+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2008/2009 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia.  


lipiec 2008

 Letnie Mistrzostwa Polski juniorów w pływaniu 2008 
 Letnie Mistrzostwa Polski Młodzików - 14 lat (04-06.07.2008r.) odbywały się w Oświęcimiu. Najlepiej wśród zawodników tej grupy wiekowej z Juvenii Białystok (uczniów klasy IIc PG 20) spisała się Kamila Halicka (udział w dwóch finałach A).
Wyniki:
50m motylkowy - 23 Jakubowska Karolina, 13 Wojtach Krzysztof, 21 Ignatowicz Krystian
100m motylkowy - 14 Jakubowska Karolina, 13 Wojtach Krzysztof, 15 Ignatowicz Krystian
200m motylkowy - 25 Jakubowska Karolina, 16 Ignatowicz Krystian

200m dowolny - 31 Wojciechowska Kamila
400m dowolny - 34 Wojciechowska Kamila
800m dowolny - 24 Wojciechowska Kamila

50m grzbietowy - 6 Halicka Kamila, 28 Wojtach Krzysztof
100m grzbietowy - 8 Halicka Kamila, 10 Wojtach Krzysztof
200m grzbietowy - 13 Halicka Kamila
200m zmienny - 17 Halicka Kamila Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15- lat (11-13.07.2008) odbywały się w Gorzowie Wielkopolskim.
Wyniki:
50m dowolny - 23 Kuklik Janusz, 32 Gierda Mateusz
200m dowolny - 24 Iłendo Piotr
400m dowolny - 24 Iłendo Piotr, 28 Gierda Mateusz
1500m dowolny - 18 Iłendo Piotr, 26 Gierda Mateusz

50m klasyczny - 14 Jagielska Marika
100m klasyczny - 13 Jagielska Marika, 27 Perkowski Rafał
200m klasyczny - 25 Perkowski Rafał

50m grzbietowy - 26 Kuklik Janusz
100m grzbietowy - 32 Kuklik Janusz
200m grzbietowy - 29 Kuklik Janusz

400m zmienny - 23 Nowicki Filip
200m zmienny - 36 Nowicki Filip
 


wrzesień 2008

wrzesień 2008
 Reprezentantka Polski na Paraolimpiadę w Pekinie 
Uczennica klasy 3c Anna Omielan będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie. Ania jest pływaczką, występować będzie na kilku dystansach.

1 września
 Początek roku szkolnego 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 zaszczycili patroni szkoły Synowie Pułku.


2 września
 Białostocka inauguracja roku szkolnego i wręczenie medali "Diligentiae" dla najpilniejszych uczniów oraz ich nauczycieli 
W Pałacu Branickich Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski po raz pierwszy wręczył medale "Diligentiae". To szczególne wyróżnienie, które otrzymują nie tylko najpilniejsi uczniowie, ale również ich wychowawcy, którzy pomagają im w osiągnięciu znakomitych wyników w nauce. We wtorek otrzymało go 130 uczniów wraz z nauczycielami z 69 białostockich szkół.
Wśród nagrodzonych był Przemysław Wosek (absolwent, uczeń IIId) i Pani Jolanta Kiercul.

2 września
 Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku 
W Auli Pałacu Branickich, w gronie znamienitych Gości, spotykali się z Prezydentem Miasta Białegostoku Ci, którzy z pasją i poświęceniem poszukują prawdy, dobra i piękna w różnorodnych jego formach naukowych i artystycznych - Uczniowie i ich Nauczyciele oraz Rodzice. Pan Tadeusz Truskolaski - Prezydent Miasta Białegostoku oraz Pan Włodzimierz Kusak - Przewodniczący Rady Miejskiej Białegostoku wręczyli najlepszym z najlepszych akty stypendialne - stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymało je 97 uczniów szkół publicznych i niepublicznych naszego Miasta.
    Z naszego Zespołu Szkół stypendia otrzymali:
 w dziedzinie naukowej:
Karolina Szymczuk – Szkoła Podstawowa Nr 29 (obecnie klasa 1b Publiczne Gimnazjum nr 20)
Wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2008”, Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Jęz. Angielskiego.
Patryk Czeczko – Publiczne Gimnazjum Nr 20 (tegoroczny absolwent Publicznego Gimnazjum nr 20)
Wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2008”, Laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego i Fizycznego.
 w dziedzinie twórczości artystycznej:
Dominika Borys - Publiczne Gimnazjum Nr 20 (obecnie klasa 3b Publiczne Gimnazjum nr 20)
Dominika jest osobą uzdolnioną plastycznie, interesuje się również fotografią. Prace Dominiki wielokrotnie były nagradzane na ogólnopolskich konkursach twórczości plastycznej dzieci i młodzieży szkolnej (II miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”, I miejsce w konkursie „Internetowa Gala Pisanek”, II miejsce na najpiękniejszą ozdobę choinkową, III miejsce w konkursie „Architektura Białegostoku i okolic”).
(źródło: www.bialystok.pl)

11 września
 VIII Marsz Żywej Pamięci Sybiru 
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Marszu Żywej Pamięci Sybiru. W tym ważnym patriotycznym wydarzeniu oprócz pocztu sztandarowego brały udział wszystkie pierwsze klasy gimnazjum i harcerze z Szkoły Podstawowej nr 29.

12 września
 Stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za wyniki w nauce 
W piątek 12 września w uroczystym anturażu Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się gala wręczenia stypendiów Zarządu Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce. W uroczystości oprócz władz województwa reprezentowanych przez: Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego i członka Zarządu Województwa Jacka Piorunka, obecny był także Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel. Zarząd Województwa Podlaskiego, w drodze uchwały, przyznał 55 stypendiów (na 353 złożone wnioski) uczniom i studentom za wybitne osiągnięcia w nauce, na okres 10 miesięcy w kwocie 300 zł miesięcznie.
   Z naszego Zespołu Szkół stypendia otrzymali:
Patryk Czeczko (absolwent klasy IIIc PG 20) - laureat Konkursów: Matematycznego i Fizycznego oraz finalista Konkursu ortograficznego dla uczniów gimnazjum na szczeblu wojewódzkim; wyróżniony w Konkursie matematycznym "Kangur" na poziomie ogólnopolskim,
Karolina Szymczuk (absolwentka SP 29, obecnie PG 20) - laureatka Konkursu Matematycznego oraz finalistka Konkursu Języka Angielskiego na szczeblu wojewódzkim; otrzymała bardzo dobry wynik (III miejsce w województwie) w Alfiku Matematycznym na poziomie ogólnopolskim oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie "Kangur matematyczny".

19 września
 Koncert przedbeatyfikacyjny   
Dnia 19 września 2008 roku w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbył się koncert przedbeatyfikacyjny w wykonaniu chórów białostockich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów uczestniczących w Ogólnopolskim Programie Śpiewająca Polska. Ponad 300 głosów wykonało mszę a-moll Stanisława Moniuszki. W występie brał udział chór Publicznego Gimnazjum nr 20 pod dyrekcją Pani Anny Michalewicz.

19 – 21 września
 Sprzątanie Świata 2008 
Uczniowie naszej szkoły brali udział, co jest juz tradycją, w kampanii Sprzątanie świata – Polska 2008. "Sprzątanie świata" jest międzynarodową akcją związaną z promocją ochrony środowiska.
Hasło tegorocznej akcji: "Ziemia w twoich rękach” przypomina o współodpowiedzialności za stan środowiska i zobowiązuje do ochrony przyrody poprzez racjonalne wykorzystanie jej zasobów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły - ulice: Prowiantową, Asnyka, Gruntową, Spokojną, Promienną oraz teren ulicy Marczukowskiej. Mamy nadzieję, że akcja w której braliśmy udział uwrażliwi dzieci i młodzież na potrzeby środowiska, ale przede wszystkim przypomni, że wszelkie podejmowane przez nas działania mają wpływ na środowisko.

25 września
 Apel o ks. Michale Sopoćko 
Na trzy dni przed uroczystościami beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Sopoćko w naszej szkole odbył się apel poświęcony ks. M. Sopoćko oraz miastu, w którym spędził prawie 30 lat, czyli Białemustokowi. Główną częścią uroczystości była prezentacja multimedialna pt. "Białystok Miasto Miłosierdzia" autorstwa katechetek naszej szkoły - J. Wysztygiel i A. Kazberuk. Prezentację zaprezentowano też podczas archidiecezjalnego spotkania katechetów, które odbyło się w sierpniu 2008r. Obecnie jest dostępna na stronie Wydziału Katechetycznego w Białymstoku.

26 września
 Zajęcia edukacyjne w lesie 
Uczniowie klasy IId (pod opieką Pani Aliny Skowrońskiej) uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych (organizowanych przez Nadleśnictwo Dojlidy) - Od nasiona do kłody drewna, w trakcie których zapoznawali się z różnymi pracami leśnymi, rolą lasów w ekosystemie, rozpoznawali różne gatunki drzew i krzewów. Wycieczka do lasu i zdobyte w jej trakcie wiadomości są przygotowaniem uczniów do konkursu Las w życiu społeczeństwa organizowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku .

30 września
 Nagroda w konkursie fotograficznym 
W ogłoszonym w maju 2008 roku konkursie fotograficznym poświęconym pracy strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego, wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum. 30 września ogłoszono wyniki konkursu, II miejsce – zajęło zdjęcie Izabeli Włodarczyk (absolwentka klasy IIId, obecnie VILO).

wrzesień 2008
 Nagroda w konkursie Brzoza 
W czerwcu 2008 został ogłoszony konkurs plastyczny i literacki "Brzoza", organizowany w ramach projektu "Bliżej Europy – zmiany w edukacji środowiskowej" przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. W konkursie literackim I miejsce zdobyła Katarzyna Głowala (absolwentka klasy IIIa) Publiczne Gimnazjum nr 20  (opieka Pani Irena Boreczko-Aksiucik). Otwarcie wystawy fotograficznej połączone z uroczystym rozdaniem nagród nastąpi 24 października w Filharmonii Podlaskiej.

