów (wszystkie trafne odpowiedzi) uzyskali:
Dubrawska Justyna 1A i reprezentanci klasy 3B - Marlena Sawicka, Karol Fiedorczuk i Paweł Gryc. Klasa IIIb wygrała również rywalizację zespołową.Pierwszy Dzień Wiosny      21 III 2003
   Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole nie było zajęć dydaktycznych. Całe gimnazjum skupiło się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć występy poszczególnych klas. Ich temat brzmiał: "Polska w Europie". Uczniowie przygotowali śmieszne skecze, zabawne rozmowy i sceny dotyczące Unii. Po części artystycznej jury obiektywnie oceniło każdy występ. Pierwsze miejsce przyznano klasie IIIB, drugie IIIA. 
   Poza konkursem wystąpiła grupa teatralna działająca przy bibliotece szkolnej, która przygotowała spektakl „Miłość w literaturze europejskiej”. Wystawiono fragmenty „Romea i Julii”, „Don Kichota” ale również sceny z „Zemsty” i poezję romantyczną. Inscenizację ożywiła przebojowa interpretacja znanego szlagieru „Małgośka” w wykonaniu Małgosi Kozielskiej z IIc. 
   "Pierwszego Dnia Wiosny na szczęście nie było lekcji, ale niestety jak to zwykle bywa ktoś musiał przygotować przedstawionko żeby później cala biedna rzesza uczniów musiała raniutko się zrywać na dwie godzinki żeby luknąć na wypociny kolegów;). W tym roku doszedł dodatkowo taki bajer, że wszystkie klasy obowiązkowo przygotowywały kilkuminutowe skecze, piosenki itp., oczywiście wszystko związane z Unia Europejską, bo jakby inaczej...  
   Mam takie szczęście ze uczęszczam do kółka teatralnego LIBER (nie wiem do dziś kto wymyślił tę nazwę...) Hihi zaszczyt mnie kopnął;). Ale na serio jest supcio i zapraszam wszystkich, całusek dla pani Halinki;** Przygotowania nasze trwały niezbyt długo... (od stycznia;)), nio bo tak to się przekładało z Walentynek, Dnia Kobiet i w ogóle, że w końcu wyszło na Dzień Wiosny;** Dobre i to;)) Lepiej późno niż wcale, ale wracając do tematu. Kilka ostatnich dni to była prawdziwa harówka! Próby i w ogóle te sprawy. Przedstawionko było naprawdę fajowskie. Wszystko szło gładko. Piękne suknie (swoją kreation przymierzałam chyba ze 100 razy!!!) fajniutka muzyczka... Przyszedł i dzień występu, oczywiście kto by się tam tremował... ;/ żadnej wpadki żadnej pomyłki..., aż nadeszła oczekiwana chwila;)). Na scenę wbiegła w podskokach promienna i radosna Margereta (ja oczywiście;**) dumna i pewna siebie z mikrofonem w ręku daje tajne przez poufne znaki pani Halince oznaczające włączenie magnetofonu! I elegancko wszystko idzie, aż w końcu moment kiedy wchodzi śpiewaczka i... KLOPS!!!;[ kaseta się zacięła! Margereta oczywiście ma zawsze fantastyczne szczęście, ale co tam ją to nie przeraża!!! Odchrząknęła znacząco i rozpoczęła arię bez podkładu (hihihi) a co to dla niej! Głos jak dzwon (hyhyhyhy), i piękny obrót na koniec! I wszystkich w ściany wmurowało!;** Co tu dużo mówić ma dziewczyna zapał;)) Na szczęście to był już koniec! A na mniejsze szczęście następnego dnia do szkoły na lekcje!!! No cóż, takie bywa życie gimnazjalisty..."
                                                                                                     Zdjęcia


