+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Zdjęcia
» Chór PG20
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Na wesoło
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
» Bule - petanque
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2012/2013 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia. 


 
wrzesień 2012


3 września
 Początek roku szkolnego 
 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

 7 września
 XII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
 Poczet sztandarowy oraz uczniowie klas drugich i trzecich PG 20 oraz klas szóstych SP 29, jak co roku brali udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

 7 września
 Integracja klas pierwszych 
 Sala gimnastyczna zgromadziła na parę godzin klasy pierwsze gimnazjum, które miały okazję lepiej się poznać i wspólnie pobawić, rywalizując w różnych konkurencjach artystycznych i sprawnościowych.

 14-16 września 2012
 Sprzątanie Świata 2012 
 Jak co roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”. Hasłem tegorocznej edycji jest "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę", zaś celem głównym jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie otwartych terenów i ochronę środowiska. Naszą "cząstką świata" do sprzątania były okoliczne chodniki i trawniki w otoczeniu szkoły.

 29 września 2012
 Konferencja "Ku dorosłości" 
 Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska wraz z uczennicami Samorządu PG 20 Gabrielą Antonowicz IIIa i Gabrielą Kieturą IIIe uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Białymstoku przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie". Konferencja odbyła się w gmachu nowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie zaprezentowany został musical pt. "Korczak", Orderem Uśmiechu odznaczono panią Henrykę Krzywonos-Strycharską.

wrzesień 2012
 Program edukacyjny "Trzymaj Formę" 
 W ramach koła geograficznego oraz programu edukacyjnego "Trzymaj Formę", odbywają się wycieczki rowerowe pod hasłem "Poznajemy okolice Białegostoku" oraz organizowane są wyjścia na basen.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do Pani Bożeny Zaczeniuk.

 


 
październik 2012


4 października 2012
 Spotkanie z rodzicami uczniów klas III 
 Odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas III. Poruszono następujące tematy: egzamin gimnazjalny, nowa formuła kształcenia zawodowego oraz przygotowanie dziecka do świadomego wyboru drogi kształcenia po ukończeniu gimnazjum.

 8 październik 2012
 Laureat międzyszkolnego konkursu “English Dictation Spelling Master 2012”
 Rafał Niemkuć 2a został Laureatem w I edycji międzyszkolnego konkursu pt. “English Dictation Spelling Master 2012” organizowanego dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Patronat konkursu objęła Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Gratulacje.

9 października
 Opera „Straszny dwór”
 Uczniowie klas pierwszych gimnazjum i szóstych szkoły podstawowej gościli po raz pierwszy w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Budynek zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz zrobił na nas wielkie wrażenie. Głównym celem było obejrzenie narodowej opery polskiej Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Obok popisów wokalnych śpiewaków bardzo spodobała się uczniom scenografia (org. Anna Michalewicz).

 10 październik 2012
 Wycieczka do Warszawy 
 Klasy IIIa, IIIb i IIb wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Młodzież zwiedziła wiele historycznych miejsc, jednak największe wrażenie zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. Kierując się oznaczeniami wskazującymi właściwą kolejność zwiedzania młodzież obserwowała losy mieszkańców Warszawy w 1944 roku. Na ścianach muzeum wiszą kartki z pamiętnika powstańczego, opisujące wydarzenia powstania. Uczniowie mieli możliwość przejścia ciemnym i wilgotnym kanałem (repliką). Wycieczka ta przybliżyła historię naszego narodu, tragedię, grozę tamtych dni i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Uczniowie byli także na musicalu "Romeo i Julia" w Studio Buffo. Tematem musicalu jest miłość dwojga młodych ludzi, nie umiejących odnaleźć porozumienia ze światem dorosłych w chwili rodzącej się wielkiej miłości. Młodzieży podobało się przeniesienie akcji w czasy dzisiejsze oraz imponujące efekty akrobatyczne.

  12 października 2012
 Dzień Komisji Edukacji Narodowej 
 Uczniowie naszej szkoły przygotowali tego dnia uroczysty apel, na którym zaprezentowano kilka scenek z życia szkoły. Święto edukacji, to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników obsługi za ich pracę. Część nauczycieli otrzymała medale KEN oraz nagrody Prezydenta Miasta Białystok. Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Gratulujemy.

22 października
 Spotkanie z pisarzem Jackiem Komudą 
W ramach projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w "popołudniu autorskim" pana Jacka Komudy w CEN w Białymstoku. Pisanie książek historycznych jest pasją tego twórcy, co można było zauważyć po sposobie opowiadania i żywiołowej reakcji publiczności. Jacek Komuda jest współautorem wielu gier komputerowych o tematyce historycznej, co dodatkowo uatrakcyjniło to spotkanie.

25 października 2012
 Święto Szkoły, rocznica nadania imienia 
 25 października jest dniem bardzo ważnym dla nas wszystkich - świętujemy rocznicę nadania szkole zaszczytnego imienia Synów Pułku. W tym roku SP nr 29 celebrowała uroczystość po raz dwudziesty dziewiąty, natomiast cały ZSS nr 1 po raz szósty.
Święto Szkoły połączyliśmy z nie mniej ważnym wydarzeniem - uroczystym ślubowaniem uczniów pierwszych klas gimnazjum. Na tę okazję przybyło wielu znakomitych gości: przedstawicieli Środowiska Synów Pułku i kombatanckich, przyjaciele szkoły, proboszcz tutejszej parafii - ks. Jacek Tomkiel oraz rodzice pierwszoklasistów. Po części oficjalnej, wręczeniu odznaczeń (m.in. wicedyrektorowi szkoły Panu Franciszkowi Boleście), rozpoczęła się część artystyczna wg scenariusza napisanego przez Pana Marka Kuklińskiego "Gdy byłem chłopcem, chciałem być żołnierzem", która była swoistą lekcją historii, skłaniała do refleksji nad sytuacją młodego człowieka w czasie wojny i obecnie - w wolnej Polsce. Swoje role znakomicie kreowali uczniowie z Kawiarenki Literackiej pod kierunkiem Pani Elżbiety Zawistowskiej. Wiele wzruszeń i uśmiechu dostarczyli najmłodsi, odgrywający role "małych żołnierzyków". O oprawę muzyczną przedstawienia zadbała Pani Anna Michalewicz wraz z Chórem PG 20.
Część artystyczna została przedstawiona jeszcze raz - nauczycielom i uczniom pozostałych klas - aby wszyscy mogli odczuć, że 25 października to dzień świąteczny, radosny, bardzo ważny dla całej naszej społeczności szkolnej.

październik 2012
 "Przywróćmy dzieciom uśmiech" 
 Szkoła przystąpiła do akcji zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą "Przywróćmy dzieciom uśmiech". Organizatorem akcji jest Fundacja Przyjazny Świat Dziecku, a celem jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Akcja ma wymiar edukacyjny w zakresie społecznym i ekologicznym.

29 października 2012
 Otrzęsiny klas I 
 W tym roku szkolnym klasy IIIa i IIIe pod opieką pań z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały otrzęsiny klasom I gimnazjum.
Scenariusz napisała uczennica klasy IIIa Marta Makuszewska. Tematyką przewodnią tegorocznej zabawy otrzęsinowej była "Fantazja". Do wspólnej zabawy i licznych konkurencji zachęcali młodzież bohaterowie filmów i książek. Na scenie pojawiły się barwne postacie z "Harrego Pottera", "Gwiezdnych Wojen", "Opowieści z Narnii". Nie mogło oczywiście zabraknąć Hrabiego Draculi. Klasy I świetnie poradziły sobie z konkurencjami, które oceniało nietypowe jury. Pojawiły sie w nim postacie ze świata filmu i programów telewizyjnych. Najlepszą okazała się klasa Id. Otrzęsiny zakończono uroczystą przysięgą.

29 października 2012
 Dyskoteka klas I-III PG 
 W godzinach późno popołudniowych odbyła się dyskoteka dla uczniów gimnazjum. Wszyscy bawili sie świetnie przy muzyce puszczanej przez Dj Krisa. Imprezę zorganizowali opiekunowie SU.

31października 2012
 Dzień Fantazji 
 W tym dniu uczniowie gimnazjum mogli przebrać sie za ulubione postacie literackie, postacie z bajek, ze świata filmu itd. Pojawiły się więc ciekawe i barwne przebrania. Szkoła na chwilę zamieniła się w krainę fantazji.