 


październik 2008  


3 października
 Nagroda w konkursie plastycznym o Austrii 
W IV LO w Białymstoku zostały wręczone dyplomy i rozdane nagrody II edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Austria da się lubić". I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły: Dominika Borys z klasy III B.

4 października
 Grand Prix Województwa Podlaskiego w pływaniu 
W zawodach Grand Prix Województwa Podlaskiego w pływaniu, które odbyły się w Suwałkach, najlepiej z zawodników Juvenii Białystok z roczników 93, 94 i 95 popłynęli i zajęli:
    pierwsze miejsce - Kamila Halicka 2c, Karolina Jakubowska 2c, Janusz Kuklik 3c,
Dominik Charyło 1c
,
    drugie miejsce - Wojciech Niedzielko 1c, 2 razy Paweł Woronowicz 1c,
Juliusz Niewiński 1c
,
    trzecie miejsce - Maciej Kowalewski 1c, Janusz Kuklik 3c, 2 razy Martyna Kużdub 1c, Karolina Jakubowska 2c, Agnieszka Demska 2c, Łukasz Kuźmicki 1c, Jakub Czygier 1c.
 Wyniki zawodów 

3-5 października
 Zawody strzeleckie - Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików - Białystok 
W zawodach brali udział strzelcy m.in. z Chełma, Międzyrzeca Podlaskiego, Zamościa, Suwałk. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIC. Oto kilka najlepszych wyników uzyskanych przez nich w poszczególnych konkurencjach:
Pistolet Pneumatyczny - Monika Fik - II miejsce, Aleksandra Seluk - III miejsce
Pistolet Sportowy - część dokładna - Monika Fik - II miejsce, Aleksandra Seluk - III miejsce
Pistolet Sportowy - część szybka - Grzegorz Cichoń - III miejsce
Pistolet Sportowy - część szybka - Monika Fik - II miejsce, Aleksandra Seluk - III miejsce
Karabin Sportowy - leżak - Anna Skowrońska - III miejsce
Karabin Sportowy - 3 postawy - Anna Skowrońska - III miejsce


13 października
 Dzień Edukacji Narodowej 
Samorząd Uczniowski PG 20 i SP 29 złożył w tym dniu serdeczne życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom zespołu szkół. Na uroczystym apelu zostały wręczone nauczycielom słodkości od Samorządów obu szkół.

15 października
 Park Dinozaurów w Jurowcach 
Wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w wyjeździe integracyjnym do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach. Piękna jesienna, słoneczna pogoda sprawiła, że wyjazd był bardzo udany. Oprócz atrakcji z zwiedzania i oglądania "dinozaurów" był czas na ognisko i wspólny posiłek.  

16 października
 Otrzęsiny 
 "Otrząsaniem" klas pierwszych w tym roku zajęła się klasa IIIc. Chrzest był prowadzony w stylu rzymskim, według autorskiego scenariusza naszych uczniów. Przedstawiciele pierwszych klas mieli wykonać następujące zadania: wypić boski nektar, zaprezentować stworzone przez siebie stroje rzymskie, wziąć udział w wyścigu rydwanów, ułożyć pieśń ku chwale Cezara i wziąć udział w teście o starożytności. Między zadaniami były przedstawiane scenki przez uczniów klasy IIIc wyjaśniające wykonanie zadań. Wszystkie ich poczynania oceniała komisja składająca się z nauczycieli i dyrekcji. Najlepiej zaprezentowała się klasa Ia i wygrała ona prawo do nie pisania jednej niezapowiedzianej kartkówki.

 

22 październikaa
 "Zielonym do góry" 
Uczniowie klasy II D wraz ze swoją wychowawczynią p. Aliną Skowrońską udali się pod kino Forum , aby wziąć udział w akcji Zielonym do góry, organizowanej przez Polskie Radio Białystok. Na miejscu otrzymali sadzonki kilku roślin, między innymi świerków i modrzewi. Po powrocie nasi gimnazjaliści z dużym zapałem zajęli się sadzeniem drzewek. Będą one rosły przed budynkiem naszej szkoły i mamy nadzieję , przez długie lata zdobiły ten teren.

24 października
 Święto szkoły 
 24 października 2008 roku w Zespole Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku odbyło się Święto Szkoły. Uroczystość zorganizowano z okazji drugiej rocznicy nadania imienia naszej szkole.
Na tę okazję sala gimnastyczna została specjalnie udekorowana. Scenę zdobiły: biało-czerwona flaga z herbem w tle, jesienny pejzaż, sztuczne ognisko oraz kilka drewnianych pieńków. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.00 Zaproszonych było wielu ważnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili galę. Uroczystość rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu chóru PG20. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, która przypomniała wszystkim zgromadzonym o celu zorganizowania tego apelu. Wspomniała również o naszych Patronach, którzy swoją dzielnością i walecznością przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym mówcą był Pan Prezes Białostockiego Środowiska Synów Pułku, który opowiedział o działalności tej organizacji i wyraził uznanie dla wychowania patriotycznego w naszej szkole. Uwieńczeniem części oficjalnej było uhonorowanie orderami, odznaczeniami i pamiątkowymi dyplomami Pani Dyrektor Elżbiety Rogowskiej, Pani Haliny Surynowicz (nauczycielki historii), Pana Marka Kuklińskiego (nauczyciela muzyki i sztuki), Pani Haliny Mielko (członkini ZHP) oraz Córki i Syna Pułku.
Następne wydarzenie wchodzące w skład uroczystości to ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. Kilku przedstawicieli najmłodszych gimnazjalistów przyrzekało godne reprezentowanie szkoły, sumienne wypełnianie obowiązków ucznia, szacunek do nauczycieli oraz kolegów, a także kulturalne zachowanie podczas całej trzyletniej nauki w gimnazjum.
Po ślubowaniu rozpoczęła się część artystyczna. Na początek zobaczyliśmy scenę dzielenia się chlebem dwóch żołnierzy z małymi chłopcami. Czynność ta miała charakter symboliczny - oznaczała przekazywanie wiedzy i mądrości życiowej kolejnym pokoleniom. Następnie aktorzy wcielający się w role Synów Pułku prowadzili ze sobą wierszowany dialog o trudach życia codziennego, ciężkiej służbie, debatowali o zmiennych losach Polski podczas II wojny światowej. Z kolei wystąpiły Anna Adamska i Monika Sidorowicz. które zaśpiewały nostalgiczną balladę "Rozkwitały pąki białych róż". Publiczność nie szczędziła im braw, a nasi Goście mieli łzy w oczach. Występ Pauliny Przastek- uczennicy klasy 3d - również wywołał sporo emocji. Dziewczyna zachwyciła wszystkich bardzo dobrą recytacją listu, którego tematem była tęsknota matki za ukochanym dzieckiem wysłanym na wojnę. Kolejno wystąpiła ponownie Monika Sidorowicz - uczennica klasy 3d, która zaśpiewała powojenną piosenkę Ireny Santor "Powrócisz tu". Później zaprezentowały się dzieci z klas młodszych, rozbawiając i wzruszając zgromadzonych świetnym tańcem w rytm polskiej melodii ludowej. Na koniec, po recytacji Dominiki Gajdy, chór PG20 zaśpiewał dawny polski szlagier - "Płynie Wisła, płynie". Dodatkową atrakcją była aranżacja ruchowa- cztery dziewczynki zsynchronizowanie poruszały różnobarwnymi wstążkami.
Tegoroczne Święto Szkoły było jednym z lepszych i precyzyjniej przygotowanych w historii naszego gimnazjum. To jeszcze jedna "lekcja historii" budząca w uczniach miłość do ojczyzny.
   Sidorowicz Monika

25 października
 II Grand Prix Podlasia w Pływaniu Pod Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego 
 II Grand Prix Podlasia w Pływaniu odbyły się w Sokółce, patronat objął Marszałek Województwa Podlaskiego. Wyniki medalowe zawodników Juvenii Białystok, uczniów klas pływackich PG 20:
   pierwsze miejsce - 3 razy Halicka Kamila, Glebowicz Urszula, Semborski Daniel, Niewiński Juliusz, Kużdub Martyna, Jakubowska Karolina, Wojtach Krzysztof, Charyło Dominik,
   drugie miejsce - Kużdub Martyna, Woronowicz Paweł, 3 razy Iłendo Piotr, Jagielska Marika, Gierda Mateusz, Czygier Jakub, Niedzielko Wojciech, Niewiński Juliusz,
   trzecie miejsce - Glebowicz Urszula, Kuklik Janusz, Niedzielko Wojciech, Jakubowska Karolina, Marchel Adrian, Woronowicz Paweł.
    Wyniki zawodów 


26 października
 Sukcesy w zapasach 
"W Siedlcach zorganizowano Międzynarodowy Turniej UKS Młodzików o Puchar Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego. W nim to błyszczała Paula Kozłow (uczennica klasy IId naszego gimnazjum). Zdobyła złoty medal w wadze 40 kg, pokonując wszystkie trzy rywalki przez położenie na łopatki. W tym roku Paula nie przegrała jeszcze żadnej walki. Na początku listopada wystartuje w Borkowicach w nowej kategorii wiekowej. W Pucharze Polski kadetek będzie walczyć o powołanie do kadry narodowej kadetek i występ w przyszłorocznych mistrzostwach Europy".
 (na podstawie: www.sportowepodlasie.pl)

28 października
 Dyskoteka 
Samorząd Uczniowski PG nr 20 zorganizował dyskotekę uczniom klas I-III PG. Młodzież bawiła się wspaniale. Oprawą muzyczną zajął się Pan Tomasz Włodarczyk. Nad całością opiekę sprawowali wychowawcy oraz zaproszeni rodzice.

