+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Rozkład lekcji
» Zdjęcia
» Chór PG20
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Na wesoło
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
» Bule - petanque
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2013/2014 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia. 


 
lipiec 2013


  lipiec 2013
 Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu juniorów 2013 
  MP 14 lat Gorzów Wielkopolski 05-07.07
Kolejny bardzo dobry występ Tomka Bochenia IIc i dwa brązowe medale na Mistrzostawach Polski.
- Tomasz Bocheń - 3 miejsca i brązowe medale na 50m i 100m motylkowym oraz 4 miejsce na 50m dowolnym i 5 miejsce na 100m dowolnym,
- sztafeta 4x100 st.dow 6 miejsce - Awruk Szymon, Kupiński Filip, Królik Paweł, Bocheń Tomasz,
- sztafeta 4x100 st.zm 8 miejsce - Jazykow Filip, Kupiński Filip, Bocheń Tomasz, Królik Paweł.

  MP 15 lat Oświęcim 19-21.07
W Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15 letnich w pływaniu, które odbywały się w Oświęcimiu na basenie 50-cio metrowym, bardzo dobre występy odnotowali młodzi pływacy MKS MOS Juvenia. W zawodach brały udział 104 kluby z całej Polski, a zawodników 15 letnich wystartowało blisko 400. Wychowankowie trenerów Małgorzaty Sobocińskiej i Andrzeja Mackiewicza przywieźli z mistrzostw brązowy medal, wysokie lokaty w finałach oraz wspaniałe rekordy życiowe. I tak:
- Maciej Danilewski - 3 miejsce i brązowy medal na 100m grzbietowym oraz 4 miejsce na 200m grzbietowym (zaledwie 1 sekundy zabrakło Maćkowi do medalu) i 6 miejsce na 50m grzbietowym, - Magdalena Popiel - 8 miejsce na 200m dowolnym i 10 miejsce na 100m dowolnym,
- Sandra Sokołowska - 10 miejsce na 50m dowolnym.

  MP 16 lat Dębica 22-24.07
Kisielewski Marcin (absolwent) 6m 100 m dowolnym i 8m 200 m dowolnym.


 
wrzesień 2013

 2 września
 Początek roku szkolnego 
 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.

3 września 2013
 Medale „Diligentiae - za pilność”  
Podczas Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2013/2014 odbywającej się w Pałacu Branickich, uczeń klasy IIIa Rafał Niemkuć i nauczycielka języka angielskiego Pani Natalia Mikłasz otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego medale "Diligentiae - za pilność ". Medal został ustanowiony w 1767 roku przez króla Stanisława Augusta i był nadawany jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Od 2004 roku jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Białegostoku najpilniejszym uczniom i ich nauczycielom.

5 września 2013
 Medal PRO MEMORIA dla ZSS nr 1 im. Synów Pułku  
W przeddzień XIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Operze i Filharmonii Podlaskiej osobom i instytucjom zasłużonym dla ruchu sybirackiego i kombatanckiego wręczone zostały ordery i odznaczenia państwowe, a także medale Związku Sybiraków.
Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku został odznaczony Medalem "PRO MEMORIA", za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Medal z rąk Jana Stanisława Ciechanowskiego, kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odebrała P. Dyr. Elżbieta Rogowska.

 6 września
 XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 
 Poczet sztandarowy oraz uczniowie klas drugich i trzecich PG 20 oraz klas szóstych SP 29, jak co roku wzięli udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

6 września 2013
 Integracja klas pierwszych  
Wszystkie klasy pierwsze z naszej szkoły brały udział w zajęciach integracyjnych. Najpierw uczniowie spotkali się z paniami z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Rozwiązywali ankiety oraz rozmawiali na temat swoich umiejętności, zainteresowań i planów na przyszłość. Kolejną częścią zajęć integracyjnych było krótkie spotkanie z panią z policji. Następnie młodzież udała się na salę gimnastyczną na zabawy integracyjne. Podczas spotkania uczniowie mogli pokazać się z jak najlepszej strony, mieli także okazję do wyrobienia wzajemnych, przyjaznych relacji. Zadaniem każdej klasy było zdobycie jak największej ilości punktów w przygotowanych konkurencjach. Organizatorzy zaskoczyli wszystkich swoją kreatywnością. Pojawiły się m.in. konkurencje: jezioro łabędzie, prezentacja klasy, zabawa z chustą oraz ustawienie się wg daty urodzenia. Głośny doping, zaangażowanie opiekunów pomogło przezwyciężyć niezwykłe trudności. Wszystkie zespoły klasowe zostały nagrodzone brawami. Zwyciężyła klasa Ic, zaś II miejsce zajęła Ia i Id. Cała impreza utrwalona została na wielu zdjęciach, które na pewno po latach przywołają radosne wspomnienia.

17 września 2013
 Rocznica napaści sowieckiej na Polskę  
Delegacja z naszej szkoły (Poczet sztandarowy) uczestniczyła w miejskich obchodach 74 rocznicy od wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski. Hołd ofiarom złożono na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

20-22 września
 Sprzątanie świata - Polska 2013  
Kolejna edycja "Sprzątania świata" odbywała się w bieżącym roku pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę". W Białymstoku akcję organizował Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, jak co roku, z chęcią i dużym zaangażowaniem przyłączyli się do porządkowania naszego miasta. Zaopatrzeni w worki szare - na odpady komunalne i papier, żółte - na plastik, zielone - na szkło oraz rękawiczki ochronne sprzątali tereny wokół szkoły i ulice osiedla Młodych.

