+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» Serwis Europejski
» SP Nr 29
 
 
 
..:: Archiwum rok szkolny 2004/2005 ::..

Galeria zdjęć IX - XII 2004

 

 Galeria zdjęć I - VI 2005


Przypominam, że wszystkie zdjęcia z życia szkoły w postaci galerii, można oglądać w pracowni komputerowej.


Lipiec

  Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu 2005

Zawodnicy Juvenii Białystok i nasi uczniowie zdobyli 10 medali na tegorocznych mistrzostwach.

16 lat - Bogdan Bartosz złoty i trzy srebrne
15 lat - Dowgiert Anna srebrny, Jabłoński Marcin srebrny i dwa brązowe
14 lat - Wojszko Dominika brązowy, Dąbrowski Marcin brązowy

         Brawo!              Nasi     górą!!!
 Pozostałe wyniki w dziale SPORT.  

14-16.07
 Nasi w reprezentacji Polski w pływaniu
Uzyskanie kwalifikacji do reprezentacji Polski i udział Bartka Bogdana w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Lignano - Włochy.
 


Czerwiec


 1.06
 Dzień Dziecka i Sportu
Jak rokrocznie Dzień Dziecka zamieniliśmy w szkole na Dzień Sportu i nie tylko.

Wyniki niektórych rozgrywek:
Konkurs rzutów do kosza: I- Kowalczyk P. 2d,
II- Grygoruk J. 2c i Adamski K. 3c,
III- Sawoniuk P. 3a i Święcicki A. 3c.
60m - I- Cywoniuk P. 3a, II- Jończyk P. 2c, III- Ignatowicz K. 2c.
Siłowanie na rękę - I- Gulijew J. 2c, II- Grygoruk J. 2c, III- Ignatowicz K. 2c.
Tenis stołowy - I- Mosiej M. 3a, II- Cywoniuk P. 3a, III- Bolesta S. 2a.
Mecz piłki nożnej: Nauczyciele - Uczniowie 4:3.
Reprezentacja nauczycieli w składzie - Baranowski P., Włodarczyk T., Mackiewicz A., Milewski H., Ks.Trzaska W., Bolesta S.(syn!), nie dała szans reprezentantom szkoły (chociaż wynik może na to nie wskazywać).

Odbyły się pokazy i występy taneczne. Ponadto większość klas przygotowały stoiska, na których można było kupić desery, ciasteczka różne smakołyki, także zmienić fryzurę i makijaż. Sprzedaż związana była z akcją charytatywną na potrzeby uczniów naszej szkoły, organizowaną przez szkolny wolontariat.

01.06
 IV Międzyszkolny Turniej Tańca o Puchar Dyrektora ZSO 9
Naszą szkołę w turnieju reprezentowały pary z klas pierwszych:
kl. 1a Joanna Białous i Muszyński Damian, Adrinna Adamik i Łukasz Wiluk,
kl. 1b Anna Jaworowska i Piotr Pyłkowski, Joanna Gierasimiuk i Michał Kalenik,
kl. 1c Natalia Trusewicz i Sebastian Manias, Agnieszka Todorczuk i Marcin Dąbrowski, Małgorzata
Popowska i Damian Borys.
Uczestnicy zaprezentowali się w 4 tańcach - walc angielski, samba, cha-cha, rumba. W następnym roku napewno

 Wyniki egzaminów: 
 Wreszcie dotarły do szkoły wyniki egzaminów gimnazjalnych. W porównaniu do wyników województwa i okręgu wypadliśmy bardzo dobrze. 

 

część humanistyczna

część matemat.-przyrod.

My (PG20)

37,5

26,8

OKE Łomża

32,2

23,8

woj. podlaskie

32,9

24,8


24.06
 Koniec roku
Uroczyste zakończenie roku szkolnego i nauki w gimnazjum klas III, odbyło się 23 czerwca. Po wręczeniu listów gratulacyjnych najlepszym uczniom i ich rodzicom, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IIIb i IIIc. Lekcje według "nowych metod dydaktyki" dostarczyły wiele radości i uśmiechów wśród oglądających nauczycieli i publiczności.

   Żal było się rozstawać, życzymy powodzenia w szkołach średnich!!!

Ps. Z niektórymi rozstaliśmy się bez żalu (IIId).   :(
 


Maj

 
02-04.05
 Nasi w reprezentacji Polski
 W składzie reprezentacji Polski juniorów w pływaniu na  wielomecz Cypr – Belgia – Czechy – Grecja – Belgia – Polska, znalazł się zawodnik Juvenii Białystok, uczeń IIIc PG 20 Bogdan Bartosz. Zawody rozegrano w miejscowości Madera w Portugalii.

5.05
 Płociczno Festiwal historyczny
Uczniowie z klasy IIb, IIa, IIIc i VIb SP29 wzięli udział w wycieczce na Festiwal Historyczny do Płociczna koło Suwałk. Po drodze zwiedziliśmy klasztor Kamedułów w Wigrach. Niestety prawie przez cały czas wycieczki padał (lał!) deszcz, co "trochę" zdenerwowało i nie pozwoliło w pełni skorzystać z atrakcji uczestników wycieczki. Sam festiwal to grodzisko, w którym znaleźli swoje kramy: kowal, rogoźnik, bursztynnik, płatnerz. Można było obserwować jak produkuje się papier, strzały i łuki, ozdoby i in. Jedna z atrakcji, to przejażdżka kolejką wąskotorową do stacyjki Powały i ognisko. Warto się tu wybrać, bo miejsce i widoki piękne. Byle tylko pogoda dopisała następnym razem. Wycieczkę zorganizowała Pani J. Biedrycka.

6.05 – Uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja – Oryginalną lekcję historii przygotowała klasa IIb.

7-8.05
 II miejsce w turnieju piłkarskim
W dniach 7-8.05.2005r. na boiskach Włókniarza Białystok odbyły się turniej piłki nożnej w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” związany z profilaktyką przeciwalkoholową. Gimnazjum Nr 20 po bardzo interesujących i zaciętych bojach zajęło II miejsce. Występ na tych zawodach cieszy tym bardziej, że nasz bramkarz Jerzy Grygoruk zdobył statuetkę dla najlepszego bramkarza, a Karol Babilewicz dla najlepszego zawodnika turnieju. W składzie gimnazjum wystąpili: Jerzy Grygoruk, Stanisław Bolesta, Przemysław Puciłowski, Jarosz Łukasz i Babilewicz Karol. Opiekunem i trenerem, po raz kolejny, był pan Paweł Baranowski.
    St@chu

14-16.05
 Nasi w reprezentacji Polski
W reprezentacji Polski juniorów w pływaniu w trójmeczu Polska – Czechy – Słowacja, wystąpił zawodnik Juvenii Białystok, uczeń IIc PG 20 Marcin Jabłoński. Zawody rozegrano w Zlinie w Czechach.

