+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
 
 
 
..:: Aktualności - rok 2007/2008 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia.  


 
Wrzesień 2007 

 1 września 2006
 Rocznica wybuchu II wojny światowej
    Delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mszę świętą w intencji ofiar w kościele pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego celebrował metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski. Po mszy uczestnicy przeszli na cmentarz miejski, gdzie wysłuchano przemówienia Prezydenta Miasta. Następnie uczestnicy pod tablicą pamiątkową złożyli kwiaty i zapalili znicze.
 
3 września 2006
 Początek roku szkolnego
    Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2007/2008.
Najwięcej emocji od początku budzą mundurki. A nasz wygląda tak:

W naszej szkole od tego roku mamy 5 klas pierwszych, w tym jedną o profilu pływacko-strzeleckim. 

 

6 i 7 września 2007
 VII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

    Po raz siódmy Sybiracy i wszyscy, którzy chcieli uczcić pamięć Polaków, wywożonych "na nieludzką ziemię", przemaszerowali 7 września ulicami Białegostoku.
    Związane z marszem przedsięwzięcia rozpoczęły się już w przeddzień. W czwartek 6 września w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja pt. "Exodus - deportacje i migracje wschodnie, stan i perspektywa badań", przygotowana przez białostocki IPN. Z kolei w dolnej części kościoła pw. Ducha Świętego otwarta została wystawa, poświęcona wywózkom. W tej uroczystości brała udział klasa Ic z p. Eugenią Kamieńską.
 

Sprawozdanie z udziału ZSS nr 1 W VII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

   07.09.2007r odbył się w Białymstoku VII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Wśród uczestników tej „żywej” lekcji historii nie zabrakło uczniów reprezentujących naszą szkołę - ZSS nr 1.
Około godziny 9.00 wyruszyliśmy z ul. Promiennej, aby o 10.00 znaleźć się przy Pomniku Katyńskim na ul. Parkowej.
   Na uroczystości przybyło wielu gości z różnych stron Polski i zagranicy (Litwa, Ukraina, Białoruś). Wszystko rozpoczęło się, gdy orkiestra wojskowa odegrała hymn narodowy Polski. Zaraz po tym Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków pan Tadeusz Chwiedź powitał wszystkich zebranych i przedstawił program uroczystości. Następnie głos zabrali: najpierw Metropolita Białostocki, a po nim Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
Po uroczystych przemowach ruszył marsz do kościoła pw. Ducha Świętego. Podczas drogi ulicami: Świętojańską, Warszawską i Piastowską towarzyszyły nam kamery, co wskazywało o doniosłości i powadze tego wydarzenia.
   Na pewno młode pokolenie nie przeżyło tej uroczystości tak, jak osoby, których to dotyczy osobiście, w tym przypadku- sybiracy. Jednak pozwoli to zrozumieć i utrwalić ważne wydarzenia z historii naszego narodu.
   O godzinie 11.30, po dotarciu do kościoła pw. Ducha Świętego, rozpoczęła się kolejna część uroczystości, a mianowicie Msza Święta celebrowana przez Metropolitę Białostockiego.
Nie wszyscy pomieścili się w świątyni, czego powodem była bardzo duża liczba uczestników. Osoby te, w tym i my, uczestniczyły we mszy, stojąc przed kościołem. Nad bezpieczeństwem zebranych czuwali funkcjonariusze policji, oraz służba medyczna. Nie było na szczęście powodów do interwencji.
Następnie odbyły się uroczystości przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Były przemówienia, kwiaty. Uroczystość zakończyła się Apelem Poległych.
   Uważam, że VII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru był prawdziwą „żywą” lekcją historii. W dzisiejszych czasach nie wolno nam zapomnieć o ofiarach i prześladowaniach naszych rodaków w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Było to bardzo pouczające przeżycie dla mnie i, mam nadzieję, moich rówieśników.


14 września 2007
 Sprzątanie świata 2007
    Dnia 14 września 2007 roku klasa IID wraz z Wychowawczynią – panią Jolantą Kiercul wybrała się z ekologiczną misją ustanowienia porządku na ulicy Ślusarskiej. W sumie, zebrało się dwadzieścia siedem par rąk, które solidnie pracowały, aby wybrany teren stał się jedną z bardziej zadbanych ulic „Osiedla Młodych”. Każdy uczeń nie „obijał się” również z innego powodu – za trud i mozół włożony w posegregowanie odpadków otrzymaliśmy dodatnie punkty. Gdy wyszliśmy z budynku szkoły, znaleźliśmy się na ulicy Promiennej, na której nikt nie dostrzegł porozrzucanych gdzieniegdzie papierków, butelek, kartoników, szkła oraz wielu innych niepotrzebnych mieszkańcom drobiazgów. Wyglądało na to, iż jacyś cierpliwi gimnazjaliści usunęli je z chodników i trawnika. Po dojściu do zamierzonego celu byliśmy pełni nadziei, iż znajdziemy wyjątkowo interesujące, nikomu nieprzydatne „obiekty” (tak jak w ubiegłym roku na ulicy Hetmańskiej), lecz w okamgnieniu ujrzeliśmy prawie całkowicie wysprzątaną drogę. Czysta, mało męcząca i spokojna- tak oto przedstawiała się prawie cała nasza trasa. Czasami, któreś z nas schyliło się po zgnieciony bilet, papierek po lodzie lub opakowanie chipsów. Czar nienagannej ulicy Ślusarskiej prysł, gdy zobaczyliśmy nieskończone prace nad elewacją jednego z bloków. Koledzy ujrzeli tam mnóstwo drobnych fragmentów styropianu, porozrzucanych wokół filaru budynku. W tym momencie żadne z nas nie mogło narzekać na brak pracy. Jedynym kłopotem, któremu nie zaradziliśmy zbyt wiele były niedopałki papierosów, spotykane wielokrotnie. Stanowiły one duży problem na głównej ulicy – Hetmańskiej, gdzie co krok zatrzymywaliśmy się, aby wyzbierać je z zakamarków czy parkingów. Na początku Promiennej nasza Wychowawczyni poinformowała, iż możemy już zdjąć rękawice ochronne. Zrobili to wszyscy, lecz zamiast wrzucić je do worka z plastikiem, co druga osoba włożyła folię do ogólnego zbioru. To zdarzenie było najniezręczniejszą sytuacją podczas naszego pobytu w terenie. W całkowitym rozrachunku uzbieraliśmy jedną czwartą woreczka szkła, niewiele plastiku i większą część czarnej folii, przeznaczonej na wszystkie nieczystości.
Dochodząc do szkoły, byliśmy nieco zmęczeni, lecz mam nadzieję, iż w jednej setnej części procenta pomogliśmy naszej planecie oraz nam – ludziom na niej żyjącym – uwolnić się od szkodliwego stężenia dwutlenku węgla, który ociepla klimat, a w konsekwencji niszczy organizmy żywe, w tym także człowieka.
Sidorowicz Monika, ucz.kl. IID
 


 Październik 2007

 

11 października 2007
 Dzień Nauczyciela w Białymstoku
    Tegoroczne białostockie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5. Wyróżnionym nauczycielom z okazji ich święta nagrody wręczył prezydent Tadeusz Truskolaski wraz ze swoim zastępcą, odpowiedzialnym za rozwój edukacji, Tadeuszem Arłukowiczem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Włodzimierzem Kusakiem.
Z naszej szkoły nagrody otrzymali: Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, Pani Irena Lis i ksiądz Wojciech Trzaska.