 
Wizyta Misjonarki       26 III 2003
   W naszej szkole tego dnia gościliśmy s. Przemysławę z Zakonu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Siostra Przemysława była przez wiele lat na misjach w Afryce: 2 lata w Zambii i 6 lat w Kenii. Opowiadała o swojej pracy wśród najbiedniejszych Afrykańczyków, niecodziennych przygodach oraz zwyczajach Czarnego Lądu. 
   Wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć wiele ciekawych pamiątek, przebrać się w afrykańskie stroje, a także obejrzeć tamtejszy taniec liturgiczny w wykonaniu Pani Dyrektor, s. Przemysławy i uczniów z 3C. 
Po spotkaniu odbyła się loteria fantowa zorganizowana na rzecz pomocy najbiedniejszym dzieciom Afryki.Wiosenny koncert        27 III 2003
   Któregoś czwartku nasze gimnazjum nr 20 wybrało się do Filharmonii. Większość uczniów uważała, że to był głupi pomysł w porównaniu z wyjściem do kina. Nikt nie obiecywał sobie, że orkiestra da świetny koncert. Po prostu wszyscy myśleli, że będzie okropna "zmuła". Dyrygent z orkiestrą nie przygotowali nam przebojów znanych na całym świecie. 
   Mimo to utwory, których słuchaliśmy były całkiem przyjemne dla ucha, a także ducha. Niewątpliwie największą ozdobą koncertu była Pani Magdalena Plewa, która świetnie grała (na pianinie albo fortepianie, nie pamiętam). Po tym wypadzie młodzież zmieniła poglądy na temat Filharmonii.
 III Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej           28 III 2003
   Kolejny, marcowy etap akcji „Moja szkoła w Unii Europejskiej” już za nami. Tym razem poświęcony był tematyce Euro i wspólnemu rynkowi. III Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej poprzedziły, jak zwykle, lekcje europejskie. O Unii wiemy coraz więcej. Turniej nie był prosty. 
   Najlepsze wyniki osiągnęli: Magdalena Dąbrowska (IID), Sylwia Kazimierska (IID), Magdalena Nowocin (IID), Katarzyna Magnuszewska (IID), Magdalena Gorzkiewicz (IIIB), Karol Mocniak (IIB) i Karol Fierodczuk (IIB). Oni otrzymali nagrody książkowe nadesłane z UKIE.
 Turniej Recytatorski Poezji Współczesnej       29 III 2003
   Natalia Kulisiewicz z klasy IA zajęła III miejsce w II Międzyszkolnym Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej.
 


OŚMIU WSPANIAŁYCH              10 IV 2003
   Justyna Parfieniuk (3A) i Żaneta Bielska (3B) zostały zgłoszone przez Publiczne Gimnazjum Nr 20 i Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA do Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych". Finał VIII Białostockiej Edycji odbył się 10 kwietnia. 
   Zgłoszonych zostało 59 uczniów białostockich szkół. Żaneta Bielska znalazła się w gronie 22 finalistów. Została wyróżniona za działalność na rzecz innych - dzieci, młodzieży, dorosłych, którą prowadzi od kwietnia 2001 roku. Żaneta i Justyna biorą udział w comiesięcznych spotkaniach zabawowych dla dzieci z SP Nr 29, opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi w trakcie zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie, wykonują ozdoby świąteczne w celu uzyskania pieniędzy dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. W czasie ferii zimowych razem z grupą przygotowywały zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej w Bokinach - opiekowały się powierzonymi grupami i prowadziły zajęcia z pedagogiki zabawy. Prowadzą też stoiska plastyczne na imprezach plenerowych (:Znajdź czas dla swojego dziecka", "Narwiańska Jesień", "Razem Będziemy Lepsi" i in.)   Są odpowiedzialne i sumienne. Zawsze wykonują to, czego się wcześniej podjęły. Są też twórcze, pomysłowe oraz aktywne i otwarte na nowe doświadczenia.Międzynarodowy Mityng Pływacki juniorów w Pradze
   W sobotę i niedzielę (12-13 kwietnia 2003r.) stolica Czech, Praga gościła uczestników Międzynarodowego Mityngu Pływackiego juniorów. Startowały reprezentacje Czech, Polski, Grecji, Turcji, Portugalii, Szwajcarii i Cypru. W reprezentacji Polski wystąpiło dwoje pływaków z naszego regionu: Adrianna Sawicka z MUKS Suwałki i Patryk Wojszko z Juvenii Białystok.
Zawodnik Juvenii Białystok zdobył złoto w sztafecie 4x100 m zmiennym oraz brąz w wyścigu na 100 m motylowym. 
   Kolejne zawody, w których wystartują Sawicka i Wojszko już 1 maja we Wrocławiu.
 Wicemistrzowie IV Gimnazjady Ortograficznej              12 IV 2003
   Uczestnicy IV Gimnazjady Ortograficznej najpierw pisali dyktanda indywidualnie, później zaś - już drużynowo - musieli stawić czoła różnym konkurencjom.
Gimnazjada to kontynuacja konkursów ortograficznych organizowanych kiedyś w szkołach podstawowych. Jej celem jest głównie dobra zabawa, a przy okazji popularyzacja ortografii i poprawnego języka.
   Drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Kamil Adamski IC, Małgorzata Kozielska IIC, Katarzyna Gąsowska IIIB, uplasowała się na drugim miejscu. 
W kategorii wiekowej - klas III, Katarzyna Gąsowska zajęła drugie miejsce indywidualnie i tytuł Wicemistrza Ortografii.
 