 
Galeria zdjęć 
wrzesień - październik 2012:


 

 
listopad 2012


7 listopada 2012
 Koncert Chóru PG20 
 Chór naszego gimnazjum pod kierunkiem Anny Michalewicz wraz z chórami I PG, 32 PG i XLO uczestniczy w koncercie W.A.Mozart Missa brevis B na głosy solowe chór 4-głosowy i orkiestrę w kościele Bł.B. Lament. Koncert podsumowuje konferencję "Wspólnie do zawodowego sukcesu", której organizatorem jest Prezydent Miasta Białegostoku.

7 listopada 2012
 Konferencja "Wspólnie do zawodowego sukcesu" 
  Tego dnia uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w konferencji Wspólnie do zawodowego sukcesu, której celem było wsparcie wszystkich, uczestniczących w procesie planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej młodego człowieka, podniesienie świadomości uczniów w zakresie możliwości kształcenia, prezentacja ścieżek dalszej edukacji zawodowej oraz promocja kształcenia zawodowego. Konferencja stała się okazją do uruchomienia nowej strony internetowej, poświęconej problemom i perspektywom szkolnictwa zawodowego - wszystkie aktualności i informacje dotyczące szkolnictwa zawodowego można znaleźć w jednym miejscu - www.kształceniezawodowe.bialystok.pl

14 listopada 2012
 Musical "Korczak" 
 Uczniowie gimnazjum wybrali się do Filharmonii i Opery Podlaskiej na musical pt."Korczak". Losy Starego Doktora oraz jego dzieci zostały przedstawione w pięknej opowieści o strasznych czasach. Uczniowie z wielką uwagą oglądali musical, który jest także historią o poszanowaniu człowieczeństwa, miłości, przyjaźni, bólu i śmierci. Janusz Korczak (1878-1942), był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci, w tym "Króla Maciusia Pierwszego" oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 roku. W roku 2012 przypada 100 rocznica założenia przez niego sierocińca i mija 70 lat od jego śmierci w obozie zagłady w Treblince.

16 listopada 2012
 Międzyszkolny Konkurs Recytatorski  
Uczennica kl. IIIe Gabriela Kietura otrzymała WYRÓŻNIENIE w II edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza objętego patronatem Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

23 listopada 2012
 Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego 
 23 listopada odbył się w naszej szkole XI Ogólnopolski konkurs Języka Niemieckiego zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Języka Niemieckiego. Czwórka uczniów przeszła do etapu rejonowego: Paula Mantiuk IIIa, Gabriela Antonowicz IIIa, Michał Piesecki IIIb, Marta Silkiewicz IIId. Gratulujemy.

23 listopada 2012
 Dzień Pluszowego Misia (SU) 
 W naszej szkole tradycyjnie od kilku lat także obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dowiedziały się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto. Uczniowie gimnazjum zwolnieni byli tego dnia z pytania lub niezapowiedzianych kartkówek. Dzieci z klas 0-III słuchały, czytanych przez dziewczyny z SU PG, fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia, zgadywały znane postacie z bajek i oczywiście częstowały się żelkami w kształcie misiów.

23 listopada 2012
 LAUREATKA Konkursu "Moje pasje, moje stypendium"  
Marta Makuszewska IIIa została LAUREATKĄ Konkursu "Moje pasje, moje stypendium". Konkurs był jednym z elementów kampanii społecznej "Czytam, więc wiem", którą wspólnie realizowały Gazeta Współczesna i Kurier Poranny. Spośród 120 prac z całego województwa wybrano 10 najlepszych. Zwycięzcy otrzymują po 100zł miesięcznie aż do końca roku szkolnego.

28 listopada 2012
 Udział w warsztatach antydyskryminacyjnych 
 Kilka klas wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, których celem jest zapobieganie rozwijaniu się w młodych ludziach postaw dyskryminacyjnych mogących doprowadzić do aktów agresji i przemocy . Warsztaty pt. "Różnorodność - podaj dalej" realizowane są przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 oraz Uniwersytet w Białymstoku.

29 listopada 2012
 Andrzejki (SU) 
 Jak co roku odbyły się w naszej szkole tradycyjne „Andrzejki”. Były ciekawe wróżby i wiele innych zabaw. wszystko odbywało się w tajemniczej aurze pod czujnym okiem opiekunek SU PG. Każdy mógł sobie coś miłego wywróżyć. Uczniowie z SU odwiedzili także świetlicę i zerówkę, gdzie dzieci doskonale bawiły się w towarzystwie czarodziejek, wróżek, cyganek i tajemniczych wróżb.

29 listopada 2012
 Prawidłowe relacje w rodzinie - spotkanie z rodzicami 
 Tego dnia odbyło się spotkanie rodziców uczniów ZSS nr 1 z Panią Barbarę Choroszewską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Białymstoku. Jest to kolejne spotkanie na temat tworzenia prawidłowych relacji w rodzinie (wzorców porozumiewania się w rodzinie), sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu dziecka.


 


grudzień 2012


6 grudnia 2012
 Zwycięstwo w Gimnazjadzie w pływaniu  
 Reprezentacje PG 20 dziewcząt i chłopców w pływaniu zwyciężyły w etapie miejskim gimnazjady.
Relacja na stronie: http://www.miejskoaktywni.pl

6 grudnia 2012
 Wojewódzki Konkurs Kolędy i Piosenki Świątecznej „Niech kolęda się niesie po świecie…”  
 W "mikołajkowe święto" CHÓR PG20 uczestniczył w Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Piosenki Świątecznej „Niech kolęda się niesie po świecie…”, którego organizatorem było PG 6 w Białymstoku. Podczas eliminacji zespół wykonał dwa utwory: „Let it snow” oraz fragment kantaty J.Petersona „Pierwsza kolęda”. Chórowi na fortepianie akompaniował uczeń IIIe Mateusz Janel. Dnia 11 grudnia podczas Gali Finałowej w PG 6 w Białymstoku chór zaprezentował „Pierwszą kolędę” i odebrał z rąk przedstawiciela Rady Rodziców PG6 statuetkę, dyplom oraz upominki za zdobycie I miejsca w kat. zespoły gimnazjalne. 

6 grudnia 2012
 Maraton Pisania Listów Amnesty International 
 Uczniowie PG 20 wzięli udział w maratonie pisania listów Amnesty International, który odbył się w V LO w Białymstoku. Każdy mógł w ten sposób udzielić poparcia dla osób niesłusznie osądzonych i osadzonych w więzieniach - głównie bojowników o prawa człowieka w krajach pod władzą dyktatorską.

6 grudnia 2012
 Mikołajki 
 Jak co roku naszą szkołę odwiedził Mikołaj, który przyniósł ze sobą drobne upominki. Oczywiście nie zapomniał o najmłodszych, czyli zerówce i dzieciach w świetlicy. Wspólnie ze Śnieżynkami dzieci bawiły się, opowiadały o swoich prezentach, śpiewały i recytowały piękne wierszyki. Od 6 grudnia rozpoczęła się także zbiórka darów "I ty możesz zostać świętym Mikołajem", które trafią do paczek dla ubogich rodzin.

12 grudnia 2012
 Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego English High Flier 2012  
 W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego English High Flier 2012 wzięło udział 24 uczniów gimnazjum i kilkoro z nich zajęło czołowe miejsca zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i ogólnopolskim.
1 miejsce w województwie i 5 w Polsce zajął Rafał Niemkuć IIa; 2 miejsce w województwie i 42 w Polsce zajął Michał Piesecki IIIB; 4 miejsce w województwie i 71 w Polsce zajęła Marta Majewska IIA. W pierwszej dziesiątce w województwie znaleźli się jeszcze Magdalena Pruszyńska Ie, Michał Żamojtuk IIIe, Natalia Liszewska IIa. (Org. konkursu w szkole - Natalia Mikłasz).

13 grudnia 2012
 I miejsce w konkursie fotograficznym 
 W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku odbył się finał III Wojewódzkiego konkursu fotograficznego "Zaklęte pod powiekami". W kategorii "Białystok dawniej i dziś" I miejsce zdobyły prace Macieja Jurewicza z IIa.

