+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» Serwis Europejski
» SP Nr 29
» Biblioteka ZSS Nr 1
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2006/2007 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia.  Wrzesień 2006 

 4 września 2006
Początek roku szkolnego
    Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2006/2007.

 

6-7 września 2006
 Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
    Delegacja naszego gimnazjum z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach Marszu Żywej Pamięci Sybiru. Ulicami Białegostoku po raz szósty przeszedł Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jego uczestnicy uczcili pamięć tych, którzy nie wrócili z zesłania. W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób. Główną część obchodów stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, sprzed Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Św., gdzie została odprawiona Msza Św. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka - jedyny taki pomnik w kraju.

    Przedstawiciele z Gimnazjum Nr 20 uczestniczyli 6 września na górze krzyży w Świętej Wodzie w odsłonięciu i poświęceniu ośmiometrowego Krzyża Wdzięczności. Ma on upamiętniać wszystkich Polaków wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu.

16 września 2006
 Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2006
    W odpowiedzi na zaproszenie Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku ZSS Nr 1 zainicjował od 14 września przez 2 kolejne dni akcję "Sprzątanie Świata - Polska 2006". Swój akces zgłosiliśmy do w/w instytucji a w formularzu określiliśmy teren objęty sprzątaniem oraz miejsce pozostawienia worków ze śmieciami, które odebrane zostały w dniu 16 września przez firmę wywozową Astwa. W akcji brało udział około 670 uczniów, w tym 350 z PG Nr 20. Sprzątany był obszar wokół szkoły, a więc w obrębie ulic: Marczukowskiej, Hetmańskiej, Gruntowej, Promiennej, Prowiantowej i Asnyka. W oznakowane szare worki z nadrukiem "Sprzątamy Białystok", zebraliśmy ok. 120 kg nieposegregowanych odpadów, w żółte z nadrukiem "Plastik" ok. 40 kg surowca. Największe zdziwienie wywołały zielone worki z napisem "Szkło", które wypełniły się w pierwszej kolejności - zebraliśmy ok. 80 kg kolorowego szkła w postaci butelek i 10 kg drobnego bezbarwnego tłuczonego szkła. Zlikwidowaliśmy też jedno nieduże dzikie wysypisko przy ulicy Spokojnej.

    Gimnazjum wzięło udział w ogólnopolskim programie Orange dla Ziemi, związanym z akcją sprzątania świata.
Efekty tych działań, to mierzone nie tylko kilogramami, czy workami ilości surowców wtórnych zebranych w najbliższej okolicy, ale przede wszystkim satysfakcja z dobrze spełnionego obowiązku i świadomość, że okoliczni mieszkańcy, którzy przez 3 dni byli naocznymi świadkami ekologicznych zachowań uczniów związanych z ochroną środowiska, będą o najbliższe otoczenie dbać na co dzień.
 

21 września 2006
 Śpiewająca Polska
    W I semestrze roku szkolnego 2006/7 chór z PG20 brał udział w programie Narodowego Centrum Kultury "Śpiewająca Polska". 21.09 - odbyła się uroczysta inauguracja programu "Śpiewająca Polska" w XILO, gdzie w publiczności zasiadały władze miasta Białegostoku, Dyrektorzy szkół.


29 września 2006
 Szkoła bez przemocy
    Nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji "Szkoła bez przemocy".

wrzesień 2006
 Akcja Żak
    Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę przyborów szkolnych dla najbardziej potrzebujących uczniów, w ramach akcji Żak.

30 września 2006
 Grand Prix Polski w Pływaniu (Augustów)
    Reprezentacja PG 20 - Juvenii Białystok uczestniczyła w zawodach Grand Prix Polski w pływaniu (Augustów). W konfrontacji z najlepszymi pływakami kraju najlepiej spisali się - Wojszko Dominika, Makuś Anna, Szutkiewicz Anna, Kaczko Magda.
    Wyniki i miejsca w dziale SPORT

30 września 2006
 Medalista w sprincie
    Uczeń klasy IIIa Grzegorz Kossakowski zdobył dwa brązowe medale w biegach (dystans 300m, 100m) w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, rozegranym w Siedlcach.
 Październik 2006


2 październik 2006
 Spektakl
    Uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl Teatru Zwierciadło pt. "Obudźmy ich zamilkły śpiew".

6 października 2006
 Wioska Indiańska
    Uczniowie klas Ia i Ib złożyli wizytę w Wiosce Indiańskiej w Jurowcach. Celem wycieczki była integracja młodzieży, przełamanie onieśmielenia w kontaktach z rówieśnikami, budowa zintegrowanego zespołu klasowego oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Pogoda sprawiła miłą niespodziankę. Pomimo obaw, deszcz nie padał, a po porannych mgłach wstydliwie pokazywało się słońce. W wiosce uczniowie pokrótce zapoznali się z ciekawostkami z życia Indian i obejrzeli ozdoby z kości zwierząt. Chętni mogli przejechać się na koniu. Uczestnicy wycieczki ustawili się w długą kolejkę do strzelania z łuku do tarczy. Parami rywalizowali w konkursie na najdłużej utrzymującego się na toczącej się kłodzie drewna. Indianie zorganizowali również konkurs przeciągania liny.

9 października 2006
 Surażkowo
    Klasa Ic wybrała się na wycieczkę do Surażkowa. Wśród atrakcji znalazły się zabawy integracyjne, jazda konna, wspinaczka po ściance, zjazd po linie, ognisko.

13 października 2006
 Dzień Nauczyciela
    Klasa IIc przygotowała montaż słowno-muzyczny na Dzień Nauczyciela.

16 październik 2006
 Karting
    Maciej Grzędziński z klasy Ic zajął III miejsce w zawodach o puchar Ministra Edukacji Narodowej, ostatniej rundy zawodów w tym roku.