21 września 2013
 Zawody Pływackie o Puchar Mistrza Sportu  
W rozegranych w Ciechanowie Zawodach Pływackich o Puchar Mistrza Sportu pod patronatem Oli Urbańczyk, młodzi pływacy MKS MOS Juvenia Białystok i uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku, zdobyli 10 medali. W zawodach wystartowało 320 zawodników z 27 klubów z Polski w rocznikach od 2002 do 1995 i starsi. Podopieczni Andrzeja Mackiewicza, Małgorzaty Sobocińskiej i Huberta Milewskiego, wyłowili z wody 10 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. W liczebność medali białostockich pływaków swój wkład miała młoda zawodniczka KS Puszcza Hajnówka - Kaja Kruszewska zdobywając srebrny medal na 50 m st motylkowym, która od września trenuje i uczy się w szkole razem z kolegami i koleżankami z Białegostoku (już niedługo również reprezentantka MKS MOS Juvenia Białystok). Najciekawsze wyniki:
  rocznik 1999 (IIc gimnazjum)
- Bocheń Tomasz - złoty medal 50m motylkowym, srebrny medal 50m dowolnym;
- Jazykow Filip - 5 miejsce w finale 50m grzbietowym, Kupiński Filip - 6 miejsce w finale 50m motylkowym, Litwiejko Karolina - 4 miejsce w finale 50m motylkowym i Sokólska Magdalena - 5 miejsce w finale 50m motylkowym.
  rocznik 2000 (Ic gimnazjum)
- Kruszewska Kaja - srebrny medal 50m motylkowym;
- Malewicka Gabriela - brązowy medal 50m motylkowym;
- Zalewska Sandra - 4 miejsce w finale 50m klasycznym, Paczkowska Weronika - 5 miejsce w finale 50m klasycznym, Lisowska Wiktoria - 6 miejsce w finale 50m dowolnym.
Trener Małgorzata Sobocińska.

23-26 września 2013
 Kampania wyborcza SU  
Kampania trwa. Wybory tuż, tuż. Do wyborów zaczęliśmy przygotowywać się już w pierwszych tygodniach września. Zgłosiliśmy naszą szkołę do projektu organizowanego przez CEO „Samorządy mają głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU. Wybraliśmy Komitet Wyborczy, w skład którego weszły uczennice klasy IIIe: Magdalena Grygorczyk, Magdalena Kalinowska oraz Natalia Niewińska. W dniach 23-26 września uczniowie, którzy zgłosili się do kandydowania do SU mogli zapoznać innych ze swoim programem wyborczym. Pojawiło sie dużo plakatów, haseł. Wybory odbędą sie 30 września2013r.

23-27 wrzesień 2013
 Enjoy my origin  
Nasza szkoła po raz kolejnym wzięła udział w programie "Enjoy my origin" organizowanych przez AISEC. W tym roku gościliśmy studentów z Chin i Portugalii, którzy przez tydzień prowadzili zajęcia w ZSS nr 1. Journey i John przedstawili uczniom kraje skąd pochodzą, swoje tradycje, największe miasta oraz najpiękniejsze i najbardziej malownicze zakątki. Bardzo dużo opowiadali także o chińskich i portugalskich tradycjach kulinarnych, co niewątpliwie najbardziej interesowało uczestników zajęć. Wszystko to w połączeniu z ciekawymi prezentacjami oraz rozmowami w języku angielskim sprawiło uczestniczącym ogromną frajdę i z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości w przyszłym roku szkolnym.


 
październik 2013

październik 2013
 Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym  
W VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Las - moja miłość” Katarzyna Kołaczyk (absolwentka tegoroczna naszego gimnazjum) zajęła III miejsce za fotografię w kat. 16-20 lat - Przyrodnicze zdjęcie krajobrazowe (opiekun T. Włodarczyk).  

03-06 października 2013
 Szkolenie "Budowanie potencjału i promocja samorządności uczniowskiej w Polsce" (SU) 
Delegacja SU PG nr 20 (G. Malewicka, K. Figura oraz pani M. Górska) brała udział w cyklu szkoleniowym - warsztatach realizowanym w ramach projektu "Budowanie potencjału i promocja samorządności uczniowskiej w Polsce". Szkolenie zostało zorganizowane w Serocku pod Warszawą przez Fundację "Edukacja dla Demokracji".
W szkoleniu brały udział delagacje szkół gimnazjalnych z województwa podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. W ramach warsztatów został wypracowany plan pracy SU, zostały przedstawione pomysły na działania SU z innych państw, kompetencje SU. Mogliśmy lepiej poznać prace SU w innych szkołach, wymienić się doświadczeniami, pomysłami. Wszystkim uczestnikom szkolenia podobała sie forma prowadzenia zajęć - miniwykłady, scenki odgrywane wspólnie przez nauczycieli i uczniów, zabawy integracyjne. Pierwszego dnia przedstawialiśmy siebie i swoje szkoły. Każda grupa musiała przygotować plakat zachęcający do nauki w swojej szkole, a następnie zaprezentować go innym grupom. Kolejnym zadaniem było przedstawienie wybranej akcji SU w formie teatrzyku bez słów.
Drugiego dnia wspólnie wszyscy razem tworzyliśmy na ścianie kalendarz imprez i akcji organizowanych przez SU w całym roku szkolnym. Następnie wybraliśmy jedno z wielu działań i planowaliśmy jego przygotowanie oraz przebieg. Później pisaliśmy ogłoszenia i zaproszenia. Trzeciego dnia przedstawialiśmy obrady SU oraz wykonywaliśmy plakaty o szkoleniu. W przerwach od pracy trenerzy organizowali zabawy integrujące cała grupę. Na koniec ostatniego dnia każdy uczestnik pisał list do trenera i wypowiadał sie o najcenniejszych doświadczeniach nabytych na szkoleniu.