16.05
 Wybory Samorządu Szkolnego
 16 maja w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których wybierano członków zarządu SU na rok szkolny 2005/20056. Głosujący mogli oddać głos na jednego z ośmiu kandydatów.
W pierwszej turze wyborów udało się wyłonić przewodniczącego (został nim tegoroczny przewodniczący Samorządu - Bartek Łukaszewicz), ale ze względu na jednakową liczbę głosów zdobytych przez Natalkę Trusewicz i Patrycję Czyżewską nadal nie wiadomo, kto będzie zastępcą i skarbnikiem SU. Przed nami więc dogrywka i kolejne emocje… - już 23 maja w poniedziałek.

23.05
Wybory, wybory i po wyborach… W końcu mamy ostateczny skład nowego Samorządu. Wynik dogrywki rozstrzygnął losy zastępcy przewodniczącego na korzyść Natalii Trusewicz.
 Ostatecznie w nowym roku szkolnym przedstawicielami społeczności uczniowskiej będą:
•Bartek Łukaszewicz - klasa IIc (przewodniczący SU)
•Natalka Trusewicz - klasa Ic (zastępca przewodniczącego)
•Patrycja Czyżewska – klasa IIa (skarbnik).

Głosowanie przeprowadzili: Mateusz Kondrat, Stanisław Bolesta - obaj z klasy IIa – oraz Janusz Gulijew z IIc. Oni to również liczyli głosy i czuwali nad prawidłowością przebiegu wyborów.
Nowemu Zarządowi gratulujemy i życzymy twórczej i efektywnej pracy.

19.05.
 Wieczór poezji
– Koło teatralno - dziennikarskie a klasy IIa zorganizowało wieczorek poświęcony poezji księdza Jana Twardowskiego. Recytowano i słuchano ;

20.05 - Na terenie szkoły odbył się egzamin na kartę motorowerową.

20-22.05
 IV OGÓLNOPOLSKI ZJAZD OPIEKUNÓW SZKOLNYCH PRACOWNI INTERNETOWYCH
 Nauczyciel informatyki Tomasz Włodarczyk wziął udział w IV OGÓLNOPOLSKIM ZJEŹDZIE OPIEKUNÓW SZKOLNYCH PRACOWNI INTERNETOWYCH w Mrozach k/Sidlec.
 W czasie zjazdu dużo mówiło się o zagrożeniach płynących z Internetu. Wystąpienia i warsztaty prowadzili między innymi:
> Łukasz Wojtasik szef Fundacji Dzieci Niczyje, organizujący kampanię społeczną na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie - "Dziecko w Sieci",
> Jakub Śpiewak prezes Fundacji Kidprotect,
> Arkadiusz Ficek z firmy SoftStory, produkującej program Opiekun Net i Opiekun dziecka w Internecie,
> Agnieszka Krzychowicz przedstawiciel firmy Ancom, produkującej program CENZOR,
> Robert Kapuściński reprezentujący firmę Kaspersky Lab, produkująca program antywirusowy.

25.05
 „Ośmiu Wspaniałych”
W X Jubileuszowym Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w gronie finalistów znalazły się dwie uczennice PG 20 z klasy IIIb: Magdalena Jarmołowicz i Kinga Kazimierska.

28.05
  Gimnazjada Wojewódzka LA
W międzyszkolnej imprezie sportowej Gimnazjadzie LA, IV miejsce w biegu na 300m zajął Grzegorz Kossakowski (Ia) i awans do gimnazjady wojewódzkiej.

W Gimnazjadzie Wojewódzkiej w LA: Grzegorz Kossakowski (Ia) zajął II miejsce w biegu na 300m. Grzesiek zakwalifikował się także do zawodów lekkoatletycznych SamsungCup. 


 Mistrzostwa w Aerobiku
W Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych w Aerobiku, uczennice z IIIa: Ewa Surowiec, Magdalena Pawlata, Aleksandra Fiedorczuk zajęły VII miejsce.


 Główna nagroda na VI BFS za projekt zajęć pozalekcyjnych
Zespół nauczycieli w składzie: Barbara Kardasiewicz, Jadwiga Biedrycka, Irena Boreczko – Aksiucik,
Anna Michalewicz, Tomasz Włodarczyk, Elżbieta B. Zawistowska, Aneta Pruszko zdobył główną nagrodę na VI Białostockim Forum Szkół za projekt zajęć pozalekcyjnych „Wyrównać szanse”. Głównym założeniem projektu jest pomoc uczniom z rodzin dysfunkcyjnych, mających trudności w nauce.

 


Kwiecień

 7.04
Pożegnaliśmy zmarłego Papieża
Dnia 7 kwietnia (czwartek) młodzież z Gimnazjum Nr 20 wzięła czynny udział w apelu poświęconym zmarłemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Po wspólnej modlitwie w intencji zmarłego rodaka, rozpoczął się występ uczniów (przedstawiono życiorys Jana Pawła II, twórczość i "Złote myśli" z pielgrzymek do Ojczyzny). Scenografią wystąpienia była prezentacja - pokaz slajdów o Wielkim Polaku. Zaśpiewano kilka piosenek ulubionych przez Ojca świętego. Wszyscy biorący udział w spotkaniu byli wzruszeni całą formą przedstawienia. 
 
 12.04
 Palenie szkodzi!!!
Dnia 12 kwietnia 2005 roku, klasę IIa odwiedziła pani psycholog Barbara Choroszewska. Głównym problemem, jaki omawialiśmy było zagrożenie ze strony nałogów, szczególnie palenia papierosów. Prawie od samego początku tych zajęć towarzyszyła nam pani redaktor z Regionalnej Telewizji Białystok. Wszyscy uczniowie podzielili się na trzy grupy:
Pierwsza - osoby, których obaj rodzice palą
Druga - osoby, których jeden z rodziców pali
Trzecia - osoby, których żaden z rodziców nie pali.
Najwięcej osób niestety, znalazło się w grupie pierwszej wraz z samą panią psycholog. Pani redaktor
zadawała pytania dla poszczególnych uczniów, jak powinno się walczyć z plagą papierosów i jak naprawdę do tego problemu ustosunkowała się nasza szkoła.
Chociaż nikt otwarcie nie przyznał się do palenia, to jednak my, uczniowie, dobrze wiemy, że ten problem istnieje w naszym gimnazjum. Niektórzy uczniowie palą, gdyż uważają, że stają się przez to
doroślejsi, ale nawet nie wiedzą, jak bardzo się mylą. Sama pani psycholog spytała jedną z uczennic,
(która ustawiła się w grupie, gdzie pali oboje rodziców) ile razy matka lub ojciec rzucali palenie.
Odpowiedź była bardzo smutna, ale i niestety prawdziwa, rodzice rzucali wiele razy, ale nigdy nie udawało im się wytrzymać dwóch dni bez papierosa w ustach.
- Wiele zależy od silnej woli osoby palącej, osoby słabe psychicznie mają małe szanse na rzucenie tego zgubnego nałogu - mówiła pani psycholog.
Tak jest w rzeczywistości, ale niech każdy próbuje rzucić ten nałóg, aby nie być dłużej niewolnikiem
papierosa. W dzisiejszej Europie coraz więcej osób umiera na raka i to głównie z powodu palenia papierosów. W wielu krajach zakazano palenia w miejscach publicznych, np. w Wielkiej Brytanii i we
Włoszech. Czemu w Polsce nie wprowadzić takiego przepisu?
Jeden z pytanych uczniów powiedział:
- Uważam, że problem leży w tym, iż człowiek nie zwraca uwagi na prosty napis: „PALENIE POWODUJE RAKA I CHOROBY SERCA”. Na billboardach powinny pojawić się zdjęcia zupełnie zniszczonych płuc nałogowego palacza, to na pewno podziałałoby na ludzi.
    Karol Borkowski