29 października
 Konkurs Deutschfreund 
W naszej szkole odbył się po raz drugi konkurs Deutschfreund 2008 zorganizowany przez Jersz - Łowcy Talentów. W tym roku udział wzięło w nim 18 uczniów z klas I - III gimnazjum.
 


listopad 2008  

3 listopada
 Występ iluzjonisty 
Godzinę świetnej rozrywki zapewnił występ iluzjonisty. Sztuczki wykonywane z pomocą uczniów podobały się wszystkim oglądającym.

7 listopada
 Apel z okazji 90 rocznicy Święta Niepodległości 
Uroczysty apel, przybliżający obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowały klasy Vb SP 29 i IIIa PG 20.

15 listopada 2008
 Turniej wiedzy z przedmiotów ścisłych 
W sobotę, dnia 15 listopada 2008r. w naszej szkole miał miejsce Turniej wiedzy z przedmiotów ścisłych "Wiesz & masz" zorganizowany przez p. Agnieszkę Moczydłowską, p. Barbarę Wawrusiewicz i p. Marzenę Górską dla trzecich klas gimnazjum. Konkurs rozpoczął się kilka minut po 9.00. Klasy wytypowały swoich trzech przedstawicieli, którzy zasiedli w specjalnie przygotowanych miejscach. Tam czekały już na nich zadania związane z matematyką, fizyką, biologią, chemią i geografią. Uczniowie konwersowali z liczbami podczas rozwiązywania krzyżówki matematycznej, następnie uzupełniali krzyżówkę chemiczną, głowili się nad zadaniem polegającym na logicznym myśleniu. Wielkim zainteresowaniem wszystkich przybyłych cieszyła się gra z matą. Jedna osoba z każdej klasy musiała rzucać kostką, a następnie poruszać się w różne kierunki o liczbę wyrzuconą na kostce na powiększonej grze planszowej.
Pozostałych uczniów również nie ominęły matematyczne łamigłówki i chemiczne rebusy. Za dobre odpowiedzi dostawali po lizaku. Juliusz z klasy 3d wykazał się największym zainteresowaniem spośród trzecioklasistów i bił rekordy w dostawaniu łakoci. Ostatnim zadaniem zespołów klasowych były pytania ekspertów. To właśnie ta konkurencja zadecydowała o losach klas.
Ostatecznie wygrała klasa 3a, wyprzedzając kolejno klasy 3c, 3d i 3b. Zwycięzcy w nagrodę otrzymają ocenę celującą z wybranego przedmiotu ścisłego, a także dwa dni bez pytania i kartkówek.
Przedstawiciele klas:
3a: Guzowska Emilia, Karpowicz Karol
3b: Bobrowski Paweł, Jarmocik Julia, Lutarewicz Paulina
3c: Kraszewska Karolina, Miękiszewska Julia, Ostrowski Jakub
3d: Kuljon Tomasz, Sidorowicz Monika, Zalewska Natalia

19 listopada
 Zwycięstwo w Gimnazjadzie Województwa Podlaskiego w pływaniu 
Dnia 19 listopada 2008 roku na Pływalni Powiatowej w Mońkach przeprowadzony został FINAŁ GIMNAZJADY WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PŁYWANIU. W finale uczestniczyło po 8 reprezentacji gimnazjalnych (10-cio osobowych) dziewcząt i chłopców wyłonionych podczas czterech półfinałów.
W punktacji drużynowej gimnazjów dziewczęta (trener Małgorzata Sobocińska) z naszej szkoły zajęły 2 miejsce, a chłopcy (trener Marek Dziejma) zwyciężyli.
Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się: 50m dowolnym 3 Kaczko Magda, 4 Wojciechowska Kamila, 2 Gierda Mateusz, 4 Bogus Paweł,
50m klasycznym 4 Jagielska Marika, 2 Bartnik Mateusz, 4 Perkowski Rafał,
50m grzbietowym 1 Halicka Kamila, 1 Iłendo Piotr, 3 Kuklik Janusz, 4 Woronowicz Paweł,
50m motylkiem 3 Jakubowska Karolina, 3 Wojtach Krzysztof.
  Wyniki zawodów 

19 listopada
 V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy O Wyspach Brytyjskich 
Publiczne Gimnazjum Nr 20 razem z Publicznym Gimnazjum Nr 14 było współorganizatorem V Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wyspach Brytyjskich zorganizowanego dla uczniów gimnazjów: PG20, PG14, PG18, PG17, PG5, PG9. Kazda szkoła była reprezentowana przez 5 uczniów. Konkurs odbył się w Publicznym Gimnazjum Nr 14 w Białymstoku. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów szkół gimnazjalnych zainteresowania nauką języka angielskiego, zainteresowanie uczniów kulturą, historią i geografią krajów Wysp Brytyjskich, oraz doskonalenie i wzbogacenie form pracy z uczniem uzdolnionym językowo.
Do konkursu młodzież przygotowała p. Hanna Włostowska i p. Natallia Miklash – nauczyciele języka angielskiego PG 20. Zadania konkursowe oparte na lekturze „Spotlight on Britain” opracowała p. Natallia Miklash.
Uczniowie z drużyny naszego gimnazjum zaprezentowali się rewelacyjnie:
I miejsce – Tomasz Kuljon IIId,
II miejsce – Aleksandra Seweryn IIId,
III miejsce – Jakub Ambrożko IIId,
VI miejsce – Gabriela Sidz IIId.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miejski w Białymstoku i wydawnictwo językowe „Longman”.

22 listopada 2008
 Występ chóru w ramach VIII Moniuszkowskiego Festiwalu Podlasia 
W Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku odbył się koncert Stanisław Moniuszko - Muzyka Religijna w ramach VIII Moniuszkowskiego Festiwalu Podlasia. Mszę a-moll St. Moniuszko wykonali soliści i 12 połączonych chórów dziecięco-młodzieżowych pod dyr. Wioletty Miłkowskiej w tym CHÓR PG 20 (opiekun Anna Michalewicz).

22 listopada
 Grand Prix województwa podlaskiego w pływaniu 
Zawodnicy Juvenii Białystok wzięli udział w zawodach Grand Prix województwa podlaskiego w pływaniu, odbywających się pod Patronatem Burmistrza Augustowa. Najlepiej zaprezentowali się - zajęli I miejsca:
Kużdub Martyna i Niedzielko Wojciech - 50m motylkowy,
Jagielska Marika i Charyło Dominik - 50m klasyczny,
Charyło Dominik - 100m klasyczny,
Niedzielko Wojciech - 50m dowolny,
Kuklik Janusz - 100m grzbietowy,
Niewiński Juliusz - 100m zmienny.
  Wyniki zawodów 

26 listopada
 Zajęcia z pierwszej pomocy 
Grupa wolontariuszy przeprowadziła dla uczniów gimnazjum zajęcia z pierwszej pomocy.

26 listopada 2008
 Sukces w Konkursie plastycznym promującym "Europejski Dzień bez Samochodu" 
W białostockiej edycji konkursu organizowanej przez Departament Dróg i Transportu wyróżnienie zdobyła uczennica PG 20 Dominika Borys IIIB.

27 listopada
 Konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim 
W sali historycznej (pod kierunkiem Pani Eugenii Kamieńskiej) odbyły się szkolne eliminacje do IV Wojewódzkiego Konkursu "Życie i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego".
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Hanna Pietrewicz 2e, Sandra Bogusz 3d, Karol Karpowicz 3a.

28 listopada
 Zwycięstwo w konkursie fotograficznym 
W Społecznym Gimnazjum nr 3 została rozstrzygnięta VIII edycja konkursu fotograficznego "Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Las Zwierzyniecki". Komisja konkursowa wraz z przewodniczącym, artystą fotografikiem, Wiktorem Wołkowem, wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz cztery wyróżnienia. Nagrody ufundowali: Nadleśnictwo Dojlidy, Foto Centrum - Kodak Express i Kurier Poranny.
Pierwsze miejsce zajęła uczennica PG 20 Gabriela Włodarczyk 1b, drugie miejsce również uczennica PG 20 Paulina Lutarewicz 3b. Wśród wyróżnionych znalazła się jeszcze uczennica 1b Karolina Szymczuk.

28 listopada
 Konkurs Ekologiczny pod hasłem "Parki narodowe i krajobrazowe województwa podlaskiego" 
28.11.2008 w budynku katolickiego Gimnazjum w Białymstoku odbył się międzyszkolny etap Konkursu Ekologicznego pod hasłem "Parki narodowe i krajobrazowe województwa podlaskiego" z udziałem dwojga uczniów naszej szkoły: Dobromira Ostrowskiego ucznia klasy IIIc i Emilii Guzowskiej uczennicy klasy IIIa.
 Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobył Dobromir Ostrowski.

28 listopada
 Andrzejki 
Klasa 3b (pod kierunkiem Pani Agnieszki Moczydłowskiej) przygotowała szereg zabaw - wróżb andrzejkowych. Każdy chętny na kilku przerwach mógł skorzystać z porad "wróżki Agatki", zjeść ciasteczko z wróżbą, sprawdzić co go czeka w kartach itp.


26-30 listopada 2008
 Polish Open Kaliber 2008 
W Białymstoku odbyły się IX Międzynarodowe Mistrzostwa Polmozbyt Plus Polish Open Kaliber 2008. Do naszego miasta przyjechali strzelcy m.in. ze Szwecji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy oraz wielu zawodników z Polski. Wśród uczestników było sześciu mistrzów olimpijskich np. Renata Mauer-Różańska, Irina Shylowa, Afanasij Kuźmin, który jako jedyny uczestniczył w ośmiu z rzędu igrzyskach olimpijskich, a w Seulu (1988) wywalczył złoto. Byli również medaliści mistrzostw Europy i świata np. Łukasz Czapla. W zawodach wystartowali też uczniowie z klasy 2C PG 20 (Aleksandra Seluk, Monika Fik, Anna Skowrońska, Izabela Car, Adrianna Górska, Sandra Socharczuk i Joanna Szreniawska).
 


 grudzień 2008  


5 grudnia
 Zwycięstwo w III Podlaskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej 
W Białymstoku odbył się etap wojewódzki I Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej. Uczestniczyło w nim 72 zawodników z województwa podlaskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt z klasy IIC: Anna Skowrońska, Adrianna Górska i Izabela Car oraz drużyna chłopców z kl. IC: Jakub Reniewicz, Adam Kuczyński i Bartosz Białowicz. Drużyna dziewcząt, zajmując pierwsze miejsce, zakwalifikowała się do ostatniego - ogólnopolskiego etapu Gimnazjady. Drużyna chłopców zajęła trzecie miejsce kończąc na tym etapie udział w zawodach. W klasyfikacji indywidualnej Adam Kuczyński zdobył I miejsce a Anna Skowrońska III.
Po konkurencjach odbył się finał australijski (po każdym strzale odpada jedna osoba), do którego weszło 8 najlepszych zawodniczek i 8 najlepszych zawodników. Pierwsze miejsce w tym finale zdobyła Anna Skowrońska, drugie Adam Kuczyński.