12 października
 DEN w PG 20
    W naszej szkole uroczystość - część artystyczną - przygotowała klasa 2c. W czasie części oficjalnej wręczono nagrody Dyrektora dla kadry nauczycielskiej oraz stypendia dla najlepszych uczniów.

18 października 2007
 Otrzęsiny 2007
    Tegoroczne otrzęsiny klas I Publicznego Gimnazjum nr 20 odbyły się pod znakiem dużych kocurów i ich małych podwładnych. Impreza odbyła się 18 października na sali gimnastycznej ZSS nr 1. Tym razem przygotowali ją uczniowie klasy IIIb: Weronika Damszel, Agnieszka Patejczuk, Aneta Gawrońska, Dorota Drozdowska, Iza Dzieniszewska, Gabriel Garustowicz, Paweł Durek, Krystian Łupiński, Adam Osada i Wojtek Weparchowski. Nad jej przebiegiem czuwała opiekun SU – p. Katarzyna Sikora.
Zebranych powitali król i królowa kotów, po czym zaczęło się kocenie. Polegało ono oczywiście na wykonywaniu przez pierwszaków różnych, niekoniecznie przyjemnych, aczkolwiek niegroźnych dla zdrowia zadań. I tak najmłodsi stażem gimnazjaliści musieli np. wypić na czas litr mleka z miski. Warto dodać, że nie mogli używać do tego rąk. Ponadto uczniowie klas I z wielkim przejęciem wyznawali miłość swoim wychowawcom, z gracją ocierali się o krzesła, z zapałem polowali na wielką mysz i ze smakiem jedli śledzie.
Otrzęsiny miały charakter rywalizacji międzyklasowej, co sprawiło, iż uczniom towarzyszyły niesamowite emocje. Najsprawniej i najszybciej wykonali wszystkie konkurencje uczniowie klasy Ia i Ic. Inne klasy pozostały za nimi nieznacznie w tyle, ale o wszystkich pierwszakach można powiedzieć, że nie są oni już kotami, lecz pełnoprawnymi gimnazjalistami. W końcu po to organizuje się tego typu imprezy.

24 października 2007
 Konkurs Deutschfrend
Odbył się ogólnopolski konkurs Deutschfrend z języka niemieckiego. W konkursie wzięło udział 8 uczniów. Wysokie miejsca zajęli:
- Krystian Łupiński IIIb – zajął II miejsce w konkursie oraz I miejsce w województwie podlaskim,
- Maciej Wojno IIIc – II miejsce w konkursie i II miejsce w województwie,
- Anna Szutkiewicz IIIc – II miejsce w konkursie i III miejsce w województwie.


25 października 2007
 Pierwsza rocznica nadania szkole imienia Synów Pułku
    Tego dnia Zespół Szkół Sportowych nr 1 obchodził pierwszą rocznicę nadania imienia Synów Pułku. Cała uroczystość odbyła się na wcześniej przygotowanej sali gimnastycznej. Tego dnia szkołę odwiedziło wielu gości m.in. przedstawiciele Synów Pułku, Rada Rodziców oraz Kuratorium. Uczniowie byli ubrani na galowo.
    Święto rozpoczął hymn narodowy zaśpiewany przez chór. Potem odbyło się ślubowanie. Z każdej pierwszej klasy gimnazjum dwie osoby składały przysięgę. Następnie wypowiadała się pani dyrektor- Elżbieta Rogowska i poszczególni przedstawiciele. Na zakończenie koło teatralne wystawiło sztukę. Bardzo się ona wszystkim podobała, ponieważ mali aktorzy przebrali się za żołnierzy. Przedstawienie skończyło się piosenką w wykonaniu drugoklasistki. Obchody nadania imienia mojej szkole były bardzo uroczyste i podniosłe.

26 października 2007
 Zawody pływackie o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk  
    Duża grupa zawodników Juvenii Białystok wzięła udział w tych zawodach. Uzyskano sporo dobrych rezultatów  i miejsc. Najlepiej spisali się:
50m motylkowy 3 Anna Makuś 3 Krzysztof Wojtach
50m grzbietowy 3 Anna Szutkiewicz 3 Janusz Kuklik
100m grzbietowy 2 Anna Szutkiewicz
100m motylkowy 2 Rafał Perkowski
100m dowolny 1 Justyna Popławska 3 Marika Jagielska
100m zmienny 3 Rafał Adamski
50m klasyczny 2 Marika Jagielska
 


 Listopad 2007
 


9 listopada 2007
 Święto Niepodległości
    Uroczystość w naszym gimnazjum przygotowała klasa 1e. Odtworzono scenki historyczne nawiązujące do tego ważnego wydarzenia w historii Polski. Występ uświetnił chór, śpiewając patriotyczne pieśni.

12 listopada 2007
 Konkurs Moja Mała Ojczyzna
    Nasza szkoła wzięła udział w programie wychowania patriotycznego i społecznego ”Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Stowarzyszenie PARAFIADA przy udziale Pijarskiego Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego we współpracy z władzami oświatowymi i licznymi środowiskami na terenie Polski.
Reprezentacja gimnazjum w składzie: Przemysław Wosek 3d, Piotr Fabiański 3d, Katarzyna Zalewska 3b, Przemysław Kossakowski 2b, Krzysztof Kossakowski 2b, pod kierunkiem Pani Eugenii Kamieńskiej i Tomasza Włodarczyka przygotowała album - opracowanie na temat: Białystok - miasto wielu kultur.

16 listopada 2007
 Gimnazjada Województwa Podlaskiego w pływaniu
    Na pływalni Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku przeprowadzony został FINAŁ GIMNAZJADY WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO w pływaniu. W finale uczestniczyło po 8 reprezentacji gimnazjalnych (10-cio osobowych) dziewcząt i chłopców wyłonionych podczas czterech półfinałów.
W punktacji drużynowej gimnazjów wśród dziewcząt i chłopców zwyciężyło nasze gimnazjum!
    Wyniki indywidualne:
8x25 sztafeta dowolna: 1 PG 20 Białystok dziewczyny, 1 PG 20 Białystok chłopcy
dziewczyny:
50 dowolny: 2 Popławska Justyna, 6 Wojciechowska Kamila, 9 Stasiewicz Eliza
50 Klasyczny: 1 Jagielska Marika, 9 Surowiec Małgorzata
50 grzbietowy: 2 Szutkiewicz Anna, 5 Kaczko Magda
50 motylkowy: 1 Makuś Anna, 3 Jakubowska Karolina, 4 Piotrowska Paulina

chłopcy:
50 dowolny: 1 Rutkowski Konrad, 3 Gierda Mateusz, 5 Bogus Paweł
50 klasyczny: 3 Perkowski Pafał
50 grzbietowy: 1 Iłendo Piotr, 2 Kuklik Janusz, 6 Wołejko Maciej
50 motylkowy: 2 Wojtach Krzysztof, 5 Ignatowicz Krystian, 7 Nowicki Filip

18 listopada 2007
 Sukcesy podlaskich zapaśników
    Podczas XXXVI ogólnopolskiego turnieju o puchar Warmii i Mazur w Olsztynie w kategorii młodzików w zapasach - pierwsze miejsce wywalczyła Paula Kozłow klasa 1d (klub Oczko Białystok, waga 37 kg).
Tradycyjnie już na matach rywalizowali zawodnicy zaliczający się do krajowej czołówki w tej kategorii wiekowej.