16.04
 Gimnazjada Polonistyczna
W Gimnazjadzie Polonistycznej pod hasłem: „Sztuka to nie lada – dobrze językiem władać”
uczniowie: Jakub Seweryn – Ib, Andrzej Stepaniuk – Ib, Filip Górski – IIIc zajęli VII miejsce w
klasyfikacji drużynowej;

28-29.04
 Turniej piłki nożnej
W dniu 28-29 kwietnia 2005 roku odbył się turniej piłki nożnej zorganizowany przez ZSZ Nr 4, na boiskach treningowych BKS „Hetman”. Wszystkie zespoły dawały z siebie wszystko. Wśród sześciu zaproszonych szkół nasze gimnazjum po zaciętych meczach zajęło piąte miejsce. Końcowa lokata w turnieju nie jest zbyt dobra, lecz doceniono postawę naszego bramkarza Jerzego Grygoruka. Dostał on statuetkę dla najlepszego bramkarz całego turnieju.
 W składzie naszej reprezentacji szkoły znaleźli się: Grygoruk Jerzy, Babilewicz Paweł, Babilewicz Karol, Bolesta Stanisław, Puciłowski Przemysław, Pyłkowski Piotr, Jarosz Łukasz, Borkowski Kamil, Cywoniuk Paweł, Łempicki Paweł i Rutkowski Rafał. Opiekunem i trenerem był pan Paweł Baranowski.
    St@chu

04
 Szkolny turniej piłki siatkowej
Odbył się Szkolny Turniej Piłki Siatkowej, zorganizowany przez naszych nauczycieli wf. Zwyciężyli:  spośród klas pierwszych najlepszą okazała się Ib, klas drugich – IIc, klas trzecich – IIId.

22.04
 Dzień Ziemi 2005
W IV Wojewódzkim Happeningu Ekologicznym – Dzień Ziemi 2005 wzięła udział reprezentacja naszego gimnazjum.
W konkursie fotograficznym w kategorii: „Zdjęcie – światło w przyrodzie” uczeń klasy IIb Paweł Sawicki zajął III miejsce.


23.04
 Zawody pływackie o PUCHAR PREZYDENTA SUWAŁK
 Zawodnicy Juvenii Białystok, czyli uczniowie PG 20 zwyciężyli w punktacji drużynowej w Zawodach o Puchar Prezydenta Suwałk. Skład drużyny i miejsca w indywidualnych konkurencjach:
 Marcin Dąbrowski – I, III miejsce,
 Dominika Wojszko – I, IV miejsce,
 Natalia Trusewicz – II, V miejsce,
 Małgorzata Popowska – II, VI miejsce,
 Rafał Łojewski – IV miejsce.

  


Marzec

8.03
 Dzień Kobiet
8 marca, jak wszyscy wiemy, został przyjęty jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej właśnie okazji w naszej szkole odbył się apel, aby uczcić tę pamiętną datę. Przygotowały go klasy IIa i IId pod opieką pani Kiercul i pani Surynowicz.
Większość ról w spektaklu przypadła chłopcom, co chyba było zrozumiane, zaś wystrojone dziewczyny przede wszystkim stanowiły piękną ozdobę całego przedstawienia. Uczniowie świetnie się wczuli w rolę.
Przedstawienie zawierało sytuacje romantyczne, wprowadzające w zamyślenie, takie jak recytacja wierszy Adama Mickiewicza czy też Jana Kochanowskiego, których główny temat stanowiły kobiety. Niektóre osoby wykorzystały swój talent muzyczny. Widzom szczególnie podobały się piosenki w wykonaniu Uli Topczewskiej i Oli Dąbrowskiej. Mieliśmy również okazję posłuchać kilka utworów zagranych na organach przez chłopca z klasy IId, Kamila Jabłońskiego.
W przedstawieniu nie zabrakło również scen komicznych. Jedna z nich ukazywała kłótnię żony i męża, który „ po uszy” zaczytany w gazecie nie zwracał uwagi na swoją wybrankę ciągle narzekającą z powodu braku pieniędzy na stroje. Oglądając tę krótką satyrę, nawet najbardziej poważni widzowie nie mogli się powstrzymać od śmiechu.
Ogólnie rzecz biorąc apel podobał się wszystkim, o czym świadczyły duże oklaski po przedstawieniu, jak i również uśmiech na twarzach.
        Marlena Kiszycka

11.03. – 22.03  – to okres Wielkanocnej Akcji Charytatywnej, z której dochód przeznaczono na pomoc uczniom potrzebującym. Młodzież aktywnie działająca w wyżej wymienionej akcji uczestniczyła jednocześnie w rozwiązywaniu problemów innych uczniów, m.in. pomagając w nauce słabszym uczniom.

17.03
 Kangur
 W Konkursie matematycznym „KANGUR” – uczeń klasy Ib Jakub Seweryn zajął 11 miejsce w województwie; wyróżnienie otrzymał: Łukasz Balukin z II b.


21.03
 Pierwszy Dzień Wiosny
 Obchodziliśmy ten dzień w bardzo urozmaicony sposób. Było wesoło i poważnie. Oto niektóre z atrakcji:
 1) PREZENTACJE KRAJÓW
Dzień Wiosny w PG Nr 20 rozpoczął się od lekcji otwartej dla gimnazjalistów. Uczniowie klas IIIc i IIIa pod opieką P. Hanny Włostowskiej w ciekawy i urozmaicony sposób zaprezentowali jedną z form prac projektowych w języku angielskim. Tematem były wybrane kraje świata. Chłopcy z klasy IIIc zadbali o dobrą atmosferę serwując własnoręcznie pieczone ciasteczka.