18 października 2006
 Otrzęsiny
     W połowie października, po raz kolejny odbyły się długo wyczekiwane otrzęsiny klas I. Tym razem imprezę przygotowali uczniowie klasy IIId: Joanna Proskień, Ewa i Marta Walejewskie, Paula Motoszko, Ania Żołyńska, Patryk Nartowicz oraz Mateusz Kowalewski. Nad wszystkim czuwała p. Katarzyna Sikora – opiekunka Samorządu Uczniowskiego.
Kotki, czyli świeżo upieczonych gimnazjalistów zgromadzono w sali gimnastycznej i rozpoczęto chrzest. Należy dodać, iż uczniowie każdej z klas pierwszych byli ubrani w jeden z wylosowanych przez klasę kolorów: biały, niebieski, czerwony i zielony.
     Otrzęsiny rozpoczęły się od malowania twarzy kotkom wybranym do poszczególnych konkurencji. Następnie reprezentanci poszczególnych klas musieli wypić bez skrzywienia się sok z cytryny czy, nie używając rąk, wgryźć się w jabłko zawieszone na nitce i zjeść ciastko z kremem. Nie zabrakło też konkursu wiedzy o szkole, w którym to uczniowie mieli np. odpowiedzieć na pytania: Ile schodków dzieli parter od I piętra? Która z nauczycielek ma na imię Barbara? Ile matematyczek pracuje w naszym gimnazjum? Trzeba przyznać, iż z tą konkurencja uczniowie mieli spore kłopoty. Dużo lepiej za to poradzili sobie z testem sprawności fizycznej, polegającym między innymi na kręceniu hula-hoopem i skakaniu na skakance. O dziwo, największą gracją wykazał się w tej konkurencji chłopak – Janusz Kuklik z klasy Ic.
Ostatnie zadanie, tym razem przeznaczone dla całych klas, polegało na jak najładniejszym, chóralnym zaśpiewaniu piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Trzeba przyznać, że wszystkie klasy śpiewały wspaniale, ale najlepsza okazała się Id, gdyż zrobiła to najbardziej rytmicznie, łącząc śpiew z klaskaniem.
    Otrzęsiny miały charakter rywalizacji międzyklasowej, dlatego też każda konkurencja była punktowana. Klasy mogły również dostać dodatkowe punkty za przebranie w ubrania określonego koloru oraz doping. Złe zachowanie klasy powodowało natomiast utratę punktów.
Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwycięzcami otrzęsin zostały dwie klasy: Ib i Id. Mogły one wybrać sobie jeden dzień bez pytania i zapowiedzianych kartkówek. Uczestników poszczególnych konkurencji nagrodzono zaś lizakami.
    Impreza przebiegała we wspaniałej atmosferze i budziła wiele emocji wśród pierwszoklasistów, którzy po chrzcie stali się pełnoprawnymi gimnazjalistami.
 
25 październik 2006
 Nadanie imienia „SYNÓW PUŁKU” Zespołowi Szkół Sportowych nr 1
 oraz Publicznemu Gimnazjum nr 20


Galeria zdjęć

    Nadanie imienia szkole jest zawsze wydarzeniem doniosłym i wyjątkowym, zwłaszcza jeśli patron może swoją obecnością uświetnić tę uroczystość. Przybycie przedstawicieli Środowiska Synów Pułku, których imię przyjęło Publiczne Gimnazjum nr 20, a tym samym Zespół Szkół Sportowych nr1 w Białymstoku, dodało blasku i powagi całemu przedsięwzięciu. Synowie Pułku to organizacja zrzeszająca młodocianych żołnierzy, którzy w latach 1939 – 1945, nie mając ukończonych siedemnastu lat, brali udział w walkach z hitlerowskim okupantem.
    Uroczystość nadania imienia była przygotowywana przez kilka miesięcy. Zaangażowała się w to przedsięwzięcie cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Była to wspaniała okazja do ściślejszej integracji całego środowiska.
    25 październik 2006 roku znajdzie swoje miejsce na kartach historii szkoły jako jeden z najważniejszych i niepowtarzalnych dni. Tego właśnie dnia nastąpiło oficjalne nadanie Gimnazjum nr 20, a także Zespołowi Szkół Sportowych nr 1 imienia Synów Pułku.
Uroczystość rozpoczęła się Liturgią Świętą w Cerkwi p.w. Św. Ducha oraz w Kościele p.w. bł. Bolesławy Lament. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz z kościoła do szkoły, któremu towarzyszyły dźwięki orkiestry Zespołu Szkół Mechanicznych. Ten odświętny pochód prowadziło dwóch ułanów z XI Pułku Piechoty na wspaniałych koniach, co stanowiło niewątpliwie dużą atrakcję.
Przed budynkiem szkoły nastąpiła jeszcze jedna ważna w dziejach chwila. Środowisko Synów Pułku, aby uczcić to pamiętne wydarzenie, ufundowało tablicę pamiątkową, która została odsłonięta i poświęcona przez zaproszonych duchownych.
Po wysłuchaniu „Roty” zebrani goście i społeczność szkolna udała się na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.
    Ten uroczysty dzień zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz miasta, kuratorium, związków zawodowych, dostojnicy kościoła katolickiego i prawosławnego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, rodzice, uczniowie pracownicy szkoły. Najważniejszymi osobami tego dnia byli patroni – Synowie Pułku, którzy swoim życiem świadczą o trudnej historii naszego kraju. Wszyscy bardzo serdecznie zostali przywitani przez dyrektora szkoły, panią Elżbietę Rogowską.
Nadszedł moment, na który cała społeczność uczniowska czekała z niecierpliwością. Wiceprezydent Miasta Białegostoku p. Krzysztof Sawicki przekazał pani dyrektor akt nadania imienia Synów Pułku szkole. Kulminacyjnym punktem uroczystości stało się odznaczenie sztandaru przez przedstawicieli środowiska Synów Pułku oraz uhonorowanie medalami zasłużonych nauczycieli. Następnie Przewodniczący Rady Okręgowej Środowiska Synów Pułku pan Oleg Tiuryn wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego, którego temat brzmiał: „Bohaterstwo dzieci i młodzieży w czasie II wojny światowej”. Chór szkolny brawurowo wykonał piosenkę „ Synowie Pułku”, która w widoczny sposób wzruszyła patronów, a u wielu z nich pojawiły się łzy.
    Po wyprowadzeniu sztandaru odbyła się część artystyczna. Głównym jej przesłaniem było życie w pokoju. Uczniowie apelowali o to, aby nigdy już nie powtórzyła się historia żołnierzy, Synów Pułku, którzy zamiast korzystać z uroków młodości, musieli walczyć o wolność ukochanej ojczyzny. Toteż, aby pamięć o nich trwała, przypomniano ich historię, trud i wysiłek. Wszystkie te informacje okraszone były piękną wojenną poezją, m.in. K.K. Baczyńskiego. Uczniowie przypomnieli także, wyrywając kartki z symbolicznego kalendarza, historię szkoły, największe osiągnięcia jej uczniów oraz najważniejsze wydarzenia. Oprawa muzyczna, misterna scenografia pełna symboli oraz ciekawych rozwiązań artystycznych dodawały splendoru uroczystości. Wypowiedziane na zakończenie przez jednego z uczniów słowa, iż zaszczytem jest posiadanie tak wspaniałego patrona, wywołały wśród Synów Pułku łzy wzruszenia i radości.
    Na koniec Goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Izby Patrona, w której znajdują się dawne zdjęcia, dokumenty oraz kroniki szkoły.