19 listopada 2007
 Koncert zespołu litewskiego w Filharmonii Podlaskiej
    Młodzież z nauczycielami obejrzała występ Zespołu Kameralnego z Litwy. Dziewczynom z Ie szczególnie podobał się młody skrzypek. Publiczność wysłuchała jedenastu utworów o różnym charakterze. Po ostatnim zespół został nagrodzony brawami. Między piosenkami jeden z artystów przybliżył uczniom historię muzyki ludowej na Litwie, omówił stroje i instrumenty. Prezentacja odbywała się w języku polskim i litewskim.
Niektórzy z oglądających nie ukrywali swojego niezadowolenia, powodem tego był charakter muzyki i obcy język. Były też osoby zainteresowane występem, gdyż takiego typu wyjścia poza szkołę dają możliwość poznawania innych kultur, rodzajów muzyki, zbliżają narody.

22 listopada 2007
 Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "KONTRASTY"
    Uczennica kl. IIId Izabela Włodarczyk została wyróżniona w I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego i Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "KONTRASTY". Konkurs organizowany jest w ramach V edycji Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej Eko Media Forum w Poznaniu. Dwa zdjęcia Izy wybrano do kalendarza Kontrasty na 2008 rok. Na konkurs wpłynęło ponad 2200 zdjęć.
Strona konkursu: http://www.konkurskontrasty.pl/

28 listopada 2007
 Andrzejki
Większość klas zorganizowała wróżby i zabawy andrzejkowe. Natomiast klasa 2b przygotowała Andrzejki dla wszystkich chętnych. Na holu I piętra każdy zainteresowany mógł wysłuchać wróżki, sprawdzić co go czeka w nadchodzącej przyszłości, itp.

29 listopada 2007
 Warszawa i „Koty”
    W dniu 29 listopada uczniowie klasy 3c i część klas 2b i 2d razem z wychowawcami pojechała na wycieczkę do Warszawy. Jej głównym organizatorem była pani Hanna Włostowska. W programie było zwiedzanie Zamku Królewskiego, musical w teatrze Roma oraz wolny czas w centrum handlowym "Złote Tarasy", gdzie mogliśmy zjeść obiad i pochodzić po sklepach.
W zamku zwiedziliśmy komnaty królewski i poznaliśmy bliżej jego historię, którą przedstawiła nam w ciekawy i interesujący sposób pani przewodnik.
Wieczorem, około godziny 19.00, udaliśmy się do teatru muzycznego Roma na długo oczekiwany przez nas musical pt. "Koty". Aktorzy przedstawili nam bliżej życie i uczucia tytułowych bohaterów. Ubrani byli w efektowne, wspaniałe stroje. W przedstawieniu wykorzystano też mnóstwo niezwykłych efektów specjalnych. Artyści - koty - śpiewali i tańczyli tak, że wszyscy widzowie z emocjami śledzili losy bohaterów widowiska. Kiedy musical dobiegł końca, wszyscy długo klaskali i dziękowali aktorom oraz orkiestrze za tak wspaniałe przedstawienie. Było to ostatnie wystawienie tego spektaklu i cieszymy się, że mieliśmy okazję je obejrzeć.

29 listopada 2007
 Przedstawienie MUR  
Uczniowie z klas 1a i 1b pod okiem Pani E. Zawistowskiej przygotowali przedstawienie dla rodziców i kolegów "Mur".
"Mur" - symbolizujący brak zrozumienia, międzypokoleniowe konflikty, konsumpcyjne podejście do życia ludzi dorosłych, bezduszność - odgradzający młodych ludzi od świata dorosłych. 
   Na scenie uczniowie siedzą blisko siebie, zagubieni, przerażeni, opowiadając o swoich problemach szukają oparcia w podobnej bratniej duszy. W otaczającym ich współczesnym, zimnym, zracjonalizowanym świecie, w którym coraz mniej miejsca zajmuje miłość i zrozumienie, szukają ratunku w alkoholu, w "ideologii" skinhedów, przekonani, że to rozwiąże ich problemy. Przyjmując cudze niepożądane wzory postępowania chcą często zaimponować kolegom, wkupić się w łaski grupy, ukryć swoje dobre "ja". Swoje rozżalenie, bunt, nurtujące ich rozterki kierują do rodziców pragnąc wzbudzić ich zainteresowanie, dostrzeżenie i niebagatelizowanie ich problemów. Czując więcej, więcej kochają i tego samego żądają od dorosłych. Podkład muzyczny stanowi The Wall zespołu Pink Floyd.

30 listopada 2007
 Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego z kulturoznawstwa  
Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 14. Wzięło w nim udział 5 – 6 uczniów z gimnazjum nr 20, 9, 14, 15, 18. Nasze gimnazjum było reprezentowane przez uczniów : Marcin Dec IIIc,
Patryk Czeczko IIIc, Krystian Łupiński IIIb, Tomasz Tyl IIIb, Tomasz Kulion IId, Jakub Ambrożko IId. Bazę konkursu stanowiła lektura „ Spotlight on Britain”. Za dobre wyniki w
konkursie uczniowie otrzymali słowniki, książki i inne gadżety do gromadzenia materiałów z języka angielskiego.


 Grudzień 2007

 

8 grudnia 2007
 Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu  
    Tegoroczne Mistrzostwa Województwa podlaskiego w pływaniu odbyły się w Augustowie. Wyniki naszych zawodników:

200 dowolny: 2 Wojciechowska Kamila 94', 2 Perkowski Rafał 94'
     1 Popławska Justyna 92', 3 Szutkiewicz Anna 92', 3 Gierda Mateusz 93', 4 Iłendo Piotr 93'

100 motylkowy: 2 Jakubowska Karolina 94', 3 Stasiewicz Eliza 94', 1 Wojtach Krzysztof 94',
      2 Ignatowicz Krystian 94', 4 Artemik Joachim 94', 5 Tarasiuk Rafał 94'
      2 Makuś Anna 92', 3 Piotrkowska Paulina 92', 1 Nowicki Filip 92'

50 grzbietowy: 2 Twarowski Marek 94', 1 Kuklik Janusz 93'

100 klasyczny: 4 Demska Agnieszka 94', 3 Rutkowski Konrad 92', 4 Perkowski Rafał 93'

50 dowolny: 1 Kaczko Magda 93', 5 Bogus Paweł 93'

200 zmienny: 1 Jakubowska Karolina 94', 1 Adamski Rafał 94'
     4 Gierda Mateusz 93', 5 Nowicki Filip 93', 6 Wołejko Maciek 92'

50 motylkowy: 3 Stasiewicz Eliza 94', 2 Wojtach Krzysztof 94', 4 Perkowski Rafał 94',
      5 Artemiuk Joachim 94', 6 Tarasiuk Rafał 94', 2 Makuś Anna 92', 3 Piotrowska Paulina 92'

100 grzbietowy: 1 Szutkiewicz Anna 92', 1 Twarowski Marek 94'

50 klasyczny: 2 Jagielska Marika 93', 5 Perkowski Rafał 93',
      3 Rutkowski Konrad 92', 6 Wołejko Maciej 92'

100 dowolny: 1 Wojciechowska Kamila 94', 2 Demska Agnieszka 94', 3 Ignatowicz Krystian 94'
      4 Adamski Rafał 94', 1 Popławska Justyna 92', 3 Iłendo Piotr 93', 3 Jagielska Marika 93'
      4 Kuklik Janusz 93', 4 Kaczko Magda 93', 5 Bogus Paweł 93'