 
IV Konkurs Ortograficzny            25 IV 2003
   W finale IV Konkursu Ortograficznego dla uczniów gimnazjum Miasta Białegostoku, organizowanym przez Publiczne Gimnazjum Nr 14, bardzo dobrze wypadła reprezentacja naszego gimnazjum. 
Wyróżnienia otrzymała cała drużyna, w składzie:
kl. I - Justyna Dubrawska, 
kl. II - Paulina Lebiedzińska, 
kl. III - Katarzyna Gąsowska.


IV Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej                 30 IV 2003
   Zadania dla każdego poziomu klas były zróżnicowane, choć częścią wspólną był krótki quiz i zadanie, które polegało na zilustrowaniu rysunkiem satyrycznym fragmentu artykułu Marka Ostrowskiego p.t. "Jak Unia nas urządzi". Jednym z zadań było uzgodnienie przez klasową społeczność kandydatury osoby (powszechnie znanej w Polsce lub w lokalnym środowisku), którą klasa zaproponowałaby jako kandydata w wyborach do parlamentu europejskiego (uczniowie mieli uzasadnić swój wybór i wymienić cechy jakie powinien posiadać kandydat na deputowanego). Najlepsze noty uzyskała klasa Ia.
   Turniej dla klas II składał się z czterech zadań: pierwsze to krótki quiz, drugie - to dokończenie zdania: "Referendum jest to....", "Unia to..." "Obywatelstwo oznacza dla nas....", "Parlament to...". Zadanie trzecie polegało na zaprezentowaniu swego regionu rówieśnikom z Unii Europejskiej, czwarte zaś - na zilustrowaniu fragmentu wspomnianego artykułu Marka Ostrowskiego. Najlepszy rezultat osiągnęła klasa IIc.
   Zadania dla klas III polegały, oprócz quizu i wykonania rysunku satyrycznego, na przedstawieniu kandydata na deputowanego do Parlamentu Europejskiego i udzielenia informacji w języku angielskim turystom, którzy przyjechali do naszego miasta np. z Anglii. Turniej klas trzecich wygrała IIIc. Z tym rezultatem nie mogła się pogodzić IIIb, która złożyła odwołanie. Jest ono w tej chwili rozpatrywane przez zespół zadaniowy.
 Końcowe wyniki turniejów w ramach akcji "Moja szkoła w UE"               5 V 2003  

Klasyfikacja końcowa akcji „Moja szkoła w Unii Europejskiej”:  
  klasy I: klasy II: klasy III:
I miejsce Ia  IIc IIIb
II miejsce Ic IId IIIc
III miejsce Ib IIb IIIa
IV miejsce Id IIa -

