+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» Serwis Europejski
» SP Nr 29
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2003/2004 ::..

 

Początek rokuMistrzostwa w piłce nożnej"V nie zabijaj"Święto w SP29Otrzęsiny

Dzień NauczycielaPrzełajeWycieczka11 ListopadaZawody w Suwałkach

Gimnazjada w pływaniuAndrzejkiApele o UEGimnazjada w siatkówce

Grupa teatralnaDebata o przemocyMikołajkiMistrz komputeraNagroda za stronę www

Zimowe MP w pływaniuRanking gimnazjówKonkurs RecytatorskiDzień Kobiet

Konkurs ortograficznyFestiwal Małych Form TeatralnychKawiarenka LiterackaDzień Wiosny

Konkurs FizycznyPrima AprilisRatownik w akcjiMy SchoolGolgota Wschodu

Book of HopeWybory do SUWiosenne mistrzostwa w piłce3 Maja

Wchodzimy do UEStrach nie chroniNajlepszy anglistaIII Zjazd Informatyków

Dzień SportuŻubry vs. PG 20"Łoł taki sioł"Nagroda za grafikę komp.Koniec roku

 


 


Początek roku
   Który to dzisiaj? Tak, nie mylę się, 22 wrzesień. Ale postanowiłam, mimo, że termin trochę nieadekwatny, to przywitam was wszystkich w roku szkolnym 2003/2004. 1 września znów musieliśmy przywędrować do tej paskudnej...ee... tzn. ukochanej szkoły. Zmiany - owszem, zaistniały w kadrze nauczycielskiej. Przywitaliśmy kilku nowych nauczycieli np. od geografii, historii czy w-f'u. Poza tym doszły pierwsze klasy... Pewnie już nie mogą się doczekać chrztu J ale spokojnie kotki, już niedługo. W każdym razie rok szkolny uważam za rozpoczęty.
        ksia
 Mistrzostwa gimnazjum w piłce nożnej
   Dnia 19.09.2003 zakończyliśmy rozgrywki o mistrzostwo naszej szkoły w piłce nożnej. Finał zaiste, imponujący. Kibice dopisali - boisko tuż po dzwonku wypełniło się po brzegi rozochoconymi uczniami. Obejrzeć finał przyszli chyba wszyscy. No i zaczęło się, mecz IIa - IIIb. W górę poleciały serpentyny i świstki gazet. Jednak rzucający nie wykazali się za bardzo inteligencją - gracze zirytowali się nieco śmieciami, które plątały im się pod nogami. Ale co tam gracze, skoro zapowiada się taka fajna zabawa... Kilka osób rozpaliło sobie ognisko - może zmarzli przypatrując się grze...? Niestety nie dowiedziałam się tego - bo... /tu powinny zabrzmieć triumfalne trąby/ strzelono pierwszego - i jedynego jak się później okazało - gola. Petardy poszły w górę i już było wiadomo, kto jest tegorocznym zwycięzcą - IIIb. Jeszcze tylko kilka pamiątkowych zdjęć i znów dzwonek - powrót do klas... A oto wyniki:
 

I miejsce - IIIB
II miejsce - IIA
III miejsce - IIIC
IV miejsce - IIID
V miejsce - IIIA
Najwięcej bramek zdobyli:
Kamil Brzozowski (IIID) - 9,
Stepaniuk Łukasz (IIIB) - 8, 
Zajączkowski Michał (IIIC) - 8. 
Najlepsza siódemka:
Bramkarz - Bojarczyk Rafał (IIIB),
Obrona - Chomiczewski Dariusz (IIIB),
Puciłowski Grzegorz (IIIA),
Pomoc - Sakowicz Artur (IIID),
Brzozowski Kamil (IIID),
Atak - Stepaniuk Łukasz (IIIB),
Zajączkowski Michał (IIIC).

   Na wiosnę organizatorzy zapowiedzieli drugą rundę rozgrywek. Czekamy z niecierpliwością.
        ksia
 Przedstawienie "V przykazanie: Nie zabijaj"
   6 października udaliśmy się do pobliskiego liceum na przedstawienie. Grupa aktorów z Łodzi zaprezentowała nam sztukę pod tytułem: "V przykazanie: Nie zabijaj". Trzeba przyznać, że wyszłam po niej zaintrygowana. Poruszyło mnie szczególnie to, że oglądany spektakl mogłabym obejrzeć "na żywo", nie jako widz, a jako świadek morderstwa. Co bym wtedy zrobiła? Czy stałabym i patrzyła tak jak tamci ludzie? Aż boję się odpowiadać... Straszne jest to, że (tak jak w przedstawieniu) młodzi ludzie potrafią nawet ZABIĆ za inne poglądy. Na szczęście nie spotkałam się z aż taką agresją, ale duży brak akceptacji ze względu na inne zdanie, słuchaną muzykę czy jakąkolwiek błahostkę odczułam. I to nie po meczu czy koncercie, lecz na co dzień w szkole. Zastanowiłam się też, co bym zrobiła na miejscu Marka, głównego bohatera. Co bym wybrała: akceptację środowiska czy własne czyste sumienie? Obie racje w życiu każdego człowieka są bardzo ważne. Marek - tylko dzięki ojcu postąpił właściwie. Ale czy postąpił by tak w prawdziwym życiu? Bardzo cieszę się że obejrzeliśmy "V przykazanie..." bo jest ono dobrą okazją by przystanąć na chwilę i się nad sobą zastanowić. 
        ksiaŚwięto w Zespole Szkół Sportowych Nr 1- 20 rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 29
 

   10 października obchodziliśmy bardzo hucznie. Czemu? To chyba najważniejsze święto w historii Szkoły Podstawowej Nr 29. 20 lat temu, tego właśnie dnia, nadano jej imię Synów Pułku.

ZDJĘCIA

   Przygotowania do uroczystości trwały długo. Trzeba było opracować apel, udekorować salę i rozesłać zaproszenia dla ważnych osobistości. Zaprosiliśmy prezydenta miasta, kuratora i wiele innych osób których obecność była prawdziwym zaszczytem. 
Uroczystość zaczęła się ustawieniem kwiatów przed tablicą pamiątkową. Później wszyscy przeszli do sali gimnastycznej. Wniesiono sztandar i odśpiewano hymn narodowy. Głos zabrała pani dyrektor a po niej sami Synowie Pułku. Opowiadali nam o przeszłości, o wojnie i dzieciństwie. Sądzę, że wszyscy czuli jak ważna jest ta chwila. W poważnym nastroju była też część artystyczna przygotowana przez uczniów. Klasa Va zaprezentowała krótkie przedstawienie ze scenkami i pieśniami patriotycznymi. 
Goście zaś nie wyszli od nas z pustymi rękoma - otrzymali po róży i gazetce z informacjami o szkole.
        ksia                              
 Dzień Edukacji Narodowej
   Chyba każdy zna tę datę - 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej, święto uczniów, ale przede wszystkim nauczycieli. I by uczcić to święto, przygotowaliśmy uroczysty apel. Próby trwały cały ubiegły tydzień, ale trzeba przyznać że dały efekty.
Wszystko zaczęło się pokazem mody - oddzielna prezentacja każdego stroju, skierowana do nauczyciela danego przedmiotu. A wszystkie stroje baaaardzo oryginalne, bo tworzone z dużą dozą humoru... W pamięci został mi strój dla nauczycieli od geografii z bardzo sympatycznym kangurem na brzuchu modelki J. "Modną" częścią zajęła się klasa Va, pod nadzorem pani Turczewskiej. A my, dumni przedstawiciele gimnazjum (J) zabłyśliśmy w innych kategoriach. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Bardzo dobrze zaprezentowała się "Natalia Kukulska", w roli której wystąpiła Paula Rudek. Duży podziw wzbudził we mnie także występ Józefa Sawickiego - sama próbuję coś niecoś na gitarze (można to było usłyszeć na apelu) i wiem jak dużo pracy trzeba włożyć by grać tak jak Józek.
Myślę, że nauczyciele też to docenili, ponieważ nagrodzili nas gromkimi brawami, po czym udali się do świetlicy na skromny poczęstunek.
 