październik 2013
 Szkoła/przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej 
Zespół Szkół Sportowych nr 1 bierze udział w przedsięwzięciu - szkoły przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej. Celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw (np. aktywności fizycznej) i – w konsekwencji – zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.
Strona projektu:  zachowajrownowage.pl

11 października 2013
 Dzień Samorządności 
W naszej szkole został zorganizowany Dzień Samorządności. Uczniowie mieli okazję tego dnia wcielić się w rolę nauczycieli. Dumnie z dziennikami prowadzili zajęcia pod bacznym okiem nauczyciela. Ten dzień przyniósł wszystkim dużo frajdy i uśmiechów. Po zajęciach uczniowie stwierdzili, że praca nauczyciela nie jest wcale łatwa.

14 października 2013
 Dzień Edukacji Narodowej 
Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowały klasy Ia i Ic, ze swoimi wychowawczyniami p. R. Kalinowską oraz p. M. Górską. Samorząd uczniowski wręczył mały słodki upominek dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi naszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że uśmiech na twarzach nauczycieli, który był widoczny tego dnia nie będzie znikał, a dobry humor będzie towarzyszył wszystkim do kolejnego Dnia Edukacji Narodowej.

16 października 2013
 Światowy Dzień Żywności 
Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyła w heepeningu - Światowy Dzień Żywności - zorganizowanym przez Bank Żywności i współpracujące z nim stowarzyszenia. Celem tej akcji jest edukacja w zakresie planowania zakupu żywności, tak, by jej nie marnować.

17 października 2013
 Wycieczka na Litwę 
Klasy IIa, IIb, IIc, IIe z wychowawczyniami p. E. Droździewicz, p. I. Lipską i p. J. Kiercul przebywały na wycieczce na Litwie. Głównym punktem programu była stolica Wilno. Byliśmy w Ostrej Bramie i zwiedziliśmy słynne wileńskie świątynie. Poczuliśmy klimat tego miasta spacerując po starówce i oglądając jego panoramę z tarasu widokowego 329 metrowej wieży telewizyjnej. Wracając obejrzeliśmy także zamek w Trokach. Jeden dzień, a dał nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

25 października 2013
 30 lecie nadania imienia Synów Pułku Szkole Podstawowej nr 29  
25 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 30-lecia nadania imienia Synów Pułku Szkole Podstawowej nr 29. Na uroczystość przybyli liczni goście, m. in. Przedstawiciele Synów Pułku, Związku Kombatantów, Kuratorium, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Kościoła Katolickiego i Diecezji Białostocko - Gdańskiej Kościoła Prawosławnego, dyrektorzy białostockich szkół, rodzice i uczniowie.
Część oficjalną rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów obu szkół i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Przemówienie Dyrektora szkoły i zaproszonych gości przypomniało zebranym uroczyste chwile nadania imienia oraz historię współpracy z Synami Pułku. Z tej okazji Dyrektor i Wicedyrektor szkoły zostali udekorowani Odznaką za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Medal „Pro Patria” otrzymała Pani Dyrektor a Odznaki za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - p. A. Michalewicz, p.E. Zawistowska i p. G. Antosiak.
Uroczystość zakończono częścią artystyczną, którą przygotowali: p. M. Kukliński,p. J. Selwesiuk, p. M. Sienkiewicz i p. J. Kiercul. Młodzież zaśpiewała piosenki i przedstawiła inscenizację ukazującą krótką historię naszego kraju od drugiej wojny światowej Występ został nagrodzony brawami. Była to jeszcze jedna żywa lekcja historii w naszej szkole.
                              Galeria zdjęć z uroczystości  

28 października 2013
 Dyskoteka PG (SU)  
Odbyła sie dyskoteka uczniów gimnazjum, którą poprowadził DJ Kris. Młodzież bawiła sie znakomicie.

30 października 2013
 Sprzedaż ciast (SU)  
Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum nr 20 zorganizował sprzedaż ciast, ciasteczek i innych słodkości. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup zniczy. Przedstawiciele SU wraz z ze Szkolnym Kołem Caritas w listopadzie odwiedzą cmentarz wojskowy w Białymstoku.

30 października 2013
 Konferencja Szkoła bezpieczna w sieci  
Szkoła bezpieczna w sieci to projekt realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje wraz z Fundacją Orange przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów gimnazjalnych korzystających z internetu oraz promocja pozytywnych zastosowań sieci. W konferencji naszą szkołę reprezentowały panie pedagog.
Publikacja:   Szkolne standardy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
Ważne adresy stron:   Dziecko w sieci     i    Fundacja Dzieci Niczyje

październik 2013
 Projekt ogólnopolski "Lepsza szkoła" 
Projekt edukacyjny LEPSZA SZKOŁA daje możliwości obiektywnej oceny postępów uczniów. W ramach projektu przeprowadzane są „Sesje z plusem”. W tym ogólnopolskim programie bada się kompetencje matematyczne uczniów. Pomaga w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dziesiątki tysięcy uczniów w całej Polsce będą rozwiązywać standaryzowane testy „na wejście”, w połowie i na końcu roku szkolnego.  
Po każdym teście będzie możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami szkoły, województwa i całej Polski.