13 grudnia 2013
 Konkurs Życie z FAS? - dziękuję, nie piję! 
W zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Zespół Szkół nr 17 w Białymstoku konkursie "Życie z FAS? - dziękuję, nie piję!", w kategorii plakat - Kinga Zajkowska zajęła III miejsce, Natalia Chraboł zdobyła wyróżnienie. (opiekun I. Boreczko-Aksiucik)

16 grudnia 2012
 Koncert z udziałem Chóru PG 20 
 Chór PG 20 wraz z chórami PG1, PG 32 i Żeńskim Chórem X LO na zaproszenie Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Pani Lucji Orzechowskiej uczestniczył we mszy świętej dla dyrektorów szkół województwa podlaskiego w Kościele Miłosierdzia Bożego. Chóry pod dyrekcją dr Anny Olszewskiej wykonały wybrane części Mszy B - dur W. A. Mozarta.

19 grudnia 2012
 Bożonarodzeniowa Akcja Charytatywna 
 W dniach 13 - 19 grudnia 2012 roku odbyła się w szkole Bożonarodzeniowa Akcja Charytatywna. Wykonane przez uczniów, pod kierunkiem nauczycieli, karty i ozdoby świąteczne, można było oglądać i kupić – dochód z symbolicznej sprzedaży przeznaczany jest na pomoc świąteczną rodzinom, potrzebującym wsparcia.
Galeria zdjęć 
listopad - grudzień 2012:


 

styczeń 2013


13 stycznia 2013
 Udany start pływaków MKS MOS Juvenia w Legionowie  
  Tekst z strony - http://www.bialystokonline.pl, autor Cezary Maksimczuk:
"Zawodnicy i trenerzy sekcji pływackiej MKS MOS Juvenia pierwsze zawody pływackie w Polsce - XV Grand Prix Legionowa w pływaniu zaliczą do bardzo udanych. W niedzielę 13 stycznia w czasie jednej z imprez towarzyszących WOŚP, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 potwierdzili wysoki poziom szkolenia pływackiego w Białymstoku. Puchary wręczane przez Wiceprezydenta Legionowa Piotra Zadrożnego i Olimpijczyka Dawida Szulicha za najbardziej wartościowe wyniki trafiły również w ręce Białostoczan.
Tomasz Bocheń za sprawą genialnego występu na dystansie 50 metrów stylem motylkowym (czas 0:28,25) oprócz tytułu najlepszego pływaka imprezy w Legionowie (kat. 13/14 lat) został po zawodach liderem rankingu ogólnopolskiego 14-latków. Marcin Kisielewski, który tego dnia obchodził swoje 16. urodziny, kolejny raz przepłynął 100 metrów kraulem poniżej 54 sekund. Był to najbardziej wartościowy wynik całych zawodów, a tym samym pierwsze miejsce w jego kategorii wiekowej. Wiktoria Lisowska na dystansie 100 metrów dowolnym z czasem 1:06,55 była najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z rocznika 2000."

17 stycznia 2013
 Konkurs Deutschfreund 2012  
W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca w kraju i województwie. Dyplom uznania za bardzo dobry wynik otrzymali: Gabriela Antonowicz (IIIa) - zajmując 2 miejsce w kraju, Paula Mantiuk (IIIa) 1 miejsce w województwie i 10 w kraju oraz Rafał Niemkuć (IIa) 4 miejsce w województwie. Gratulujemy.

17 stycznia 2013
 Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego PSNJN 
 W dniu 05.01.2013 odbył sie w naszej szkole etap regionalny konkursu języka niemieckiego. 11 uczniów z białostockich szkół zmagało sie z testem. Naszą szkołę reprezentowały: Gabriela Antonowicz IIIa, Paula Mantiuk IIIa, Michał Piesecki IIIb oraz Marta Silkiewicz IIId. Czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego.

18 stycznia 2013
 Ferie zimowe (SU)  
 Życzymy miłych, pogodnych ferii zimowych i odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Mamy nadzieję, że wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci i wypoczęci, z nową energią wrócą za 2 tygodnie do szkoły... Pamiętajcie przede wszystkim o bezpieczeństwie podczas wypoczynku.

19 stycznia 2013
 Pływacy MKS MOS Juvenii wrócili z Ciechanowa z medalami  
  Tekst z strony - http://www.bialystokonline.pl, autor Cezary Maksimczuk:
"W sobotę (19 stycznia) reprezentacja MKS MOS Juvenia przystąpiła do zmagań w kolejnej silnie obsadzonej imprezie. W zawodach pływackich o Puchar Dyrektora MOSiR w Ciechanowie wzięło udział prawie 500 zawodników. I tym razem białostocki klub wykazał, że stolica Podlasia to ośrodek, z którym trzeba się liczyć. Z najlepszej strony zaprezentował się Tomasz Bocheń, uczeń klasy I gimnazjum z ZSS nr 1 w Białymstoku. Na dystansie 100 metrów stylem motylkowym w jego kategorii wiekowej aktualnie nikt w Polsce tak szybko nie pływa. Rezultatem 1:01,77 udowodnił, że pływanie nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla wysokich. Tomek (aktualny wzrost: 166 cm) uzyskanym wynikiem nie miał sobie równych, także na dystansie 50 dowolnym (0:26,16). W przypadku drugiego reprezentanta, warunki jakie otrzymał od losu (2 metry wzrostu) na pewno nie przeszkadzają w uzyskiwaniu dobrych rezultatów. Marcin Kisielewski - uczeń III klasy gimnazjum sportowego oprócz wygranej w swej koronnej konkurencji 100 dowolnym, wynikiem 0:53,69 potwierdził statut jednego z najzdolniejszych polskich kraulistów młodego pokolenia. Na podium w Ciechanowie wchodziła również Klaudia Sienkiewicz (III kl. gimnazjum), która do Białegostoku przywiozła dwa srebrne medale (50 klasycznym i 100 grzbietowym)".

21 stycznia 2013
 II Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi”  
 W Szkole Podstawowej Nr 2 w Czarnej Białostockiej odbył się II Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi”. Uczestnicy reprezentowali Czarną Białostocka, Dąbrowę Białostocką, Łapy, Tykocin, Michałowo, Mońki, Jasionówkę, Wasilków i Białystok.
Jury w składzie: Irena Szawiel - sopranistka, wykładowca uniwersytecki przedmiotów związanych z kształceniem muzycznym, ks. Krzysztof Łapiński - muzykolog, wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, Cezary Kunda - organista Bazyliki Katedralnej w Białymstoku oraz ks. Tomasz Mazurek - wikary parafii Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej przyznało: III miejsce - Aleksandrze Śliwowskiej (soliści - gimnazjum), a w kategorii chór/zespół - III miejsce Chórowi PG 20. Występujących przygotowała pani Anna Michalewicz. Gratulacje.

21 stycznia 2013
 Noworoczne spotkanie Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru  
 W naszej szkole odbyło się pierwsze noworoczne spotkanie Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku z udziałem przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, związków kombatanckich oraz stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Białegostoku. Prezes Stowarzyszenia pan Jerzy Bołtuć zapoznał zgromadzonych z głównym celem działalności Stowarzyszenia, którym jest pielęgnowanie pamięci o Sybirakach wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjemnej atmosferze.
   >>Zdjęcia z spotkania<<

31 stycznia 2013
 XI Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów  
 Do ogólnopolskiego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy IIIa Paula Mantiuk (opiekun Renata Kalinowska). Finał odbędzie się 3 marca w Warszawie w instytucie Goethego. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

 


luty  2013  


luty 2013
 Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Pingwin"  
 W listopadzie 2012r. w naszej szkole odbył sie Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Pingwin", w którym wzięło udział 29 uczniów. Szymon Awruk (opiekun p.Biedrycka) z klasy 1c zdobył 9 miejsce i otrzymał dyplom wyróżnienia. Paweł Malenda (opiekun p.Górska) uzyskał 10 miejsce i również otrzymał dyplom wyróżnienia. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

7 luty 2013
 Tłusty Czwartek (SU) 
 W ostatni czwartek karnawału w naszej szkole królowały pączki. Wychodząc naprzeciw wieloletniej tradycji SU przygotował słodki poczęstunek dla całej społeczności szkolnej. Przedstawiciele klasy IIIa zachęcali swoich kolegów, koleżanki oraz grono pedagogiczne i pracowników szkoły do spróbowania wypieków. Pączki błyskawicznie znikały, co świadczyło o tym, jak były pyszne! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, dzięki którym mogliśmy „osłodzić” sobie ten dzień.

11 luty 2013
 Dyskoteka PG 20 (SU)  
 W poniedziałkowe popołudnie odbyła się dyskoteka szkolna dla gimnazjalistów. DJ puszczał tylko fajną muzykę, więc zabawa była świetna.