   ZDJĘCIA      

Ech... biedne były te kotki... (Chrzest)

    22 października
   Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na otrzęsiny maluchów. Zbliżał się już listopad, a tu ani widu, ani słuchu, żeby cokolwiek się szykowało. A wszystko to za sprawą cichej działalności samorządu, który uknuł w tajemnicy przed nauczycielami i resztą uczniów dokładny scenariusz obrzędu. Dopiero po ostatnich poprawkach postanowił wprowadzić go w życie. Organizatorzy tego przedsięwzięcia zabrali się do konkretnej roboty w środę. Zaciekawione pierwszaczki zobaczywszy, jak ich starsi koledzy z podejrzaną miną taszczą sprzęt, ławki i krzesła do sali gimnastycznej, zaczęły się czegoś domyślać... Niestety wstępu do okupowanej sali rzecz jasna nie miały... Co prawda przy rozpoczęciu było troszkę zamieszania, ale po jakimś czasie wszyscy się uspokoili pod groźbą wyrzucenia i zakazu oglądania otrzęsin. No i się zaczęło. 
   Prowadzący z IIIc przedstawili zadania uczestników. Następnie wybrani poprzez napiętnowanie (niebieskie odbicie ręki na policzkach pierwszaka :D ) przedstawiciele klas pierwszych po wystąpieniu na środek byli poddawani testom inteligencji :D A mianowicie musieli odpowiadać na podchwytliwe pytania ułożone przez żądną krwi Margaretę (hie hie), co oczywiście było niewykonalne, a następnie pokonać tor przeszkód. A wyglądał on następująco: 
- upiększenie buźki w roztrzepanym jajku, a następnie mące;
- małe ogłuszonko, czyli chochlą w łeb! :D :D :D
- napiętnowanie kocimi napisami;
- konsumpcja kucharskich inspiracji starszych kolegów :D
- przejście na gołych kolanach po grochu i soli;
- klapsior w pupę! :D :D :D (Wykonywany przez bezlitosnego Józefa :D ) 
- no, i oczywiści certyfikat zaliczenia chrztu! 
   Na koniec zabawy pierwszaczki miały za zadanie wykonać "taniec kota". Jak można się było domyślić publiczność nie zaakceptowała kocich wygibasów... (publiczność uczniowska... gdyż mimo licznego pojawienia się pedagogów, oraz prób aplauzów, uczniowie byli - jak zwykle - górą! :D ). Karą były napisy na rękach, w których kotki miały za zadanie paradować przez cały następny tydzień po szkole... ale jak się można było domyślić, kara nie maiła zastosowania w praktyce... 
Ale niestety, jak zwykle nie obyło się bez małych "nieporozumień"... Otóż w pewnym momencie można było dostrzec biały proszek nad głowami uczestników zabawy... oczywiście chodzi o mąkę... Cóż, nie był to najlepszy pomysł, gdyż przez następną lekcję należało to wszystko posprzątać... (a może właśnie o to chodziło?? :D ), no i część organizatorów została narażona na gniew Włodara... (o zgrozo! :D :D :D ) z powodu białych śladów na kablach od sprzętu... ech... biedni ci, co podpadli... :D
No, ale nie licząc tej małej "wpadki" zabawa była wyśmienita! :D Wieczorem wszystkie pierwszaczki zostały zaproszone na dyskotekę. Myślę, że przez długi czas nie zapomną swoich pierwszych otrzęsin :D.
        MargaretaMistrzostwa Białegostoku w Sztafetowych Biegach Przełajowych
   W dniu 24 października 2003 roku odbyły się Gimnazjalne Mistrzostwa Miasta Białegostoku w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasza szkoła była reprezentowana przez sztafetę 10x800m dziewcząt oraz 10x1000m chłopców. Zajęliśmy odpowiednio XVIII i XVII miejsca, które oczywiście nie były szczytem naszych marzeń. Główna przyczyna tak odległych lokat była wynikiem odmowy reprezentowania szkoły przez niektórych uczniów. Trzon zespołów sztafetowych siłą rzeczy stanowili reprezentanci klas pierwszych.
Opiekun : Andrzej Mackiewicz
 


Wycieczka
    10 listopada
   Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę wzdłuż rzeki Narew. Pojechali na nią uczniowie z klas 2a, 2b, i 1b. Pogoda, jak na tą porę roku, dopisała, dzięki czemu bawiliśmy się doskonale. Zwiedzaliśmy m.in. Suraż, jedno z najstarszych podlaskich miast. Dzięki ciekawym opowiadaniom przewodnika, poznaliśmy bogatą historię Suraża. Zawitaliśmy także w tamtejszym muzeum archeologicznym. Mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, a największe zainteresowanie wzbudziły tzw. Dyby. Niestety, mało osób zdecydowało się na chwilowe uwięzienie w tym narzędziu tortur. Ciekawe czemu? 
Jednym z etapów naszej wycieczki była także wizyta w Płonce Kościelnej, gdzie mogliśmy podziwiać cudowny obraz Matki Boskiej. Znajdowało się tam źródełko, z którego woda (według przekazów) ma właściwości lecznicze. Niektórzy łykali wodę z nadzieją poprawienia ocen w szkole i lepszego zachowania. Kto wie. Może faktycznie poskutkuje?
Najciekawszym punktem wycieczki była wizyta w Pentowie - małej wsi, gdzie znajdowało się chyba tylko jedno gospodarstwo. Znajdowała się tam stadnina koni i wiele różnych atrakcji. Największe zainteresowanie, co jest chyba oczywiste, wzbudziła możliwość przejażdżki na koniu. Wielu z nas pierwszy raz wsiadło na konia i najwyraźniej bardzo im się to spodobało. 
Niestety na koniu można było przejechać się tylko raz. Ci, którzy zgłodnieli, mogli upiec kiełbaski w specjalnie przygotowanym ognisku lub wejść na wysokie obserwatorium do podglądania bocianów. Przebiega bowiem tamtędy szlak bociani i latem można podpatrzeć życie tych ptaków. Jest to duża atrakcja turystyczna Pentowa. My niestety, nie spotkaliśmy żadnych bocianów, gdyż wszystkie dawno odleciały do ciepłych krajów.
Mimo tego, wycieczkę wspominamy mile. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń i nie możemy doczekać się kolejnego takiego wyjazdu. Jednym słowem, było po prostu SUPER! 
        Natalka
 Dzień Niepodległości
    12 listopada
   Z okazji Dnia Niepodległości 11 Listopada w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez klasę III c z pomocą III b. Nasi starsi koledzy w wyjątkowo ciekawy i humorystyczny sposób przedstawili najważniejsze wiadomości dotyczące tych jakże ważnych chwil dla polskiej historii.
Najważniejsze wydarzenia tamtych pamiętnych dni zostały ukazane w formie "Faktów" zredagowanych przez uczniów wyżej wymienionej klasy. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyły doskonale podkreślające panującą aurę, nostalgiczne melodie. Godna pochwały była szczegółowość, z jaką wykonano niektóre elementy scenografii i strojów występujących na scenie osób, oraz efekty akustyczne, np. muzyczka towarzysząca rozpoczynającym się wiadomościom. Te detale pozwalały oglądającemu wczuć się w klimat i popaść w domową rutynę (żeby jeszcze było gdzie usiąść).
Podczas spektaklu co chwilę mieliśmy przyjemność bycia w innym mieście - i tak znajdowaliśmy się raz w Warszawie, gdzie mieściło się studio, innym razem w Krakowie bądź w Białymstoku przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie czekali na nas reporterzy z kolejną garścią informacji. Aktorzy spisali się na medal, świetnie przekazując atmosferę panującą w danej chwili na scenie. 
Jedynym zgrzytem było skandaliczne albo, co najmniej nieodpowiedzialne zachowanie uczniów, którzy od razu po usłyszeniu dzwonka ruszyli do wyjścia. 
Występek ten został należycie "nagrodzony" przez pana dyrektora, który uraczył nas monologiem (bynajmniej nieśpiewanym) na temat zachowania się podczas tak ważnej uroczystości, jaką niewątpliwie jest Dzień Niepodległości.
   Myślę, że mimo jednej niemiłej sytuacji warto było obejrzeć ten apel, ponieważ III c zaprezentowała nam coś odmiennego od corocznego "wałkowania" suchych wiadomości książkowych. Moim zdaniem 11 Listopada przedstawiony w taki, luźny sposób jest łatwiej przyswajalny niż oglądane któryś raz z rzędu nudne spektakle historyczne.Zawody Pływackie o Puchar Prezydenta Suwałk
    15-16 listopad 2003
   W tych dwudniowych zawodach bardzo dobrze spisała się ekipa z naszej szkoły. Miejsca na podium zajmowali (czasami po kilka razy): 
Piotr Safrończyk, Bartosz Bogdan, Anna Dowgiert, Marcin Jabłoński, Anna Kicińska, 
Bartek Łukaszewicz, Karol Babilewicz, Marta Kozakiewicz, Maciej Dobrowolski, Emilia Glebowicz, Agnieszka Żukowska, Grzegorz Kakareko.
 