25 października 2006
 Konkurs plastyczny
    W związku z nadaniem imienia, Zespół Szkół Sportowych nr 1 zorganizował międzyszkolny konkurs plastyczny na temat - BOHATERSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
I miejsce - Ewelina Kazimieruk z IIIc, II miejsce - Grzędziński Maciej z Ic, wyróżnienie - Dobromir Ostrowski z Ic.

październik 2006
 Góra Grosza 2006
    Samorząd Uczniowski zorganizował (jak w ubiegłych latach) akcję polegającą na zbieraniu monet groszowych - Góra Grosza. Kwota uzyskana z akcji ma zasilić konto rodzinnych domów dziecka.

31 października 2006
 Konkurs na plakat antywojenny
    Ogłoszono wyniki KONKURSU NA PLAKAT ANTYWOJENNY, którego organizatorami było MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO w Białymstoku. Uczniowie naszego gimnazjum zdobyli 3 nagrody: Kamil Dubicki Ia, Krzysztof Szewczuk Ia, Aleksandra Seweryn Ic.
listopad 2006
 

10 listopada 2006
 Chór PG20
    Chórzyści z naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez "Śpiewającą Polskę" w Akademii Muzycznej w Białymstoku, prowadzonych przez fachowca od emisji głosu. Młodzież poznawała tajniki prawidłowego operowania aparatem głosowym i oddechowym.


12 listopada 2006
 Judo
    Uczennica klasy Ic Ewelina Wołosik zajęła 5 miejsce w Pucharze Polski Młodzików i Młodziczek w Judo Zawody odbywały się w Pile. Ewelina reprezentuje klub Hetman Białystok.

11 listopada 2006
 Miejskie uroczystości Święta Niepodległości
    W uroczystościach miejskich, obchodów rocznicy Święta Niepodległości, wzięła udział delegacja z naszej szkoły. Poczet sztandarowy po liturgii w katedrze przemaszerował wraz z innymi delegacjami, pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

13 listopada 2006
 Szkolne uroczystości Święta Niepodległości
    Dnia 13 listopada 2006 r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta 11 listopada. Części artystycznej przygotowanej przez klasę Ic, towarzyszył występ chóru szkolnego.
 

 Stypendium Ministra Edukacji Narodowej
    Naszą szkołę odwiedził również pan Andrzej Korolczuk, wizytator z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, który wręczył stypendium Ministra Edukacji Narodowej uczennicy klasy IIIc Dominice Wojszko. Stypendium to zostaje co roku przyznawane uczniom całego kraju za wybitne osiągnięcia. Dominika Wojszko jest wzorową uczennicą i wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski w pływaniu. Życzymy dalszych sukcesów!

17 listopada 2006
 Przegląd pieśni Stanisława Moniuszki
    Chór PG20 wziął udział w Przeglądzie pieśni Stanisława Moniuszki, zorganizowanym przez MDK Białystok.

18 listopada 2006
 Zwycięstwo w Gimnazjadzie Województwa Podlaskiego w pływaniu
    Na krytej pływalni Augustowskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie przeprowadzony został FINAŁ GIMNAZJADY WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PŁYWANIU. W finale uczestniczyło po 8 reprezentacji gimnazjalnych (10-cio osobowych) dziewcząt i chłopców wyłonionych podczas półfinałów. W punktacji drużynowej gimnazjów wśród dziewcząt (trener: Andrzej Mackiewicz) i chłopców (trener: Marek Dziejma) zwyciężyło Publiczne Gimnazjum 20 Białystok.
    Wyniki w dziale SPORT

23 listopada 2006
 Rekordzistka Polski w pływaniu
    Na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów w pływaniu, rozegranych w Gorzowie Wlkp., Justyna Popławska, ucz. kl. IIc pobiła rekord Polski na dystansie 1500 m stylem dowolnym, w kategorii 14-latków.
    Ponadto rywalizowali w seniorami i najlepszymi pływakami z Polski: Wojszko Dominika, Pulwin Paweł, Makuś Anna, Dąbrowski Marcin, Grzeszczuk Joanna.