 Międzynarodowy Trójmecz pływacki 
   W dniach 10 - 11 maja 2003r. we Wrocławiu odbył się Międzynarodowy Trójmecz Pływacki POLSKA - CZECHY - SŁOWACJA. W reprezentacji Polski wystąpił nasz uczeń Patryk Wojszko
Wyniki które uzyskał Patryk:
 - na 200m motylkowym zajął 3 miejsce, 
 - na 100m motylkowym zajął 2 miejsce, 
 - na 200m zmiennym zajął 4 miejsce,
 - w sztafecie 4 x 100m zmiennym zajął 1 miejsce (pozostali ze składu sztafety: Wiśniewski Bartosz, Paczkowski Damian i Żerko Tomasz).

 
Egzamin gimnazjalny           8 - 9 V 2003 i 13 VI 2003
 Wyniki egzaminu gimnazjalnego (wartości średnie): 
 
  Obszar OKE Łomża woj. podlaskie nasze gimnazjum
część humanistyczna 30,05 31,14 34,3
część matem.-przyrod. 24,55 26,56 30,6

Brawo klasy trzecie!!! Wasze wyniki o kilka punktów przewyższają średnie wojewódzkie i regionalne.
   A tak przebieg egzaminu relacjonuje kolega z IIIA 
 Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2003
   W Konkursie "Kangur Matematyczny 2003" grupa uczniów z naszego gimnazjum zajęła bardzo wysokie miejsca w województwie.
Bardzo dobry wynik uzyskali:
   Gąsowska Katarzyna (IIIb) - 3 miejsce w województwie,
   Mocniak Karol (IIb) - 3 miejsce w województwie,
   Niesterowicz Jacek (IIIa) - 9 miejsce w województwie,
   Marczuk Tomasz (IIIc) - 18 miejsce w województwie,
   Popławski Łukasz (IIIc) - 19 miejsce w województwie.
Wyróżnienie:
   Sajewska Magda (Ia), Grzegorczyk Maciej (IIb), Dryl Krzysztof (Ib), Smyk Andrzej (IIc).
(15 V 2003)

Konkurs matematyczny "Alfik"             maj 2003
   W konkursie "Alfik matematyczny" za rok szkolny 2002/2003 bardzo dobry wynik uzyskali:
Marczuk Tomasz (IIIc) i Mocniak Karol (IIb).


Wyniki sportowe - maj 2003
 Piłka nożna
   W Gimnazjadzie Miasta Białegostoku w piłce nożnej drużyna z naszej szkoły dotarła do ćwierćfinału i zajęła miejsce V - VIII.
Kadra gimnazjum biorąca udział w tej imprezie:
Dzienisiuk Kacper, Bojarczyk Rafał, Zajączkowski Michał, Półtorak Piotr, Piotrowski Kamil, Gryc Paweł, Suwała Piotr, Marczuk Tomasz, Puciłowski Grzegorz, Wojtaszko Mariusz, Niesterowicz Jacek, Stepaniuk Łukasz, Sakowicz Artur, Bogdanowicz Paweł, Brzozowski Kamil, Matejczyk Marcin. 

 Aerobik
W Mistrzostwach Aerobiku Województwa Podlaskiego zespół naszego gimnazjum w składzie: Stanisławska Anna, Ohajm Emilia, Leszczyńska Ewa zajął w końcowej klasyfikacji VII miejsce. 