Gimnazjada Miejska i Wojewódzka w pływaniu
   7 listopada
   W Gimnazjalnych Mistrzostwach Białegostoku w pływaniu nasze gimnazjum zajęło pierwsze miejsce, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców.
Rywalizacja przebiegała w: sztafecie 8x25m, indywidualnie po 50m stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym, motylkowym.
   21 listopada
   W Gimnazjadzie Województwa Podlaskiego w pływaniu z udziałem ośmiu najlepszych drużyn, wśród chłopców zwyciężyło nasze gimnazjum. Dziewczęta zajęły drugie miejsce.
 
Drużyna dziewcząt:
Kicińska Anna 1c, Żukowska Agnieszka 1c,
Kozakiewicz Marta 1c, Dowgiert Anna 1c,
Borowska Ola 1c, Kundzicz Kinga 1c,
Glebowicz Emilia 1c, Snarska Alicja 1c (w Mistrzostwach Białegostoku wystąpiła Lasota Karolina 2c).
    
Drużyna chłopców:
Ancutko Tomasz 3c (w Mistrzostwach Białegostoku wystąpił Rusiecki Maciej 3c),
Sawicki Józef 2c, Safrończyk Piotr 3c, 
Smyk Andrzej 3c, Dobrowolski Maciej 2c,
Jabłoński Marcin 1c, Łukaszewicz Bartek 1c,
Kakareko Grzegorz 1c, Czeczko Jakub 1c (w Mistrzostwach Białegostoku wystąpił Bogdan Bartosz 2c).
 


Dyskoteka andrzejkowa
   26 listopada
   Dnia 26 listopada zorganizowano dla wszystkich uczniów naszego gimnazjum andrzejkową dyskotekę, która odbyła się w klubie "Mozart". Chętnych do wyjazdu na tę zabawę nie brakowało, dlatego autokar wypełniony był po brzegi. Nim się obejrzeliśmy, byliśmy na miejscu. Zostało nam już tylko zostawić kurtki w szatni i można było wejść na salę. 
   Wtedy zaczęła się naprawdę fajna zabawa. Tylko nieliczni podpierali ściany. Reszta zaś popisywała się na parkiecie swoimi tanecznymi umiejętnościami przy naprawdę świetnej "muzie". Jednak po pewnym czasie niejednemu nogi zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Takie sytuacje także zostały przewidziane. Dlatego każdy zmęczony mógł usiąść na swoim krzesełku i zjeść ciasteczko lub napić się czegoś, ponieważ organizatorzy zrobili nam i nauczycielom mały poczęstunek. Uczniowie z naszej szkoły dla urozmaicenia czasu dali mały pokaz tańca breakdance. Od godziny 20 można było pozdrawiać wybrane osoby. Czekały na nas także dwa konkursy: "mumia" i "zbieranie butów", które polegało na zabraniu jak największej ilości obuwia przy swoim krześle. Uczniom pomagały nauczycielki (Pani A.M.), oddając swoje pantofle.
   Niestety już o godzinie 21 dyskoteka skończyła się i trzeba było opuścić lokal. Mimo tego wszyscy wyszli z zadowolonymi minami, bo jak mówili, zabawa była super i z wielką przyjemnością poszliby na następną taką imprezę. Jednak nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli i musimy poczekać do karnawału na kolejną "balangę". Na pewno zostaną po niej miłe wspomnienia, a kto nie poszedł...niech żałuje!!!Apele o UE
   31 października
Koło Europejskie przygotowało specjalnie dla uczniów klas 4-6 SP29 cykl apeli, aby przybliżyć, nawet tym najmłodszym, wiadomości o członkach UE. Pierwszy apel odbył się … X i prezentował trzy kraje: Danię, Finlandię i Szwecję. Członkowie koła starali się przedstawić te mało charakterystyczne państwa jak najprzystępniej. Nie obyło się bez wzmianki o Legolandzie (Dania), Św. Mikołaju (Finlandia) oraz pysznej szwedzkiej kuchni. Kilka krótkich scenek o każdym z w/w państw bardzo spodobało się uczniom. 
   28 listopada
   Kolejny apel, dnia 28 XI, opowiadał o Francji, Anglii i Irlandii. Tych znanych narodowości nie trzeba było przedstawiać. Przygotowujący apel starali się skompilować ogólnie znane informacje i dodać kilka nowych, np. nie wszyscy wiedzieli, gdzie pochowany jest Święty Walenty - w dublińskim kościele. Dużym zaskoczeniem był horoskop celtycki czytany dla dyrekcji. Tworząc scenkę o Anglii, punktem zaczepienia było tradycyjne picie angielskiej herbaty; ogólną aprobatę wywołał również dzień z życia przeciętnej Francuzki.
 


Gimnazjada w piłce siatkowej
   październik i listopad
   W październiku i listopadzie odbywały się rozgrywki w piłce siatkowej dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku. Drużyna dziewcząt z naszego gimnazjum osiągnęła znaczący sukces zajmując 4 miejsce, wywalczyła tym samym awans do finału wojewódzkiego (odbędzie się w marcu 2004r.). Wynik jest tym bardziej radosny, że nasza szkoła nie ma specjalnie tradycji siatkarskich, a dziewczyny przegrały tylko ze szkołami w których są klasy sportowe siatkarskie. 