 2) PRZEDSTAWIENIE DOTYCZĄCE PROFILAKTYKI NARKOMANII
Na Dzień Wiosny uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą P. Hanną Włostowską przygotowali przedstawienie dotyczące profilaktyki narkomanii.
Przedstawienie to jest jedną z form realizacji programu pt. „Żyj zdrowo” i zawiera elementy profilaktyki, polegającej na informowaniu młodego człowieka o szkodliwych następstwach zażywania
środków uzależniających. W sztuce bohaterowie: narkomanka (J. Dubrawska), Kazimierz (P.Zdanewicz), policjantka (N. Kulisiewicz), nauczycielka (B. Grzywa), aptekarka (A. Bielecka) są sądzeni przez Mistrza (K. Dobrzyńską). Dzięki temu mamy konkretne postacie, postawy życiowe, problemy i określony sposób ich rozwiązania. Treść przedstawienia uświadamia młodym, niedoświadczonym ludziom jak negatywnie narkotyki i alkohol wpływają na zachowanie i kariery życiowe. Daje możliwość konstruktywnej perspektywy spojrzenia na siebie i innych, na własne i cudze problemy.

 3) Przedstawienie Kawiarenki Literackiej pt.: Portret gimnazjalisty.
 4) Występy taneczne dziewcząt z klas pierwszych.
 5) Rozgrywki sportowe dla chętnych.

31.03
 Pożegnanie Pani Rybickiej
 Uczniowie, absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych Pani Renaty Rybickiej – nauczycielki języka angielskiego.
 
  


Luty

17.02 i 10.03
 Lekcje historii inaczej...
Czy można wędrować do przeszłości nie mając wehikułu czasu? Można! Uczynili to rycerze zamku w Golubiu-Dobrzyniu, którzy 17 lutego i 10 marca 2005r. przybyli do naszej szkoły, aby przedstawić nam lekcje „żywej historii”. Najpierw, przenieśliśmy się w czasy wojen polsko-szwedzkich. Na scenie pojawili się żołnierze z tego okresu. Kilku naszych wzięto do wojska i poddano ostrej musztrze. Najpierw ubrano ich w stroje żołnierskie z tamtej epoki. Strasznie wrzaskliwy był ten oficyjer co musztrę i szkolenie prowadził (kiedy rozległ się strzał, to Mateusz ze strachu uciekł ze sceny!). Ale potem przekonaliśmy się, że nie ma żartów na wojnie. Polsko-szwedzka rywalizacja o dominację na Bałtyku, o szwedzką sukcesję Wazów doprowadziły do wyniszczenia i osłabienia obu państw. Całość została przedstawiona dynamicznie, i niezwykle interesująco. To była niezapomniana lekcja historii. Tak nam się to spodobało, że poprosiliśmy o dalsze podróże w przeszłość.
   10 marca 2005r. znaleźliśmy się w starożytnym Rzymie. Kilku naszych wcielono do legionów i pociągnięto na wojny punickie. Dostojny senator, przestrzegając zasad retoryki, wyjaśnił nam arkana rzymskiej sztuki wojennej (wszelkie wykroczenia surowo karano a najbardziej tchórzostwo). Dostojny retor wprowadził nas również w żywy obraz życia Rzymian. Salus rei publicae suprema lex esto co znaczy „dobro publiczne najwyższym prawem”. Wszyscy wiemy, jaką rolę odegrało prawo rzymskie w naszej europejskiej historii.
Trzecią podróż odbyliśmy na średniowieczny zamek rycerski. Oczywiście kilku z nas miało szczęście dostać się na służbę do drużyny książęcej, a książęcy pachołkowie porwali nawet jedną białogłowę. Rycerska zbroja - żeby ją ubrać, trzeba się było nagimnastykować. Ale nie łatwo zostawało się rycerzem. Najpierw było się paziem, potem giermkiem, dopiero później rycerzem.
Gdyby lekcje historii i innych przedmiotów były właśnie takie.... .
   O.K. kl. IId

 Konkurs Języka Angielskiego
W Konkursie Języka Angielskiego – w etapie rejonowym – tytuły finalisty otrzymali: Katarzyna Dobrzyńska z IIIa, Andrzej Janczarek z IIIa, Marlena Kiszycka z IIa, Małgorzata Janczarek z IIb oraz Tomasz Kania z Id.

 21.02.2005  
 "ZAKRĘT"  
    Uczniowie naszego gimnazjum w dniu 21 lutego obejrzeli przedstawienie ZAKRĘT w wykonaniu aktorów Teatru Zwierciadło z Łodzi. To kolejny w tym roku szkolnym spektakl z cyklu spektakli problemowych i społecznych takich jak poprzednio oglądane DRZAZGI i PIĄTE PRZYKAZANIE.
    Autor podejmuje w sztuce problem odpowiedzialności młodych ludzi. Jacek – główny bohater – syn zapracowanego polityka powoduje wypadek drogowy. Ucieka z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Jak na dalsze życie Jacka wpłynie spotkanie oko w oko z ofiarą? Jaka będzie reakcja ojca, szkoły, rówieśników? Czy profesor – doświadczony nauczyciel przekaże uczniom coś cenniejszego niż tylko wiedzę? 
Bohaterowie sztuki odpowiadają na te wszystkie pytania. Poszkodowany profesor mówi o wartościach moralnych, którymi się w życiu kieruje, a których nie doceniają lub ignorują młodzi ludzie. Autor stawia też problem odpowiedzialności rodziców, którzy w pogoni za pieniędzmi, sukcesem, awansem bardzo często obwiniają szkołę za złe wychowanie swoich dzieci. Poświęcając zbyt mało czasu na wychowanie dzieci, rodzice spychają odpowiedzialność za ich zachowanie na barki nauczycieli.

 16-17.02.2005  
 Igrzyska Zimowe o Puchar Śniegórka 2005
  
    Pewnego pięknego zimowego dnia, na naszym pokrytym śniegiem boisku szkolnym, odbyły się dosyć specyficzne zawody sportowe. Jako że na takim śniegu raczej ciężko gra się w piłkę nożną czy koszykówkę, postawiono na mniej poważne i, na pewno bardziej pasujące do klimatu, dyscypliny.
    Każda z klas, po wytypowaniu ośmiu uczestników (4 dziewczyn i 4 chłopaków), mogła ruszyć na start. Nasi nauczyciele - wuefiści, popisali się swoją weną twórczą, dając nam na początek spróbować siły w biegu "stonóg". Cztery drużyny, złożone z, jak już wcześniej pisałem, ośmiu uczestników, musiały utworzyć "stonogę". Każda osoba z drużyny musiała trzymać inną tak, by utworzyć prostą "stonogę", która się nie wywróci. Po paru startach próbnych, przy którym wiele osób sprawdziło stan śniegu, rozpoczęto wyścig. Myślę, że dokładne opisywanie, kto i kiedy był na pierwszym miejscu, nikogo nie zainteresuje. Wrażenia z punktu widzenia uczestnika (bo miałem zaszczyt nim być), były dość niecodzienne, niemniej podczas biegu starałem się także obserwować całe widowisko, mało nie płacąc za moje dziennikarskie poświęcenie bliskim kontaktem ze śniegiem. Jedna z drużyn nie dotarła do mety po wypadku, jednak sprawdzian zgrania nóg wypadł na plus! :-)
    Drugą z konkurencji, jeśli dobrze pamiętam (skleroza boli..) było prowadzenie krążka kijem hokejowym. Drużyny w czasie przygotowań do konkurencji przygotowywały tor na różne rozmaite sposoby jak, np. ciągnięcie jednego z uczestników plecami po śniegu! Było przy tym sporo śmiechu, jednak o to chodziło. Sam wyścig w prowadzeniu krążka był niemniej sympatyczny - wiele osób pokazało, jak nie powinno się trzymać kija, i jak grać, by przegrać.