26 listopada 2006
 Gimnazjada w tenisie stołowym
    W finale Wojewódzkiej Gimnazjady tenisa stołowego drużyna chłopców zajęła 5 miejsce (wystartowało 187 szkół z województwa).
 Drużynę PG20 stanowili: Michał Żyliński, Konrad Żyliński, Łukasz Jarosz, Sebastian Kulesza.

28 listopada 2006
 Gimnazjada Dziewcząt w piłce siatkowej Białegostoku
    W Gimnazjadzie dziewcząt w piłce siatkowej Białegostoku nasza drużyna spisała się znakomicie i awansowała do półfinału.
    Skład drużyny: Anna Jaworowska IIIb - kapitan, Ewelina Kazimieruk IIIb, Magda Korotkich IIIb, Karolina Maciuszko Ic, Joanna Guziejko Ic, Magda Styczyńska IIc, Agata Rosiak IId, Monika Stepaniuk IId, Aleksandra Seweryn Ib, Paulina Cieśnińska IIa, Emila Prokop IIa, Patrycja Kulawczyk IIa, Anna Kamińska IIb.

29 listopada 2006
 Wizytacja
    W Zespole Szkół Sportowych Nr 1 gościliśmy Wizytatora z Podlaskiego Kuratorium, dwie panie z Komendy Wojewódzkiej Policji - wydział prewencji i dzielnicowego. Tematem spotkań z przedstawicielami samorządu uczniowskiego, były agresja i przemoc w szkole, związane z ostatnimi, niepokojącymi wydarzeniami w kilku szkołach w Polsce. Uczniowie wypełniali ankietę i rozmawiali o sytuacji w naszej szkole.
Po południu goście spotkali się z Radą Pedagogiczną, pracownikami administracyjnymi i rodzicami.

30 listopada 2006
 Międzyszkolny konkurs wiedzy o Wyspach Brytyjskich
    W PG nr 14 w Białymstoku odbyła się III edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy o Wyspach Brytyjskich. Do rywalizacji przystąpiły: PG nr 20, PG nr 14, PG nr 18, PG nr 9, PG nr 15.
Grupa uczniów PG nr 20 w składzie: Marcin Dec IIc, Jakub Seweryn IIIb, Tomasz Kania IIId, Jakub Wencel IIIb zajęła II miejsce.
grudzień 2006


6 grudnia 2006
 Mikołajki
    Samorząd Uczniowski umilił ten dzień rozdając słodycze uczniom i pracownikom szkoły. "Ekipa" Świętego Mikołaja wędrowała po klasach od najmłodszych uczniów SP 29 do najstarszych w gimnazjum.

6 - 21 grudnia 2006
 Świąteczna Akcja Charytatywna
    Pod kierunkiem pedagogów w naszej szkole zorganizowano Świąteczną Akcję Charytatywną. Zebrano kilkaset złotych na pomoc najbardziej potrzebującym uczniom za sprzedane kartki świąteczne, choinki, stroiki itp.

8 grudnia 2006
 Koncert kolęd
    Chór Publicznego Gimnazjum Nr 20 wziął udział w koncercie kolęd w Filharmonii Białostockiej. Występ chóru został nagrodzony wyróżnieniem za ciekawą interpretację kolędy "Gdy się Chrystus rodzi".

8 grudnia 2006
 Gimnazjada Dziewcząt w piłce siatkowej Białegostoku - półfinał
    W rozgrywkach półfinałowych Gimnazjady Dziewcząt w Piłce Siatkowej Białegostoku; drużyna dziewcząt zajęła VI miejsce. Zawodniczki przygotowywała p. Elżbieta Świsłocka.

11 grudnia 2006
 I Etap Olimpiady Zdrowia
    W naszej szkole odbył się I Etap Olimpiady Zdrowia, organizowanej przez firmę Indykpol SA, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha i Ministra Zdrowia Zbigniewa Religi. W PG 20 wygrała Katarzyna Zalewska z kl. IIb, która zakwalifikowała się do Etapu - wojewódzkiego.

15 grudnia 2006
 Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu
    W województwie jesteśmy najlepsi w pływaniu! Na Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w pływaniu reprezentacja PG nr 20 zdobyła w różnych kategoriach wiekowych: 24 razy - I miejsca, 7 razy - II miejsca, 5 razy - III miejsca.
    Wyniki indywidualne w dziale SPORT

grudzień 2006
 Wystawa Szopek
    Na holu I piętra naszej szkoły prezentowane były szopki wykonane przez uczniów SP 29 i PG 20. Wystawa bardzo się podobała, a najlepsze prace wezmą udział w konkursie Nasza nadzieja w Betlejem.

22 grudnia 2006
 Jasełka
    Ostatni dzień przed feriami świątecznymi był bardzo radosny. Klasy organizowały wigilie, składano sobie życzenia. Kulminacją były Jasełka przygotowane przez uczniów SP 29 i PG 20 pod okiem ks. Wojciecha Trzaski. Nowatorska inscenizacja, nawiązująca do współczesnych wydarzeń i gra "aktorów" bardzo się podobała.

grudzień 2006
 Konkursy
    Do etapu rejonowego przedmiotowych konkursów zakwalifikowali się:
   język polski - Jakub Seweryn IIIb,
   język angielski - Marcin Dec IIc, Tomasz Kania IIId, Joanna Grzeszczuk IIIc, Jakub Seweryn IIIb,
   język niemiecki - Katarzyna Łazarska IIId, Jakub Seweryn IIIb,
   matematyka - Jakub Seweryn IIIb, Patryk Czeczko IIc, Aleksandra Seweryn Id, Joanna Grzeszczuk IIIc,
   geografia - Marek Rutkowski IId, Jakub Seweryn IIIb,
   historia - Piotr Niwiński IIIb,
   biologia - Joanna Grzeszczuk IIIc, Marek Rutkowski IId.
 styczeń 2007


12 stycznia 2007
 Konkurs ortograficzny
    Tego dnia w gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Jakub Seweryn IIIb, Patryk Czeczko IIc, Sidz Gabriela Id.