   Reprezentacja dziewcząt:
Kazimieruk Justyna (K) 3d, Dębicka Ewa 3a, Topczewska Joanna 2c, Rutkowska Aneta 3b, Mielenkiewicz Marika 3c, Maciuszko Urszula 2c, Kamińska Weronika 3c, Świsłocka Sandra 3d, Waśkiel Anna 2c. 
   Drużyna chłopców awansowała do półfinału Gimnazjady, zajmując miejsce 5-6, co również jest dużym sukcesem. 
   Reprezentacja chłopców:
Dec Paweł (K) 3a, Zalewski Leszek 3a, Janiak Tomasz 3a, Zajączkowski Michał 3c,
 Ancutko Tomasz 3c, Popko Robert 3b, Puciłowski Grzegorz 3a, Chomiczewski Dariusz 3b, Brzozowski Kamil 3d, Markowski Piotr 3a, Borkowski Kamil 2a, Rutkowski Rafał 2a.
 Grupa teatralna
    listopad i grudzień 
   Działamy już od roku. Zaczęliśmy jako zespół teatralny pod nazwą "Liber". Naszym opiekunem jest Pani Halina Surynowicz. W tamtym roku szkolnym pracowała w bibliotece szkolnej i miała więcej czasu dla nas. Jednak od września tego roku pracuje jako nauczyciel historii. Tym samym przybyło jej dużo nowych obowiązków. Myśleliśmy, że to już koniec z teatrem. Na szczęście miło się rozczarowaliśmy. Owszem pani Halina ma teraz mniej czasu i trudniej jest nam zorganizować próby tak, by każdy na niej był. Jednak jakoś dajemy sobie radę. Od początku roku szkolnego wystawiliśmy już trzy razy naszą sztukę, pt.: "Trędowaty, bo niekochany". Pierwszy raz wystąpiliśmy przed rodzicami młodzieży z gimnazjum. Widzowie byli zachwyceni. Za drugim razem, kiedy nasz spektakl oglądali rodzice na zebraniu podstawówki, jedna z matek podeszła do Pani Surynowicz i powiedziała: "Pani koniecznie musi z tym wyjść na zewnątrz". I tak zrobiliśmy. Niedługo po tym, 15 grudnia, pojechaliśmy do I Liceum Ogólnokształcącego. Tam nasze przedstawienie spotkało się ze szczególną aprobatą zarówno młodzieży, jak i kadry pedagogicznej. Mamy nadzieję, że przesłanie zawarte w naszej sztuce dotarło do publiczności. W lutym startujemy w przeglądzie młodzieżowym grup teatralnych. Życzcie nam powodzenia. 
        AgaDebata o przemocy
   3 grudnia
   Debata to omawianie, roztrząsanie zagadnień, problemów. Taka rozmowa zawsze przeprowadzana jest w grupach, na zebraniach. 
   Takie wydarzenie miało miejsce także i w naszej szkole. Odbyło się ono 3 grudnia b.r. Jej tematem była "przemoc w szkole".
Osobami prowadzącymi była trójka uczniów klas III (oczywiście gimnazjum), a dokładnie przewodniczący Samorządu Szkolnego Maciej Rusiecki oraz jego kolega również Maciek i koleżanka Karolina. Od czasu do czasu wspomagała ich nasza szkolna pani pedagog.
Gośćmi zaproszonymi na debatę była dyrekcja naszej szkoły, panowie: policjant i fotograf, pani psycholog, rodzice, a także nauczyciele. Jednak najliczniejszą grupą społeczną byliśmy my, uczniowie.
   Jak można było się domyślić ze wstępu tego artykułu, rozmawialiśmy o przemocy panującej w dzisiejszych szkołach jak i na podwórku. Osobami, które najczęściej wypowiadały się, byli uczniowie klas II i III. Opowiadali oni o przypadkach przemocy jakie widzieli, a nawet o tych, w których brali udział. Jednak mówiono również i o przyczynach tego zjawiska. Okazało się, że tworzy się ona przez oglądanie brutalnych filmów. Kolejnym powodem powstawania przemocy jest gra w straszne, okrutne gry komputerowe. Z pewnością do najważniejszych przyczyn zaliczyć trzeba atmosferę w rodzinie, okoliczności w jakich żyjemy, otoczenie, w którym znajdujemy się itd. 
Ciekawym pomysłem, który wymyślili prowadzący, był kwiatek. Polegał on na tym, że osoba chcąca wypowiedzieć się, musiała mieć sztuczną roślinkę w ręce, dzięki czemu na sali panował spokój. Jednak po pewnym czasie zniesiono ten przepis i właśnie w tym momencie zaczęła się prawdziwa, gorąca dyskusja. Każdy wypowiadał się bez żadnych pytań i mówił tak długo, jak chciał. Niestety czasami zdarzały się takie sytuacje, w których jedni "przekrzykiwali" drugich. I wtedy powstawał hałas, z którym dzielnie radzili sobie prowadzący.
   Debata trwała ponad dwie godziny, ale sądzę, że nie był to stracony czas. 
Spotkanie zorganizowała i przeprowadziła Pani pedagog B. Kardasiewicz przy pomocy Pani A. Pruszko i Pani K. Sikory, za co gorąco dziękujemy.
 Mikołajki
   6 grudnia 
   Mikołajki to dzień, na który czekają dzieci jak i dorośli. Z rana, każdy z nas znajduje pod łóżkiem czy w buciku prezent w postaci skromnego podarunku. Wszędzie panuje szczególna atmosfera, wszyscy się cieszą i starają się być życzliwi i mili, aby ten czas spędzić bez zbędnych kłótni.
W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. W każdej klasie, tydzień przed tą "wyjątkową uroczystością", uczniowie losowali komu mają kupić prezencik. Wymienialiśmy się nimi na pierwszych lekcjach. "Posypało się" mnóstwo serdecznych życzeń, co przypominało nam o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.
   Nie zabrakło również Mikołaja, a raczej przebranego chłopca z najstarszej klasy, który rozdawał słodycze, choć trzeba przyznać, iż nie oczekiwał w zamian żadnych wierszyków czy piosenek. Co za Mikołaj?! No cóż, może ten zwyczaj przepytywania wyszedł już z mody.
Wszyscy mamy nadzieję, że ten dzień w następnym roku będzie podobny do tego, a może jeszcze lepszy i ciekawszy.
 Artur Fiedorowicz z IIIb „MISTRZ KOMPUTERA”
   18 grudnia 2003
   Policealne Studium Informatyczne w Białymstoku prowadzone przez T-MATIC Grupa Computer Plus zorganizowało II-etapowy konkurs: „MISTRZ KOMPUTERA”      
Konkurs składał się z dwóch etapów:
   Etap I Zgłoszenie uczestnictwa na formularzu zgłoszeniowym wraz z odpowiedziami na pytania konkursowe. I etap konkursu wyłoni 40 kandydatów do etapu II.
   Etap II Rozwiązywanie zadań konkursowych
   W konkursie wzięło udział 192 uczniów z 21 szkół, głównie średnich. 
   Finał konkursu "Mistrz komputera 2003", czyli uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się 18 grudnia 2003r. o godzinie 11.00, w siedzibie Policealnego Studium Informatycznego. Spotkanie prowadziła Dyrektor Policealnego Studium Informatycznego, Pani Krystyna Niemczak. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne upominki, zaś osoby, które zdobyły najwięcej punktów - atrakcyjne nagrody.
Laureatami zostali: 
   I Miejsce - Kacper Bąk IV Liceum Ogólnokształcące 
  II Miejsce - Artur Fiedorowicz Zespół Szkół Sportowych Nr 1 PG20 
 III Miejsce - Marcin Borowicz Zespół Szkół Elektrycznych.