    Trzecia konkurencja odbyła się przy wykorzystaniu sanek. Co prawda, nie wszystkie klasy miały sprzęt jednakowej jakości, jednak to nie przeszkodziło w zabawie - nie ma to jak zardzewiałe sanki, prawdziwy sprawdzian dla mięśni, szczególnie gdy się kogoś jeszcze na nich ciągnie! Tak, na tym polegała ta konkurencja, ale żeby było jeszcze weselej i trudniej, ciągnięcie na sankach odbywało się na zmianę - czyli do połowy toru jedna osoba ciągnie drugą, a potem odwrotnie! Ha, klasowi siłacze nie mieli wesoło.. 
Podczas tej konkurencji widzieliśmy nasz najnowszy narybek saneczkarstwa - pozycja na leżąco była jedną z najlepszych, jednak zabrakło mi jednego - efektownych wywrotek...
    Czwarta konkurencja należała do tych sadystycznych - tzn. ciężkie kule, które musieliśmy w jak najszybszym czasie przerzucić przez cały tor - jednak jeśli ktoś źle obliczył, gdzie jest kula, i w nią kopnął, nie miał najprzyjemniejszego przeżycia. Jak dla mnie, niewiele w tej konkurencji było ciekawego - no może poza "kaleczeniem" się uczestników i jękiem tych, którzy za mocno kopnęli w kulę.
    Czas na śnieg! Kiedy sędziowie powiedzieli, że w określonym czasie musimy zrobić jak najwięcej gałek śnieżnych do rzucania, wpadliśmy w zachwyt. Jednak po chwili okazało się, że wojny nie będzie. Nasi wuefiści raz w życiu odczuli miłość do pokoju - i zrobionymi śnieżkami rzucaliśmy do tablicy od koszykówki... Lipa.

    Było śmiesznie, fajnie, jednak nie rewelacyjnie. Z wrodzoną sobie skromnością powiem, że zrobiłbym to lepiej :-)


  Wyniki zawodów:

Klasy I klasy II klasy III

1a
1c
1b
1d

2c
2b
2a
2d

3c
3a
3b
3d

 
17.02
 Kawiarenka Literacka
Członkowie Kawiarenki Literackiej otrzymali dyplomy uznania za prezentację montażu słowno – muzycznego „Portret gimnazjalisty” w III edycji Festiwalu Małych Form Teatralnych pod hasłem „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”.

14.02.2005 
 WALENTYNKI!!!
14 lutego, ach.....te rozmarzone oczka, głowa w chmurach i tylko serducho pika szybciej na myśl o swoich sympatiach=). Jednak był to też dzień, w którym na szkołę napłynęła inwazja „czerwonych” ludzi (cóż to był za szok!). 
Czerwień dawała nam (uczniom) nietykalność (duże NIE wszelkim klasówkom, kartkówkom i pytaniu. O!) Jak co roku była walentynkowa poczta, nasi dzielni listonosze „na skrzydłach miłości” dostarczali listy =). Na korytarzu pełno było serduszek - gdzie nie spojrzeć: tu wisiało serduszko i tam wisiało serduszko....wszyscy się uśmiechali po drodze, wymieniając znaczące spojrzenia ;) NIE MA TO JAK DZIEŃ ZAKOCHANYCH ajjjjjjjjjj.......=D 

14.02.2005 
 Konkurs Piosenki Miłosnej
    14 lutego o godz. 9:50 na sali gimnastycznej zebrało się caaaaaaałe gimnazjum. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali występów muzycznych naszych wielce utalentowanych kolegów i koleżanek. Jak na każdym konkursie było i szanowne jury =) 
    Zabawa była przednia: jednych zagłuszał playback z magnetofonu, drugim zacięła się taśma, kolejni śpiewali swoje teksty, jednak wada wymowy nie pozwalała ich zrozumieć, następni obdarowali jury różami (nie to żeby przekupstwo, no bo skąd przekupstwo w szkole, nie ma =P). Były także występy bardziej udane, duuuuuużo śmiechu i ciekawe stroje uczestników, a chłopcy z 2c pokazali nam swoje klaty, hiehie.... 
    Werdykt jury był następujący: I miejsce klasa 2c (bynajmniej nie za klatę =P), II miejsce klasa 3c, a III miejsce klasa 2a. 

 
8.02.2005 
 Działalność Klubu Ośmiu  
    Jak intensywnie przepracowali pierwsze półrocze tego roku szkolnego uczniowie działający w wolontariacie, przeczytacie tutaj >> SPRAWOZDANIE <<. 

   


Styczeń 


30.01.2005 
 Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu 
    Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 20, zawodnicy Juvenii Białystok, zdobyli 6 medali Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu. Oprócz tego zajmowali dobre miejsca w finałach A i B. Medaliści:
 złoto - Jabłoński Marcin (200 motylkiem), 
 srebro - Dowgiert Anna (50 motylkiem), Bogdan Bartosz  (100 motylkiem i 100 dowolnym),
 brąz - Dąbrowski Marcin (200 motylkiem), sztafeta - Łukaszewicz Bartek, Ignatowicz Konrad, Jabłoński Marcin, Babilewicz Karol (4x100 dowolnym). 
    Pozostałe wyniki w dziale SPORT

19.01.2005  
 Wyniki konkursu "Moja szkoła w Internecie" 
    O godzinie 13 w czytelni Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Złotej w Białymstoku rozpoczęło się uroczyste zakończenie VII już edycji konkursu na strony internetowe pt. "Moja szkoła w Internecie". W spotkaniu wzięło udział liczne grono zaproszonych gości, wśród których znaleźli się:  Podlaski Kurator - Zofia Trancygier-Koczuk, Senator RP - Jan Szafraniec, przedstawiciele Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, redaktorzy portalu internetowego Wrota Podlasia, firm sponsorujących konkurs oraz przedstawicieli lokalnych mediów i oczywiście kierownictwo CEN. 
    Miło nam poinformować, że nasze gimnazjum zdobyło - 6 nagród i jedno wyróżnienie
    Chwała zwycięzcom!!! 