11 grudnia 2007
 Koncert kolęd i pastorałek  
    Opera i Filharmonia Podlaska 11 grudnia 2007 r. wypełniła się niezwykle wesołą i rozśpiewaną młodzieżą z przedszkoli oraz szkół naszego miasta. Przyśpiewkom, rozgrzewkom muzycznym oraz radosnym śmiechom nie było końca. W ten szczególny dzień odbył się Koncert Chórów Szkolnych „Kolędy i Pastorałki”, w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska. Inicjatorem wydarzenia (podobnie jak wielu innych muzycznych „iventów”) była Pani Wioleta Miłkowska – Koordynator programu. Koncert prowadziła Pani Bernadeta Bielenia, akompaniował Święty Mikołaj w osobie Pana Krzysztofa Kiercula.
Finał koncertu - kolęda „Bóg się rodzi” w wykonaniu wszystkich chórów, a było ich 24, na długo pozostanie w pamięci widzów.
(z strony www.bialystok.pl)

15 grudnia 2007
 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ekologicznej  
    Reprezentacja PG 20 w składzie: Alicja Gosiewska 1d, Dobromir Ostrowski 2c, Amadeusz Ostrowski 3d wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekologicznej "Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce", organizowanym przez Białowieski Park Narodowy.
    Nagrodę specjalną (za szczególnie wartościowe prace) wyróżniono Alicję Gosiewską. (opiekun: Irena Boreczko-Aksiucik)
Strona i wyniki konkursu: http://www.bpn.internetdsl.pl/konkurs/edycja2.htm

14 - 16 grudnia 2007
 GRAND PRIX POLSKI W PŁYWANIU O PUCHAR PREZESA POLSKIEGO KOMITETU PARAOLIMPIJSKIEGO  Zawody odbyły się w Białymstoku. Razem startowali zawodnicy niepełnosprawni i zdrowi.
Bardzo dobrze wypadła zawodniczka "START" Białystok, uczennica klasy 2c Omielan Anna:
1 miejsce na 200m zmienny, 50m dowolny, 50m grzbietowy, 400m dowolny, 50m motylkowy, 100m dowolny, 200m dowolny, 100m grzbietowy oraz 2 miejsce na 100m klasycznym.

Miejsca zawodników Juvenii Białystok (uczniów PG20):
200 zmienny: 2 Kamila Wojciechowska 94' 1 Krystian Ignatowicz 94'
5 Agnieszka Demska 94' 3 Rafał Adamski 94'
6 Eliza Stasiewicz 94' 4 Rafał Perkowski 94'

50 dowolny: 1 Justyna Popławska 92' 1 Mateusz Gierda 93'
4 Marika Jagielska 93' 2 Piotr Iłendo 93'
5 Anna Makuś 92' 3 Paweł Bogus 93'
6 Paula Piotrowska 92' 4 Janusz Kuklik 93'
  5 Maciej Wołejko 93'


100 klasyczny: 1 Marika Jagielska 93' 2 Konrad Rutkowski 92'
3 Agnieszka Demska 94' 3 Rafał Perkowski 93'

50 grzbietowy: 2 Anna Szutkiewicz 92' 1 Janusz Kuklik 93'
5 Magdalena Kaczko 93' 5 Maciej Wołejko 93'
3 Marek Twarowski 94'

400 dowolny: 1 Justyna Popławska 92' 2 Piotr Iłendo 93'
2 Kamila Wojciechowska 94' 3 Mateusz Gierda 93'

50 Motylkowy: 1 Anna Makuś 92' 2 Konrad Rutkowski 92'
2 Paulina Piotowska 92' 3 Filip Nowicki 93'
1 Karolina Jakubowska 94' 5 Rafał Perkowski 93'
6 Eliza Stasiewicz 94' 1 Krzysztof Wojtach 94'
2 Krystian Ignatowicz 94'   5 Rafał Adamski 94'
6 Rafał Perkowski 94'

100 dowolny: 1 Justyna Popławska 92' 1 Mateusz Gierda 93'
5 Magdalena Kaczko 93' 2 Paweł Bogus 93'
2 Karolina Jakubowska 94' 3 Janusz Kuklik 93'
3 Kamila Wojciechowska 94' 4 Filip Nowicki 93'
2 Krystian Ignatowicz 94' 3 Krzysztof Wojtach 94'
5 Rafał Adamski 94'

50 klasyczny: 1 Marika Jagielska 93' 2 Konrad Rutkowski 92'
2 Agnieszka Demska 94' 3 Rafał Perkowski 93'
4 Maciej Wołejko 92'

100 motylkowy: 1 Anna Makuś 92' 2 Filip Nowicki 93'
2 Paula Piotrowska 92' 1 Krystian Ignatowicz 94'
2 Karolina Jakubowska 94' 2 Krzysztof Wojtach 94'
4 Rafał Perkowski 94'

200 dowolny: 1 Justyna Popławska 92' 2 Mateusz Gierda 93'
2 Kamila Wojciechowska 94' 4 Paweł Bogus 93'

100 grzbietowy: 1 Anna Szutkiewicz 92' 1 Janusz Kuklik 93'
4 Magdalena Szutkiewicz 93' 4 Maciej Wołejko 92'
1 Marek Twarowski 94'   3 Rafał Adamski 94'
5 Rafał Tarasiuk 94'

-----------------------
grudzień 2007
 Konkursy przedmiotowe  
     W grudniu 2007r. przeprowadzono kuratoryjne konkursy przedmiotowe. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
Konkurs Języka Polskiego – Marcin Dec IIIc, Patryk Czeczko IIIc, Wioleta Andrejczuk IIId, Przemysław Wosek IIId
Konkurs Matematyczny – Marcin Dec IIIc, Patryk Czeczko IIIc, Michał Owerczuk IIIc, Małgorzata Łazarska IIIa, Tomasz Tyl IIIb, Aleksandra Seweryn IId
Konkurs Fizyczny – Patryk Czeczko IIIc, Marcin Dec IIIc, Amadeusz Ostrowski IIId, Tomasz Tyl IIIb
Konkurs Chemiczny – Marek Rutkowski IIId, Wioleta Andrejczuk IIId
Konkurs Historyczny - Krzysztof Kossakowski IIb, Karol Karpowicz IIa, Piotr Seluk IIIb, Przemysław Wosek IIId, Marcin Dec IIIc
Konkurs Języka Angielskiego – Marcin Dec IIIc, Tomasz Kuljon IId.

Konkurs Języka Niemieckiego – Krystian Łupiński IIIb, Paulina Kozakiewicz IIIb, Paulina Nowis IIb, Jerzy Białowieżec IIIa.


 Styczeń 2008
 


18 stycznia 2008
 Lekcja patriotyzmu - pamięci zesłańców Sybiru
Lekcją wychowania patriotycznego i dowodem pamięci o naszych przodkach, zesłańcach Sybiru i Kazachstanu była, przeprowadzona w styczniu 2008 roku akcja ratowania polskiego cmentarza w Dolinie Tunkijskiej, w rejonie Gór Sajańskich k/Irkucka. Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku - Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20 zebrali 400 złotych, które zostały przekazane koordynatorowi akcji. Akcję poprzedziły działania informacyjne, przybliżające dzieje polskich zesłańców od XVIII w. a także okolicznościowe plakaty, które rozmieszczono w szkole.