   Wyróżnienie otrzymał Karol Mocniak IIIb. Ponadto w II etapie uczestniczyli: Andrzej Smyk IIIc i Maciej Grzegorczyk IIIb.


VI edycja konkursu “Moja szkoła w Internecie”
   W dniu 22 stycznia 2004 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu informatycznego “Moja szkoła w Internecie”.
Patronat nad konkursem sprawowali:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego
Podlaski Kurator Oświaty i Prezydent Białegostoku. 
   Konkurs, adresowany do uczniów i nauczycieli woj. podlaskiego, polegał na opracowaniu i umieszczeniu w Internecie witryny w jednej z trzech kategorii tematycznych: prezentacja szkoły, województwo podlaskie (tradycje i obrzędy, architektura, przyroda, ludzie, Podlasie w Unii Europejskiej), strony hobbystyczne (prezentacja indywidualnych zainteresowań np.: muzyka, sport, nauka, rozrywka i inne). 
   Do konkursu zgłoszono ponad 140 witryn.
   W kategorii - Hobby: II miejsce zajęła strona "Świat kosmosu" autorzy: Adamski Kamil i Jabłoński Dariusz z IIC.
   W kategorii - Prezentacja szkoły: wyróżnienie otrzymała strona Szkoły Podstawowej Nr 29 autor: Włodarczyk Tomasz.
 

Wyniki naszych zawodników na Zimowych Mistrzostwach Polski
   Ciechanów 23-25.01.2004 13-latki
Dwa brązowe medale zdobył Marcin Dąbrowski. Bardzo dobrze spisała się również Dominika Wojszko. Dobrze wystartowali: Natalia Trusewicz i Sebastian Manias.
 
   Racibórz 23-25.01.2004 14-latki
Dwa złote medale i jeden brązowy wywalczył Marcin Jabłoński. Ponadto bardzo dobrze zaprezentowali się: Ania Dowgiert, Ania Kicińska, Karol Babilewicz i Bartek Łukaszewicz.   
  
   Lublin 23-25.01.2004 15-latki
 Srebrny medal Bartka Bogdana i parę miejsc tuż za podium. Chociaż występowało tylko trzech zawodników (Bartosz Bogdan, Józef Sawicki i Maciej Dobrowolski), osiągnęli niezłe wyniki.

Wszystkie wyniki naszych reprezentantów znajdują się na stronie SPORT.
 

  ZDJĘCIA     

Ranking podlaskich gimnazjów

     W rankingu gimnazjów zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą i Podlaskie Kuratorium Oświaty wzięły udział 42 gimnazja. W specjalnych ankietach "spowiadały" się z najdrobniejszych wyników swojej pracy. Oceniała je kapituła powołana przez organizatorów.
   Pierwsza rankingowa piątka to:
 1. Społeczne Gimnazjum Nr 2 STO w Białymstoku - 423 pkt.
 2. Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Łomży - 389 pkt.
 3. Katolickie Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Białymstoku - 383 pkt.
 4. Publiczne Gimnazjum Nr 20 w Białymstoku - 375 pkt.
 5. Publiczne Gimnazjum Nr 18 w Białymstoku - 372 pkt.

   Podsumowanie rankingu i wręczenie nagród odbyło się 19 marca w Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego.  
   Ps. Można by polemizować z sposobem obliczania punktów, ale trudno przeliczać sukcesy w szkole gdzie uczy się 60 (!) uczniów (1 miejsce w rankingu) i ponad 1500 (5 miejsce w rankingu). Nie wszystkie obliczenia na pojedynczego ucznia są sprawiedliwe. Może uwzględnić warunki pracy nauczycieli (np. ilość uczniów w klasach) do osiąganych wyników. Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej
   2 marca br. w PG Nr 20 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej, w którym wzięli udział najlepsi recytatorzy z poszczególnych klas. 
Jury w składzie: dyr. szkoły - p. Elżbieta Rogowska, p. Jolanta Kiercul, p. Katarzyna Sikora oraz p. Elżbieta Zawistowska przyznało trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia. Oto nazwiska "szczęśliwców":
I miejsce - Małgorzata Kozielska,
II miejsce - Beata Choćko,
III miejsce - Katarzyna Czapnik,
wyróżnienia: Magdalena Jarmołowicz i Marta Kozakiewicz. 
Zwycięzcy konkursu wezmą udział w III Międzyszkolnym Konkursie Poezji Współczesnej.
 


Dzień Kobiet
   Dnia 8 marca w naszej szkole odbył sie apel z okazji Dnia Kobiet, imprezę przygotowała klasa IIb. Odegraliśmy trzy bardzo fajne i śmieszne scenki, które miały za zadanie rozśmieszyć widzów, czasami nawet do łez. W pierwszej scence wystąpił kosmita (Darek Skrzypkowski) i kobieta (Marlena Hofman), która byłą królikiem doświadczalnym kosmity. Każdy śmiał się ze stroju kosmity, jego nieziemskich opowiadań. Drugą scenką było przedstawienie pt. "Romeo i Julka", w której rolę Romea odegrał Paweł Idzikowski, a Julii Sylwia Kołodko. Ta scenka opisywała szkolną miłość Romka do Julki. 2 dni przed występem Paweł złamał rękę i dodaliśmy do scenariusza jeszcze jedno śmieszne zdanie, które brzmiało: "na skrzydłach miłości mur przeskoczyłem nawet rękę połamałem" i cała publika od razu wybuchnęła śmiechem. Trzecim i ostatnim przedstawieniem był "Kopciuszek", w którym główną rolę odgrywał oczywiście Kopciuszek czyli Agnieszka Półtorak i książę Kamil Citko. Początek scenki nie był zbyt ciekawy, ale gdy wszedł na parkiet książę i pokazał swój "odlotowy" taniec, wszyscy nagrodzili występ gorącymi brawami. A gdy książę znalazł pantofel Kopciuszka i wygłosił ze wstrętem morał: "nie pomoże dobra wróżka, gdy u panny brudna nóżka", wszyscy śmiali się do łez. Występ klasy IIb przypadł wszystkim do gustu, co zostało nagrodzone ogromnymi brawami. Na koniec występu książę złożył wszystkim kobietom ze szkoły serdeczne życzenia z okazji ich święta.
          Kamil
 Szkolne eliminacje konkursu ortograficznego
   9 marca br. w naszym gimnazjum odbyły się szkolne eliminacje konkursu ortograficznego. W zmaganiach wzięło udział 23 uczniów z klas I-III. Zostali podzieleni na 3 grupy wiekowe i pisali dyktando o różnym stopniu trudności. Najlepsi okazali się:
klasy I: Agnieszka Żukowska (I miejsce)
Marlena Kiszycka (II miejsce)
klasy II: Marta Raciborska (I miejsce)
Kamil Adamski (II miejsce)
klasy III: Paulina Lebiedzińska (I miejsce)
Małgorzata Kozielska (II miejsce)
Zwycięzcy konkursu wezmą udział w V Gimnazjadzie Ortograficznej i Finale Miejskim Konkursu Ortograficznego.