31 października 2013
 Dzień Śpiocha (SU)  
Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu Dzień Śpiocha. Uczniowie przyszli ubrani w piżamy, szlafroki, kapcie domowe. Niektórzy mieli swoje ulubione przytulanki. Zrobiło sie bardzo zabawnie i kolorowo w naszej szkole. Uczniowie, którzy się przebrali oczywiście nie byli tego dnia pytani.

31 października 2013
 Otrzęsiny klas I (SU)  
W tym roku szkolnym otrzęsiny przygotowała klasa IIIe pod hasłem "Gala Oscarów". Uczniowie klas I zmagali się z różnymi konkurencjami. Były zadania sportowe, kulinarne, plastyczne, wiedzy i oczywiście coś ze świata mody. Najtrudniejszy okazał się quiz o szkole oraz przedstawienie scenki z "Pamiętników z wakacji". Wszyscy jednak bawili się znakomicie. Najlepszą okazała się klasa Ic. Serdecznie gratulujemy.

31 października 2013
 Sukces w Konkursie eTwinning w Podlaskiem  
Projekt "Mapping origins for a better understanding of our world and its diversity" realizowany przez uczniów ZSS nr 1 pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego Ewy Madury-Gryc, przy pomocy Natalii Mikłasz i Elżbiety Turczewskiej zdobył 2 miejsce w konkursie „eTwinning w Podlaskiem”.
Celem konkursu jest rozwijanie różnych kompetencji: językowych, interkulturowych, przedmiotowych oraz technicznych, a także promocja regionu w innych krajach Unii Europejskiej. eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli.
Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Gratulacje!

Galeria zdjęć 
wrzesień - grudzień 2013:


 


 
listopad 2013

październik - listopad 2013
 Pomoc potrzebującym wsparcia 
W dniach 4 - 5 października i 29 - 30 listopada 2013 r. młodzież (wolontariat) uczestniczyła w zbiórkach żywności na rzecz Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei”.

3 listopada 2013
 Zachowania ryzykowne młodzieży – przy tablicy 
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Narkotyki - dopalacze - przemoc - zachowania ryzykowne młodzieży”, prowadzonych przez p. Radosława Olszewskiego i według jego autorskiego projektu, który jest realizowany we współpracy z MEN i Polsko - Francuską Fundacją Nowych Praktyk Demokratycznych im. Michela de Montaigne. Młodzież doceniła rzetelną wiedzę i sposób przekazu informacji.

7 listopada 2013
 Święto Niepodległości 
Uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu 11 listopada, przygotowała młodzież z klas IId i IIe PG wraz z wychowawczyniami, z udziałem uczennic z klas: IIa PG i Vc SP. Występ urozmaiciły utwory muzyczne wykonane przez uczniów z obu klas.
W uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego, wzięli udział dyrektorzy szkoły, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

listopad 2013
 Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego 
Justyna Pietrewicz 3a została Laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Czas i przemijanie".
Organizatorzy: Fundacja Prospołeczna PODUCHA w ramach projektu „Kultura jest trendy”, Towarzystwo Przyjaciół śp. ks. Jarosława Burskiego. Wyboru zwycięskich prac dokonało Jury w składzie: Lidia Popiel (fotograf, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, redaktor naczelna magazynu finelife.pl), Krzysztof Candrowicz (dyrektor Łódź Art Center – Międzynarodowego Centrum Sztuki oraz Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi) oraz Bernard Saczuk (dyrektor OFF Out Of Schedule FashionPhilosophy Fashion Week Poland oraz dyrektor artystyczny wystawy Young Fashion Photographers Now).
Wernisaż i wręczenie nagród odbyło się 19 listopada w Łodzi w Domu Towarzystwa Kredytowego. Gratulacje! (opiekun Tomasz Włodarczyk)

22 listopada 2013
 Ogólnopolski konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów 
W naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Rafał Niemkuć IIIa, Suchowolec Weronika oraz Paulina Markowska z IIId. Opiekunowie: Renata Kalinowska oraz Ewa Droździewicz-Woźniak.

24 listopada 2013
 Koncert Chóru PG 20 
Chór naszego gimnazjum uczestniczył w koncercie, który odbył się w Kościele pw. bł. B. Lament w Białymstoku. Pod dyrekcją dr hab. Anny Olszewskiej solistki: p. Marta Wróblewska, p. Małgorzata Trojanowska, p. Paulina Malinowska, chóry PG 20, PG 7, PG 32, X LO oraz orkiestra kameralna wykonały Glorię RV 589 Antonio Vivaldiego.
Niniejszy koncert był realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Departament Edukacji Urzędu Miasta Białegostoku: Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów. Był też czwartym z cyklu koncertów wokalno-instrumentalnych, w których chóry szkolne prezentują dzieła oratoryjne. Występ zgromadził liczną publiczność, wśród której obecne były dyrekcje szkół, nauczyciele i rodziny występujących, za co serdecznie dziękujemy. Chór PG 20 i PG 7 przygotowała p. J. Selwesiuk i A. Michalewicz. Kolejny koncert odbędzie sie wiosną 2014r.