 20 stycznia 2008
 Zimowe Mistrzostwa Polski juniorów 2008
     15- latkowie startowali w Oświęcimiu. Najlepsze wyniki naszych uczniów:
50m klasyczny 13 Jagielska Marika
100m klasyczny 11 Jagielska Marika
50m dowolny 29 Kuklik Janusz
200m dowolny 20 Gierda Mateusz
400m dowolny 21 Gierda Mateusz
1500m dowolny 9 Gierda Mateusz
400m zmienny 25 Nowicki Filip
ponadto startowali jeszcze - Kaczko Magdalena, Bogus Paweł, Perkowski Rafał.

     W Gorzowie Wielkopolskim rywalizowali 14-latkowie:
50m motylkowy 10 JAKUBOWSKA Karolina, 10 WOJTACH Krzysztof, 17 IGNATOWICZ Krystian
100m motylkowy 14 JAKUBOWSKA Karolina, 10 IGNATOWICZ Krystian, 13 WOJTACH Krzysztof
200m motylkowy 11 IGNATOWICZ Krystian
100m dowolny 27 WOJTACH Krzysztof
200m dowolny 30 WOJCIECHOWSKA Kamila
800m dowolny 28 WOJCIECHOWSKA Kamila
50m grzbietowy 21 WOJTACH Krzysztof
200m grzbietowy 25 TWAROWSKI Marek

     Zamość gościł pływaków 16-letnich:
50m klasyczny 19 Rutkowski Konrad
100m klasyczny 20 Rutkowski Konrad
50m motylkowy 23 Makuś Anna
100m motylkowy 17 Makuś Anna, 26 Piotrowska Paula
200m motylkowy 10 Makuś Anna
200m dowolny 15 Popławska Justyna
400m dowolny 12 Popławska Justyna
800m dowolny 9 Popławska Justyna
50m grzbietowy 19 Szutkiewicz Anna
200m grzbietowy 14 Szutkiewicz Anna
 

 


 
 UKS „Kaliber” - I półrocze 2007/2008   Grupa strzelecka klasy sportowej - 1c
 sierpień 2007
Członkowie tego klubu w wakacje wyjechali na obóz sportowy do Ustki. Odbył się on w dniach 29 lipca - 9 sierpnia i wzięło w nim udział 36 zawodników. Oprócz codziennych treningów na strzelnicy WKS Flota Gdynia trenerzy organizowali wiele innych zajęć. Klub brał udział w rejsie statkiem po morzu, zwiedzaniu Ustki, a także mógł obejrzeć pokaz kaskaderki.

 29 sierpnia 2007
Pierwsze zawody, w jakich wzięła udział nasza klasa odbyły się w wakacje 29 sierpnia 2007 roku. Niestety była tylko jedna konkurencja mianowicie karabinek pneumatyczny. Najlepiej wypadły: Magdalena Breczko - 1 miejsce; Aleksandra Seluk - 3 miejsce. W zawodach brały udział także: Monika Fik, Emilia Jaskółka, Iza Car.

 7 październik 2007
Drugie nasze zawody odbyły się 5-7 październik 2007 roku. Wzięło w nich udział około 20 uczniów z kilku klas. Najlepsze wyniki:
Aleksandra Seluk - 1 i 2 miejsce w pistolecie sportowym, 1 miejsce w pistolecie pneumatycznym,
Bohdan Paulina (3d) - 1 miejsce w ruchomej tarczy,
Monika Fik - 2 miejsce w pistolecie sportowym
Anna Skowrońska - 3 miejsce w karabinie sportowym,
Natalia Rafałowska - 3 miejsce w pistolecie pneumatycznym,
Monika Stepaniuk (3d) - 3 miejsce w ruchomej tarczy. 

 listopad 2007
Trzecie nasze zawody odbyły się w listopadzie 2007 roku w Międzyrzeczu Podlaskim. Z klasy 1c  wzięły udział następujące osoby: Ada Górska, Ania Skowrońska, Iza Car, Ola Seluk, Sandra Socharczuk, Natalia Rafałowska.

 2 grudnia 2007
Czwarte zawody to Polmozbyt Plus Polish Open Kaliber 2007. Odbyły się w dniach 29.11-2.12.2007 roku. Niestety te zawody mogliśmy tylko obejrzeć, ale może w przyszłym roku pozwolą nam wystartować.

 15 grudnia 2007
Piąte nasze zawody to Gimnazjada Strzelecka. Odbyła się ona 15 grudnia 2007 roku. PG nr 20 zajęło 4 miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Ada Górska, Ania Skowrońska, Iza Car, Sandra Socharczuk. Na podium stanęły: Sandra Socharczuk - 2 miejsce, Ada Górska - 3 miejsce.


 


 Luty 2008

 luty 2008
 Konkursy przedmiotowe
W lutym 2008 roku przeprowadzono kuratoryjne konkursy przedmiotowe. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się:

Konkurs Języka Polskiego – Marcin Dec IIIc
Konkurs Matematyczny – Patryk Czeczko IIIc, Małgorzta Łazarska IIIa, Aleksandra Seweryn IId,
Konkurs Fizyczny – Patryk Czeczko IIIc,
Konkurs Chemiczny - Marek Rutkowski IIId,
Konkurs Języka Angielskiego - Marcin Dec IIIc,
Konkurs Języka Niemieckiego - Paulina Kozakiewicz IIIb.

13 luty 2008
 Wystawa "Golgota Wschodu"
Tego dnia odbyło się otwarcie wystawy pt. ”Golgota wschodu polskich zesłańców”, reprodukcje kilkunastu obrazów, przedstawiających wywózkę Polaków na Syberię podczas drugiej wojny światowej. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Synów Pułku, Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Tadeusz Chwiedź, Kawaler Orderu Virtui Militari - Aleksander Urbanowski, wizytator – Andrzej Korolczuk oraz przedstawiciel Górników Represjonowanych – Ludwik Konopka. Uroczystość była szczególnie ważnym wydarzeniem dla naszej szkoły, z racji tego, że Zespół Szkół Sportowych nr 1 nosi imię Synów Pułku.
Po oficjalnych powitaniach odbyła się prawdziwa lekcja historii, którą poprowadziły emerytowana nauczycielka historii oraz sybiraczka, która osobiście przeżyła wywózkę na wschód. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, co jest przedstawione na każdym dziele. Szczególnie wzruszyła nas historia jednej z osób opowiadających, która została wywieziona jako dziecko wraz z rodzicami w głąb ZSRR. Jej tragiczne przeżycia z czasów wojny, ostrzeliwania wagonów z cywilną, niewinną ludnością przez wrogich żołnierzy, ciężkiej pracy na Syberii oraz nauki w rosyjskiej szkole wpłynęły na całe jej życie i na długo pozostały w pamięci. Dzięki temu mogliśmy wyobrazić sobie, jak straszna była wojna, jakie warunki panowały w wagonach, w których byli wywożeni nasi rodacy oraz zrozumieć okropną obawę niepewnego jutra. Pod koniec tej wzniosłej uroczystości obejrzeliśmy krótką inscenizację przygotowaną przez klasę 1b.

14 luty 2008
 Walentynkowa akcja charytatywna
14 lutego klasa Id zorganizowała akcję charytatywną, aby wesprzeć materialnie uczniów naszej szkoły, którzy takiej pomocy potrzebują. Dziewczęta i chłopcy z Id upiekli mnóstwo pysznego ciasta i sprzedawali je w czasie przerw za symboliczną złotówkę. Uczniowie i nauczyciele zajadali się smacznymi wypiekami, które rozeszły się bardzo szybko. Cały dochód z akcji - 195 zł przekazany został pedagogom szkolnym, którzy najlepiej znają sytuację materialną naszych uczniów i wiedzą kto najbardziej takiej pomocy potrzebuje.