14 stycznia 2007
 Konkurs - Nasza nadzieja w Betlejem
    Nastąpiło rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego na temat: Nasza nadzieja w Betlejem, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej. Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum brali z powodzeniem udział w tym konkursie. Wyróżnienia otrzymali:
Adrianna Adamik IIIa, Joanna Białous IIIa, Krzysztof Kowalczuk IIIa, Jacek Malisz IIIa, Paula Szczep IIIa, Paweł Wołosiewicz IIIc.
Uczniami opiekuje się - nauczyciel plastyki - p. Halina Paczyńska.

18 stycznia 2007
 II Turniej Poliglotów
    Po raz drugi w PG Nr 20 odbył się Turniej Poliglotów dla gimnazjalistów. Część językowa dotyczyła znajomości języka polskiego, niemieckiego i angielskiego. Po dwie osoby wytypowane przez klasy miały za zadanie odpowiedzieć na pytania z zakresu słowotwórstwa, gramatyki, kultury i geografii Polski, krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Dodatkową atrakcją turnieju był popis klas w konkursie Karaoke.
    Zwyciężyła klasa IIId w składzie: Tomasz Kania, Derpa Adrian, Żołyńska Anna, Proskień Joanna.
 
19-21 stycznia 2007
 Zimowe Mistrzostwa Polski 2007
    Dwa brązowe medale - Dominika Wojszko i Marcin Dąbrowski zdobyli pływacy juniorzy 16-lat w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w Skierniewicach. Ponadto kilka razy zdobywali miejsca tuż za podium. Gratulacje!
    Na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu 2007, młodzicy 14 lat rywalizowali w Krakowie, a juniorzy 15 lat w Katowicach. Nasi uczniowie, choć tworzyli nieliczną ekipę, zajęli kilka dobrych miejsc.
. Wyniki w dziale SPORT
 luty 2007


5 luty 2007
 Klasyfikacja I półrocza
Ranking najlepszych klas:

Miejsce Klasa Średnia klasy
I IA i IC 4,14
II ID 3,9
III IB 3,87
IV IIIC 3,78
V IID 3,67


  Najlepsi uczniowie:

Miejsce Nazwisko Imię (klasa) średnia
I  Seweryn Jakub (IIIB) 5,58
II  Grzeszczuk Joanna (IIIC) i Seweryn Aleksandra (ID) 5,33
III  Dec Marcin (IIC) 5,30
IV  Rutkowski Marek (IID) 5,25
V  Sołowiej Agnieszka (IIIC) i Wosek Przemek (IID) 5,16
VI  Białous Joanna (IIIA) 5,14
VII  Sidorowicz Monika (ID) 5,09
VIII  Koźluk Katarzyna (ID) i Gierasimiuk Joanna (IIIB) 5,08

 
6 luty 2007
 Dzień Bezpiecznego Internetu
   W naszej szkole przeprowadzono akcję informacyjną. Każdy chętny mógł uzyskać porady. Odbyły się zajęcia na temat zagrożeń, zasad bezpieczeństwa, sposobów zgłaszania incydentów.

14 luty 2007
 KONKURS PIOSENKI WALENTYNKOWEJ 2007
   Już po raz trzeci odbył się cieszący się coraz większą popularnością Konkurs Piosenki Walentynkowej. Tym razem w konkursie wzięło udział aż 11 wykonawców – solistów i zespołów, prezentując jury bardzo różnorodny repertuar.
Imprezę rozpoczął występ chóru przygotowanego przez p. Annę Michalewicz, który zaprezentował wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej kilka znanych przebojów, co bardzo rozgrzało atmosferę.
Występy gimnazjalistów oceniało jury w składzie: p. dyr. Elżbieta Rogowska – przewodnicząca, p. Anna Michalewicz, p. Katarzyna Sikora, p. Barbara Kardasiewicz oraz ks. Wojciech Trzaska. Konkurs prowadziły zaś uczennice klasy III d: Joanna Proskień i Marta Walejewska.
Trzeba przyznać, że jurorzy mieli w tym roku wyjątkowo trudne zadanie - każdy z wykonawców włożył bowiem w swój występ bardzo wiele starań. Jedni wybierali bardziej ambitny repertuar, inni natomiast stawiali na dobrą zabawę i za cel przyjmowali sobie głównie rozbawienie publiczności. Niewątpliwie jednak największą niespodzianką był występ dziewcząt z klas pływackich: Mariki Jagielskiej z Ic, Pauli Piotrowskiej, Anny Makuś, Magdy Mickiewicz oraz Justyny Popławskiej z kl. IIc, a także Natalii Trusewicz i Joanny Grzeszczuk z IIIc, które dokonały wspaniałej aranżacji bajki muzycznej i w ten sposób zdobyły pierwsze miejsce w kategorii zespołowej. Natomiast pierwsze miejsce w kategorii solistów zdobyły ex aequo Kinga Żołyńska z kl. Ib za piosenkę pt. „Hurt” oraz Beata Borowska z klasy IIIb za utwór pt. „Loczek blond”.
Jury przyznało również dwa drugie miejsca. Przypadły one iw udziale Julii Miękiszewskiej, Uli Prymace i Jowicie Jacewicz z kl. Ic, które zaprezentowały publiczności piosenkę z repertuaru Natalii Kukulskiej „Ani słowa”, oraz dziewczynom z Ib: Agacie Łukaszewicz, Natalii Ławresz i Julii Jarmocik. Zaśpiewały one piosenkę pt. „Obejmij mnie”. III miejsce z kolei wywalczyli uczniowie klasy III c: Kamil Jocz, Sebastian Manias, Marcin Dąbrowski oraz Piotr Car. Zaśpiewane przez nich „Pragnienie miłości” z repertuaru zespołu Akcent powaliło publiczność na kolana, podobnie zresztą jak porywający show zespołu DIAMONT w składzie: Maciej Cybulko (III d), Adrian Tekień (III d), Jakub Bancarewicz (II b) i Przemek Idzikowski (II b). Temu ostatniemu zespołowi jurorzy przyznali wyróżnienie za nowatorski układ taneczny połączony z trudnymi figurami akrobatycznymi. Lecz na tym nie koniec nagród i wyróżnień. Jury bowiem przyznało również nagrodę specjalną. Otrzymała ją klasa IIIa, która wystąpiła niemal w całości, prezentując zgromadzonym show pt. „Eurodisco” mocno rozgrzewając i wciągając do wspólnej zabawy wszystkich uczestników imprezy, także tych należących do grona pedagogicznego.
Konkurs Piosenki Walentynkowej 2007 należał do jednej z najbardziej udanych imprez, jakie w br. szkolnym odbyły się w Zespole Szkół Sportowych nr 1.