Podlaski Festiwal Małych Form Teatralnych
   10 marca 2004r grupa teatralna "Gamma" z Publicznego Gimnazjum Nr 20 wzięła udział w II edycji Podlaskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych pod hasłem "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Członkowie zespołu wystąpili ze spektaklem "Trędowaty, bo niekochany" wg scenariusza ks. Sławomira Kapitana z muzyką Zbigniewa Preisnera. 
   W spektaklu udział wzięli: 
Małgorzata Kozielska, Czapnik Aneta, Dąbrowska Magdalena, Kazimierska Sylwia,
Nowocin Magda, Czapnik Katarzyna, Łapińska Laura, Grzywa Barbara, Bielecka Agnieszka,
Dubrawski Rafał, Kundzicz Maciej, Cieśluk Kamil, Toczydłowski Maciej.
   Spektakl przygotowany został pod kierunkiem Haliny Surynowicz.
 


"Kawiarenka literacka"
   15 marca
   "Kawiarenka literacka" jest prowadzona przez mgr Elżbietę Zawistowską - nauczycielkę języka polskiego. W pierwszym półroczu przygotowaliśmy się do konkursu polonistycznego. Zajęcia były interesujące, ponieważ nie wyglądały jak zwykłe lekcje. Prowadziliśmy dyskusje na różne ciekawe tematy oraz pisaliśmy wypracowania, które dotyczyły nas samych. W zajęciach uczestniczyli głównie uczniowie z klas IIId i IIa. Kawiarenka bardzo dobrze przygotowała nas do konkursu, który okazał się nie taki trudny, jak się spodziewaliśmy.
   W drugim półroczu kawiarenka zajęła się już przedstawieniem teatralnym pt.: "Dla wszystkich starczy miejsca". W scenariuszu zawarte były wiersze i piosenki Edwarda Stachury. Każdemu scenariusz bardzo się podobał, więc wszyscy chętnie zabraliśmy się do pracy. Przygotowania trwały ok. 2 miesięcy. Przedstawienie odbyło się 15 marca 2004r. w świetlicy szkolnej. Zaproszeni goście zostali poczęstowani ciastem zrobionym przez uczestników kawiarenki (niach niach niach...). Atmosfera była bardzo przyjemna. Przedstawienie wszystkim się podobało. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kawiarenka będzie organizowała podobne inscenizacje. 
        Tusia & Tysia
 Dzień wiosny w naszej szkole (klasy drugie)
   22 marca
   Tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs. Naszym zadaniem było jak najlepsze zareklamowanie naszego regionu w UE. Musieliśmy przedstawić widzom wszystkie walory Podlasia: co wniesiemy ze sobą do Unii, co mamy do zaoferowania. Dwie klasy potraktowały temat bardzo humorystycznie i karykaturalnie. IIa przedstawiła teleturniej, w którym brała udział kobieta z polskiej wsi i człowiek idący z biegiem czasu (z miasta). Chciano w ten sposób zareklamować nasze rodowite Disco polo. Klasa IIb również potraktowała zadanie z przymrużeniem oka, zaprezentowała znany mieszkańcom Białegostoku rynek "Madro" (bardzo dobrze udało się im odtworzyć sytuacje wszystkim nam znane). Niestety klasa IIc nic nie przygotowała (czyżby za mało dobrych chęci i pomysłowości?!). Ostatnią z klas drugich - IId, trzeba pochwalić za organizację (przygotowali wszystko w 45 minut) i wykazanie NARESZCIE jakiś chęci do zrobienia czegokolwiek. "Asy" z tej klasy potraktowały temat rzeczowo: przygotowali plakat i wymienili wszystkie wolory naszego pięknego regionu (Trzeba przyznać, że improwizacja wyszła im całkiem dobrze). Impreza była bardzo udana. Ci, którzy postanowili ten dzień spędzić w szkole napewno nie mają czego żałować.
       Gabriela
 Finalista Konkursu Fizycznego
    Karol Mocniak (3b) został finalistą etapu wojewódzkiego Konkursu Fizycznego w roku szkolnym 2003/2004. 
   Brawo Karol!!!


Prima Aprilis
    1 kwietnia (w Prima Aprilis) zdarzyło się kilka zastanawiających wydarzeń w naszej szkole. Spora część uczniów i nauczycieli dała się nabrać. Tylko kto je wymyślił?  
Oto one:
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Edukacji i Sportu od 1.04.2004r. uczniowie gimnazjum mają zakaz pisania długopisami. Po nowe środki do pisania należy zgłaszać się do sekretariatu szkoły.
W związku z reorganizacją i odnowieniem zbiorów bibliotecznych w bibliotece szkolnej od 1.04.2004r. można dostać za darmo lektury szkolne i opracowania lektur.
Na 6 godzinie lekcyjnej odbył się apel na sali gimnastycznej dla uczniów gimnazjum. Oczywiście żadnego apelu nie było, ale zamieszania, zdziwienia i radochy klas, które zeszły do sali było co niemiara.
Z okazji sprawdzianu w podstawówce - nie było obiadu. Niektórzy musieli sprawdzić osobiście, czy w stołówce jest pusto.

 "Strażak - ratownik w akcji"
   W ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.:"Strażak - ratownik w akcji", w etapie miejskim I miejsce zdobyła uczennica klasy III Szkoły Podstawowej Nr 29 Julia Chomik, a III miejsce uczennica klasy IIIa Publicznego Gimnazjum Nr 20 Dorota Kruszewska. Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki Pani Haliny Paczyńskiej.
 


"My school"
    Na przełomie marca i kwietnia 2004r. odbył się konkurs pt.: "Moja szkoła". Uczniowie klas drugich mieli za zadanie wykonanie broszury lub folderu o Gimnazjum Nr 20 w języku angielskim. Organizatorem konkursu była Pani Hanna Włostowska. Za najbardziej atrakcyjną broszurę pod kątem plastycznym i językowym uznano pracę uczennicy klasy IIa Natalii Kulisiewicz.
 Golgota Wschodu
   16 kwietnia
   Przez miesiąc gościliśmy wystawę obrazów pt. "Golgota wschodu polskich zesłańców". 
 

Book of Hope
   21 kwietnia 
 Zagościli w naszej szkole przedstawiciele amerykańskiej fundacji Book of Hope. Prowadzą oni akcję ewangelizacyjną wśród młodzieży. Forma spotkania jest bardzo atrakcyjna, bo oprócz scenek teatralnych można wysłuchać koncertu rockowego. Spotkanie bardzo przypadło do gustu wszystkim oglądającym.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego
   30 kwietnia
   Jak co roku odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum nr 20. 
   Do urny mogliśmy wrzucać swoje głosy w dniu 29 kwietnia. Następnego dnia zorganizowano drugą turę wyborów, ponieważ jednakową liczbę głosów uzyskało dwóch kandydatów.
Już tego samego dnia mogliśmy przeczytać wyniki. Nowym przewodniczącym samorządu został Bartosz Łukaszewicz Ic, uzyskał on 64 głosy. Jego zastępcą jest Mateusz Kondrat Ia z 55 głosami. Na Darka Skrzypkowskiego 2b, który będzie pełnił funkcję skarbnika, oddało głos 41 osób. W wyborach głosowały 163 osoby. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów.
 Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej
    kwiecień - maj 2004
   W naszej szkole, co roku organizowane są mistrzostwa szkoły w Piłce Nożnej. W tym roku szkolnym odbyły się one dwa razy. Jesienna edycja oraz wiosenna.
W Jesiennej mistrzem szkoły została klasa IIIb. Która po zaciętym finale pokonała klasę IIa wynikiem 1:0. Na finale jesiennej edycji było wszystko, czego grający uczniowie mogli by sobie wymarzyć: serpentyny, petardy itp. 
   Pełny przebieg wiosennej edycji naszych małych mistrzostw szkoły w Piłce Nożnej znajduje się na stronie SPORTMistrzem ponownie została IIIb.