14 luty 2008
 Wybory elektora do Młodzieżowej Rady Miejskiej
14 lutego odbyły się wybory elektora do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Skład Szkolnej Komisji Wyborczej do spraw Młodzieżowej Rady Miejskiej w Białymstoku w szkole był następujący:
Katarzyna Sikora i Iwona Lipska – nauczyciele, Weronika Damszel, Agnieszka Patejczuk, Izabela Włodarczyk, Natalia Oświecińska, Paulina Baruch – uczennice.
W głosowaniu w wyborach członków Zgromadzenia Elektorskiego Młodzieżowej Rady Miejskiej uprawnionych do głosowania było 371 uczniów, zaś kart do głosowania wydano 215. Poszczególni kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów:
1. Leszczuk Piotr - 30
2. Łukaszewicz Agata - 23
3. Miękiszewska Julia - 19
4. Targoński Łukasz - 23
5. Twarowski Marek - 72
6. Werpachowski Wojciech - 48
W związku z czym w wyniku glosowania mandat elektora i prawo reprezentowania szkoły w Zgromadzeniu Elektorskim otrzymał: Marek Twarowski.
 


 Marzec 2008

 
marzec 2008
 Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
W tegorocznej edycji Konkursów Przedmiotowych nasze gimnazjum może poszczycić się pięcioma laureatami. Są to:
- z języka polskiego - Marcin Dec IIIc,
- z matematyki - Patryk Czeczko IIId i Aleksandra Seweryn IId,
- z fizyki - Patryk Czeczko IIIc,
- z języka niemieckiego - Paulina Kozakiewicz IIIb.


8 marca 2008
II Regionalny Konkurs "Mistrz Origami"
W czasie obchodów VI Święta Origami odbyło się rozstrzygnięcie II Regionalnego Konkursu "Mistrz Origami". W kategorii wiekowej 15 lat - I miejsce zdobyła Małgorzata Maliszewska za pracę "Kusudama Kaktus".

8 marca 2008
Dzień Kobiet
Wesołe i dowcipne przedstawienie zaprezentowały klasy 4a SP 29 i Ia PG 20.

12 marca 2008
Konkurs fotograficzny "Zimowe impresje"
W VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Zimowe impresje”, którego organizatorami byli ZSS Nr 3 BTO i Nadleśnictwo Dojlidy, wyróżnienie zdobyła Kinga Żołyńska 2d. Prace oceniał fotografik Wiktor Wołkow.
 

 


 Kwiecień 2008

 
1 kwietnia 2008
Konkurs piosenki i tańca 2008
Już po raz czwarty z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i p. Anny Michalewicz odbył się konkurs piosenki i tańca.
Uczestnicy konkursu piosenki, w którym wystąpiło 11 wykonawców, byli oceniani w kilku kategoriach - brano pod uwagę ich umiejętności wokalne, stopień trudności utworu oraz interpretację tekstu, choreografię i strój. Imprezę rozpoczął występ chóru szkolnego pod kierownictwem p. Anny Michalewicz, który wykonał kilka piosenek, m.in. utwór „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny’’, którego interpretacja rozśmieszyła publiczność do łez.
Na pierwszy ogień w konkursie piosenki poszli Marek Twarowski z Ic i Maciek Walczuk z Ib, którzy odważnie zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności wokalne, ale także gołe klaty, czym zaskarbili sobie sympatię żeńskiej części publiczności. Jako drudzy na scenę wyszli „wciskający gaz do dechy” chłopcy z IIc we własnej interpretacji scenicznej kilku połączonych w remiks przebojów disco polo. Kolejnym uczestnikiem konkursu był Piotr Polecki z klasy Ib w repertuarze grupy Feel pt. „Jest już ciemno”. Czarujący wykonawca rozkochał w sobie nie tylko publiczność, ale również jurorów, od których otrzymał maksymalną liczbę punktów. Po wesołym utworze Piotra klimat zmienił się na bardziej liryczny, bowiem na parkiecie pojawiła się Kinga Żołyńska z IId. Niezwykle trudną balladą „My immoral evanesence” wzruszyła ona niejedną osobę.
Kolejna piosenka utrzymała ten nostalgiczny nastrój. Katarzyna Borkowska z Id wykonała bowiem kultowe „Chryzantemy złociste”. Na gitarze klasycznej akompaniowała jej Julia Chomik z tej samej klasy. Niezwykle poetycko w piosence pt. „Powroty” zaprezentowali się również Katarzyna Zalewska z IIId (śpiew) i Jakub Ponikarczyk z IIIc (gitara).
Po ich występie zdecydowanym krokiem na scenę weszła Izabela Wojtkielewicz z Ie, która utworem „Zakręcona” zakręciła wszystkim w głowie i rozbujała publiczność. Następnie Julek Zajkowski z IId zaśpiewał dość odważny utwór Grupy Operacyjnej pt. „Mordo ty moja”. Gdy wykrzyknął jeden z bardziej dosadnych fragmentów tekstu, cała sala zamarła. Nie obyło się oczywiście bez pouczenia i komentarza jednego z jurorów, ale na szczęście Julek nie został ukarany. W zupełnie innym stylu przebiegał występ koleżanki Julka z klasy – Moniki Sidorowicz, która zaśpiewała przejmującą balladę „Uciekaj moje serce”. Kolejni wykonawcy – Sebastian Dzienis i Krzysztof Korotkich z kl. Ia – wcielili się w gangsterów, prezentując publiczności i jurorom własne wykonanie piosenki „Twins dziewczyna”. W końcu na parkiet wyszli ostatni uczestnicy konkursu piosenki – chłopcy z kl. IIId. Zaprezentowali oni znany utwór Big Cyca „Makumba”, występując w afrykańskich spódnicach wykonanych z bibuły. Mieli na sobie również inne akcesoria plemienne. Mnie najbardziej do gustu przypadła ponętna Helena - ach ten taneczny krok, zaokrąglone kształty…
Ostatnim punktem imprezy był pokaz tańca. W ciekawym i niezwykle trudnym układzie choreograficznym wystąpiły dziewczyny z klasy IIb i IId. Ponieważ były one jedynymi uczestniczkami konkursu tańca, zostały nagrodzone gromkimi brawami i … maskotkami. Po tym występie jurorzy naradzali się przez chwilę, po czym odczytali werdykt. Brzmiał one następująco:
  I miejsce ex aequo: Piotr Polecki z Ib za piosenkę „Jest już ciemno” i chłopcy z IIId za „Makumbę”,
  II miejsce: Izabela Wojtkielewicz z Ie za „Zakręconą”,
  III miejsce: Katarzyna Zaleska z IIId i Jakub Ponikarczyk z IIIc za „Powroty”.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a pozostali uczestnicy konkursu dostali nagrody pocieszenia.
(Ewelina Wołosik IIc)

2 kwietnia 2008
Apel poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II
Uczciliśmy III rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II przypominając życie i działalność na specjalnym apelu, urozmaiconym zdjęciami i kawałkami filmów.

10 kwietnia 2008
II edycja Konkursu Fotograficznego "Białystok nieznany"
W II edycji konkursu fotograficznego „Białystok – nieznany” zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania, wyróżnienie zdobyła Izabela Włodarczyk 3d za zdjęcie - Jagiellonia w I lidze.