12 luty 2013
 VII Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów (OIG)  
 Dwóch uczniów PG20 zostało zakwalifikowanych do II etapu zawodów indywidualnych VII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów - Paweł Malenda 3a i Jakub Obuchowski 3c. Zawody odbędą sie w marcu w Warszawie. Gratulacje!

14 luty 2012
 Poczta walentynkowa i Konkurs Piosenki Walentynkowej (SU) 
 14 luty to wyjątkowy dzień dla wielu ludzi. Również szkolne zwyczaje pamiętają o dniu zakochanych. Od 12 lutego młodzież mogła wrzucać do specjalnej skrzynki swoje "walentynki", które były rozdawane 14 lutego przez klasę IIIe. Szkolne walentynki i organizowana poczta to świetny pomysł na wyznanie sobie uczuć. Tego dnia odbył się również Konkurs Piosenki Walentynkowej. Uczestnicy konkursu w dowolny sposób prezentowali swoje miłosne utwory. Jury w składzie: p. dyrektor E. Rogowska, p. A. Michalewicz, p. E. Zawistowska oraz p. J. Pacewicz przyznało:
I miejsce - zespół "Przybysze z Planety Ziemia" (Ola Śliwowska IId, Sylwester Kosk Id, Weronika Suchowolec IIId, Karolina Sidorczuk IIId oraz Mateusz Janel IIIe); II miejsce - Karolina Sidorczuk IIId oraz Sebastian Czerepuszko IIIa, III miejsce - Julia Gołaszewska Ia. Zostały przyznane także dwa wyróżnienia: Marta Majewska IIa oraz Dominik Szewko IIIe i Mateusz Kraszewski IIIb. Gratulujemy.

14 luty 2013
 I Międzyszkolny Festiwal Piosenki Walentynkowej  
 Zespół wokalno - instrumentalny "Przybysze z Planety Ziemia" z PG 20 uczestniczył w I Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Walentynkowej, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Zespół w składzie: Aleksandra Śliwowska - wokal (IId), Karolina Sidorczuk - bongosy (IIId), Weronika Suchowolec - gitara (IId), Mateusz Janel - fortepian (IIIe), Sylwester Kosk - gitara (Id) wykonał utwór "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" z repertuaru zespołu "Skaldowie". Młodzieży kibicowała p.Anna Michalewicz - opiekun, rodzice wykonawców oraz publiczność. "Przybysze z Planety Ziemia" z PG 20 za swoje wykonanie zostali uhonorowani NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI oraz zdobyli GRAND PRIX Festiwalu. Gratulujemy młodym muzykom i życzymy dalszych sukcesów.

18 luty 2013
 Wywiad - warsztaty antydyskryminacyjne  
Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, uczennice klasy IIc i IIId oraz pedagog spotkały się z dziennikarzem Radia Białystok, Panią Joanną Sikorą, która zainteresowana była opiniami młodzieży i pracowników szkoły na temat warsztatów antydyskryminacyjnych, prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach od listopada do lutego 2013r. Warsztaty poruszają problem odmienności w różnych aspektach - według młodzieży pozwalają zrozumieć mechanizmy dyskryminacji, sprawiają, że młody człowiek zaczyna myśleć głębiej, rozumieć i czuć "bardziej", staje się bardziej otwarty na różnorodność. Uważamy, że temat dyskryminacji jest ciągle aktualny i bardzo ważna jest rozmowa z młodzieżą na ten temat.

Luty 2013
 Akcja "Przywróćmy dzieciom uśmiech"  
W ramach akcji "Przywróćmy dzieciom uśmiech", prowadzonej na rzecz rodzinnych domów dziecka szkoła zebrała w lutym 2120 kg makulatury. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły.

22 luty 2013
 Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  
W Warszawie odbyła się Gala Finałowa IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "ODKRYWAMY TALENTY PRZYSZŁOŚCI". Marta Makuszewska z kl. IIIa została LAUREATKĄ. Konkurs był objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy Marcie sukcesu i życzymy weny twórczej.

27 luty 2013
 Prezentacja Zespołu Szkół Gastronomicznych  
Tego dnia gościliśmy w szkole uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych. Obejrzeliśmy prezentację, pokazującą specyfikę kształcenia w technikum i zasadniczej szkole zawodowej, obejrzeliśmy świetnie wyposażone Centrum Kształcenia Praktycznego oraz poznaliśmy osiągnięcia ZSG. Pod okiem uczniów i ich nauczycieli młodzież klas III gimnazjum poznała sposoby nakrywania stołu, przyrządzania wybranych potraw (naleśniki, słodkie babeczki, roladki z wędliny, truskawki w czekoladzie, torty, in.), wykonała ozdoby z karmelu i masy cukrowej. Była to bardzo udana prezentacja Zespołu Szkół Gastronomicznych, zakończona wspólną degustacją przygotowanych potraw. Młodzieży gimnazjalnej towarzyszyli uczniowie ZSG - Mistrzowie Polski w konkursach gastronomicznych.

28 luty 2013
 Finał VII Podlaskiej Gimnazjady Strzeleckiej  
W Suwałkach odbył się finał VII Podlaskiej Gimnazjady Strzeleckiej. Drużyna dziewcząt z PG 20 w składzie: Brzezińska Gabriela Ic, Kołaczyk Katarzyna IIIc i Kozubska Gabriela Ic w kategorii karabinu pneumatycznego zajęła III miejsce.
W kategorii indywidualnej z karabinu pneumatycznego Brzezińska Gabriela Ic wystrzelała - III miejsce a Pierko Mateusz IIIc - II miejsce.
W kategorii indywidualnej z pistoletu pneumatycznego zwyciężył Strelczuk Grzegorz IIIc
(Opiekun: Jolanta Jarczewska).

 


marzec  2013  


3 marca 2013
 Medale Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu  
 Tekst z strony - http://www.bialystokonline.pl, autor Cezary Maksimczuk
"Pływacy MKS - MOS Juvenii Białystok w krajowej czołówce MP Juniorów 14 i 15 letnich
Trzy dni trwały zmagania najlepszych juniorów podczas rozgrywanych od piątku do niedzieli Mistrzostw Polski Juniorów 14 i 15 letnich. Młodsi pływacy stawili się na zawodach w Olsztynie, natomiast starszych gościła Dębica.
Bardzo dobrze zaprezentował się Tomasz Bocheń – cztery życiówki i cztery medale – to bilans z czterech startów wychowanka trenerów Tomasza Lankau i Piotra Mikłosza. Trzy medale srebrne: 50 stylem motylkowym (0:27,13), 100 stylem motylkowym (0:59,86), 200 stylem motylkowym (2:16,58) oraz jeden medal brązowy: 50 stylem dowolnym (0:25,05).
Wychowankowie Małgorzaty Sobocińskiej – Katarzyna Giedzicz, Sandra Sokołowska i Maciej Danilewski regularnie kwalifikowali się do popołudniowych bloków finałowych. Kasia mimo dopłynięcia do mety na trzeciej pozycji na trudnym dystansie 400 metrów stylem zmiennym, kontrowersyjną decyzją sędziów na podium się nie wdrapała. Przy wykonywaniu nawrotu ze stylu grzbietowego na klasyczny sędzia dopatrzył się błędu technicznego. Z widoku z trybun, jak relacjonuje trener, nawrót wydał się nie tyle błędem, co szybkim nowoczesnym nawrotem, który jest obecnie standardem na zawodach seniorskich wysokiej rangi. Katarzyna Giedzicz jako jedyna w finale próbowała naśladować skuteczny nawrót m.in. Michaela Phelpsa.
Wartościowe wyniki:
Katarzyna Giedzicz – 200 zmiennym (2:30,00), 400 dowolnym (4:39,84), 800 dowolnym (9:32,29)
Sandra Sokołowska – 50 dowolnym (0:27,74), 100 dowolnym (1:01,42)
Maciej Danilewski – 100 grzbietowym (1:01,35) 200 grzbietowym (2:10,82)
Dobra dyspozycja i życiówki pozostałych zawodników MKS – MOS Juvenii często skutkowały najwyższymi miejscami w ich dotychczasowej karierze pływackiej. Koordynator sekcji pływackiej - trener Andrzej Mackiewicz - odpowiedzialny za szkolenie gimnazjalistów z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 podkreśla, że poziom mistrzostw był bardzo wysoki.
- Medale i wysokie miejsca naszych podopiecznych świadczą zarówno o ich świadomej ciężkiej pracy, jak i naszym trenerskim zaangażowaniu w jak najlepsze przygotowanie reprezentantów Białegostoku na imprezy centralne Polskiego Związku Pływackiego - dodaje pierwszy trener Ani Dowgiert i Diany Sokołowskiej (reprezentantki Polski na IO w Londynie)".