25 listopada 2013
 Dzień Pluszowego Misia   (SU) 
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole tradycyjnie od kilku lat także obchodzimy święto pluszowego misia. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Uczniowie gimnazjum byli zwolnieni tego dnia z pytania lub niezapowiedzianych kartkówek. Dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej nr 29 słuchały, czytanych przez dziewczynki z SU PG, fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia, zgadywały znane postacie z bajek i oczywiście częstowały się żelkami w kształcie misiów.

28 listopada 2013
 Spotkanie z pedagogiem - terapeutą 
W ramach spotkań comiesięcznych z Rodzicami odbędzie się spotkanie z pedagogiem - terapeutą P.Barbarą Choroszewską. Tematem spotkania będzie: Kształtowanie relacji w rodzinie - w kontekście osamotnienia dziecka i podejmowania przez nie zachowań ryzykownych.

listopad 2013
 Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Pingwin" 
W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Pingwin" Szymon Awruk IIc (opiekun A.Moczydłowska-Szymczuk) zajął 3 miejsce i otrzymał dyplom laureata oraz nagrodę ksiązkową, Jakub Polak IIc zajął 9 miejsce i otrzymał wyróżnienie. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy uznania. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wiosennej edycji konkursu"Panda".

29 listopada 2013
 Andrzejki   (SU) 
Jak co roku odbyły się w naszej szkole tradycyjne „Andrzejki”. Były ciekawe wróżby i wiele innych zabaw. Wszystko odbywało się w tajemniczej aurze pod czujnym okiem pań opiekunek SU PG. Każdy mógł sobie coś miłego wywróżyć. W tym roku wróżby przygotowali uczniowie klasy IIIc. 
grudzień 2013

1 grudnia 2013
 Świąteczna zbiórka żywności 
Młodzież gimnazjalna wzięła udział w zbiórce żywności, w której zebrane artykuły spożywcze zostały przeznaczone na pomoc rodzinom uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy mamie Anny Gajowniczek, która była naszym przewodnikiem organizacyjnym.

Grudzień 2013
 Kolejny rok z Fundacją „Przyjazny Świat Dziecka” 
ZSS nr 1 kolejny rok współpracuje z Fundacją „Przyjazny Świat Dziecka”, która prowadzi akcję zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”. W I semestrze zebraliśmy 500 kg makulatury, dziękujemy i prosimy o więcej.

grudzień 2013
 Konkurs plastyczny "Polscy nobliści literaccy w karykaturze" (Biblioteka) 
W grudniu 2013r uczniowie ZSS nr 1 wzięli udział w Szkolnym konkursie plastycznym "Polscy nobliści literaccy w karykaturze". Komisja przyznała I miejsce Martynie Rutkowskiej IIId PG, II miejsce Julii Petelskiej VIc SP i Oliwii Bućko Vc SP, III miejsce Łukaszowi Dawidziuk IIc PG.

4 grudnia 2013
 Spotkanie z pisarzem 
Uczniowi naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu autorskim znanego polskiego pisarza młodego pokolenia Andrzeja Filipiuka. Spotkanie odbyło się w ramach "Podlaskich spotkań z pisarzami".

4 grudnia 2013
 Konkurs "Moja pasja początkiem drogi do kariery" - V edycja 
Agata Karny 3a i Marta Mystkowska 3a wzięły udział w przesłuchaniach do konkursu zorganizowanego, w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod patronatem MEN i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przez CKU LCDZ. Zaprezentowały swoje pasje, które mają wpływ na wybór drogi zawodowej. Agata – chce być lekarzem, zaś wielość pasji – gotowanie, fotografowanie, podróże, nauka języków obcych, sprawia, że jest bardziej świadoma tego, co chce robić w przyszłości. Marta pięknie maluje, co czyniła na oczach Jury, wie, że chce rozwijać się w tym kierunku. Mimo, iż żadna z nich nie zdobyła nagrody, pokazały, że za postaciami uczniów kryją się niezwykłe osobowości, a ich umiejętności budzą podziw. Gratulujemy.

6 grudnia 2013
 Mikołajki 
Jak co roku naszą szkołę odwiedził mikołaj, który przyniósł ze sobą drobne upominki. Oczywiście nie zapomniał o najmłodszych, czyli zerówce i dzieciach w świetlicy. Wspólnie ze śnieżynkami dzieci bawiły się, opowiadały o swoich prezentach, śpiewały i recytowały piękne wierszyki.

 I ty możesz zostać Świętym Mikołajem   (SU) 
Od 6 grudnia została przeprowadzona akcja zbiórki różnych artykułów przemysłowych i spożywczych, które trafią do paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w ten sposób innym osobom.

10 grudnia 2013
 Wycieczka do Warszawy 
Pierwsze klasy wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie zwiedzali Muzeum Techniki, gdzie mogli zobaczyć stare auta, komputery, telefony oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o różnych sprzętach z życia codziennego. Głównym punktem wycieczki był jednak spektakl w Studio Buffo pt. „Romeo i Julia”. Wszystkim bardzo się podobał.