19 kwietnia 2008
VIII Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży
W tegorocznej edycji VIII Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży miasta Białystok (organizowanego przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową nr 47, Klub Gaj) 2 wyróżnienia w kategorii fotografia otrzymały Kinga Żołyńska 2d i Izabela Włodarczyk 3d.

30 kwietnia 2008
Międzyszkolny Konkurs graficzno-plastyczny "KLIMAT W POTRZEBIE"
W Zespole Szkół Zawodowych nr 5 został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs graficzno-plastyczny "KLIMAT W POTRZEBIE". Nasze uczennice zajęły w nim czołowe miejsca w kategorii: prezentacja multimedialna. I miejsce Izabela Włodarczyk 3d, II miejsce (równorzędnie) Katarzyna Głowala 3a i Agata Łukaszewicz z Katarzyną Czalej z 2b.

 


maj 2008

5 maja 2008
Wycieczki szkolne
W ostatnich dniach młodzież z różnych klas zwiedzała i poznawała piękno naszego kraju na wycieczkach. W kwietniu trasa wiodła przez Jurę krakowsko-Częstochowską, Kraków do Bochni. A na początku maja Kraków, Zakopane i Ojców.

16 maja 2008
III Turniej Poliglotów
W naszym gimnazjum odbyła się III edycja Turnieju Poliglotów. Konkurs miał za zadanie wyłonić najlepszych „Poliglotów”, uczniów gimnazjum uczących się języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego oraz promować naukę języków w szkole.
Reprezentanci 11 klas odpowiadali na wylosowane pytania sprawdzające wiedzę i umiejętność komunikowania się w języku polskim i wybranym języku obcym. Dodatkowo uczniowie prezentowali swoje umiejętności językowe w scenkach rodzajowych, przedstawieniach i piosenkach. Największym entuzjazmem cieszyła się scenka w wykonaniu klasy IIc w języku rosyjskim do piosenki „Antoszka”, opowiadająca o wiejskim chłopcu, który nie chciał pracować, w wyniku czego nie dostał jedzenia.
Największą liczbę punktów z obu części konkursu uzyskała klasa Ib.

20 maja 2008
Narwiańska Wiosna - ptaki Doliny Narwi
W Kurowie odbyła się impreza edukacyjna pt. Narwiańska Wiosna, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Ptaki Doliny Narwi”. Organizatorzy czyli Narwiański Park Narodowy, Starostwo Wysokomazowieckie oraz Wójt Gminy Kobylin Borzymy.
Najważniejszym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego, który polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ptakach, przygotowaniu prezentacji multimedialnej „Moja najbliższa okolica ostoją ptaków” oraz pracy plastycznej „Błotniak stawowy i środowisko którym żyje”. W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła reprezentacja PG 20 - A. Gosiewska Id, P. Lutarewicz IIb, D. Ostrowski IIc (pod opieką Pani I. Boreczko-Aksiucik).

21 maja 2008
Zwycięstwo w ogólnopolskim programie "Moja Mała Ojczyzna"
W roku szkolnym 2007/2008 PG 20 w Białymstoku wzięło udział w ogólnopolskim programie wychowania patriotycznego i społecznego „Moja mała Ojczyzna” (org. Stowarzyszenie PARAFIADA i Pijarskie Centrum Edukacyjne w Warszawie). Reprezentacja szkoły w składzie: Przemysław Kossakowski IIb, Krzysztof Kossakowski IIb, Katarzyna Zalewska IIIb, Piotr Fabiański IIId i Przemysław Wosek IIIb pod kierunkiem Pani Eugenii Kamieńskiej i Pana Tomasza Włodarczyka zdobyła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w woj. podlaskim.
W pierwszym etapie należało wykonać album. Reprezentacja naszej szkoły wykonała pracę „Białystok - miasto wielu kultur”, w której zawarte zostały informacje na temat obiektów sakralnych wszystkich wyznań w naszym mieście. Nasza reprezentacja zakwalifikowała się do drugiego etapu.
W drugim etapie grupa musiała wykonać prezentację multimedialną, która miała obejmować zagadnienia świąt, zwyczajów, tradycji związanych z województwem, na którego terenie znajduje się szkoła, przyrodniczo – geograficznych i architektonicznych osobliwości regionu. Nasza prezentacja dotyczyła najciekawszych miejsc w województwie podlaskim, została wzbogacona filmami i różnorodnymi efektami. Zdobyliśmy maksymalną ilość punktów (tylko 2 szkoły z wszystkich startujących mogły poszczycić siętakim wynikiem)!
Uroczyste podsumowanie programu wojewódzkiego, wręczenie nagród odbyło się 21 maja 2008r. w Surażu w obecności przedstawicieli Stowarzyszenia Parafiada, władz Suraża, województwa i kuratorium. Uczestnictwo w tym programie pozwoliło dokładniej poznać historię i kulturę naszego miasta i regionu.

31 maja 2008
Festyn osiedlowy
Nasza szkoła organizowała juz po raz kolejny Festyn Osiedlowy z okazji Dnia Dziecka i Sportu. Impreza jest organizowana nie tylko dla uczniów Zespołu Szkół Sportowych Nr 1, ale dla dzieci z osiedla Marczuk. Największą atrakcją imprezy były zawody sportowe między innymi: konkurs króla strzelców w piłce koszykowej, konkurs tańca nowoczesnego czy też pokazy i konkurs w grę boulle. Odbyło się też spotkanie z piłkarzami Jagiellonii i rozegrano konkurs króla strzelców w piłce nożnej.
Odbyło się też spotkanie poświecone badaniom genealogicznym pt. W poszukiwaniu własnych korzeni, które zostało przygotowane przez nauczycieli historii oraz pracownika Archiwum Państwowego w Białymstoku panią E. Cylko. Spotkaniu towarzyszyła wystawa i konkurs drzew genealogicznych przygotowanych przez uczniów klas czwartych i ich rodziców. Klasa IIb z wychowawczynią zorganizowała stanowisko gier i zabaw logicznych (dla starszych nonogramy, sudoku, wieża Hanoi; dla młodszych kolorowanki, labirynty i rebusy). Jak co roku zorganizowano stoisko z ciastami domowego wyrobu, które cieszyły się dużą popularnością a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazano na cele charytatywne. Ponadto przeprowadzono konkurs na potrawę bogatą w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju człowieka. Wyróżnienia otrzymały wszystkie klasy gimnazjum biorące udział w konkursie. Jedną z największych atrakcji była wizyta Straży Pożarnej. Dzieci mogły obejrzeć od środka wóz strażacki i porozmawiać o pracy strażaków.

28 maja 2008
Ogólnopolski konkurs plastyczny „BOHATEROWIE UTWORÓW HENRYKA SIENKIEWICZA”
Laureatką Ogólnopolskiego konkursu plastycznego (organizator Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki C. Freineta Kraków) „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza” zorganizowanego z okazji odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy została Dominika Borys IIb.

maj 2008
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”
W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” zanotowaliśmy sporo sukcesów. Laureatką konkursu została Aleksandra Seweryn kl. IId zajmując III miejsce w województwie (opiekun – Jadwiga Biedrycka). Wyróżnienia otrzymali: Karpowicz Karol kl. IIa, Kuljon Tomasz kl. IId, Czeczko Patryk kl. IIIc, Owerczuk Michał kl. IIIc, Garustowicz Gabriel kl.IIIb, Majewski Michał kl. Id, Gosiewska Alicja kl. Id, Chursa Ewa kl. Ie.