3 marca 2013
 Etap ogólnopolski XI Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów  
W Warszawie odbył się etap ogólnopolski konkursu z języka niemieckiego zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Uczennica naszej szkoły Paula Mantiuk z IIIa zmagała się z testem pisemnym oraz egzaminem ustnym przeprowadzonym przez powołaną komisję. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki.

5 marca 2013
 Zwycięstwa w gimnazjadzie w pływaniu  
W Aquaparku w Suwałkach przeprowadzony został FINAŁ GIMNAZJADY WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PŁYWANIU. W finale mogło uczestniczyć po 12 najlepszych dziewcząt i chłopców w czterech stylach pływackich oraz po 12 sztafet wyłonionych podczas czterech półfinałów.
Drużyna chłopców PG 20 zwyciężyła w punktacji drużynowej gimnazjów a drużyna dziewcząt PG 20 zajęła 2 miejsce. Indywidualnie: I miejsca zajęli - Danilewski Maciej, Sokołowska Sandra, Kisielewski Marcin; II miejsca - Sienkiewicz Klaudia, Pietrzykowska Paulina, Giedzicz Katarzyna, Bocheń Tomasz, Popiel Magdalena; III miejsca - Kalinowski Rafał, Litwiejko Karolina, Gierula Bartłomiej. Trenerzy Piotr Mikłosz i Andrzej Mackiewicz.

10 marca 2013
 Medale Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu  
Marcin Kisielewski IIIc startujący w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu juniorów 16-letnich odbywających się w Gliwicach, uzyskał trzy rekordy życiowe, trzy rekordy klubu MKS MOS Juvenia i zdobył dwa medale - srebro i brąz w konkurencjach obsadzonych najliczniej - 50, 100 i 200 metrów kraulem. Gratulujemy i czekamy teraz na medale w zawodach międzynarodowych.

12 marca 2013
 IX Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych  
Uczniowie ZSS Nr 1 w Białymstoku uczestniczyli w IX Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych, który odbył się w MDK. Organizatorem przeglądu, jak co roku, jest Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Nagroda dla młodych artystów to zakwalifikowanie się do Pasma Złotego, Srebrnego, Brązowego, Wyróżnienie lub Dyplom Uczestnictwa.
Nasi muzycy uzyskali bardzo wysokie wyniki: SREBRNE PASMO - Zespół wokalno - instrumentalny "Przybysze z Planety Ziemia" w składzie: Aleksandra Śliwowska IId - śpiew, Karolina Sidorczuk IIId - instrumenty perkusyjne, Weronika Suchowolec IId - gitara, Mateusz Janel IIIe - instrument klawiszowy, Sylwester Kosk Id - gitara elektryczna;
BRĄZOWE PASMO - Aleksandra Śliwowska IId; Marta Majewska IIa; Julia Gołaszewska Ia;
WYRÓŻNIENIE - Karolina Sidorczuk IIId.
Pieczę nad artystami sprawowała p. Anna Michalewicz. Można powiedzieć, że przegląd zakończył się pasmem sukcesów.
Dziękujemy rodzicom: Państwu Markowskim, Pani Bagińskiej i Pani Gołaszewskiej za pomoc w organizacji występów naszej grupy.

14 marca 2013
 Licealiada Strzelecka  
W XIV LO w Białymstoku rozegrane zostały zawody "Licealiada Strzelecka". Oprócz szkół ponadgimnazjalnych startowali tam również uczniowie szkół gimnazjalnych. Indywidualnie w konkurencji karabin pneumatyczny młodzików zwyciężyły: Gabriela Brzezińska - I msc, Gabriela Kozubska - II msc, Paulina Iwaniuk - III msc (wszystkie z IC). W konkurencji karabin pneumatyczny juniorów młodszych Mateusz Pierko (IIIC) zajął II msc (trener Jolanta Jarczewska).

15 marca 2013
 Konkurs Przyrodniczy Gimnazjalistów  
W IV Liceum Ogólnokształcącym im.Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku odbył się wojewódzki etap III Konkursu Przyrodniczego Gimnazjalistów pod hasłem "Człowiek i natura". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Przyrodniczy tej szkoły pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Białegostoku. Z naszego gimnazjum do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Michał Piesecki IIIb i Adrian Skowroński IIIc. Uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii a podczas wykonywania zadań musieli wykazać się umiejętnością zastosowania posiadanej wiedzy interdyscyplinarnej. Michał Piesecki zajął w tym konkursie III miejsce.

16 marca 2013
 Poliglota 2013  
W Społecznym Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku odbył się etap międzyszkolny konkursu językowego angielsko - niemieckiego. Naszą szkołę reprezentowali i zakwalifikowali sie do finału: Paulina Mieleszko IIIc oraz Rafał Niemkuć IIa. Głównym organizatorem konkursu jest Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum STO w Białymstoku we współpracy z Białostockim Oddziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Szkołą Języka Francuskiego " La Classe" w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie.

19 marca 2013
 IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Angielskiej  
W Zespole Szkół Technicznych im. Gen. Wł. Andersa w Białymstoku odbył się IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Angielskiej pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. W jury zasiedli wybitni znawcy śpiewu p. Ewa Rafałko i p.Piotr Rafałko, którzy wysłuchali ponad 30 solistów i zespołów. Wśród nagrodzonych znaleźli się reprezentanci naszego gimnazjum:
III MIEJSCE - Julia Gołaszewska Ia,
III MIEJSCE - zespół "Przybysze z Planety Ziemia" w składzie: Karolina Sidorczuk IIId, Aleksandra Śliwowska IId, Weronika Suchowolec IId, Mateusz Janel IIIe, Sylwester Kosk Id,
WYRÓŻNIENIE - Marta Majewska IIa.
Opiekunem młodych artystów jest p. Anna Michalewicz. Wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji składamy Panu Dyrektorowi ZSS Nr 1 F. Boleście, Panu Janelowi, Panu Śliwowskiemu oraz Pani Gołaszewskiej.
 
20 marca 2013
 Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych  
Publiczne Gimnazjum nr 20 w roku szk. 2012/2013 ma 17 laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Gratulacje uczniom i ich opiekunom.

Język angielski - Marta Majewska IIa, Michał Piesecki IIIb, Weronika Suchowolec IId
Język niemiecki - Paula Mantiuk IIIa, Gabriela Antonowicz IIIa, Paulina Mieleszko IIIc, Marta Silkiewicz IIId, Paulina Markowska IId
Wojewódzki Konkurs Fizyczny - Marta Makuszewska IIIa i Paweł Malenda IIIa
Wojewódzki Konkurs Chemiczny - Justyna Kaczmarczyk IIIc
Wojewódzki Konkurs Biologiczny - Michał Piesecki IIIb i Adrian Skowroński IIIc
Wojewódzki Konkurs Informatyczny - Jakub Obuchowski IIIc i Mateusz Janel IIIe
Wojewódzki Konkurs Historyczny - Barbara Nikitiuk IIId
Wojewódzki Konkurs Geograficzny - Maciej Jurewicz IIa21 marca 2013
 Szkolny Konkurs Talentów  
Jak co roku na pierwszy dzień wiosny odbywa się w naszej szkole konkurs talentów. Każdy uczeń może się zaprezentować przed jury i zdobyć ciekawe nagrody. W tym roku szkolnym pierwsze miejsce zdobył zespół "Przybysze z Planety Ziemia" w składzie: Karolina Sidorczuk IIId, Aleksandra Śliwowska IId, Weronika Suchowolec IId, Mateusz Janel IIIe, Sylwester Kosk Id. II miejsce zajął Sebastian Czerepuszko IIIa oraz Julia Gołaszewska Ia. III miejsce zajęła Gabriela Brzezińska Ic oraz Paulina Pawluczuk IIIe. Wyróżnienie otrzymali Tomasz Korniłowicz, Marek Topolewski oraz Artur Basa z IIIa, a także Adam Krzymowski z IIIb. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła nasza konferansjerka Dominika Misiewicz IIIa. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

22 marca 2013
 II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Muzyce  
W II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Muzyce (organizowanym pod Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Białegostoku, Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku) tytuł Laureata uzyskał Rafał Niemkuć IIa, Finalistami zostali Magdalena Kalinowska IIe oraz Sylwester Kosk Id. Opiekun: p. Anna Michalewicz.