 LA
W Gimnazjadzie Miasta Białegostoku w Lekkiej Atletyce, Artur Sakowicz zajął IV w rzucie oszczepem, Grzegorz Puciłowski VIII miejsce w rzucie dyskiem
 

 II Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych
   W dniach 24-25 maja 2003 w miejscowości Mrozy k/ Siedlec odbył się II Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych. W imprezie tej uczestniczył nauczyciel informatyki - Tomasz Włodarczyk. Więcej informacji i zdjęcia można znaleźć na stronie zjazdu KLIKNIJ


Dzień Dziecka i Sportu
   Dzisiaj jest 31 maja. My w szkole w sobotę? Dziwne, prawda? Ale tak jest rzeczywiście. Tym dniem odpracowujemy 2 maja. Jednak teraz jest jakoś inaczej niż zawsze, weselej, ciekawiej, ponieważ to Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka.
   Już od rana zaczęły się zabawy, apele, gry, tańce… Konkurs matematyczny pod hasłem „Matematyka w krzyżówce” rozpoczął się najwcześniej, o godzinie 830. Brali w nim udział najlepsi uczniowie z gimnazjum. Krzyżówka, którą mieli rozwiązać, nie należała do łatwych. 
Haseł było mnóstwo, a czasu niewiele, tylko godzina. Każdy myślał o tzw. „pomocy koleżeńskiej”, ale niestety komisja bacznie obserwowała wszystkich. Nawet nie było mowy o jakimkolwiek ściąganiu, rozglądaniu się czy też rozmowie. Panował spokój, skupienie i grobowa cisza. Chyba tylko podczas konkursu uczniowie zachowali taką powagę, ale kiedy po godzinie 900 zaczęły się wybory Miss Szkoły 2003 zrobiło się naprawdę wesoło. Już pierwsza kandydatka, Angelika (Teodor Łada) rozbawiła widownię do łez. Uśmiech, jaki towarzyszył oglądającym prezentację Honoraty (Rafał Bojarczyk) i Zochy (Filip Górski) był tak niesamowity, że nie dało się tego opisać. Żeby to zrozumieć trzeba było tam być. Britney i Christina zabłysnęły przed widzami swoją inteligencją i stylem. Kiedy nadszedł czas ogłoszenia werdyktu, na sali zrobiło się głośno. Jury miało bardzo odmienne zdania. Wszyscy zaprezentowali się tak świetnie, iż ciężko było wyłonić tylko jedną najlepszą, najpiękniejszą. Ale stało się… Miss Szkoły 2003 została HONORATA. Jest to naprawdę zaszczytny tytuł dla mężczyzn z poszczególnych klas, którzy odważyli się przebrać i udawać kobiety. W wyborach brały udział także dziewczyny, ale faceci byli bezkonkurencyjni i w swoich „babskich ciuszkach” zajęli wszystkie czołowe miejsca w wyborach. 
   Około godziny 10.00 zaczęły się rozgrywki sportowe. Na początek mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele. Skład belfrów tworzyli: P. Irena Czuż (wf), P. Elżbieta Świsłocka (wf), P. Andrzej Mackiewicz (wf), P. Tomasz Włodarczyk (informatyka). Drużynę uzupełnił Mariusz Wojtaszko (3a). 
Drużyna uczniów każdy set rozgrywała w nowym, wypoczętym składzie i chyba to miało decydujący wpływ na wynik. Walka była zacięta, ale wygrali gimnazjaliści. Co to się teraz dzieje? Żeby uczeń przewyższył mistrza… Tuż po „siatce” rozgrywały się mecze piłki nożnej. Uczestniczyło w nich dużo zespołów. Wszyscy grali świetnie. Jedynie upał trochę przeszkadzał. 
   Program nie mógłby się oczywiście obejść bez konkursów z nagrodami. Było przeciąganie liny, rzucanie oszczepem, piłką palantową. Około godziny 11.00 odbyły się pokazy tańca towarzyskiego przygotowane przez P. Annę Michalewicz. Wystąpiły klasy Ib i Ic. Zatańczyli oni walca angielskiego, sambę i rumbę. Następnie wystąpiła Paula Rudek (Id). Razem ze swoją koleżanką Gabrielą Jankowską (Id) zaśpiewała kilka piosenek Natalii Kukulskiej. 
   Podczas, gdy w gimnazjum odbywała się ta impreza, w Szkole Podstawowej Nr 29 też stale coś się działo. Młodsze klasy brały udział w konkursach, kibicowały w zawodach sportowych i meczach. Było bardzo wesoło. Wszyscy dobrze się bawili, humor dopisywał każdemu. Przebierano się za Koziołka Matołka, recytowano fragmenty książek, sprawdzano swoją wiedzę ze znajomości literatury. Uczniowie mogli obejrzeć różne przedstawienia i pokazy. Z pewnością wszyscy zapamiętają ten dzień bardzo długo.