5 grudnia
 Akcja Góra Grosza 
Samorządy obu szkół przeprowadziły akcję Górę Grosza. Uczniowie bardzo chętnie przynosili drobne monety, aby pomóc innym dzieciom, które są w trudnej sytuacji. Celem akcji jest pomoc w tworzeniu rodzinnych domów dziecka oraz innych ośrodków dla osieroconych dzieci.

5 grudnia
 Konkurs Deutschfreund 
W konkursie uczestniczyło wielu uczniów z naszej szkoły. Niektórzy z nich zajęli wysokie miejsca. Pawluczuk Ela z klasy IId zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund. Zajęła ona I miejsce w województwie i 11 w kraju.
Seweryn Aleksandra IIId zdobyła dyplom uznania za bardzo dobrą lokatę, zajmując 1 miejsce w województwie. Rafało Dominika IIa i Sidorowicz Monika IIId zajęły 2 miejsce w województwie, a Borkowska Katarzyna IId zajęła 3 miejsce w województwie.

6 grudnia
 Mikołajki szkolne 
Samorząd Publicznego Gimnazjum nr 20 chcąc umilić wszystkim ten szczególny dzień, zaprosił do szkoły Mikołaja wraz ze śnieżynkami i Reniferkami (uczniowie klasy IIIc). Odwiedzili oni każdą klasę i rozdali lizaki, zaś Dyrekcji czekoladowe mikołaje.

6-7 grudnia
 Zawody Strzeleckie na Litwie 
W Alytusie na Litwie odbyły się zawody strzeleckie. Z naszej szkoły brały w nich udział uczennice z kl. IIc: Anna Skowrońska, Iza Car i Ada Górska. Po zakończeniu konkurencji osiem najlepszych osób strzelało finał olimpijski (zwycięzcą zostaje zawodnik z najwyższą sumą dziesięciu strzałów). Do finału, z ósmym miejscem zakwalifikowała się Anna Skowrońska, która wywalczyła w nim złoty medal.

7 grudnia 2008
 Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w pływaniu o Puchar Dyrektora Podlaskiego Oddziału PFRON 
Uczniowie naszego Zespołu Szkół wzięli udział w Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodach w pływaniu o Puchar Dyrektora Podlaskiego Oddziału PFRON. W zawodach startowali niepełnosprawni i pełnosprawni pływacy.
Anna Omielan 3c zawodniczka PSSON "START" Białystok (reprezentantka Polski i olimpijka z Pekinu) wygrała we wszystkich 10 konkurencjach, w których występowała.
   Wyniki zawodów 

10 grudnia
 Konkurs fotograficzno - plastyczny Białystok w barwach jesieni 
I miejsce w konkursie plastycznym zajęła Dominika Borys 3b.
W konkursie fotograficznym II miejsce zdobyła Paulina Lutarewicz 3b, a III miejsce Kinga Żołyńska 3d. Konkurs organizował Zespół Szkół Nr 4 z Białegostoku.

10 grudnia 2008
 Dzień Praw Człowieka 
Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunami są Panie Renata Kalinowska i Marzena Górska, naszej szkoły ustalono, że za mało wiemy o prawach człowieka, dziecka czy ucznia. Wtedy pani Renata Kalinowska wpadła na genialny pomysł, abyśmy ujęły kilka informacji o Dniu Praw Człowieka w ciekawy i zrozumiały dla gimnazjalistów sposób. 10 grudnia 1948 roku uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest to dokument, który zawiera prawa, dotyczące wszystkich ludzi na całym świecie, także dzieci. W związku z tym 18 lat temu tj. 20 listopada 1989r. Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci, które umieszczono w Konwencji o Prawach Dziecka. Prawa zawarte w tym dokumencie dotyczą wszystkich dzieci na świecie, bez względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie, status majątkowy czy niepełnosprawność. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991 roku.
Nasze zadanie wydawało się z początku całkiem proste. W końcu to żaden problem znaleźć jakieś informacje w „googlach” i przepisać je na plakaty. Zabrałyśmy się do szukania informacji o Dniu Praw Człowieka w Polsce. Okazało się, że to nie takie łatwe, jak sądziłyśmy. Pomimo iż w Internecie umieszczone jest mnóstwo informacji o łamaniu praw człowieka, nie było tam żadnych pomysłów na zorganizowanie „tego” dnia w szkole. Dlatego postanowiłyśmy same coś wymyślić. Długo rozmawiałyśmy o prawach człowieka, gdyż jest to powszechny temat. Naszą pracę rozpoczęłyśmy od wpisania na pierwszy z plakatów wiersza Marcina Przewoźniaka pt.: -->  „Krzyknij nie!”   <--
Pismo Pauliny jest bardzo staranne, więc ona zajęła się tym zadaniem. Obok tekstu Marlena narysowała małego człowieka z piórem w ręku. Na następnym plakacie pojawiły się mądre słowa Jana Pawła II na temat praw dziecka, które wypowiedział podczas jednej z pielgrzymek do Polski. Teraz dopiero nastąpiła prawdziwa burza mózgów. Każda z nas co chwilę miała pomysł na inny nowy afisz. Na kolejnych kartkach papieru znalazły się m.in. prawa ucznia, wiersze, fragmenty czyichś wypowiedzi i cytaty. W niedługim czasie miałyśmy już 6 plakatów, czyli dokładnie tyle, ile potrzebowałyśmy. Z dumą stwierdziłyśmy, że nasza robota dobiegła końca. Teraz wszystko zależało od tego, czy pani Kalinowska doceni nasze starania. Tak też się stało. Afisze zostały powieszone na korytarzach naszej szkoły jeszcze w tym samym dniu. Uczniowie przechodzący obok zatrzymywali się, aby przeczytać informacje zawarte na plakatach. Mamy nadzieję, że teraz więcej osób będzie pamiętało o prawach człowieka, dziecka oraz ucznia. Stwierdzamy, że nasze zadanie zostało poprawnie wykonane.

11 grudnia
 Konkurs Kolęd i Pastorałek w ramach V Przeglądu Chórów Szkolnych 
W sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Chór PG 20 uczestniczył w Konkursie Kolęd i Pastorałek w ramach V Przeglądu Chórów Szkolnych ogólnopolskiego programu Śpiewająca Polska, gdzie uzyskał Srebrny Dyplom (opiekun Anka Michalewicz).

14 grudnia 2008
 III miejsce w I Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej 
W kompleksie hotelowym "Jard" w Wasilkowie odbył się ostatni - ogólnopolski etap Gimnazjady Strzeleckiej. Na zawody przyjechały najlepsze drużyny chłopców i dziewcząt z czternastu województw Polski. Województwo podlaskie w kategorii dziewcząt reprezentowała drużyna z naszego gimnazjum. W jej skład wchodziły uczennice z klasy IIC: Anna Skowrońska, Adrianna Górska i Izabela Car. W klasyfikacji drużynowej zdobyły III miejsce, a w indywidualnej: Anna Skowronska VI, Adrianna Górska XIII, Izabela Car XVIII. Gratulacje!

 Jasełka bożonarodzeniowe (19 grudnia 2008) 
Od rana w klasach trwały spotkania opłatkowe. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia były Jasełka przygotowane przez uczniów SP29 i PG20 pod kierunkiem ks. Wojciecha Trzaski.

22 grudnia
 Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu 
Reprezentacja Juvenii Białystok, uczniów PG 20 bardzo dobrze spisała się w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w pływaniu. Miejsca medalowe wywalczyli:
50m dowolny 1 Kowalewski Maciej, 3 Wasilko Maciej, 3 Bogus Paweł,
50m klasyczny 1 Jagielska Marika, 2 Perkowski Rafał,
50m grzbietowy 1 Wojtach Krzysztof, 2 Kuklik Janusz,
50m motylkowy 1 Jakubowska Karolina,
100m dowolny 1 Kaczko Magdalena, 2 Iłendo Piotr,
100m klasyczny 1 Jagielska Marika, 1 Charyło Dominik, 2 Niewiński Juliusz, 3 Kuźmicki Łukasz, 2 Perkowski Rafał,
100m grzbietowy 2 Glebowicz Urszula, 2 Czygier Jakub,
100m motylkowy 2 Jakubowska Karolina, 2 Marchel Adrian, 1 Wojtach Krzysztof,
100m zmienny 3 Glebowicz Urszula, 1. Woronowicz Paweł, 2 Wasilko Maciej, 3 Kuźmicki Łukasz, 3 Nowicki Filip,
400m dowolny 3 Marchel Adrian, 2 Iłendo Piotr, 3 Gierda Mateusz.
   Wyniki zawodów 
 


  styczeń 2009   


4 stycznia 2009
 XIV edycja konkursu na najładniejszą szopkę "Nasza nadzieja w Betlejem" 
W Hotelu Gołębiewski, odbyło się podsumowanie XIV edycji konkursu na najładniejszą szopkę podlaską "Nasza nadzieja w Betlejem". Hasłem tej edycji było modlitewne zawołanie "Jezu, ufam tobie". Wyróżnienia za piękne szopki zdobyły - Gabriela Sidz i Iwona Bieryło (opiekun Halina Paczyńska).