26 marca 2013
 Konkurs Międzyszkolny Osterstrauss  
W Międzyszkolnym Konkursie Osterstrauss, na bukiet wielkanocny zgodnie z tradycją w krajach DACH, II miejsce zajęła Katarzyna Skarzyńska z klasy 3e, a III miejsce Agnieszka Czalej również z klasy 3e (opiekun Renata Kalinowska).

27 marca 2013
 Konkurs na kartkę wielkanocną w języku niemieckim  
W marcu przed Świętami Wielkanocnymi odbył się w naszej szkole Konkurs na Najładniejsza Kartkę Wielkanocną z Niemieckimi życzeniami. W konkursie wzięły udział 3 szkoły z województwa podlaskiego. W sumie otrzymaliśmy ponad 20 kartek. Pierwsze miejsce zdobyła Marlena Lasota, uczennica PG w Jasionówce. Drugie miejsce zajęły ex aequo Monika Kupińska z PG w Jaświłach oraz Marlena Bieniek z PG 20. Trzecie miejsce zajęły 2 nasze uczennice, Patrycja Dobiecka oraz Agata Waszkiewicz. Wyróżnienie uzyskała Sandra Bućko. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy. Nauczyciele języka niemieckiego

29 marca 2013
 Konkurs 150 lat Powstania Styczniowego - ekspozycja, dokument  
W konkursie „150 lat Powstania Styczniowego – ekspozycja, dokument” zorganizowanego przez Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku i Związek Sybiraków Zarząd Oddziału w Białymstoku - Nagrodę Specjalną od Prezesa Związku Sybiraków Pana Tadeusza Chwiedzia otrzymał zespół z PG 20: Michał Sajewicz 3e i Anna Puczydłowska 3e (opiekun Halina Surynowicz).

29 marca 2013
 Etap Ogólnopolski Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów  
W etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego zorganizowanego przez PSNJN, najlepiej wypadła i przeszła do finału uczennica Paula Mantiuk 3a. Konkurs składał się z eliminacji pisemnych: 90 minut oraz eliminacji ustnych: ok. 15 minut. Zadania wykraczały poza poziom A2. W etapie ogólnopolskim uzyskała tytuł finalisty. Gratulujemy!!! (opiekun Renata Kalinowska)
 


 
kwiecień 2013


4 kwietnia 2013
 II Edycja konkursu fotograficznego "Polska Architektura Drewniana" 
 W II edycji konkursu fotograficznego "Polska Architektura Drewniana" (org. Skansen Podlaski)
III miejsce zdobył Maciej Jurewicz IIa, wyróżnienie otrzymali Katarzyna Kołaczyk IIIc i Adrian Lasota IIIc.

8 kwietnia 2013
 III miejsce w V Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej 
W dniu 8 kwietnia na terenie kompleksu hotelowego Jard w Wasilkowie została rozegrana V Ogólnopolska Gimnazjada Strzelecka. Świetnie spisała się drużyna dziewcząt w składzie Gabriela Kozubska(IC), Gabriela Brzezińska (IC) oraz Katarzyna Kołaczyk (III C), która tak jak w Podlaskiej Gimnazjadzie zdobyła III miejsce.
Indywidualnie startowali również Mateusz Pierko w konkurencji karabin pneumatyczny oraz Grzegorz Strelczuk - pistolet pneumatyczny. Obydwaj zajęli II miejsca i startowali również w finale zawodów (trener Jolanta Jarczewska).

15 kwietnia 2013
 Finał Konkursu Poliglota 2013  
Rafał Niemkuć IIa oraz Paulina Mieleszko IIIc dostali się do finałów Wojewódzkiego Konkursu Językowego Poliglota 2013 w kategorii angielsko - niemieckiej. Głównym organizatorem konkursu jest Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum STO w Białymstoku we współpracy z Białostockim Oddziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Szkołą Języka Francuskiego "La Classe" w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie. Nasi uczniowie zdobyli tytuł finalisty. Gratulujemy!!! (opiekun Renata Kalinowska)

30 kwietnia 2013
 Podlaskie Zawody Szkolnych Kół LOK 
W dniu 30 kwietnia na terenie PG 15 w Białymstoku przeprowadzone zostały Podlaskie Zawody Szkolnych Kół LOK z okazji Konstytucji 3 Maja. Wystartowała w nich drużyna uczniów klasy IC z naszej szkoły. Zawody rozpoczęły się testem z historii dotyczącym Konstytucji 3 Maja. Drugim etapem było strzelanie konkurencji 30 strzałów z karabinu pneumatycznego.
Drużyna zajęła II miejsce a indywidualnie Łukasz Dawidziuk był III, Paweł Waszkiewicz - IV, a Jakub Polak - VI (trener Jolanta Jarczewska).


 


 
maj 2013


7 maja 2013
 222 rocznica Konstytucji 3 Maja 
 Przypomnienie jednego z ważniejszych wydarzeń w historii Polski - Konstytucji 3 Maja w postaci krótkiego słowno-muzycznego wystąpienia, przygotowali uczniowie klasy 1e PG 20 i 4c SP 29.

12 maja 2013
 Zawody o Puchar Prezesa PZSS  
W dniach 9-12 maja w Bydgoszczy odbyły się zawody o Puchar Prezesa PZSS. Są to zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Bardzo dobrze spisał się na nich Mateusz Pierko (klasa IIIC), który strzelił 3 rekordy życiowe. W konkurencji Karabin pneumatyczny 40 zdobył 391 punktów (na 400 możliwych) i wyrównał rekord Polski (ustanowiony w 1994 roku) oraz zajął pierwsze miejsce. W konkurencji Karabin sportowy 60 zdobył 581 punktów i II miejsce.
Grzegorz Strelczuk zdobył V miejsce w konkurencji pistolet dowolny 40. Juniorzy młodsi z UKS Kaliber zdobyli I miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej i wygrali Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (trener Jolanta Jarczewska).

13 maja 2013
 IV Wojewódzki Konkurs Pieśni Religijnej  
Uczniowie ZSS 1 uczestniczyli w IV Wojewódzkim Konkursie Pieśni Religijnej, który odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie (pod Patronatem m.in. J.E. Ks. Abp Edwarda Ozorowskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty). PG 20 reprezentowała uczennica kl. Ia Julia Gołaszewska, która uzyskała III miejsce w kategorii solista gimnazjum oraz Zespół „Przybysze z Planety Ziemia”, który zajął II miejsce w kategorii zespoły gimnazjum. Gratulacje! Szczególne podziękowanie za pomoc Pani M. Gołaszewskiej. Uczniów do konkursu przygotowała p. A. Michalewicz.

15 maja 2013
 Występy Chóru PG 20  
Chór PG 20 już po raz trzeci uczestniczył w cyklu koncertów oratoryjnych. Tym razem chóry szkolne: PG 1, PG 20, PG 32, X LO w Białymstoku, solistki i orkiestra smyczkowa pod dyrekcją dr Anny Olszewskiej wykonały Mszę D - dur W. A. Mozarta. Koncert odbył się w Kościele p.w. Bł. B. Lament w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki oraz projektu: "Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów".

16 maja 2013
 Nagroda dla Kawiarenki Literackiej  
Zespół teatralny Kawiarenka Literacka otrzymał NAGRODĘ za spektakl „Porozumienie” w III Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Teatr i Świat wartości” organizowanym przez MODM w Białymstoku.