    LISTA LAUREATÓW KONKURSU "Moja szkoła w Internecie" z Publicznego Gimnazjum Nr 20:

Obszar tematyczny: Moja szkoła
 III miejsce -  Włodarczyk Tomasz, Sikora Katarzyna, Kiercul Jolanta, Dobrzyńska Katarzyna, Kulisiewicz Natalia, Kuźmicka Adrianna, Skrzypkowski Dariusz - Publiczne Gimnazjum Nr 20 wraz z serwisem fotograficznym, czyli ta strona.

Obszar tematyczny: Mój region
 I miejsce - Raciborska Marta, Lebiedzińska Martyna, Cywoniuk Paweł - Podlasie
 II miejsce - Skrzypkowski Dariusz, Korniłowicz Piotr - Region Białystok

Obszar tematyczny: HOBBY
 I miejsce - Borkowski Karol, Kamieński Kamil  - Wędkarstwo 
 II miejsce - Adamski Kamil, Laskowski Łukasz, Jabłoński Dariusz - Ochrona przyrody
 III miejsce - Adamski Kamil, Jabłoński Dariusz  - Świat kosmosu 
 wyróżnienie -  Jabłoński Dariusz - Świnoujście 2004 


 
 3.01.2005 
 X edycja konkursu "Nasza nadzieja w Betlejem" 
    Uczniowie PG 20 zajęli trzy (Maciuszko Urszula, Waśkiel Anna, Jabłoński Dariusz) 3 miejsca za szopki wykonane techniką metaloplastyki pod kierunkiem pani Haliny Paczyńskiej. 
 


Grudzień

 1-13.12
 Konkursy
   No i zaczęło się! Dnia 1 grudnia rozpoczęły się w naszej szkole konkursy przedmiotowe dla trzecich klas gimnazjum. Kolejno: j. polski, matematyka, fizyka itd. Przejście etapu szkolnego nie daje właściwie nic (no może oprócz przychylności nauczyciela danego przedmiotu…;)), ale za to tytuł laureata lub finalisty etapu wojewódzkiego zapewnia dodatkowe punkty na świadectwie. I mimo że szczebel ten jest dla większości nieosiągalny – na pewno warto próbować. Jasne, testy nie są proste – mimo że układane przez nauczycieli naszej szkoły, ale jaka duma jak się taką pracę napisze…
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia! 

6-7.12
 „Dookoła świata tanecznym krokiem”
   W dniach 6 i 7 grudnia 2004 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Dookoła świata tanecznym krokiem”, która odbyła się w sali kameralnej Filharmonii Białostockiej. Zadaniem audycji było przybliżenie związku muzyki z tańcem oraz historii tańca towarzyskiego.
Para taneczna klasy „A” z klubu tanecznego "Animusz" zaprezentowała tańce standardowe i latynoamerykańskie tj. walca angielskiego, walca wiedeńskiego, tango, foxtrota, sambę, rumbę, cha-cha-cha, jive, które poparte zostały światowymi przebojami muzyki tanecznej w wykonaniu p. Beaty Bogdanowicz – prowadzenie i śpiew, p. Daniela Bogdanowicza – inst. klawiszowy oraz p. Wojciecha Cisa – gitara.
   „Lekcja tańców” bardzo podobała się młodzieży. Niektórzy na gorąco starali się dorównać parze tanecznej.

6.12 
 MIKOŁAJKI!! czyli to co misie lubią najbardziej =) 

     W poniedziałek 6 grudnia w naszej (remontowanej) szkole odbyły się mikołajki [ojjjjjjj.......działo się, działo =)]. Nastąpiła inwazja panów Mikołajów (i wszyscy się cieszą!!!!). Brodaci dziadkowie wraz ze swymi wiernymi towarzyszami [(czyt. reniferami) uczniowie klasy 2c i 2a] dobrze wywiązywali się ze swoich obowiązków.... . Wszystkie dzieci (nawet te brzydkie i niegrzeczne) zostały obdarowane barwiącymi przysmakami (oczywiście za „zaśpiewanie” kolędy). Wesolutcy i brudni (barwiące lizaki hehhhh...) wróciliśmy do domu =) . O!


7-21.12  
Akcja Charytatywna
    W grudniu 20004 r. w naszej szkole tradycyjnie już odbyła się Bożonarodzeniowa Akcja Charytatywna zorganizowana przez pedagogów - Barbarę Kardasiewicz i Małgorzatę Jurewicz. Przedsięwzięcie, polegające na wykonaniu (pod kierunkiem nauczycieli J. Reniewicz, M. Paczyńskiej, D.Żołyńskiej, A. Michalewicz, B. Kuklińskiej, M Kuklińskiego i J. Lis) przez uczniów PG20 i SP29 kart i ozdób świątecznych oraz ich sprzedaży, miało na celu zebranie pieniędzy na pomoc uczniom naszej szkoły.
    Do akcji włączyli się także wolontariusze z Klubu Ośmiu i harcerze z 36 BDH pod kierunkiem D. Czajkowskiej. Upiekli wspaniałe ciasta i ciasteczka, które rozeszły się jak "ciepłe bułeczki".
Dochód z całej akcji zostanie przeznaczony na pomoc uczniom będącym w trudnej sytuacji życiowej.
 
 20.12 
 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z ZAKRESU KULTUROZNAWSTWA WIELKIEJ BRYTANII I STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI PÓŁNOCNEJ
    20 grudnia w Publicznym Gimnazjum Nr 20 w Białymstoku cztery zespoły uczniów, finaliści szkolnych eliminacji konkursu języka angielskiego (Publicznego Gimnazjum Nr 9, Publicznego Gimnazjum Nr 14, Publicznego Gimnazjum Nr 18 i Publicznego Gimnazjum Nr 20) wzięli udział w imprezie zorganizowanej z inicjatywy nauczycieli języka angielskiego w/w szkół. Główne cele konkursu to:
 1. Popularyzacja wiedzy o krajach anglojęzycznych,
 2. Wyzwalanie w uczniach aktywności twórczej,
 3. Kształtowanie postawy poszanowania wobec różnych narodowości.
    Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 20 aktywnie włączyli się w przygotowania i przeprowadzenie imprezy. Dziewczęta klasy IIIa po raz kolejny pokazały swój kunszt recytatorski prezentując wybrane fragmenty poezji Shel Silverstein z tomu poezji pt.: "Where the Sidewalk Ends", zaś Filip Górski z klasy IIIc popisał się wokalizą i grą na gitarze. Piosenka "Stairway to Heaven" w jego wykonaniu urozmaiciła imprezę i wprowadziła uczestników w "świat" języka angielskiego. Praca plastyczna Darka Skrzypkowskiego z klasy IIIb z tytułem konkursu "British and American Culture Competition" została uznana za najbardziej oryginalną.
    Wyniki konkursu:
I miejsce zdobyli uczniowie PG Nr 18, zaś II miejsce exequo wywalczyły zespoły: PG Nr 20, PG Nr 14 i PG Nr 9.
    Za organizację konkursu i opracowanie zestawów pytań byli odpowiedzialni nauczyciele języka angielskiego PG Nr 20 P. Hanna Włostowska i P. Aneta Pruszko.
  