16 grudnia 2013
 Gimnazjada Województwa Podlaskiego w badmintonie 
W finale Gimnazjady Województwa Podlaskiego w badmintonie rozegranym w hali Zespołu Szkół Nr 6 w Białymstoku wystąpiła drużyna dziewcząt z PG 20 i w ostatecznej punktacji zajęła 7 miejsce.

17 grudnia 2013
 Zwycięstwo w konkursie fotograficznym 
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Białymstoku odbył się finał IV Wojewódzkiego konkursu fotograficznego dla uczniów szkół gimnazjalnych "Zaklęte pod powiekami". W kategorii "Tu i teraz" Justyna Pietrewicz 3a zajęła I miejsce, a kategorii "Świat w skali mikro" Maciej Jurewicz 3a zajął II miejsce.
W trakcie spotkania uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w czasie pokazu mody i krótkiej sesji z modelkami, a także wzięli udział w warsztatach z Przemysławem Sejwą.
(opiek. Tomasz Włodarczyk)

20 grudnia 2013
 Jasełka 
W ostatni dzień zajęć przed świąteczną przerwą odbyły się Wigilie klasowe. W nastrój długo oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i gości wprowadziły Jasełka. W kukiełkowym przedstawieniu, które przypomniało historię narodzenia Maleńkiej Miłości, udział wzięli uczniowie ze szkoły podstawowej, jak też gimnazjum. Całość wystąpienia przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu solistów i chóru aniołów, które stworzyły niepowtarzalny klimat radości. Nad wystąpieniem czuwała pani Jolanta Wysztygiel.
Na zakończenie, Pani Dyrektor podziękowała młodym wykonawcom i złożyła wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia.


 
styczeń 2014

6 stycznia 2014
 Orszak Trzech Króli 
Chór PG 20 wziął udział w Orszaku Trzech Króli. Wraz z chórzystami z innych szkół Białegostoku szliśmy w uroczystym i radosnym pochodzie śpiewając kolędy. W koronach i kolorowych strojach udaliśmy się wraz z Trzema Królami do symbolicznej szopki betlejemskiej, aby oddać hołd Nowonarodzonemu Zbawicielowi.

11 stycznia 2014
 Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów 
W naszej szkole odbył się w sobotę etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Nasza szkołę reprezentowali: Rafał Niemkuć IIIa, Weronika Suchowolec IIId oraz Paulina Markowska IIId - uczniowie, którzy osiągnęli w etapie szkolnym najwyższe wyniki (opiekun Renata Kalinowska).

24 stycznia 2014
 Wyniki uczniów klas sportowych w zawodach pływackich 
W pierwszym semestrze uczniowie klas sportowych brali udział w kilku zawodach pływackich. Zwyciężyli w Gimnazjadzie Białegostoku, dobre i bardzo dobre wyniki osiągali w Grand Prix Polski w Suwałkach, Mistrzostwach Podlasia w Łomży, Grand Prix Legionowa czy Zawodach w Ciechanowie.
   Zestawienie wyników  

27 stycznia 2014
 III Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi" 
W Szkole Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej odbył się III Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi". Honorowym patronatem objęli konkurs: Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki, Podlaski Kurator Oświaty, Burmistrz Czarnej Białostockiej i Nadleśnictwo Czarna Białostocka. W kategorii zespoły i chóry - II miejsce zajął Chór PG 20. Indywidualnie wyróżnienie otrzymała Majewska Marta IIIa.

styczeń 2014
 Osiągnięcia uczniów PG 20 w strzelectwie sportowym lipiec 2013-styczeń 2014 
W Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (lipiec 2013) dwa medale zdobyli absolwenci PG 20 - Mateusz Pierko złoty medal a Grzegorz Strelczuk brąz.
W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Strzelectwie Sportowym (wrzesień 2013) najlepiej spisał się Oleszczuk Mateusz IIIc.
Najwyższe noty w Memoriale Patryka Jakubowskiego (październik 2013) uzyskali: Brzezińska Gabriela IIc, Jurasz Kacper IIc, Ostrowska Julia IIc i Iwaniuk Paulina IIc.
W Międzynarodowych Zawodach Polish Open Kaliber 2013 najlepiej spisała się Brzezińska Gabriela IIc zajmując VI miejsce w karabinie pneumatycznym 30.
Na najwyższych stopniach podium w VI Memoriale Jurka Piechowskiego (styczeń 2014) stanęli: Dederko Adrian Ic - I miejsce - karabin pneumatyczny 20, Zwoleńska Zuzanna Ic - I miejsce - karabin pneumatyczny 20, Skrzymowska Pola Ic - II miejsce - pistolet pneumatyczny 30 i Brzezińska Gabriela IIc - II miejsce - karabin pneumatyczny 30.
   Zestawienie wyników strzelców lipiec 2013-styczeń 2014  


  
luty 2014


13 luty 2014
 Konferencja "Być sobą, aby być kimś" (SU) 
Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, nauczyciele (opiekunowie SU) oraz rodzice wzięli udział w konferencji w ramach XV Białostockiego Forum Szkół "Być sobą, aby być kimś". Od 13 marca 2014 uczennice naszej szkoły (Dominika Danowska IIId oraz Aleksandra Śliwowska IIId) wezmą udział w cyklicznych warsztatach dotyczących: emisji głosu, komunikacji interpersonalnej, wystąpień publicznych. Wszystko to ma pomóc w przeprowadzeniu debaty.