12 stycznia 2009
 Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie na rok 2009  
Podczas V urodzin Wrót Podlasia, odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających otrzymanie stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie na rok 2009. Z naszego gimnazjum stypendium otrzymała Dominika Borys 3b.
"Dominika posiada zdolności artystyczne, chętnie bierze udział we wszystkich konkursach plastyczno-technicznych, a także wykonuje prace plastyczne będące dekoracją na apelach szkolnych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród i wyróżnień: np. w edycji wojewódzkiej XXX Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Krajobraz Polski – Tradycje, Współczesność, Przyszłość”, wyróżnienie za pracę plastyczną „Błotnik stawowy i środowisko, w którym żyje”, zajęła I miejsce w Internetowej Gali Pisanek w ramach projektu „Pod znakiem Tradycji”.

październik 2008 - styczeń 2009
 REALIZACJA PROJEKTU „SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE ZACZYNA SIĘ W SZKOLE" 
Uczniowie klasy IId pod opieką wych. Aliny Skowrońskiej realizowali w I sem. bieżącego roku szk. projekt pt. „Społeczeństwo obywatelskie zaczyna się w szkole". Projekt ten jest inicjatywą Społecznego Towarzystwa Oświatowego, realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Celem projektu jest aktywizacja społeczna uczniów i samorządów szkolnych w dziedzinie budowania postaw obywatelskich u młodzieży.
Uczniowie pracowali metodą projektu. Dokonali diagnozy potrzeb środowiska szkolnego i lokalnego. Po analizie istniejących problemów, stwierdzili, że w najbliższym otoczeniu szkoły brakuje pojemników służących do segregacji odpadów. ZSS Nr 1, jako „Szkoła przyjazna środowisku", promująca działalność ekologiczną powinna przyczyniać się również do recyklingu odpadów. Z takich pojemników mogliby też korzystać okoliczni mieszkańcy. Często spalają oni plastikowe opakowania w piecach, powodując zanieczyszczenie powietrza trującymi związkami. Klasa IId postanowiła zająć się tym problemem. Uczniowie zebrali informacje o możliwościach uzyskania odpowiednich pojemników, odwiedzili firmy zajmujące się wywozem odpadów. Efektem tych działań było ustawienie na terenie szkolnym, w grudniu 2008 r. przez firmę „Czyścioch" pojemników na papier, szkło oraz metal i plastik. Ponadto firma zobowiązała się do bezpłatnego wywozu zebranych w pojemnikach odpadów.
Gimnazjaliści z kl. IId wykazali dużo inicjatywy i zaangażowania. Dzięki ich działaniom społeczność szkolna i lokalna może przyczyniać się do ochrony środowiska umożliwiając powtórne wykorzystanie segregowanych odpadów. Uczniowie zaś mają poczucie satysfakcji i zadowolenia z efektów podjętych przez siebie działań.

styczeń 2009
 EKOKONKURS "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" 
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz czwarty biorą udział w Akcji Zbiórki Baterii. Koordynatorem akcji jest Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku a odbiorem zużytych baterii zajmuje sie firma PMS Bartnicki. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści rywalizują w kategorii EKOKLASA (klasa, która zbierze najwięcej baterii) oraz EKOUCZEŃ (uczeń, który zbierze najwięcej baterii).
Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, uda nam się zająć wysokie miejsce w klasyfikacji międzyszkolnej i po raz kolejny zdobyć tytuł EKOSZKOŁY, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego.

18 stycznia 2009
 Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu 
Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat odbyły się w Gorzowie Wlkp. Juvenię Białystok reprezentowali uczniowie Ic: Czygier Jakub, Wasilko Maciej, Kowalewski Maciej, Charyło Dominik, Niewiński Juliusz, Kużdub Martyna, Niedzielko Wojciech, Marchel Adrian, Semborski Daniel, Glebowicz Urszula, Woronowicz Paweł.

25 stycznia 2009
 Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 15 lat w pływaniu 
Juniorzy 15 letni pływali w Nowej Rudzie - Słupcu. Z skromnej ekipy Juvenii Białystok (uczniów IIc) najlepiej zaprezentowała się Halicka Kamila. W finałach A w stylu grzbietowym zajęła 4, 6 i 7 miejsce. Startowali jeszcze Jakubowska Karolina i Wojtach Krzysztof.

31 stycznia 2009
 Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 16 lat w pływaniu 
W Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16 lat w pływaniu w Władysławowie startowali uczniowie klasy IIIc: Kuklik Janusz, Bogus Paweł, Jagielska Marika, Perkowski Rafał, Gierda Mateusz, Iłendo Piotr.
 


 luty 2009  


12, 13 luty
 Próbny egzamin gimnazjalny 
Klasy 3 gimnazjum pisały próbny egzamin gimnazjalny.  

10 - 13 luty 2009
 Dni Bezpiecznego Internetu 
Jak co roku w naszej szkole zorganizujemy DBI z wykorzystaniem różnych ciekawych form i metod pracy, by przekazać najważniejsze informacje dotyczące BEZPIECZEŃSTWA w Internecie. Jak zawsze do współpracy zaprosiliśmy Policję na cykl zajęć na temat zagrożeń w Internecie, cyberprzemocy oraz zasad bezpiecznego poruszania się po Sieci. Takie spotkanie zorganizowane zostało już dla Rodziców. Rodzice dowiedzieli się m.in. o możliwości zastosowania różnych programów zabezpieczających niechciane treści. O odpowiedzialności za stosowanie cyberprzemocy poinformowała rodziców Pani Policjant. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy ciekawe ulotki dla rodziców i uczniów z ważnymi informacjami, m.in. podaliśmy na nich najważniejsze telefony pod którymi można otrzymać pomoc, gdy staliśmy się ofiarami Internetowej przemocy. Ściany korytarzy zostały już oplakatowane ZASADAMI BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA z SIECI.

15 luty
 Srebrny medal w Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym 
Uczennica klasy IId Paula Kozłow zajęła drugie miejsce w stylu wolnym na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym Oslo Open 2009. Gratulacje!
Informacja z portalu Wrota Podlasia:
"Po dobrych występach seniorów w Pucharach Polski, doskonale zaprezentowali się kadeci „Podlasia” Białystok w występach za granicą.
Na rozegranym M/n Turnieju FILA Kadetek w zapasach kobiet „Oslo Open 2009” Startująca w reprezentacji Polski Kadetek, zawodniczka „Podlasia” PAULA KOZŁOW w wadze 44 kg., zajęła II miejsce. Po dramatycznym, „przegranym” pojedynku w finale z reprezentantką gospodarzy. Po dwóch rundach był remis 1:1, w trzeciej przy stanie 3:2 dla Pauli, w końcówce zaliczono Norweżce punkt za opanowanie w parterze, którego wg polskich sędziów i trenerów zawodniczka Norwegii nie wykonała . Był to pierwszy krok wykonany przez zawodniczkę „Podlasia”, trenowaną przez ojca Andrzeja do reprezentacji na lipcowe Mistrzostwa Europy Kadetek Serba 2009."

18 luty
 I WOJEWÓDZKI TURNIEJ O ZAWODACH 
W Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku odbył się etap wojewódzki Turnieju o Zawodach. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, pod patronatem Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. PG Nr 20 reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego Turnieju (odbył się w styczniu) - Tomasz Gawryluk z IIIB i Radosław Gwara z IIID. Gimnazjaliści z różnych szkół województwa musieli wykazać się wiedzą z zakresu problematyki zawodoznawczej. O zwycięstwie decydował najlepszy wynik uzyskany łącznie za część testową i ustną. W Turnieju wyłoniono i nagrodzono pięciu laureatów. Nasz uczeń - Tomek Gawryluk zajął miejsce IV.

21 luty
 FINAŁ VI EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU "U WRÓT EUROPY" 
W grudniu 2008r. odbył się etap szkolny konkursu "U wrót Europy". Wśród uczniów PG 20 najlepsi byli: Emilia Guzowska z IIIA i Karol Karpowicz z IIIA, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego, odbywającego się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalych Nr 1 w Białymstoku. Brali w nim udział uczniowie z różnych miejscowości województwa podlaskiego, m.in. Zambrowa, Mielnika, Suwałk, Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Finaliści zmagali się z pytaniami testowymi dotyczącymi dziejów integracji i twórców zjednoczonej Europy oraz gospodarki, polityki i kultury państw zrzeszonych w UE. W konkursie wyłoniono 3 zwycięzców i przyznano 3 wyróżnienia.
Uczennica PG 20 - Emilia Guzowska otrzymała wyróżnienie.

26 luty
  Konkurs EKO-PLANETA 
Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Eko - Planeta" organizowany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie przy współpracy z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska SGGW. W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywał się pod hasłem "Woda - źródłem i kolebką życia". To już VI edycja konkursu i jak co roku w naszej szkole cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczestniczyło w nim 88 uczniów w 3 kategoriach wiekowych: "Maluch"- kl. III i IV SP, "Adept" - kl. V i VI SP oraz "Junior"- gimnazjaliści. Pytania testowe dotyczyły wiedzy z zakresu przyrody, biologii i ochrony środowiska.

 

 


 marzec 2009  

7 marzec
  Nagroda w Regionalnym Konkursie Mistrz Origami   
Zuzanna Wencel 3b za pracę - Szopka, zajęła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych w Regionalnym Konkursie Mistrz Origami w ramach VII Święta Origami (org. SP nr 47).
(opiekun Pani Irena Boreczko-Aksiucik)

18 marca 2009
  Sukces w konkursie o Józefie Piłsudskim  
W IV Wojewódzkim Konkursie - Życie i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego uczniowie PG 20 okazali się bezkonkurencyjni w kategorii prezentacji multimedialnych oraz prac plastycznych. Tegoroczna tematyka konkursu, to dzieciństwo i młodość Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W kategorii multimedialnej:
I miejsce Magdalena Sztuk (opieka Pani Halina Surynowicz i Pan Franciszek Bolesta)
II miejsce Magdalena Kuprianowicz (opieka Pani Halina Surynowicz i Pan Franciszek Bolesta)
III miejsce Przemysław Supiński (opieka Pani Eugenia Kamieńska i Pan Tomasz Włodarczyk)
Wyróżnienie Dominika Rafało (opieka Pani Halina Surynowicz i Pan Franciszek Bolesta)
W kategorii plastycznej:
I miejsce – Dominika Borys 3b (opiekun Pani Eugenia Kamieńska)
Wyróżnienie – Aleksandra Seweryn 3d (opiekun Pani Eugenia Kamieńska)
Konkurs organizowała Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Piłsudskiego wraz ze Związkiem Piłsudczyków.