  


Listopad


2.11
 Zaduszki  
  "Spieszmy się kochać ludzi,
   Tak szybko odchodzą…"
              ks. J. Twardowski
   Zaduszki zawsze wprowadzają melancholijny, poważny nastrój. Stanowią okazję do przemyśleń nad sensem życia i śmierci, pozwalają przystanąć na chwilę i uczcić zmarłych pamięcią. Niektóre klasy naszego gimnazjum skorzystały z tej sposobności i, by okazać szacunek umarłym, odwiedziły cmentarze. Często zaniedbane, zasypane jesiennymi liśćmi, budziły w nas smutek i zamyślenie. Zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się… Przynajmniej tyle możemy zrobić dla ludzi, których już pośród nas nie ma. Szkoda tylko, że wśród codziennej bieganiny tak łatwo zapominamy…

4.11
 Wieczór poezji Jacka Kaczmarskiego
   Zaduszki uczciliśmy nie tylko chodząc na groby - Kawiarenka Literacka przygotowała spotkanie poetyckie, poświęcone zmarłemu Jackowi Kaczmarskiemu. Dużo czasu zajęły przygotowania – chcieliśmy żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Żeńska część naszego kółka upiekła ciasta, a już wspólnymi siłami zamieniliśmy stołówkę szkolną w całkiem dobrą imitację "kafejki". Staraliśmy się stworzyć miejsce „z klimatem” i chyba nam się udało. Wszystko dobrane kolorystycznie – obrusy, serwetki; na każdym stoliku świeczki… Zgasiliśmy światło i w półmroku świec sala wyglądała naprawdę tajemniczo. Brakowało już tylko widowni – a i ta nie zawiodła. Zaprosiliśmy dyrekcję, nauczycieli oraz rodziców - ludzi, których łączy zamiłowanie do muzyki tego wielkiego poety i barda. Gdy już wszyscy zasiedli, rozpoczęliśmy występ. Na pierwszy ogień poszły recytacje. „Młody las”, „Stworzenie świata” i wiele, wiele innych wspaniałych dzieł poety. Wiemy że oprócz znakomitych wierszy, Kaczmarski spłodził także dużo wybitnych utworów muzycznych. Przedstawialiśmy je na zmianę – raz muzyka leciała z płyty, raz graliśmy i śpiewaliśmy sami. Potem przyszła kolej na wypowiedzi naszych rodziców – czytaliśmy fragmenty wcześniej przeprowadzonych wywiadów. Ostatnia piosenka, ukłony i … koniec. Publiczność nagrodziła nas brawami, (nadal przy zgaszonym świetle) zaczęły się pierwsze rozmowy, a ciasto w zastraszająco szybkim tempie znikało z talerzy. W powietrzu wręcz czuło się specyficzny nastrój, atmosferę prawdziwej kawiarni – i o to chodziło! Myślę że wszystkim obecnym się podobało, a gdyby nie drobne problemy z magnetofonem, uważałabym przedstawienie za idealne. 

10.11
 Święto Odzyskania Niepodległości

 Galeria zdjęć IX - XII 2004  

11-12 listopada 2004
 Zawody Pływackie o Puchar Niepodległości
    Uczniowie z naszej szkoły, reprezentanci Juvenii Białystok brali udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Niepodległości pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy i Prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Plon zawodów to jedno pierwsze, dwa drugie, pięć trzecich miejsc oraz sporo dobrych wyników. Najlepiej zaprezentowali się: Jabłoński Marcin 2C, Dąbrowski Marcin 1C i Dominika Wojszko 1C.
Wyniki w dziale SPORT.

19.11
  Gimnazjada Województwa Podlaskiego w pływaniu
 Dnia 19 listopada 2004 roku na krytej pływalni Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku przeprowadzone zostały Finały Gimnazjady Województwa Podlaskiego w pływaniu.
  W punktacji drużynowej wśród dziewcząt i chłopców oraz większości konkurencji indywidualnych zwyciężyło Publiczne Gimnazjum Nr 20 z Białegostoku. 
   Wyniki naszych reprezentantów w dziale SPORT.

20.11  
 Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych
    Entuzjaści języka angielskiego z PG Nr 20 mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w drugiej edycji konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych. Konkurs odbył się 20.XI.2004r. i stał się "preludium" do międzyszkolnego konkursu, które miały miejsce miesiąc później (20.XII.2004).
W imprezie zorganizowanej przez nauczycieli języka angielskiego PG Nr 20 (P. Hannę Włostowską i P. Anetę Pruszko) wzięli udział uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych.
    Wyniki konkursu:
I miejsce - kl. Id
II miejsce - kl. IIIa, IIIc, IIb 
III miejsce - kl. IIc, Ib 
 
   


Październik

 
 REMONT
  W październiku rozpoczął się długo zapowiadany i oczekiwany remont. Na pewno był on bardzo potrzebny naszej szkole. Jak można się było domyśleć, nie obyło się bez pewnych niedogodności. Pod koniec miesiąca było już dosyć zimno i właśnie wtedy rozpoczęła się wymiana wszystkich okien.
Lekcje wyglądały na tyle ciekawie, że uczniowie i nieliczni nauczyciele siedzieli w szalikach, rękawiczkach, a nawet w kurtkach. Ciepłe, grube bluzy także nie budziły zdziwienia. Niektórzy nawet wpadli na bardzo dobry pomysł, aby przynosić termos z cieplutką herbatką, która naprawdę się przydawała. Kolejnym urozmaicaniem tych 45 minut, był odgłos wiertarki czy młotka. Gdy nowiutkie okna zostały wstawione, wszystko zaczęło wracać do normy i została już tylko do odnowienia elewacja.
Kolory zgodnie z nazwą ulicy miały być promienne. Budynek ocieplono i już zaczęły się pojawiać barwy, gdy niestety spadł deszcz i przerwano remont. Ekipa więc powolutku zaczęła się zbierać, ale przez kilka następnych dni można było jeszcze spotkać kilku robotników, np. na partyjce w karty <hehe>. Na szczęście przynajmniej okna były szczelne.
Przyszła wiosna i wraz z kwietniem wznowiono prace. Teraz znowu, gdy wyjrzy się przez okno, można ujrzeć na rusztowaniach robotników.
Ten remont naprawdę przyniósł ze sobą wielkie zmiany, oczywiście na lepsze, gdyż nasza szkoła naprawdę zaczyna wyglądać "promiennie" i ładnie, a te kilka ciężkich dni, to nic w porównaniu z tak wspaniałym efektem.
   Marta Andrukiewicz

6.10
 LA
    20 osób reprezentowało nasze Gimnazjum w Lidze Lekkoatletycznej na stadionie w Zwierzyńcu.
W klasyfikacji drużynowej chłopców nasze gimnazjum zajęło 13 miejsce.
Najwyżej uplasowali się Karczewski Piotr 3c - 5 miejsce w rzucie kulą, Kossakowski Grzegorz 1a - 3 miejsce w biegu na 100m, sztafeta 4x100 - 8 miejsce.