14 luty 2014
 Poczta Walentynkowa (SU) 
14 luty to wyjątkowy dzień dla wielu ludzi. W naszej szkole zorganizowana została poczta walentynkowa. Do specjalnej skrzynki można było wrzucić przygotowane kartki walentynkowe. 14 lutego wyznaczone osoby roznosiły korespondencję.

14 luty 2014
 Poliglota 2014 
Jak co roku młodzież naszego gimnazjum bierze udział w konkursie językowym Poliglota. Uczniowie sprawdzają swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru francuskim lub niemieckim. Etap szkolny, który nadzorowała pani Renata Kalinowska odbył się w naszym gimnazjum. Do eliminacji międzyszkolnych zakwalifikowali się: Rafał Niemkuć IIIa, Weronika Suchowolec IIId oraz Paulina Markowska IIId. Głównym organizatorem był Zespół Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej w Białymstoku, we współpracy z białostockim oddziałem stowarzyszenia PROF-EUROPE, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, wydziałem filologicznym UwB, ośrodkiem Alliance Francaise w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie.

19 luty 2014
 Białostocka Gimnazjada Strzelecka 
Drużyna dziewcząt w składzie: Brzezińska Gabriela (IIC), Iwaniuk Paulina (IIC), Zwoleńska Zuzanna (IC) zajęła I miejsce, drużyna chłopców w składzie Dawidziuk Łukasz, Polak Jakub, Waszkiewicz Paweł (wszyscy to uczniowie IIC) zajęła II miejsce.
Indywidualnie: Brzezińska Gabriela II miejsce, Iwaniuk Paulina III miejsce, Zwoleńska Zuzanna V miejsce, Waszkiewicz Paweł IV miejsce.

22 luty 2014
 Zawody pływackie na Białorusi 
W Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Brześciu na Białorusi dwa medale zdobył w reprezentacji Juvenii Białystok - Krzyżaniak Krystian z klasy Ic (srebrny medal na 400 m stylem dowolnym i brązowy medal na 200 m stylem dowolnym). Gratulacje!

25 luty 2014
 Występ Kawiarenki Literackiej 
Na sali gimnastycznej Zespół Teatralny Kawiarenka Literacka w składzie: Weronika Suchowolec, Justyna Gerasimiuk, Aleksandra Śliwowska, Krzysztof Chrościński z IIId, Maciej Jurewicz, Justyna Pietrewicz z IIIa, Magdalena Zalewska z IIIb, Karolina Godlewska, Klaudia Grądzka, Wiktoria Figlewska z IId, Aleksandra Bazyluk, Kamila Bondaruk, Aleksandra Koźluk z Ia specjalnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły – z "0", świetlicy i podstawówki zaprezentował przepiękną baśń pt. "Wąż". Zabawną, momentami wzruszającą historię tytułowego bohatera kończy zwykła – niezwykła puenta – każdy jest inny, a przez to wyjątkowy, z wielką precyzją obmyślany przez Stwórcę. Natomiast magia życia tkwi w przyjaźni, miłości i akceptacji.
W imieniu Kawiarenki Literackiej dziękuję Pani Dyrektor, znakomitej publiczności i wychowawcom za dobrą wspólna zabawę.
   Elżbieta Zawistowska

27 luty 2014
 Tłusty Czwartek (SU) 
Podobnie jak rok temu młodzież z SU sprzedawała pączki. Tak więc każdy mógł spróbować tego dnia pysznych pączków z marmoladą. Zebrane pieniążki zostały przekazane na pomoc uczennicy z naszej szkoły.

27 luty 2014
 Podlaska Gimnazjada Strzelecka 
Zawody odbyły się w nowej hali sportowej ZSI w Sokółce.
 W konkurencji karabin pneumatyczny 30: drużyna dziewcząt w składzie: Brzezińska Gabriela (IIC), Iwaniuk Paulina (IIC), Zwoleńska Zuzanna (IC) zajęła tym razem II miejsce. Razem zdobyły 788 punktów, tyle samo co dziewczęta z PG 7 i o miejscu na podium zadecydowała mniejsza liczba dziesiątek.
Drużyna chłopców w składzie Dawidziuk Łukasz, Polak Jakub, Waszkiewicz Paweł (wszyscy to uczniowie IIC) także zajęła II miejsce. Indywidualnie: Brzezińska Gabriela II miejsce, Zwoleńska Zuzanna III miejsce, Iwaniuk Paulina V miejsce, Waszkiewicz Paweł IV miejsce.
 W konkurencji pistolet pneumatyczny 30: drużyna dziewcząt w składzie: Ostrowska Julia (IIC), Łapuć Karolina (IIC) i Skrzymowska Pola (IC) zajęła I miejsce i będzie brała udział w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej w Krośnie.
Drużyna chłopców w składzie: Jurasz Kacper (IIC), Oleszczuk Mateusz (IIIC) i Rusiłowicz Rafał (IIIC) zajęła III miejsce
. Indywidualnie: Ostrowska Julia III miejsce, Skrzymowska Pola IV miejsce, Łapuć Karolina VI miejsce, Jurasz Kacper III miejsce. Gratulacje!