Konstytucja 3 Maja
   Z dwudniowym opóźnieniem - 5 maja, odbył się apel z okazji 213 rocznicy uchwalenia w Polsce Konstytucji 3 Maja. Co tu dużo kryć - temat jak na przedstawienie wybitnie nudny. Wszyscy znają tę datę, choć nie każdy sytuację, która wtedy panowała w Polsce. Dlatego tym trudniejsze zadanie stało przed klasami: Ic i IIa. Ubrani galowo, wyuczeni swoich ról przystąpili do działania. Najpierw recytacją popisali się uczniowie z Ic - kilka wierszy miało wprowadzić uczniów w klimat tego dnia. Potem klasa IIa - i tu zdziwienie, oprócz recytacji ujrzeliśmy również pokaz tańca - menueta. To chyba zainteresowało publiczność, a na pewno poprawiło nieco atmosferę. Po tańcu pokazano nam kilka scenek z życia politycznego w roku 1791 - ujrzeliśmy Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica i wielu innych przedstawicieli tamtejszego rządu. Dalej znowu recytacje, aż do końca - ogólnego wiwatowania na cześć konstytucji. Myślę, że klasy przedstawiły wcale niełatwy temat w miarę krótko i przystępnie, czyli tak jak powinno być. 
 


       ZDJĘCIA     

Konkurs o Unii Europejskiej
   7 maja, odbył się w naszej szkole konkurs z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. W osobnych kategoriach rywalizowały ze sobą reprezentacje klas I, II i III, które miały wykonać zadania na miarę prawdziwego, młodego Europejczyka. Zadania bynajmniej nie tyle na wiedzę, co na sprawność fizyczną, pomysłowość i inwencję twórczą. Osobiście miałam okazję podziwiać jedynie popisy klas drugich - podziwiać, gdyż niestety w samych rozgrywkach nie brałam udziału. Mimo tego jako widz czułam się świetnie i mam niezapomniane wrażenia ;-).
   Cały konkurs podzielony był na trzy kategorie. Podczas, gdy część uczestników ścigała się na torach przeszkód i brała udział w różnych innych "wymyślnych" konkurencjach (o czym później), pozostali członkowie drużyn zmagali się z nieco odmiennym problemem. Ale za to z jakim ;-). Jako przedsiębiorcza młodzież, mieli przygotować reklamę naszej dobrej, polskiej, kiełbasy. Wobec tego, w myśl zasady promowania walorów ojczyzny, zawodnicy wykazali się niezwykłymi talentami. Kochana kiełbasa stała się w przeciągu kilkunastu minut bohaterką licznych ilustracji, historyjek, rymowanek, czy też haseł reklamowych, ale w związku z tym, że jest jedynie kiełbasą i tak nie zdawała sobie z tego wszystkiego sprawy. Mimo to, muszę przyznać, że reklamy były udane i kto wie, czy nie zachęciły by obcokrajowca do kupna naszej swojskiej kiełbasy. 
   Jednym z etapów konkursu, o którym z resztą już wcześniej wspominałam, były zawody sportowe. No i tu zaczęła się największa frajda :D. Niektóre zespoły podeszły do tego faktu bardzo poważnie i z zapałem rywalizowały o lepsze miejsce, inne natomiast nastawiły się wyłącznie na dobrą zabawę. Tak też, dotarcie do mety na czworakach lub z książką na głowie nie zawsze musiało wzbudzać emocje, częściej raczej śmiech. Jeśli jednak ktoś wybrał drogę wygłupów, mógł oczywiście poszczycić się pierwszym miejscem - tyle, że od końca. No cóż, przynajmniej było wesoło ;-).
Na koniec, uczestnicy, zmęczeni już trochę wcześniejszymi emocjami, musieli wykazać się (co sprawiło chyba najwięcej problemu) wiedzą o Unii Europejskiej, no bo tego przecież dotyczył konkurs. I jak to z wiedzą, bywało różnie ;-). Niektórzy bez problemu radzili sobie z łatwymi pytaniami, dotyczącymi na przykład wiadomości o państwach wchodzących w skład wspólnoty, czy z trudniejszymi, w których przydała się znajomość funduszy unijnych i trochę informacji z życia regionu. Zdarzały się jednak i takie przypadki, gdzie próbowano pomóc sobie chociażby podręcznikiem od geografii :D. Niestety, podręcznik w tym przypadku niewiele może i główną rolę odegrała siła umysłu. Siła, która w połączeniu z innymi czynnikami wpłynęła na wyniki rozgrywek. 
   Wśród klas pierwszych naszego gimnazjum zwyciężyła klasa I c, z klas drugich IIc a trzecich III b.
        Natalka
 Strach nie chroni, nienawiść nie leczy
   12 maja 
   Koło teatralne z klasy IIc, pod okiem Pani Jolanty Kiercul przygotowało przedstawienie pt. "Strach nie chroni, nienawiść nie leczy". Motywem przewodnim wystąpienia były niebezpieczeństwa czyhające na młodych ludzi we współczesnym świecie - narkotyki, AIDS, alkohol, używki.


Konkurs wiedzy o Anglii i USA
   14 i 24 maja
   Na pierwszą jego część każda klasa wystawiła po trzech reprezentantów. Według organizatorów - pań od angielskiego, pani H. Włostowskiej i A. Pruszko, mieli oni posiadać niezliczony zasób wiedzy o Anglii i USA... Czy taki mieli? Wszystko miało wyjaśnić się w ciągu jednej godziny. Zespoły z wszystkich klas zajęły swoje miejsca na sali gimnastycznej i zaczęło się losowanie pytań. Już po pierwszym pytaniu się przeraziliśmy - nie było takie łatwe jak oczekiwaliśmy. Mając jednak trzy warianty odpowiedzi można było przynajmniej strzelać… Lecz wkrótce okazało się że grupa pierwsza po prostu źle trafiła - pytania bowiem były bardzo zróżnicowane, zarówno trudne jak i łatwe. Każda grupa miała odpowiedzieć na 5 pytań, po czym przeszliśmy to tury drugiej. Tutaj losowaliśmy karteczki z dwoma pytaniami i musieliśmy odpowiedzieć na nie pisemnie. Przyznam że mieliśmy dużo szczęścia - nasze pytania były proste i odpowiedzieliśmy na każde. 
   Po tych rozgrywkach do dalszej walki o tytuł "Anglisty Gimnazjum Nr 20" zakwalifikowało się tylko kilka klas, które musiały wybrać już nie trzech, a jednego reprezentanta. Finał rozegrano 24 maja, w sali 32. Z serii ciężkich pytań, zwycięsko wyszedł Andrzej Janczarek 2a - tegoroczny "Anglista Gimnazjum Nr 20". Brawo!
 III Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni
   28-30 maja 
   Nauczyciel informatyki Tomasz Włodarczyk uczestniczył w III Ogólnopolskim Zjeździe Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach (k/Siedlec). W spotkaniu brało udział około 300 opiekunów pracowni z całej Polski. Przez trzy dni odbyło się kilkadziesiąt wykładów, warsztatów i spotkań nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli wydawnictw, firm.