6.10
"Drzazgi"
   Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 20 w dniu 6 października 2004 r. obejrzeli przedstawienie pt. Drzazgi w wykonaniu aktorów Teatru ZWIERCIADŁO z Łodzi.
Przedstawienie porusza problem uzależnienia od narkotyków, ukazuje jedną z możliwych dróg uzależnienia. Ciekawość świata, lekkomyślność, samotność, chęć przystosowania się do innych sprawiają, że młodzi ludzie, nie mając oparcia w pozytywnej grupie, „trafiają” na drogę pełną drzazg. Muszą wiele wycierpieć, żeby przekonać się, że nie warto wchodzić w narkotyczny świat, który jest ponury i prowadzi donikąd.
W przedstawieniu jedną z ról zagrała osoba niepełnosprawna – niewidoma dziewczyna, której śpiew wzruszał do łez. Ona znalazła sposób na życie. I to jest kolejne przesłanie – mimo problemów osobistych można w życiu robić coś, co daje prawdziwe przeżycia, zamiast narkotycznych snów, prawdziwą satysfakcję, zamiast chwilowej przyjemności narkotycznego transu, trwałą wartość zamiast ucieczki w zapomnienie.

12.10
 Rocznica w SP 29
    Szkoła Podstawowa Nr 29 im. Synów Pułku z naszego zespołu obchodziła 21 rocznicę nadania imienia. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia na sali gimnastycznej. Po występach dyrekcja i nauczyciele spotkali się z patronami szkoły - Synami Pułku.

12.10
 Dzień Bezpiecznego Komputera
    12 października odbędzie się inauguracja Dnia Bezpiecznego Komputera, nowej cyklicznej inicjatywy edukacyjnej skierowanej do milionów użytkowników komputerów i Internautów w całej Polsce. Ma to być dzień promocji bezpieczeństwa sieciowego i komputerowego.
W naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z SP Nr 29 i PG Nr 20, z udziałem nauczycieli i Pani Dyrektor na temat: Zagrożenia z Internetu. Spotkanie poprowadził nauczyciel informatyki Tomasz Włodarczyk.

13.10
 Dzień Edukacji Narodowej
    Uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela odbył się 13 października na sali gimnastycznej. W uroczystości brali udział: Dyrekcja Zespołu Szkół, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, przedstawiciele klas z SP 29 i PG 20. Pani Dyrektor zabrała głos, złożyła życzenia. Kilkunastu nauczycieli i pracowników szkoły odebrało wyróżnienia za dobrą pracę w szkole. 
Później nastąpiła część artystyczna przygotowana przez klasy: 3a PG i 6b SP. Młodzież przedstawiła historyjki o belfrach. Były recytowane wiersze z dedykacjami dla nauczycieli. Paula Rudek zaśpiewała piosenkę, która wszystkim się podobała.
    Myślę, że w Dzień Nauczyciela nawet najbardziej nie lubianemu belfrowi należy się kwiatek i podziękowania, że ma do nas tyle cierpliwości i znosi nasze, nie zawsze miłe zachowanie.
    W imieniu wszystkich uczniów, życzę naszym nauczycielom jeszcze więcej cierpliwości i wytrwałości do nas, a także dużego poczucia humoru.
         Julia

19.10
 OTRZĘSINY , czyli jak nasze małe kotki przeistoczyły się w kocury. 

    Ten dzień był jednym z najciekawszych dni naszych małych kotków. Biedne, znerwicowane maleństwa, chodziły po szkole mając ciągły zamęt w głowach. Aż w końcu nadeszła godzina ich wybawienia. Jednak przed czasem tortur postanowiliśmy utrzymać ich w niepewności i troszkę rozluźnić atmosferę, przedstawieniem „ Łoł, jaki sioł”, przygotowanym przez kółko teatralne. 

    Po ok. 20 minutach zaczęła się zabawa. Nasze koteczki wspaniale spisały się w piciu mleka bez użycia łapek, malowaniu portretu krowy oraz wymiałkiwaniu piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Zaskoczyły również zgromadzonych swoją błyskotliwością w konkursie wiedzy o puszystych zwierzątkach (kotach). Aby nie oskarżono nas o brak opiekuńczości, nakarmiliśmy ich magicznym jedzonkiem.
Wszystko zakończyło się pomyślnie z uśmiechami na pyszczkach.

29.10
 Gimnazjada Białegostoku w pływaniu
W Gimnazjadzie Miasta Białegostoku w pływaniu - I miejsca wśród dziewcząt i chłopców zajęły reprezentacje naszego gimnazjum. 
 


Wrzesień


1.09
 Początek roku szkolnego 2004/2005
1 września zaczęliśmy nowy rok szkolny 2004/2005. Na spotkaniu przedstawiono nowych nauczycieli, przywitano klasy pierwsze, a trener Andrzej Mackiewicz zaprezentował wyniki i najlepszych zawodników w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu (więcej w dziale SPORT).
   Najważniejsze zmiany które czekają naszą szkołę, a właściwie jej budynek - związane są z remontem, który niestety rozpocznie się dopiero w październiku. Życzymy wszystkim urzędnikom decydującym o takich sprawach, aby remonty u siebie również wykonywali jesienią lub zimą.

wrzesień
 Mistrzostwa gimnazjum w piłce nożnej - edycja Jesień 2004
W mistrzostwach gimnazjum w piłce nożnej zwyciężyła drużyna z klasy IIC, pokonując w finale klasę IIA.

29.09
 Biegi przełajowe - Pietrasze
W Gimnazjadzie Miasta Białegostoku w indywidualnych biegach przełajowych chłopcy zajęli - 19 miejsce, dziewczęta - uplasowały się na 22 pozycji.

wrzesień
 Nasi w Kadrze Narodowej w pływaniu
W składzie Kadry Narodowej Juniorów i Młodzików w pływaniu  na okres od 01.09.2004 do 28.02.2005 znaleźli się nasi uczniowie, zawodnicy Juvenii Białystok: 
Bartosz Bogdan, Dobrowolski Maciej, Dowgiert Anna, Jabłoński Marcin, Wojszko Dominika, Dąbrowski Marcin.
Więcej w dziale SPORT