17 maja 2013
 Spektakl "Porozumienie"  
Zespół teatralny Kawiarenka Literacka zaprezentował uczniom naszej szkoły nagrodzony spektakl "Porozumienie" wg oryginalnego autorskiego scenariusza, który został stworzony na zajęciach przez członków Zespołu teatralnego Kawiarenka Literacka. Jest to historia bez słów, która dużo mówi o ważnym problemie istniejącym wśród młodzieży gimnazjalnej - podziale na grupy preferujące odmienny sposób wyrażania emocji, inną muzykę, inny styl ubierania się, itd. Tematem wiodącym przedstawienia jest możliwość osiągnięcia porozumienia między zróżnicowanymi grupami rówieśniczymi poprzez wspólne działanie w imię wyższych wartości - zło można zwyciężyć dobrem (w spektaklu alternatywne użycie kijów i papierowych kul) i zjednoczyć się we wspólnym tańcu wyrażającym radość życia. Zdecydowaliśmy się na piękny polski taniec, który rozpoczyna bal gimnazjalny, później bal maturalny i jednoczy wszystkich - polonez. Przekaz "Porozumienia" jest wyrażony pozawerbalnie - sfera emocjonalna i sytuacje ilustrowane są poprzez ruch oraz utrwaloną w tradycji symbolikę rekwizytów i barw (tu: biel i czerń). Polonez kończący przedstawienie wyraża chwilę bardzo uroczystą. Oto przestają istnieć oddzielnie dwie różne grupy młodzieżowe. Jednoczą się w tańcu, w kosmicznym ruchu, współuczestniczą w radości, przyjaźni, pokoju.
W spektaklu wystąpili: z IIId - Karolina Jarmoszuk, Karolina Sidorczuk, Julia Węcko, Joanna Wysocka i Martyna Głowacka; z IIIa - Marek Topolewski, Artur Basa, Mateusz Bagilcz i Dominika Misiewicz; z IIa - Maciej Jurewicz i Justyna Pietrewicz; z II d - Magdalena Parczyńska, Krzysztof Chrościński, Aleksandra Śliwowska, Weronika Suchowolec i Justyna Gerasimiuk; z IIb - Magdalena Zalewska oraz Agata Jurewicz 5a (SP29).

17 maja 2013
 XI PODLASKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI - fizyka  
Grupa kilkunastu najzdolniejszych uczniów z fizyki brała udział w XI Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki na uniwersytecie na wydziale fizyki. Najpierw odwiedzono Obserwatorium Astronomiczne. Następnie udano się na komputerowo wspomagane dydaktyczne eksperymenty fizyczne - pomiary zjawisk fizycznych z akustyki, mechaniki, elektryczności i innych z wykorzystaniem komputera.
Kolejną atrakcją były warsztaty zatytułowane Zabawki Fizyczne. Na kilkunastu stanowiskach zgromadzone były zabawki fizyczne w postaci prostych ale atrakcyjnych eksperymentów. Działanie każdej zabawki podlegało prawom fizyki. Podyskutować można było między innymi na temat: Co widać we wnętrzu kalejdoskopu? Czy lewitacja wymaga wiedzy tajemnej? Zobaczyć np. kamień celtycki, model silnika, pijący ptak i wiele innych.
Na zakończenie udano się na prezentację symulacji komputerowych zjawisk fizycznych. Celem pokazu było przybliżenie wybranych zagadnień z zakresu fizyki kwantowej (funkcja falowa, ewolucja funkcji falowej, tunelowanie) z wykorzystaniem komputera, który posłużył do symulowania układów fizycznych. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w festiwalu. Pogłębili swoją wiedzę i zainteresowanie fizyką.

17 maja 2013
 XI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI  
"Grupa uczniów klas pierwszych gimnazjum, pod opieką p. Agnieszki Moczydłowskiej - Szymczuk, brała udział w imprezach zorganizowanych z okazji XI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tego dnia, w sposób najbardziej przystępny i atrakcyjny, swój dorobek prezentował Uniwersytet w Białymstoku. Uczniowie odwiedzili trzy wydziały: Wydział Ekonomii i Zarządzania, Wydział Fizyki oraz Wydział Prawa UwB.
Na początku, młodzież przeszła półtoragodzinne szkolenie z zarządzania czasem. Nastolatkowie uczyli się grupować codzienne obowiązki i czynności na te ważniejsze i te, które można wykonać w przyszłości lub zlecić komuś innemu. Ćwiczyli umiejętność rozpisywania ich w czasie, z użyciem kalendarza. Dowiedzieli się, jak rozplanować swój własny dzień tak, aby wygospodarować sobie czas wolny bez uszczerbku dla obowiązkowej nauki w szkole i w domu. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia.
Drugą atrakcją dnia była nauka fizyki przy pomocy zabawek fizycznych. Uczniowie obserwowali proste doświadczenia i atrakcyjne eksperymenty przygotowane przez uczniów jednego z białostockich liceów ogólnokształcących. Starsi koledzy odpowiadali na pytania dotyczące problemów fizycznych, stawiane przez młodzież naszej szkoły. Gimnazjalistom najbardziej przypadły do gustu: balansujący ptak, pijący ptak, kula plazmowa, silnik Stirlinga oraz zwierciadło sferyczne.
Ostatnią imprezą, w której uczestniczyli uczniowie, była symulacja rozprawy sądowej, zorganizowana przez Studenckie Koło Nauk Penalnych. (Koło stara się zainteresować studentów prawa problematyką prawa karnego materialnego oraz prawa karnego procesowego) Dotyczyła ona stalkingu w szkole, czyli przestępstwa uporczywego nękania. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z wyglądem sali sądowej oraz uczestniczyć w pierwszej w życiu rozprawie. Obserwowali studentów, którzy prezentowali w praktyce zdobyte przez siebie umiejętności. Próbowali odgadnąć, jaki zapadnie wyrok sądu w omawianej sprawie."
           Agnieszka Moczydłowska - Szymczuk

24 maja 2013
 Wyróżnienie w Powiatowym Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych  
Zespół teatralny Kawiarenka Literacka po raz pierwszy wziął udział w XX Powiatowym Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2013 - w Juchnowcu Kościelnym. Zdobyliśmy WYRÓŻNIENIE za scenariusz autorski i choreografię w przedstawieniu "Porozumienie". Wyczucie rytmu i poruszanie się z ogromnym wdziękiem młodych aktorów zrobiło duże wrażenie na jurorach, którzy po raz pierwszy oglądali przedstawienie w takiej formie. Konkurs był objęty patronatem Książnicy Podlaskiej.

wrzesień 2012 - wrzesień 2013
 GALERIA NA PŁOCIE  
Zachęcamy do obejrzenia wystawy GALERIA NA PŁOCIE - „Białostocka grafika 2D/3D”. Znajduje się ona przy ul. Fabrycznej 10 i wisi - jak wskazuje nazwa - na płocie przed Zespołem Szkół Społecznych STO. Podpisy do ilustracji stworzyła uczennica naszej szkoły Marta Makuszewska. Warto wybrać się tam z klasą lub samemu w celu poszerzenia horyzontów. Serdecznie zapraszamy.

26 maja 2013
 Wycieczka Ojców-Zakopane-Kraków  
Uczniowie klas IIa i IIe PG20 oraz VIa SP29 spędzili trzy dni na wycieczce na południu Polski. "Pierwszy dzień, to wędrówka po Ojcowskim Parku Narodowym, zwiedzanie Groty Łokietka, zamku na Pieskowej Skale i Maczugi Herkulesa. Drugi dzień - Zakopane, spacer nad Morskie Oko, słynny cmentarz Pęksowy Brzyzek i oczywiście spacer po Krupówkach. Ostatni dzień - niezwykły i magiczny Kraków, a w nim Wawel (groby królewskie, katedra, Dzwon Zygmunta), Colegium Maius, Brama Floriańska i Sukiennice. Niezwykłość zabytków i atmosfera Krakowa sprawiły, że do domu wracaliśmy bardzo niechętnie. Mimo, iż przyjechaliśmy do Białegostoku bardzo późno, wszyscy byli zadowoleni ze spędzonych razem trzech dni i możliwości zobaczenia tylu wspaniałych zabytków i widoków".
          Uczestnik

31 maja 2013
 Dzień Sportu  
Dzień Dziecka, to tradycyjnie w naszej szkole Dzień Sportu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od przedszkolaka do gimnazjalisty. Odbyły się: mecze piłki nożnej i piłki siatkowej, biegi, rozgrywki w boule, turniej sprawnościowy na sali gimnastycznej, zabawy dla najmłodszych. Dla preferujących rozgrywki umysłowe przygotowano pojedynki szachowe.
 

Galeria zdjęć 
kwiecień - czerwiec 2013:


 


 
czerwiec 2013


czerwiec 2013
 Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „PANDA” 
W kwietniu 2013r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „PANDA”, w którym wzięło udział 20 uczniów, z klas drugich i trzecich gimnazjum. Marta Makuszewska IIIa zajęła 9 miejsce i otrzymała dyplom wyróżnienia.

4 czerwca 2013
 Egzamin dyplomowy 
Studentki Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Białymstoku, które odbywały praktyki z Chórem PG 20, zdawały egzamin dyplomowy z prowadzenia zespołu. W komisji zasiedli wybitni dyrygenci i profesorowie: prof. dr hab. Wioletta Miłkowska, dr Anna Moniuszko i prof. dr hab. Edward Kulikowski. Studentki prezentowały pracę nad utworami „Ave Maria” i „Nim przyjdzie wiosna”. Obie panie egzamin zdały pomyślnie. Gratulacje!