21 luty 2007
 Żywa lekcja historii
   Dnia 21 lutego 2007 roku uczniowie PG 20 uczestniczyli w "Żywej lekcji historii" tj. inscenizacji w wykonaniu "Załogi Zamku w Golubiu-Dobrzyniu" pod dowództwem Jacentego Ordowskiego pt. "Proces mieszczek krakowskich w 1584r."
Aktorzy zaprezentowali młodzieży renesansowe narzędzia tortur, opowiadali o karach stosowanych m.in. za czary oraz o tym, jak łatwo było zostać posądzonym o konszachty z diabłem. Atrakcją lekcji było to, iż uczniowie mogli obejrzeć m.in. dyby, krzesło tortur oraz doświadczyć na własnej skórze cierpień jakie nimi zadawano. Zabawa była przednia, a historia staje się dzięki takim lekcjom atrakcyjniejsza. 
 

 
marzec 2007


22 marca 2007
 Pierwszy Dzień Wiosny 2007
  Tradycyjnie już, obchodziliśmy w Publicznym Gimnazjum nr 20 Święto Wiosny – w tym roku impreza została przesunięta o jeden dzień ze względu na rekolekcje.
Uroczystość, w skład której weszła Wielka Gala Oskarów Nauczycielskich i Konkurs Tańca, prowadzili: Joanna Proskień i Mateusz Kowalewski – oboje z klasy IIId. Oskary przyznawano w identycznych kategoriach jak rok temu, a otrzymali je:
p. Bożena Gierasimiuk - MIKROFON ROKU, ZŁOTA KATARYNKA
p. Eugenia Kamieńska - HIPNOTYZUJĄCY GŁOS, ZŁOTA PĘTELKA, OPIEKUN ROKU
p. Paweł Baranowski - ZŁOTY GWIZDEK
p. Hanna Włostowska - ZŁOTA PĘTELKA
p. Elżbieta Zawistowska - ZŁOTE USTA
p. Alicja Gąsowska - ŻARTOWNIŚ ROKU, LUZAK ROKU
p. Iwona Lipska - SZWAJCARSKI ZEGAREK
p. Katarzyna Sikora - GORĄCY UŚMIECH

Po Gali Oskarów rozpoczął się konkurs tańca. Wzięło w nim udział sześć grup tanecznych. Najlepsze okazały się dziewczyny z kl. IIb (Weronika Damszel, Natalia Fik, Agnieszka Jabłońska, Aneta Gawrońska, Agnieszka Patejczuk, Małgosia Maliszewska i Patrycja Leszczyńska) oraz pierwszoklasistki z Ib i Id: Natalia Ławresz, Dominika Borys, Ania Borowska, Ewelina Kropiwnicka, Iwona Bieryło, Paulina Targońska.
Ponieważ w konkursie wystąpiła tylko jedna grupa męska, jury postanowiło, iż również jej przyzna pierwsze miejsce w kategorii chłopców. Zdobyli je uczniowie klasy IIIc: Kamil Jocz, Sebastian Manias, Marcin Dąbrowski, Piotrek Car i Tomasz Wojtaszko.
II miejsce wytańczyły dziewczyny z klas pływackich: Ic, IIc, IIIc – Anna Makuś, Magda Mickiewicz, Paula Piotrowska, Justyna Popławska, Marika Jagielska, Magda Kaczko, Natalia Trusewicz, Joanna Grzeszczuk, Angelika Kozioł i Karolina Kraszewska.
III miejsce z kolei przypadło w udziale Oli Abramczyk, Kasi Pańkowskiej, Julii Miękiszewskiej, Jowicie Jacewicz, Oli Bąk, Uli Prymace oraz Jasiowi Kuklikowi (wszyscy z klasy Ic) – ten ostatni wystąpił w nietypowej roli kaczora.
Na tym jednak nie koniec listy laureatów – jury bowiem przyznało również wyróżnienie – otrzymały je dziewczyny z klasy Ia :Paulina Płotczyk, Ula Urwanowicz i Angelika Żabicka.
    Mimo iż w tegorocznym konkursie wystąpiło niewielu uczestników (ze względu na choroby), ci, którzy zdecydowali się zatańczyć, zaprezentowali bardzo wysoki poziom, przez co jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Z roku na rok konkurs tańca nabiera coraz większego rozmachu. Jest on przecież okazją do dobrej zabawy i zaprezentowania swoich umiejętności zarówno jurorom, jak też publiczności.