 

 


czerwiec 2008

 

3 czerwca 2008
Międzyszkolny Konkurs Poetycki "Uwolnij myśli i słowa"
Laureatką konkursu została Ewelina Wołosik IIc.

3 czerwca 2008
III edycja wojewódzkiego konkursu „Wielcy Polacy Województwa podlaskiego”
Konkurs zorganizowany po raz trzeci przez PG nr 1 im. Jana Kochanowskiego adresowany był do uczniów gimnazjów województwa podlaskiego. Patronat nad naszym konkursem objęli: Metropolita Białostocki, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski; Marszałek Województwa Podlaskiego, Jarosław Zygmunt Dworzański, Prezydent Miasta Białegostoku, dr hab. Tadeusz Truskolaski, Podlaski Kurator Oświaty, Jerzy Kiszkiel.
  W kategorii „Wybitni Podlasianie” III miejsce zdobył Przemysław Kossakowski 2b za pracę pt. „Józef Konstanty Ramotowski – Wawer”.
  W kategorii „Ludzie Nauki” I miejsce zdobył Krzysztof Kossakowski 2b za pracę pt. „Zygmunt Gloger”. Opiekunem uczniów była Pani Eugenia Zofia Kamieńska.

5 czerwca 2008
IV Szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych
Wyniki:
I miejsce – Paulina Kozakiewicz IIIb
II miejsce – Monika Sidorowicz IId i Krystian Łupiński IIIb
III miejsce – Sylwia Drozdowska IId

6 czerwca 2008
Konkurs plastyczny „Lässt sich Ősterreich mögen”
Odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny pt.: „Lässt sich Ősterreich mögen” / Czy Austria da się lubić. Konkurs zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Białymstoku. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział. Spośród licznych prac szkolna komisja konkursowa zakwalifikowała 12 prac do dalszego etapu. Są to prace: Zalewskiej Katarzyny IIId, Januszczyk Justyny IIId, Bąk Aleksandry IIc, Baranowskiej Klaudii Id, Bojaryn Marleny IIId, Borys Dominiki IIb, Jarmocik Julii IIb, Włodarczyk Izabeli IIId, Szreniawskiej Joanny Ic, Stepaniuk Moniki IIId, Czalej Katarzyny IIb, Jagielskiej Mariki IIc. Kolejny etap konkursu odbędzie się w IV LO. Komisja w składzie członków PSNJN i nauczycieli plastyków wybierze laureatów.

12 czerwca 2008
IV Przegląd Chórów Szkolnych Programu "Śpiewająca Polska"
Chór naszego gimnazjum otrzymał brązowy dyplom w IV Przeglądzie Chórów Szkolnych Programu "Śpiewająca Polska", który odbył się w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Białymstoku. Opiekun Anna Michalewicz.

12 czerwca 2008
Wyniki egzaminów gimnazjalnych
Nasze gimnazjum zajęło drugie miejsce w Białymstoku wśród gimnazjów publicznych w rankingu po wynikach egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie nasi uzyskali z części humanistycznej ok. 8 punktów powyżej średniej krajowej i ok. 5 w Białymstoku. W części matematyczno-przyrodniczej 6 punktów powyżej średniej krajowej i 3,5 w Białymstoku. Gratulacje dla wszystkich trzecioklasistów!!!

  Polska podlaskie Białystok  PG20
cz. hum 30,8 30,9 32,7 38,0
cz. mat. 27,1 27,6 29,9 33,4

 

  3a 3b 3c 3d
cz. hum 36,0 38,2 39,8 38,3
cz. mat. 31,4 33,2 37,2 32,5

   

12 czerwca 2008
Bal klas 3 gimnazjum
Znając wyniki egzaminu gimnazjalnego, trzecioklasiści mogli swobodnie oddać się zabawie na balu kończącym gimnazjum. Zabawa była super i nie zmącił jej nawet remisowy wynik meczu Polski na Mistrzostwach Europy.

13 czerwca 2008
Konkurs Wiedzy o Muzyce
Uczennica kl. IId Monika Sidorowicz otrzymała nagrodę za III miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy o Muzyce organizowanym przez MODM w Białymstoku. Opiekun Anna Michalewicz.
 

czerwiec 2008
Szkolny konkurs informatyczny
W II półroczu odbył się szkolny konkurs informatyczny na stronę internetową.  Wpłynęło kilkanaście prac. Wyniki:
I miejsce – Michał Lenart 2c
II miejsce – Sandra Bogusz, Katarzyna Koźluk, Kinga Żołyńska 2d
III miejsce – Buzun Szczepan 3d, Krysiuk Katarzyna 2a
Wyróżnienia: Tomasz Kuljon 2d i Maciej Grzędziński 2c
 

czerwiec 2008
Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
W II semestrze roku szkolnego 2007/2008 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych przeznaczony dla uczniów gimnazjum. Organizatorami Konkursu oraz członkami Szkolnej Komisji Konkursowej byli: mgr Elżbieta Turczewska, mgr Ewa Madura-Gryc, mgr Agata Jaworowska oraz mgr Justyna Pacewicz. Pracę Komisji nadzorowała przewodnicząca pani dyrektor Irena Boreczko-Aksiucik. Konkurs został przeprowadzony w trzech etapach:
1. Plakat (03.04 – 17.04.08), 2. Test (19.05.08), 3. Prezentacja multimedialna (03.06.08).
Uczestniczyło w nim 52 uczniów. Zwycięzcami zostali:
Katarzyna Zaleska kl. IIId oraz Hanna Pietrewicz kl. Ie – I miejsce
Weronika Damszel kl. IIIb – II miejsce
Paulina Rybaczek kl. IIIb – III miejsce
Aleksandra Hrynaszkiewicz kl. IIIb oraz Aleksandra Maksimiuk kl. IIIa – wyróżnienie.

czerwiec 2008
"Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi"
W roku szkolnym 2007/2008 uczniowie ZSS nr 1 brali udział w ekokonkursie "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" odbywającym się w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Baterii "Działaj Czysto", prowadzonej przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku. Zebraliśmy 404 kg baterii i w klasyfikacji końcowej zajęliśmy 4 miejsce na 107 placówek oświatowych uczestniczących w konkursie.
Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej baterii zdobyli tytuł "Ekoucznia" i otrzymali nagrody rzeczowe. Są to:
Patrycja Sulik - kl. IIA SP 29
Katarzyna Głowala - kl. IIIA PG 20
Maciej Załuska - kl. IIA PG 20
Katarzyna Bućko - kl. VIC SP 29
Ewelina Chilmon - kl. IIA PG 20

czerwiec 2008
"Ekoplaneta"
Uczniowie SP 29 i PG 20 w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Ekoplaneta".
Zwycięzcami konkursu w szkole podstawowej są Paweł Chwieroś Vc oraz Daria Kowalewska Va, w gimnazjum Dobromir Ostrowski IIc. Wymienieni uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki i otrzymali nagrody książkowe.


Wyniki klasy strzeleckiej:
 - Otwarte Mistrzostwa Województwa Podlaskiego - III miejsce Sandra Socharczuk (3-6 IV)
 - Podlaskie Zawody Strzeleckie z Okazji Dnia Kobiet - III miejsce Anna Skowrońska (8 III)
- Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Strzelaniu - 2 x III miejsce Anna Skowrońska  (20 V)
- Międzywojewódzkie Eliminacje do OOM - II i III miejsce Aleksandra Seluk (11 VI)