4 czerwca 2013
 VIII edycja konkursu Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego 
W Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyło się zakończenie VIII edycji konkursu Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego - ich dokonania i zasługi. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie:
I miejsce - Natalia Bojko 3e oraz Marta Silkiewicz 3d (opiekun Halina Surynowicz),
II miejsce - Wojciech Szwed 3c oraz Joanna Wojno 1a i Julia Stojak 1a otrzymały wyróżnienia (opiekun Eugenia Kamieńska).

03-05 czerwca 2013
 Wycieczka na Litwę 
Klasa IIIa, IIIb oraz IIIe uczestniczyły w wycieczce na Litwę. Uczniowie zwiedzili Kowno, Pałangę, Kłajpedę, Troki oraz Wilno. Przeprawą promem udali się na Mierzeję Kurońską, gdzie mogli zobaczyć oceanarium i akwarium morskie oraz pokaz tresury lwów morskich. Szczególną uwagę uczniów zwrócił wileński cmentarz na Rossie oraz zamek w Trokach.

7 czerwca 2013
 V edycja międzyszkolnego konkursu piosenki angielskiej 
W PG nr 18 odbyła się V edycja międzyszkolnego konkursu piosenki angielskiej. II miejsce zajęła Marta Majewska z kl. IIa, natomiast zespół „Przybysze z Planety Ziemia” otrzymał wyróżnienie. Szczególne podziękowania należą się rodzicom Aleksandry Śliwowskiej (wokalistki zespołu) za transport sprzętu. Nagrodzonym gratulujemy!

czerwiec 2013
 Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA 2013 
W naszej szkole odbył sie Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA 2013. Wśród uczniów biorących udział najwyższe miejsca zajęli - Adam Krzymowski IIIb - 6 miejsce w Polsce i Paweł Malenda IIIa - 9 miejsce (opiekun M. Górska).

12 czerwca 2013
 Debata Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych 
W Publicznym Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie w Białymstoku odbyła się debata Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych nt."Czy uczniowie maja wpływ na kształtowanie tożsamości szkoły?" zorganizowana w ramach XIII Białostockiego Forum Szkół. W debacie z naszej szkoły uczestniczyły Gabriela Kietura IIIe i Gabriela Antonowicz IIIa. Wśród zaproszonych gości była pani Lucja Orzechowska - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UM w Białymstoku oraz pani Anna Topór - wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty. Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich uczestniczyli w debacie i głosowaniu, które pokazało, że młodzież gimnazjalna chce mieć wpływ na tożsamość szkoły.

13 czerwca 2013
 Wiosenne Spotkanie Młodych 
Jak co roku nasza szkoła uczestniczy w przemarszu młodzieży. W tym roku szkolnym społeczność Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku w myśl hasła "Białe i czarne - budujemy szkolną wspólnotę" prezentowała wizerunek oparty na zdobytych osiągnięciach i sukcesach edukacyjnych. Wśród licznych grup, które uczestniczyły w przemarszu, placówkę reprezentowały m. in. Kawiarenka literacka, Szkolne koło Miłosierdzia i Koło Caritas, Samorząd Uczniowski, dzieci z teatrzyku świetlicowego "Słoneczko", zawodnicy tekwondo, chór szkolny. Przemarsz zakończył się pod budynkiem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

13 czerwca 2013
 Wojewódzki Przegląd Piosenki Wakacyjnej 
Uczennice PG 20: Julia Gołaszewska i Aleksandra Śliwowska uczestniczyły w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Wakacyjnej, który miał miejsce w białostockim Amfiteatrze. Dziewczęta bardzo ładnie zaprezentowały przygotowane utwory, za co otrzymały brawa, dyplomy i upominki. Gratulujemy. (opiekun Anna Michalewicz)
Szczególne podziękowania za zaangażowanie rodzicom: p. Markowskiej, p. Gołaszewskiej i państwu Bagińskim.

14 czerwca 2013
 XIII edycja Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży 
W budynku organizatora Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie XIII edycji Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży.
Maciej Jurewicz 2a zdobył II miejsce w kat. fotografia; Marta Makuszewska 3a zajęła III miejsca w kat. poezja i proza;
wyróżnienie w kat. informatyka za stronę internetową otrzymali Marta Makuszewska 3a, Katarzyna Krajewska 3a, Paweł Malenda 3a.


14 czerwca 2013
 Konkurs Fotograficzny "Malowane obiektywem kolory Białegostoku" 
Agnieszka Czalej 3e zdobyła II miejsce w XII edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego pod hasłem: "Malowane obiektywem kolory Białegostoku" organizowanego przez Społeczne Gimnazjum nr 3 BTO w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy. (opiekun T. Włodarczyk)

20 czerwca 2013
 Krajowa Odznaka Jakości E-Twinning 
Nasza szkoła została odznaczona Krajową Odznaką Jakości E-Twinning za projekt realizowany w roku szk. 2012/13 pt: Mapping origins for a better understanding of our world and its diversity / Śladami przeszłości ku lepszemu rozumieniu świata i jego różnorodności.
Projekt prowadzony był we współpracy z francuską szkołą College Le LAc w Sedanie. W naszej placówce grupą zaangażowaną w pracę nad projektem są uczniowie z kl. VIa SP29 oraz kl. IIa i IIe PG 20 wraz z nauczycielem odpowiedzialnym p. Ewa Madurą-Gryc oraz p. Natalią Mikłasz i p. Elżbietą Turczewską.
Celem projektu była promocja różnorodności kulturowej i językowej w obu miastach. W obu europejskich szkołach biorących udział w projekcie, nauczyciele pracowali ze swoimi uczniami, aby pomóc im zrozumieć różnorodność kulturową Europy przy pomocy genealogii. Uczniowie współpracowali z rodzicami odnajdując informacje na temat swojego pochodzenia, aby lepiej zrozumieć swoją osobistą historię, w której, jak się okazuje niejednokrotnie krzyżują się języki i dialekty, kultury i tradycje. Uczniowie angażowali się oczywiście w poznawanie swoich własnych korzeni, ale postrzeganych przez pryzmat Europy i jej różnorodności językowej i kulturowej poprzez różne składowe (mobilność geograficzną w Europie, dwujęzyczność i wielojęzyczność, wielokulturowość). Uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe, informatyczne, zdobyli kompetencje społeczne i obywatelskie oraz pogłębili swoją wiedzę na tematy Europy i świata .W znacznej mierze zmotywowani są do dalszej nauki języka oraz pozyskiwania informacji o Europie i świecie. Odkryli i docenili języki i dialekty używane w rodzinach. Rodziny uczestniczące w projekcie odkryły swoje bogactwo i różnorodność kulturową i językową. Projekt objęty był kodeksem etycznym wypracowanym i napisanym wspólnie przez uczniów obu szkół partnerskich. Ten ambitny projekt pozwolił uczniom spojrzeć na własną historię w szerszym kontekście - z punktu widzenia Europejczyków, zjednoczonych w różnorodności.
Podsumowaniem pracy nad projektem była wideokonferencja pomiędzy rodzicami i dyrekcją obu szkół partnerskich, podczas której rodzice zapoznali się z efektami całorocznej pracy, jak również wyrazili swoje opinie na temat projektu. Dyrektorzy obu szkół zapewnili o chęci dalszej współpracy pomiędzy szkołami.

24 czerwiec 2013
 Wojewódzki Konkurs Fotograficzny "Podlasie - najpiękniejsze zakątki"  
W IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Podlasie - najpiękniejsze zakątki", którego głównym motywem prac była Moja Rodzina, laureatką została Katarzyna Skarzyńska 3e. (opiekun T. Włodarczyk)

czerwiec 2013
 Wyniki egzaminów gimnazjalnych 2013  
Uczniowie klas III gimnazjum stanęli na wysokości zadania i bardzo dobrze napisali egzaminy gimnazjalne.
Wśród gimnazjów publicznych miasta Białegostoku jesteśmy na 3 - 5 miejscu.


  Średnia
 Polska
Średnia
Białystok
PG20
j.polski 62 66,2 69,4
historia i wos 58 62,1 67,2
matematyka 48 56 62,5
przyrodnicze 59 64,2 67,2
j.ang podst 63 74,1 81,3
j.ang rozsz 45 54,8 61,8
j.niem podst 58 69,3 72,2