23 marca 2007
 Zwycięstwo w tenisie stołowym
   W finale Turnieju Tenisa Stołowego o Nagrody Prezesa S.M. "Rodzina Kolejowa"; I miejsce w kategorii: Dziewczęta Gimnazjum zdobyła Katarzyna Piszczatowska, uczennica kl. IIa.

24 marca 2007
 Nagroda w konkursie recytatorskim
   W VI Miejskim Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej I miejsce zdobyła Joanna Proskień, uczennica klasy IIId; wyróżnienie otrzymała Katarzyna Pańkowska, uczennica klasy Ic. 
 

 
kwiecień 2007


4 kwietnia 2007
 Laureaci konkursów przedmiotowych
  Grzeszczuk Joanna IIIc - została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Tomasz Kania IIId - został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, finalistami zostali - Jakub Seweryn IIIb i Joanna Grzeszczuk IIIc.

18 kwietnia 2007
 Wyróżnienie w konkursie fotograficznym
   Uczennica klasy IId Izabela Włodarczyk zdobyła wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Parki naszego miasta”. Celem konkursu było ukazanie niezwykłych zakątków parków naszego miasta i uchwycenie obiektywem ich niepowtarzalnej kolorystyki. W jury konkursu zasiadał znany fotografik Wiktor Wołkow. Konkurs organizowało: Nadleśnictwo Dojlidy i Społeczne Gimnazjum nr 2 BTO w Białymstoku.

19 kwietnia 2007
 Nagroda w ogólnopolskim konkursie humanistycznym OMNIBUS 2007
   Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu humanistycznego OMNIBUS 2007; Publiczne Gimnazjum nr 20 zajęło wysoką pozycję w województwie podlaskiem i kraju:
1. Dyplom LAUREATA i nagrodę o wartości 650zł - tygodniowy pobyt na obozie "Konie, matematyka i języki" otrzymał Jakub Seweryn IIIb - uzyskał I miejsce w woj. podlaskim, II w kraju.
2. Dyplom za II lokatę otrzymał Marcin Dec IIc - uzyskał I miejsce w woj. podlaskim.
3. Dyplomy za III lokatę otrzymali: Jakub Wencel IIIb - 8 miejsce w woj. podl. i Krzysztof Wernio Ia - 13 miejsce w woj. podl.
4. Ponadto 7 miejsce w woj. podl. zajął Patryk Czeczko IIc.
 Uczniów przygotowała - pani Elżbieta B. Zawistowska.

19 kwietnia 2007
 Dzień otwarty PG Nr 20
   Imprezy i pokazy twórczości uczniów w tym dniu: (sala gimnastyczna):
 - polonez w wykonaniu uczniów klas Ia i Ib, walc angielski w wykonaniu uczniów klas I,
 - występ chóru szkolnego, solowy występ uczennicy klasy Id (śpiew),
 - „Rozśpiewane i roztańczone” – występ dziewcząt z kl. IIa,
 - „Kawiarenka Literacka – recytacja inaczej” (inscenizacja i pantomima),
 - prezentacja taneczno – wokalna uczennic z klasy Ic i pokaz tańca z klasy IIb,
 - „Na pustyni uczuć” – przedstawienie przygotowane przez koło teatralno – dziennikarskie.
Ponadto: „Rozkosze łamania głowy” – łamigłówki matematyczne (s.24), prezentacja językowa (s.25),
konkurs plastyczny „Irlandia w oczach dziecka” (s.28), prezentacja towarzyskiej gry w bule – boisko szkolne.

24 kwietnia 2007
 Nagroda w konkursie fotograficznym
   W konkursie fotograficznym „Białystok nieznany” I miejsce w kategorii szkoły gimnazjalne zdobyła Izabela Włodarczyk IId. Konkurs organizowało Liceum Ogólnokształcące Wschodnioeuropejskiego Instytutu Gospodarki w Białymstoku, pod honorowym patronatem: Prezydenta Miasta Białegostoku i Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. W jury konkursu zasiadał znany białostocki fotografik Pan Marek Dolecki.
 


 
maj 2007


4 maja 2007
 Sejm i Muzeum Powstania Warszawskiego
    Klasa IIId i uczniowie interesujący się historią uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez panią E. Kamieńską. Głównymi punktami wyjazdu były: Muzeum Powstania Warszawskiego i Sejm RP. 

10 maja 2007
 Nagroda w konkursie "Moja szkoła w Internecie"
   Pan Tomasz Włodarczyk zdobył I miejsce w IX edycji Konkursu Informatycznego "Moja szkoła w Internecie" w kategorii indywidualna praca nauczycielska, za stronę Grupy Regionalnej Białystok Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta.
Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, patronat objęli Podlaski Kurator Oświaty, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego.

24 maja 2007
 Międzynarodowy Konkurs matematyczny kangur 2007
   Wyniki najlepszych uczniów PG 20 (w województwie) w Konkursie Matematycznym KANGUR:
klasy III - Jakub Seweryn IIIb zajął 8 miejsce, Joanna Grzeszczuk IIIc - 10 miejsce,
klasy II - Małgorzata Łazarska IIa - 6 miejsce, Patryk Czeczko IIc - 9 miejsce, Tomasz Mrozek IId - 22 miejsce,
klasy I - Aleksandra Seweryn Id - 9 miejsce, Karol Karpowicz Ib - 12 miejsce, Juliusz Zajkowski z Id - 23 miejsce.