ZDJĘCIA 

 Dzień Sportu w Dzień Dziecka
   1 czerwca
   W tym roku z okazji Dnia Dziecka został zorganizowany Dzień Sportu. Tego dnia nie było lekcji, jednak w szkole obecność była obowiązkowa, choćby po to, by kibicować. W imprezach mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 29 i Publicznego Gimnazjum Nr 20. 
Podstawówka rozpoczęła rano, gimnazjum trochę później, ale kto chciał, mógł zostać w szkole nawet cały dzień. Na nudę nie można było narzekać. Tego dnia każdy w szkole znalazł coś dla siebie. 
Organizatorzy, czyli nauczyciele wf, przygotowali szereg imprez. Jak na dzień sportu przystało, można było brać udział w wielu konkurencjach, np. spróbować swoich sił w skoku w dal, wyprzedzić kogoś na bieżni, zagrać w tenisa stołowego, piłkę nożną czy koszykówkę. Można było też spróbować uczniowskich sałatek.
   Rozegrano mecz siatkówki: Nauczyciele kontra Uczniowie. Drużyna uczniów składała się głównie z trzecioklasistów, a "belfrów" z nauczycieli wychowania fizycznego, katechetki i informatyka. Wszyscy byli ciekawi, jak zagra pani od religii. Grała bardzo dobrze i czasem nawet lepiej niż nauczyciele wychowania fizycznego, ale nawet jej umiejętności nie wystarczyły, by pokonać uczniów. Ich przewaga była niewielka, ale okazali się lepsi. Mimo wszystko walka była bardzo wyrównana, częściej uczniowie atakowali, jednak nauczyciele cierpliwie odbierali, czekając na odpowiedni moment do kontrataku. Warto było zobaczyć te rozgrywki, to wspaniała okazja do pośmiania się, a dla fanów siatkówki szansa na obejrzenie na żywo meczu. Szkoda, że takie imprezy odbywają się tak rzadko w naszej szkole.Żubry vs. PG20
   8 czerwca 
   Tego dnia gościliśmy zawodników z drugoligowej drużyny koszykówki PKK ŻUBRY Białystok. Rozegrali mecz z drużyną naszej szkoły. Impreza odbyła się na boisku szkolnym, gdzie mecz oglądali wszyscy chętni. Mecz był bardzo interesujący i zacięty. W pierwszej połowie reprezentanci PG20 spisywali się całkiem nieźle, zdobywając nawet kilka punktów. Inaczej mówiąc udało im się nawiązać rywalizację z zawodowcami. Niestety druga połowa to totalna klapa! Nie dość, że nasi zdołali rzucić na kosz parę razy to jedynie jakieś 30% ich strzałów było celnych. Ponadto w końcowej części widowiska gimnazjaliści zupełnie stracili wiarę i nadzieję, a siły ich opuściły. Jednak nikt nie miał do nich żalu, bo przecież wykazali się wielką odwagą stając do walki i dzielnie sobie radzili z drugoligowcami. Po przegranym meczu Żubry pokazały część swoich umiejętności poprzez parę koszykarskich sztuczek i rzutów. Na koniec jeszcze kilka autografów, uściski dłoni i wszyscy wrócili do szarej rzeczywistości. Takie spotkania mogą odbywać się w naszej szkole dużo częściej i powinny dotyczyć różnych dyscyplin sportu. Miejmy nadzieje, iż wkrótce nasze marzenia i przypuszczenia się spełnią… 
 


    ZDJĘCIA   

"Łoł, taki sioł"
   17 czerwca
   Tego dnia uczniowie klasy Ia, pod okiem Pani Joanty Kiercul przygotowali występ kabaretowy. Na wstępie zostaliśmy poinformowani, że zaraz zjawi się telewizja. Ta wiadomość wywołała entuzjazm i od tej chwili wszyscy z niecierpliwością oczekiwali kamery. Doczekali się - tyle, że kartonowej. Młody kamerzysta skrupulatnie uwieczniał na taśmie wszystko, co działo się na scenie. A działo się naprawdę wiele. Postacie występujące w spektaklu odznaczały się dużą charyzmą i nie ma co ukrywać, wdziękiem. Dziennikarka z niezbyt bogatym zasobem słownictwa, wójt gminy, który nie mógł w pewnym momencie odróżnić ziemniaka od własnej żony, poseł z charakterystycznym wiejskim akcentem, "szambolan" z zapałem opowiadający o urokach swojej pracy, wróżka stosująca niekonwencjonalne metody przepowiadania przyszłości, lokalna bizneswoman fundująca dzieciom darmowe wakacje, czy w końcu gwiazda gminnej dyskoteki, gruntownie wykształcony Dj Bolek wraz z towarzyszką Tiją Mariją - wszyscy Ci sprawili, że przedstawienie oglądało się naprawdę przyjemnie. W dodatku można było nieźle się pośmiać, a to z powodu tekstów, które wypowiadane z prowincjonalnym przeciąganiem, tylko największego gbura nie wytrąciły by z równowagi. Całość zgrabnie dopinała muzyka - techno, w momencie wejścia każdego z oryginalnych "gości" na scenę, oraz porywająca piosenka w stylu Disco - Polo na zakończenie. Warto także zaznaczyć, że występujący wykazali się nie lada talentem aktorskim, bo nie jest łatwo zagrać osobę aż do tego stopnia "porażającą" inteligencją, jak bohaterowie gminnego programu "Łoł taki sioł". Przedstawienie podobało się wszystkim. Dawka humoru chyba dobrze wpłynęła na każdego i pełni zapału do pracy wrócili na lekcje. Co z tego, że kamera była jedynie z kartonu ;).
        Natalka
 I miejsce w konkursie na grafikę komputerową
   18 czerwca
   Andrzej Smyk 3c zajął I miejsce w konkursie organizowanym przez T-MATIC GRUPA COMPUTER PLUS, pt.: E-DUKACJA DLA EKOLOGII 2004, w kategorii OCHRONA POWIERZCHNI ZIEMI, ATMOSFERY, WÓD I LASÓW - grafika komputerowa.   

   Zgłosiliśmy również kilka stron internetowych na konkurs. Niestety konkurencja była bardzo silna (ponieważ w konkursie nie było podziału na szkoły gimnazjalne i średnie) i nie zdobyliśmy żadnych laurów. Ale strony są naprawdę dobre. Następnym razem będzie lepiej.
 


Pożegnanie klas trzecich - koniec roku szkolnego
   24 czerwca
   Dzień przed zakończeniem roku szkolnego, odbyło się uroczyste pożegnanie i zakończenie roku klas trzecich gimnazjum. Po części oficjalnej związanej z wręczeniem nagród najlepszym uczniom i dyplomów rodzicom, absolwenci zaprezentowali się w części artystycznej. Refleksji i zabawy było co niemiara, a główni aktorzy - w większości uczniowie IIIc - stworzyli świetny spektakl.
   Życzymy powodzenia w nowych szkołach, nie zapominajcie o wspaniałych chwilach spędzonych w PG20. Za większością z Was będziemy tęsknić.
 
 

ZDJĘCIA