18 marca 2009
   Inscenizacja Kawiarenki Literackiej 
Kawiarenka Literacka wystąpiła w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki z przedstawieniem „Dylematy”. Uczniowie otrzymali podziękowanie z Kuratorium Oświaty w Białymstoku za udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w ramach realizacji działań profilaktyczno-edukacyjnych, adresowanych do młodzieży gimnazjów województwa podlaskiego.
Inscenizacja pt. „Dylematy”, to prezentacja teatralna dotykająca problemu trudnych wyborów w życiu młodego człowieka, presji grupy rówieśniczej, co może prowadzić do zachowań ryzykownych. Walorem przedstawienia jest otwarta fabuła i wejście w interakcję z widownią. Opiekę nad kołem teatralnym sprawuje P. Elżbieta Zawistowska.
19 marca uczniowie z Kawiarenki Literackiej zaprezentowali „Dylematy” w PG nr 20 przed rodzicami, uczniami i nauczycielami w ramach Dnia Otwartego Szkoły.

19 marzec
  Dzień Otwarty w ZSS nr 1  
W czwartek 19 marca gościliśmy wszystkich chętnych do obejrzenia i zapoznania się z ofertą i życiem codziennym naszej szkoły.
W programie między innymi:
- Chór PG 20 i Schola „Sela”,
- Zuchy: pląsy i zabawy integracyjne,
- Świetlica: Bajki na wesoło,
- Soliści: Marta Majewska SP, Julia Miękiszewska PG,
- Tańce ludowe klasy III SP i ekspresje taneczne: - SP i PG,
- Talenty aktorskie: „O kobietach…”, etiuda teatralna i Kawiarenka Literacka – spektakl.
Występom towarzyszyły - kiermasz ciast, Stoisko wiosenno-świąteczne SP i PG – wolontariat, Kącik historyczny – patron szkoły.

21 marzec 2009
  "Strzelanie w sieci 2009"  
W Międzyrzecu Podlaskim odbyły się zawody strzeleckie - VI Edycja Ogólnopolskich Zawodów Internetowych "Strzelanie w Sieci" - "Zlot Orlików". PG 20 reprezentowali uczniowie klasy IIC (Anna Skowrońska, Aleksandra Seluk, Monika Fik, Izabela Car, Adrianna Górska i Natalia Rafałowska) oraz uczniowie klasy IC (Adam Kuczyński, Bartosz Białowicz, Anna Jóźwiuk, Sebastian Rafałowski).
W konkurencji karabin pneumatyczny dziewcząt Anna Skowrońska zajęła IX miejsce, Adrianna Górska X a Izabela Car XVI miejsce, w konkurencji pistolet pneumatyczny dziewcząt Natalia Rafałowska zajęła miejsce III, Aleksandra Seluk V a Monika Fik IX. Do finału karabinu dziewcząt dostała się Anna Skowrońska, która zdobyła w nim II miejsce a do finału w pistolecie dziewcząt Natalia Rafałowska - VIII miejsce i Aleksandra Seluk, która wygrywając finał zakwalifikowała się do Superfinału (zwycięzcy wszystkich finałów). W Superfinale Aleksandra Seluk zajęła IV miejsce.

27 marzec
  Turniej Wiedzy Ekologicznej  
W Publicznym Gimnazjum Nr 10 odbył się VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy Ekologicznej pt. "Żyj zdrowo w zgodzie z przyrodą". Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły z dwunastu gimnazjów Białegostoku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IID: Alicja Gosiewska, Katarzyna Borkowska i Michał Markiewicz. Podczas turnieju uczniowie rozwiązywali test pisemny zawierający zadania z zakresu wszystkich przedmiotów przyrodniczych oraz przedstawiali wykonaną wcześniej prezentację multimedialną na temat: "Zielone płuca Polski, zielone płuca Europy - rola czystego ekologicznie obszaru północno-wschodniej Polski". O zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskanych we wszystkich trzech etapach turnieju (zadania zamknięte, zadania otwarte, prezentacja multimedialna). Drużyna z PG 20 zajęła IV miejsce wykazując się dużą znajomością zagadnień dotyczących ochrony przyrody i zdrowia człowieka.

marzec 2009
   Laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych  
W obecnym roku szkolnym PG 20 może poszczycić się 4 laureatami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
 Aleksandra Seweryn IIId - Laureatka Konkursu Języka Angielskiego oraz Finalistka Konkursu Matematycznego,
 Gabriela Sidz IIId - Laureatka Konkursu Języka Polskiego,
 Tomasz Kulion IIId - Laureat Konkursu Języka Angielskiego,
 Elżbieta Pawluczuk IId - Laureatka Konkursu Języka Niemieckiego,
 Hanna Pietrewicz IIe - Finalistka Konkursu Biologicznego,
 Kossakowski Krzysztof IIIb - Finalista Konkursu Historycznego.

28 marca
   VI Międzynarodowe Zawody Pływackie pod Patronatem Burmistrza Sokółki  
 Najlepsze wyniki uczniów PG 20:
Kamila Halicka 2c zajęła I miejsca na 100m grzbietowym, 200 grzbietowym i 100m zmiennym,
Krzysztof Wojtach 2c zajął I miejsce na 200m grzbietowym, II miejsce 50m motylkowym,
Janusz Kuklik 3c zajął I miejsce na 100m grzbietowym,
Kamila Wojciechowska 2c zajęła I miejsce na 100m dowolnym,
Marika Jagielska 3c zajęła I miejsce na 50m klasycznym, II miejsce 100m klasycznym,
Piotr Iłendo 3c zajął I miejsce na 200m dowolnym.
  Wyniki zawodów  

30 marca
   Konkurs fizyczny Lwiątko 
 W naszej szkole odbył się Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny „Lwiątko”. Jest on wzorowany na popularnym „Kangurze”. Przypomina swojego starszego matematycznego brata pod względem formy, a także poziomu zadań. Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców: "hiperon”, „kaon” i „taon”. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząsteczek elementarnych.
W tym konkursie udział wzięło wielu uczniów naszej szkoły, wśród których znalazło się czterech zdobywców tytułu „taon”:
- Rafało Dominika 2a, Jaskulski Jakub 2d, Karpowicz Karol 3a, Lutarewicz Paulina 3b.
Gratulujemy sukcesu i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie „Lwiątko” w przyszłym roku. Nad przebiegiem konkursu czuwała P. Irena Chylińska.


 


kwiecień 2009  

3 kwietnia 2009
 4 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II 
 Jak co roku uczciliśmy pamięć wielkiego Polaka Jana Pawła II. Apel urozmaicił pokaz zdjęć z życia Papieża oraz piosenki które szczególnie lubił.

4 kwietnia
 Otwarte Mistrzostwa Augustowa w pływaniu 
 Najlepiej spisali się uczniowie 2c - Kamila Halicka (II miejsce 100 grzbietowy, II miejsce 50 dowolny, I miejsce 100 zmienny) i Krzysztof Wojtach (II miejsce 50 grzbietowy, II miejsce 50 motylkowy, II miejsce 100 grzbietowy, III miejsce 100 motylkowy).
   Pozostałe wyniki 

6 kwiecień
  Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej  
 W 2009 roku obchodzimy piątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym wydarzeniem w PG 20 przeprowadzono szkolny etap Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, który ogłoszony został przez Wojewodę Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Najwyższe wyniki wśród naszych uczniów uzyskali: Emilia Guzowska IIIa, Piotr Leszczuk IIIb, Anna Adamska IIIa, Michał Choromański IIIa oraz Natalia Ławresz IIIb. Zakwalifikowali się oni do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się 27 kwietnia.

21 kwietnia 2009
 Dzień Ziemi 2009 w naszej szkole 
 W czasie EKO Happeningu z okazji Dnia Ziemi 2009 zaprezentowano prace plastyczne i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów ZSS nr 1 na konkurs - Z Energią chrońmy klimat. Dziewczęta z IIc i IIb zaprezentowały przedstawienie - Ekomiłość.

24 kwietnia
 Konkurs Recytatorski 
 Paulina Przastek 3d zajęła I miejsce w Konkursie Recytatorskim „Wokół trzech ważnych słów: Ojczyzna - Wolność - Solidarność” dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa Podlaskiego (opiekun Jolanta Kiercul).

25 kwietnia
 Konkurs Literacki 
 Przemysław Kossakowski 3b zajął II miejsce w Konkursie Literackim na Najlepsze Dyktando w ramach V Gimnazjady Polonistycznej pod hasłem: „W świecie Sienkiewiczowskich postaci i powiedzonek” Konkurs objęty honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty (opiekun Elżbieta Zawistowska).

27 kwietnia
 I Międzyszkolny Konkurs „Focus on the UK and the USA” 
 Bardzo dobre wyniki osiągnęli uczniowie PG 20 w I Międzyszkolnym Konkursie „Focus on the UK and the USA” organizowanym przez MODM w Białymstoku pod patronatem Kuratora Podlaskiego.
 I miejsce Gabriela Sidz 3d (opiekun - Natallia Miklash-Launikevich), II miejsce Jakub Ambrożko 3d, III miejsce Tomasz Kuljon 3d (opiekun Hanna Włostowska).