26 maja 2007
 Nagrody w konkursie plastycznym "Matka Boża w Ikonie"
   W konkursie plastycznym "Matka Boża w Ikonie" organizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku i Muzeum Ikon w Supraślu w ramach XIII Dni Maryjnych, nagrodę specjalną zdobyły Joanna Białous IIIa i Ada Adamik IIIa, wyróżnienie Paula Szczep IIIa.

29 maja 2007
 Konkurs dla Gimnazjalistów z Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
   W PG nr 13 odbyła się III Edycja Międzyszkolnego Konkursu dla Gimnazjalistów z Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych "Culture Craze". W konkursie wzięło udział 11 gimnazjów. Zespół PG 20 w składzie: Joanna Grzeszczuk (IIIc), Jakub Seweryn (IIIb), Tomasz Kania (IIId) zajął II miejsce. (opiekunowie pani A.Pruszko i pani H.Włostowska)

30 maja 2007
 Wyróżnienie w konkursie - Za co kocham Białystok
   Rozstrzygnięto konkurs pod hasłem: "Za co kocham Białystok?" zorganizowany przez: Prezydenta Miasta Białegostoku i Przewodniczącego Rady Miejskiej. Adrianna Adamik, uczennica klasy IIIa otrzymała wyróżnienie za esej pt. "Moje miejsce na Ziemi" (opieka i przygotowanie p. E.B.Zawistowska) i 1 czerwca 2007r. uczestniczyła w obradach Młodzieżowej Rady Miasta, Dzień Dziecka 2007r.
Praca literacka uczennicy i inne wyróżnione prace zostaną opublikowane w książce "Za co kocham Białystok?"
 


 
czerwiec 2007


2 czerwca 2007
 Festyn
   Nasza szkoła (dyrekcja, nauczyciele, obsługa i uczniowie) zorganizowała po raz drugi (tym razem skromniejszy) Festyn Osiedlowy z okazji Dnia dziecka i sportu. W programie znalazły się: 
 - mecze piłki nożnej, m.in.  Reprezentacja PG 20 - BELFRY,
 - skok w dal, bieg na 60m, siłowanie na rękę, rzuty do kosza, podciąganie na drążku,
 - prezentacja gry w bule,
 - pokazy jazdy gokartem,
 - pokaz układu tanecznego, pokaz taekwondo
Dla najmłodszych - zabawy integracyjne z chustą „Klanza”, konkurs recytatorski „Mój ulubiony wiersz”, tor przeszkód, konkursy plastyczne: lepienie w plastelinie i malowanie kredą.
W czasie kilkugodzinnej imprezy odbywały się również: - akcja charytatywna „Stoisko z ciastem”, stoisko z „Loterią fantową” Va, „Loteria z maskotkami” SU. Można było posilić się kiełbaską z grila.
A największą atrakcją okazał się występ zespołu discopolo&dance Focus.


6 czerwca 2007
 Nagroda za stronę internetową biblioteki
   W wojewódzkim konkursie "Witryna internetowa biblioteki szkolnej", strona biblioteki naszego Zespołu Szkół zdobyła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
Autorem strony jest p. Tomasz Włodarczyk, teksty opracowywali: p. Halina Mielko, p. Ludmiła Utrutko, p. Danuta Okułowicz, p. Tomasz Włodarczyk.
Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, patronat objęli Podlaski Kurator Oświaty, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego.

14 czerwca 2007
 Śpiewajaca Polska
   Nasz chór wziął udział w uroczystym podsumowaniu akcji w roku szkolnym 2006/7 "Śpiewającej Polski".

czerwiec 2007
 Ekokonkurs - Baterie zagrożenie dla środowiska i ludzi
   W roku szkolnym 2006/2007 nasza szkoła uczestniczyła w ekologicznej akcji selektywnej zbiórki baterii, która jest częścią ogólnopolskiego programu Działaj czysto! Program ten prowadzony jest przez firmę PMS Bartnicki pod patronatem Kodak Polska.
ZSS Nr 1 otrzymał tytuł Ekoszkoły za wyróżnienie w II edycji Ekokonkursu Baterie zagrożenie dla środowiska i ludzi, organizowanym w ramach akcji Działaj czysto! przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku (zebraliśmy 535 kg baterii). W kategorii Ekouczeń Natalia Trusewicz, uczennica kl. IIIc PG zajęła II miejsce (zebrała 10 578 sztuk baterii), wyróżnienie otrzymali: Teresa Baranowska kl. IIIc (1775 szt.), Piotr Pyłkowski kl. IIIb (1163 szt.).

czerwiec 2007
 Wyniki egzaminów gimnazjalnych
   Nasze gimnazjum wypadło bardzo dobrze na tegorocznych egzaminach gimnazjalnych. Średnia szkoły o 3 punkty przewyższała średnią województwa i kraju.
   Najlepiej wypadła klasa IIID - wych. E. Kamieńska.
 

  Część humanistyczna Część matematyczno-przyrodnicza
IIIA

30,96

26,27

IIIB

35,64

29,04

IIIC

34,71

29,00

IIID

37,29

31,64

PG 20 średnia

34,65

28,98

woj. podlaskie średnia

31,09

25,65

kraj średnia

31,48

25,31

 


 
lipiec 2007


lipiec 2007
 Letnie Mistrzostwa Polski 2007
    Reprezentacja Juvenii Białystok w pływaniu - czyli uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Letnich Mistrzostwach Polski 2007. Najlepiej spisała się absolwentka PG 20 - Dominika Wojszko - brązowy medal na 100m stylem grzbietowym. Do zdobycia większej ilości medali zabrakło trochę szczęścia - kilka pozycji tuż za podium (3 razy czwarte miejsce, 2 razy piąte). Gratulacje wszystkich zawodnikom.
   Dokładniejsze wyniki w dziale SPORT