                                                                                                    ZdjęciaXII Warsztaty Ekologiczne "Natura - my" Rogowo 2003 
   31 maja - 1 czerwca grupa teatralna naszego gimnazjum w składzie:
Barbara Grzywa, Agnieszka Bielecka, Magdalena Dąbrowska, Sylwia Kazimierska, Katarzyna Magnuszewska, Magdalena Nowocin, Kamil Borkowski, Rafał Rutkowski, Kamil Cieśluk, Maciej Toczydłowski, 
uczestniczyła w XII Warsztatach Ekologicznych "Natura - my" w Rogowie, gmina Choroszcz organizowanych przez tamtejszą szkołę Podstawową. 
   W warsztatach uczestniczyliśmy po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni. Przyjechaliśmy w przeddzień warsztatów, aby na miejscu przeprowadzić ostatnie próby inscenizacji pt. "Rzecz o recyklingu", z którą mieliśmy wystąpić na zakończenie imprezy. Nad inscenizacją pracowaliśmy od kilku tygodni, pod kierunkiem pani Haliny Surynowicz. 
   Urzekła nas przyroda, położenie szkoły, wieś Rogowo, której początek sięga XVw.
Warsztaty były niezmiernie interesujące. Zostaliśmy podzieleni na grupy tematyczne: Powietrze, Woda, Las i Rogowo. Gromadziliśmy okazy fauny i flory, zbadaliśmy stan wody w Narwi, poznaliśmy bliżej Rogowo. Efekty naszych badań posłużyły do przygotowania prezentacji. Potem było ognisko a przy nim już o zmroku nasz spektakl. 
   Drugiego dnia braliśmy udział w festynie z okazji Dnia dziecka. Na nas największe wrażenie zrobił występ teatru młodzieżowego z MDK. Spektakl ich był dynamiczny, perfekcyjnie wykonany. Wróciliśmy pełni wrażeń.                      Uczestnicy Referendum Unijne "Młodzi głosują"
   Na 4 dni przed Referendum Unijnym dorosłych (3 VI), w naszym gimnazjum odbyło się głosowanie uczniów w ramach akcji: Młodzi głosują. 
   Na lokal wyborczy został wybrany pokój pani pedagog. Głosowanie odbywało się od godziny 8 do 15.30. Nad przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Młodzieżowa Komisja Referendalna w składzie:
przewodniczący - Maciej Dobrzyński,
zastępca przewodniczącego - Aneta Czapnik,
członkowie komisji - Anna Gołębiewska, Tomasz Malisz, Andrzej Smyk, Maciej Kundzicz.
  W czasie głosowania pomagali pani pedagog Barbara Kardasiewicz i nauczyciel informatyki Tomasz Włodarczyk.

Wyniki głosowania:

Osób uprawnionych do głosowania: 308
Głosów oddanych: 252

w tym

 
- głosów nieważnych: 3
- głosów ważnych: 249
Licząc głosy ważne:  
- za przystąpieniem Polski do UE oddano: 191 (76,7%)
 - przeciwko przystąpieniu Polski do UE oddano: 58

 Wyniki konkursu Małych form teatralnych
   5 czerwca został rozstrzygnięty konkurs „Małych form teatralnych” („Teatr mój widzę ogromny” St. Wyspiański). Grupa teatralna z naszej biblioteki szkolnej zajęła III miejsce w kategorii bibliotek szkół gimnazjalnych.  NASI GÓRĄ!!!
 

Szkolne Koło Wolontariatu
   Krótka informacja o działalności Szkolnego Koła Wolontariatu w bieżącym roku szkolnym 2002/2003 - KLIKNIJ