29 kwietnia 2009
 Sukces w konkursie z Energią chrońmy klimat 
 W Zespole Szkół Zawodowych nr 5 odbyło się podsumowanie realizowanego przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku projektu Z energią chrońmy klimat.
  W Międzyszkolnym konkursie graficzno - plastycznym skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych miasta i powiatu Białegostoku, w kategorii prezentacja multimedialna I miejsce zdobyli uczniowie IId Michał Majewski i Alicja Gosiewska. Wyróżniona również pracę Magdaleny Sztuk i Luizy Chorchiel z IIa.
W kategorii plakat - II miejsce Dominika Borys 3b, a III miejsce Jakub Jaskulski IId.

30 kwietnia
 Konkurs Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego 
 W IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego - II miejsce zajęła Julia Jarmocik 3b (opiekun Eugenia Kamieńska).

 


maj 2009  

maj 2009
 Konkurs EKO-PLANETA 
 W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "EKO-PLANETA" uczniowie SP i PG startowali w trzech kategoriach.
W kategorii "Junior" (kl. I-III gimnazjum) pierwsze miejsce w szkole zdobył Dobromir Ostrowski z kl. IIIc, drugie Alicja Gosiewska z kl. IId i Mariusz Giedrewicz z kl. Ia.

2 maja
 Sukces w IX Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży 
 W IX Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Urząd Miejski w Białymstoku, Klub Gaj i SP 47 uczniowie naszego gimnazjum zdobyli:
w kategorii - twórczość literacka - II miejsce Monika Sidorowicz 3d, Wyróżnienie – Ewelina Wołosik 3c i Aleksandra Łapińska 1a (opiekun Jolanta Kiercul);
w kategorii - fotografia - I miejsce Gabriela Włodarczyk 1b, III miejsce Karolina Szymczuk 1b, Wyróżnienie Paulina Lutarewicz 3b (opiekun Tomasz Włodarczyk );
w kategorii - prace informatyczne (prezentacje multimedialne) - III miejsce Alicja Gosiewska i Katarzyna Borkowska 2d (opiekun Tomasz Włodarczyk); wyróżnienie Magdalena Sztuk 2a (opiekun  Halina Surynowicz); wyróżnienie Przemysław Supiński 1d (opiekun Tomasz Włodarczyk).

4 maja
 Wycieczka szkolna "Neptun i Krzyżacy" - Trójmiasto i Malbork 
 Wycieczka zorganizowana została dla uczniów PG20 (głównie klasy 2d oraz klas 2e, 1a, 1d).
 Po dotarciu na wybrzeże pierwszym punktem programu było Westerplatte, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Obrońców Wybrzeża, następnie Sopot i spacer po słynnym sopockim deptaku. Drugi dzień wycieczki, to zwiedzanie Gdańska i Gdyni, m.in.: Katedra w Oliwie i wysłuchanie pięknego koncertu organowego, Park Opatów Oliwskich, gdzie mogliśmy przejść się Aleją Lipową, zobaczyć stawy i cieniste alejki (bindaże) oraz podziwiać okazy rodzimych i egzotycznych drzew. Będąc w Gdyni mieliśmy możliwość poszerzyć wiedzę o życiu organizmów w morzach i oceanach. Oglądając ekspozycje Akwarium Gdyńskiego obserwowaliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Na zakończenie dnia pozostało zwiedzanie Gdańska - Starego Miasta, m.in. Droga Królewska - Brama Wyżynna, Katownia, Wieża Więzienna, Wielka Zbrojownia, Ratusz, Fontanna Neptuna, Zielona Brama oraz Kościół Mariacki (największy ceglany kościół na świecie) z wejściem na wieżę widokową. Ostatnim punktem programu (trzeciego dnia) było zwiedzanie średniowiecznego zamku krzyżackiego w Malborku.
  A tak wycieczkę opisują uczestnicy >    KLIKNIJ

2 maja 2009
 Międzynarodowe Mistrzostwa Wybrzeża 
 W Ustce odbyły się zawody strzeleckie , w których brali udział zawodnicy z całej Polski oraz Litwy i Białorusi (np. Irina Shilova - medalistka Olimpijska). Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2c - Anna Skowrońska, zajmując IX miejsce w konkurencji KSP 60 (karabin sportowy leżąc), XII miejsce w konkurencji KSP 3x20 (karabin sportowy-trzy postawy), XIX miejsce w konkurencji KPN 40 (karabin pneumatyczny).

21-24 maja 2009
 I Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Klubu Strzeleckiego LOK WIGRY 
 W zawodach uczestniczyli uczniowie IIc i Ic PG20. Oto ich osiągnięcia:
Anna Skowrońska 2c – II miejsce w konkurencji KSP 40, III miejsce w konkurencji KPN 40, V miejsce w konkurencji KSP 3x20,
Aleksandra Seluk 2c – II miejsce w konkurencji PPN 40,
Monika Fik 2c – III miejsce w konkurencji PPN 40,
Adam Kuczyński 1c – II miejsce w konkurencji KSP 3x10, III miejsce w konkurencji KPN 40,
Anna Jóźwiuk 1c – IV miejsce w konkurencji PPN 40.

6 maja
 Finalista XIV Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych 
Szymon Szarkowski uczeń klasy Id został Finalistą XIV Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Finaliści konkursu "Ośmiu Wspaniałych" to młodzi ludzie - wolontariusze, który swój wolny czas poświęcają bezinteresownej służbie osobom najbardziej potrzebującym i samotnym.

13 maja
 Dzień Jagiellonii 
 W ramach Konkursu Młodego Kibica nasza szkoła zorganizowała Dzień Jagiellonii. Kulminacyjnym punktem dnia było spotkanie z przedstawicielami Klubu Jagiellonia, reprezentowanymi przez Prezesa SSA Ireneusza Trąbińskiego, Rzecznika Prasowego Agnieszkę Syczewską, piłkarzami - Rafałem Gikiewiczem i Pavlem Staňo, przedstawicielami Klubu Kibica oraz zawodnikami futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok.
 W czasie uroczystości zaprezentowano 2 piosenki o Jagiellonii - w wykonaniu scholi Sela, do której słowa napisał Karol Musztalesz, a muzykę skomponował ksiądz Wojciech Trzaska i piosenki w wykonaniu grupy ze szkoły podstawowej, do której słowa napisał Pan Marek Kukliński.
 Odbyły się pokazy cheerleaderek, konkurs żonglowania piłką oraz konkurs wiedzy o piłce nożnej i Jagiellonii (wygrał Krzysztof Krajewski 3a). Poszczególne klasy zaprezentowały okrzyki na cześć Jagiellonii, a goście, którzy wystąpili w roli jury, wybrali najlepszy z nich, którym okazał się popis klasy IVc.
 Ściany sali zdobiły transparenty, projekty kartek wielkanocnych, strojów piłkarzy i kibiców oraz plakaty zapraszające na mecz wykonane przez uczniów ZSS nr 1.
 Uczestnikom spotkania najbardziej podobała się jednak dyskusja z zawodnikami, w której brali udział wszyscy uczniowie. Zadawali oni pytania, na które chętnie odpowiadali przybyli goście. Po zakończeniu części oficjalnej na boisku szkolnym odbył się mecz w piłkę nożną oraz pokaz futbolu amerykańskiego.

16 maja
 II Ełcki Meeting Pływacki 
 Najlepsze wynki naszych uczniów w zawodach pływackich II Ełckim Meetingu:
 Janusz Kuklik 3c - I miejsce 50m grzbietowy, II miejsce 100m grzbietowy,
 Dominik Charyło 1c - I miejsce 100m klasyczny, I miejsce 200m klasyczny,
 Maciej Kowalewski 1c - 100m dowolny,
 Paweł Woronowicz 1c - I miejsce 100m zmienny,
 Juliusz Niewiński 1c - II miejsce 100m klasyczny,
 Krzysztof Wojtach 2c - II miejsce 50m grzbietowy, II miejsce 50m motylkowy,
 Karolina Buzun 2b - II miejsce 50m motylkowy, III miejsce 50m dowolny.
   Wyniki zawodów  

16 maja
 Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Muzyce 
 Monika Sidorowicz 3d zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Muzyce organizowanym przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (opiekun Anna Michalewicz).

17 maja 2009
 Laureatka Międzynarodowego Konkursu w Grach Logicznych i Matematycznych 
 Aleksandra Seweryn 3d została Laureatką Międzynarodowego Konkursu w Grach Logicznych i Matematycznych (13 miejsce w Polsce!!), organizowanego przez Politechnikę Wrocławską (opiekun Jadwiga Biedrycka).

16 maja
 Noc Muzeów 2009 
 Muzeum Podlaskie zaprosiło wszystkich na wycieczkę do pałacu i parku w Choroszczy. Uczestnicy nocy cofnęli się do okresu, w którym żyli Jan Klemens i Izabela Braniccy. Przybyli poznali rozrywki, jakie towarzyszyły dworzaninom w XVIII wieku i wzięli udział w grach i zabawach sprzed kilkuset lat.
 Uczniowie z naszej szkoły czynnie uczestniczyli w tegorocznej Nocy Muzeów. Drużyna gimnazjalistów wybrała się do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, aby rozegrać turniej "żywych szachów" z drużyną miejscowych gimnazjalistów. "Mózg" drużyny (Greta Dubrawska 2d) nie dała szans rywalom i nasza para "Królewska" mogła święcić triumf.

22 maja
 Szkolny Konkurs Talentów 
 W tym roku szkolnym samorządy obu szkół zorganizowały Konkurs Talentów. Każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności.
I miejsce zajął Piotr Polecki z klasy 2b, który wspaniale zaśpiewał piosenkę, dedykując ją koleżankom z klasy.
II miejsce zajęła Iza Wojtkielewicz z klasy 2e - bardzo ładne wykonanie piosenki bez akompaniamentu oraz klasa 2a, która zaprezentowała "Sylwestrowego Rubika".
III miejsce zajęły dziewczyny - Karolina Kraszewska 3c, Ewelina Kropiwnicka 3d oraz Anna Borowska 3B. Dziewczęta przedstawiły występ taneczny, który wzbudził wielkie emocje wśród oglądającej młodzieży.

23 maja 2009
 Konkurs Schwarz-Rot-Gold 
 Konkurs z języka niemieckiego zorganizowany został przez Szkołę Językową Berlin oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Białymstoku. W konkursie mogli wziąć uczniowie z województwa podlaskiego. Z naszej szkoły Elżbieta Pawluczuk 2d zajęła II miejsce, zaś Dominika Rafało 2a III miejsce.

29 maja 2009
 Nagrody w Międzyszkolnym Konkursie Multimedialnym "Z życia mojej klasy" 
 Sukcesem zakończył się udział uczniów PG 20 w Międzyszkolnym Konkursie pod hasłem "Z życia mojej klasy" organizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 12 w Białymstoku.
I miejsce zajęła prezentacja Olgi Skorulskiej i Grety Dubrawskiej z 2d, III miejsce praca Moniki Fik i Aleksandry Seluk z 2c, a wyróżnienie zdobyły Małgorzata Surowiec i Agnieszka Demska z 2c (opiekun Tomasz Włodarczyk).

30 maja
 Finał Forum Szkół i Tańczący Białystok 
 Zakończenie tegorocznej edycji X Białostockiego Forum Szkół - Festyn Edukacyjny na Plantach popsuła deszczowa pogoda. Nasza szkoła przygotowała ciekawy program, by pokazać "swoje talenty".
 "Tańczący Białystok" - projekt taneczny w wykonaniu instruktorów ze Studia Tańca Fair Play oraz dzieci i młodzieży z kilkudziesięciu białostockich szkół spotkał się z olbrzymim aplauzem. Pogoda się poprawiła i w słońcu reprezentacja naszego gimnazjum z P. Anną Michalewicz czynnie uczestniczyła w pokazie tanecznym.

30 maja
 Laureaci Konkursu "Szkoła Marzeń" 
 W czasie trwania zakończenia X Białostockiego Forum Szkół - Festynu Edukacyjnego, odbyło się podsumowanie konkursu "Szkoła Marzeń". Nagrody zwycięscy odebrali z rąk Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
 Dwie nagrody główne w kategorii szkół gimnazjalnych w Konkursie Literackim „Szkoła marzeń” otrzymały uczennice PG 20 Greta Dubrawska i Katarzyna Borkowska z klasy 2d (opiekun Irena Lis).
W kategorii plastycznej tego konkursu - Dominika Borys 3b została Laureatką (opiekun Irena Boreczko-Aksiucik).

30 maja
 Mecz Jagiellonii 
 W ramach Konkursu Młodego Kibica uczniowie ZSS nr 1 uczestniczyli w meczu piłki nożnej Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów.

31 maja
 Festyn w ZSS nr 1 
 Jak co roku w naszej szkole odbył się Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka.

31 maja 2009
 Finał Konkursu Klub Młodego Kibica 
 Podlaskie Kuratorium Oświaty wraz z klubem Jagiellonia wyłonili zwycięzców konkursu - Klub Młodego Kibica. O ten tytuł młodzi Podlasianie walczyli przez kilka miesięcy.
Uczniowie z kilkudziesięciu szkół układali klubowe przyśpiewki i okrzyki, malowali i pisali na temat piłki nożnej i lokalnej drużyny. Konkurs zorganizowany wspólnie przez kuratorium i Jagiellonię miał pokazać uczniom, co to znaczy fair play oraz zachęcać ich do pokojowego kibicowania.
  Za organizacje i przebieg Dnia z Jagiellonią nasza szkoła zajęła III miejsce.
W konkursie literackim - Zuzanna Wencel 3b zdobyła I miejsce.
W konkursie muzycznym - I miejsce zajęła piosenka - Dziś Gramy Mecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły (scholi Sela) pod kierunkiem ks. Wojciecha Trzaski.

maj 2009
 Sukcesy plastyczne Dominiki Borys 
- Dominika Borys 3b otrzymała dwie nagrody w edycji wojewódzkiej XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej pt. ”Krajobraz Polski Tradycja, Współczesność i Przyszłość ” (16.05).
- Dominika Borys 3b zajęła II miejsce w Konkursie Plastycznym „Klęska – powódź czy huragan – straż pożarna ci pomaga ”, organizowanym na szczeblu Miasta Białegostoku (18.05).
- W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Alternatywne źródła energii” wyróżnienie otrzymała Dominika Borys 3b (26.05).
- Dominika Borys 3b została Laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Bohater mojej ulubionej książki” (29.05) (opiekun Irena Boreczko-Aksiucik)

 


czerwiec 2009 

3 czerwca 2009
 Bal gimnazjalny 
Gimnazjaliści kończący naszą szkołę bawili się na Balu Gimnazjalnym. Bal rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów i nauczycieli, a potem były "pląsy i wygibasy", czyli ostatnia wspólna zabawa.

5-7 czerwca
 Ogólnopolskie Mistrzostwa LOK Juniorów Młodszych i Młodzików w strzelectwie sportowym 
 W odbywających się w Krakowie zawodach uczestniczyło wielu zawodników z różnych miast Polski.  Z PG 20 startowała uczennica klasy IIc Anna Skowrońska, która zajęła: II miejsce w konkurencji Ksp 40L (karabin sportowy), IV miejsce w konkurencji Ksp 3x10 (karabin sportowy-trzy postawy),
V miejsce w konkurencji Kpn 30 (karabin pneumatyczny).

5 czerwca 2009
 Konkurs „Poznajemy Kosmos” 
 W Międzygimnazjalnym Konkursie Astronomicznym „Poznajemy Kosmos”, Michał Markiewicz 2d zajął I miejsce. (opiekun Irena Chylińska)

5 czerwca
 Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy o życiu i działalności Bł. Bolesławy Lament  
 Finalistami tego konkursu zostali: Izabela Sidorowicz 1b, Karolina Szymczuk 1b, Gabriela Włodarczyk 1b, Kazimierz Ławida 1a i Justyna Babicz 1d. (opiekun Jolanta Wysztygiel )

6 czerwca
 Konkurs Plastyczny „Mój las - las moich marzeń” 
   W X edycji Konkursu Plastyczno - literackiego „Mój las - las moich marzeń” wyróżnienie otrzymała Gabriela Brzozowska 3a. (opiekun Halina Paczyńska)

8 czerwca
 Zwycięstwo Chóru 
 Chór Publicznego Gimnazjum nr 20 zdobył ZŁOTY DYPLOM w VI Wojewódzkim Przeglądzie Chórów Szkolnych Ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Chórem opiekuje się P. Anna Michalewicz. Obecnie w chórze śpiewa ok. 70 gimnazjalistów.

8 czerwca
 Chór nagrywa płytę 
 Chór Publicznego Gimnazjum nr 20 uczestniczył w nagraniu na płycie Mszy a – moll na dwa głosy żeńskie Stanisława Moniuszki, w ramach Ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Nagranie miało miejsce w kościele Św. Wojciecha w Białymstoku.

10 czerwca 2009
 Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2009 
 Po wstępnych informacjach, że tegoroczny egzamin poszedł gimnazjalistom delikatnie mówiąc średnio, z niecierpliwością czekaliśmy na wiadomości z OKE Łomża. Wynik zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 20 napisali każdą z części znacznie powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej.
 
Gratulacje nauczycielom i uczniom!

 

  kraj woj. podlaskie Białystok PG 20
human. 31,67 31,2 32,9 37,6
mat-przyr. 26,03 26,5 29 34,9
j.angielski 30,63 31,3 34,5 40,2

 

10 czerwca 2009
 Nowy Samorząd Uczniowski 
Odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nowy skład SU:
  Karolina Buzun - przewodnicząca
  Julia Chomik - zastępca
  Sebastian Rafałowski - skarbnik
  Szymon Szarkowski

czerwiec 2009
 EKOKNKURS "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" 
 W ramach Akcji Zbiórki Baterii "Działaj czysto" uczniowie PG20 i SP29 zebrali łącznie 205 kg zużytych baterii. Tytuł Ekoklasy (klasa, która zebrała najwięcej baterii w szt.) zdobyła 3a PG (2320 szt.), tytuł Ekoucznia (uczeń, który zebrał najwięcej baterii w szt.) otrzymali Maciej Załuska 3a i Ewelina Chilmon 3a (opiekun Alina Skowrońska).

18 czerwca
 Otwarcie boiska przy Zespole Szkół Sportowych nr 1 
 Uroczystość otwarcia naszego szkolnego boiska (po remoncie) zaszczycili: Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Wojciech Janowicz, Radni Miasta Białegostoku, przedstawiciele Patronów szkoły Środowiska Synów Pułku, zaprzyjaźnieni Dyrektorzy szkół, przedstawiciele firmy wykonującej boisko. Po powitaniu gości nastąpiło przecięcie wstęgi. Ksiądz proboszcz parafii pw. Błogosławionej Bolesławy Lament Jacek Tomkiel i Ksiądz prot. Jerzy Boreczko z parafii Św. Ducha dokonali poświęcenia obiektu.
 Po krótkim występie tanecznym uczniów naszej szkoły, nastąpiły rozgrywki sportowe. Goście mogli zapoznać się z tajnikami gry w bule (petanque), a młodzież rywalizowała w piłce nożnej i siatkowej.

19 czerwca 2009
 Zakończenie roku szkolnego 
 Na wesoło i z humorem uczniowie klasy 1a i 2e pożegnali rok szkolny 2008-2009.

20 czerwca 2009
 I OTWARTY TURNIEJ PÉTANQUE DUBLETÓW O PUCHAR PANI DYREKTOR ZSS Nr 1 w Białymstoku 
 Pan Paweł Baranowski zorganizował pierwszy w województwie podlaskim Otwarty Turniej Pétanque Dubletów o Puchar Pani Dyrektor ZSS Nr 1. Zawody rozegrano na Bulodromie przy naszej szkole. W imprezie wzięło udział 20 zawodników z Białegostoku, Sejn i Gib. Bule to jedna z najpopularniejszych na świecie gier rekreacyjnych.