Galeria zdjęć 
styczeń - marzec 2014:


 


 
marzec 2014


5 marca 2014
 Finał Gimnazjady Województwa Podlaskiego w pływaniu 
W rozegranych finałach Gimnazjady Województwa Podlaskiego w pływaniu na basenie w Suwałkach w punktacji drużynowej dziewcząt zwyciężyło nasze gimnazjum a chłopcy zajęli drugie miejsce!
Sztafety 4x50m z PG 20 były najlepsze i zdobyły I miejsca, a indywidualnie na podium stanęli:
Lisowska Wiktoria 1m, Litwiejko Karolina 2m, Danilewski Maciej 1m, Jazykow Filip 2m - 50m grzbietowym,
Giedzicz Katarzyna 1m - 50m klasycznym,
Kruszewska Kaja 1m, Malewicka Gabriela 3m, Królik Paweł 3m - 50m motylkiem,
Sokołowska Sandra 1m, Popiel Magdalena 2m, Bocheń Tomasz 1m - 50m dowolnym.
Gratulacje uczniom i trenerom (Hubert Milewski i Andrzej Mackiewicz)!

9 marca 2014
 Warsztaty "Budowanie potencjału i promocja samorządności uczniowskiej w Polsce" (SU) 
Delegacja SU PG nr 20 w składzie: Weronika Zalewska IIIe, Monika Ogonowska IIIe i p. Marzena Górska opiekun SU brała udział w dniach 6-9 marca w drugim szkoleniu - warsztatach realizowanych w ramach projektu "Budowanie potencjału i promocja samorządności uczniowskiej w Polsce".
 Szkolenie zostało zorganizowane w Serocku pod Warszawą przez Fundację "Edukacja dla Demokracji". W szkoleniu brały udział delegacje gimnazjalne z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego (reprezentantem było tylko nasze gimnazjum!).
 Pierwszego dnia szkolenia prezentowaliśmy działania, które udało nam sie zrealizować w naszych szkołach. Następnie w grupach pisaliśmy rady dla samorządu, który będzie organizował inicjatywę. Po obiedzie każdy z uczestników wystąpił publicznie na wylosowany temat, a przy tym przedstawić wadę lub zaletę przemówień. Później poznaliśmy techniki aktywnego słuchania i dyskutowania poprzez rozmowy w grupach. Wyłoniliśmy z nich bariery komunikacyjne. Kolejnym ćwiczeniem była nauka parafrazowania w parach. Przerywnikami między zadaniami były różne zabawy i gry integrujące cały zespół biorący udział w szkoleniu.
Kolejny dzień szkolenia zaczęliśmy od ćwiczenia polegającego na liczeniu kwadratów i trójkątów. Nauczyliśmy się czym jest rywalizacja, indywidualizm i współpraca. Później zakładaliśmy własną fundację, określając cele, sposób wyboru władz i wybierając zarząd. Popołudniu poznaliśmy zasady tworzenia reklamy wg PDOUF. Zrobiliśmy w grupach plakaty i prezentowaliśmy je na forum . Tego dnia nauczyliśmy się jak poprowadzić zebranie i jak je przygotować. Ostatniego dnia poznaliśmy przykład organizacji gry szkolnej. Rozmawialiśmy o problemach , które pojawiają przy takich działaniach-projektach. Następnie tworzyliśmy mapy myśli do hasła "Lider SU" oraz tworzyliśmy analizę SWOT Samorządu uczniowskiego. Na koniec podsumowaliśmy szkolenie oraz napisaliśmy list do Fundacji.

13 marca 2014
 Nagroda w konkursie poetyckim 
W XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” pod hasłem "A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź", Aleksandra Śliwowska IIId zajęła III miejsce.

16 marca 2014
 "Nasi" na Zimowych Mistrzostwach Polski 2014 w pływaniu 
7-9.03 MP Juniorów 14 letnich Olsztyn (klasa Ic)
W tych Mistrzostwach startowało 597 zawodników z całego kraju ze 136 klubów - najliczniejszy rocznik. Podopieczna trenera Andrzeja Mackiewicza, młodziutka 14 latka Kaja Kruszewska wchodząc do finałów A z niższą lokatą, wychodziła z dużo wyższą i nowymi rekordami życiowymi: 7 miejsce 200 m stylem motylkowym z czasem 2:33,59; 6 miejsce 100 m st motylkowym z czasem 1:08,37; 5 miejsce na 800 m stylem dowolnym z czasem 9:33,88.
Z kolei wychowankowie Huberta Milewskiego Wiktoria Lisowska i Krystian Krzyżaniak zakwalifikowali się do finałów B i zajęli następujące lokaty: W.Lisowska 20 m-ce na 50 m st grzbietowym (32,44) i 18 m-ce na 100 m st zmiennym (1:11.84), K.Krzyżaniak 19 m-ce na 400 m st zmiennym (5:16,60) i 19 m-ce na 1500 m st dowolnym z czasem 18:01,64.

W tym samym czasie w Gliwicach rozgrywane były Mistrzostwa Polski Juniorów 15 letnich (klasa IIc). Zgłoszonych było 471 zawodników ze 124 klubów w kraju. Tutaj z medalami wrócił Tomasz Bocheń, wychowanek T. Lankau i P. Mikłosza, a od 2 lat podopieczny A.Mackiewicza. Tomek zdobył dwa brązowe medale na dystansie 100 m z czasem 57,72 oraz 50 m z czasem 26,32. Bardzo niewiele zabrakło Tomkowi do trzeciego brązowego medalu tym razem na 50 m st dowolnym, zajął on 5 lokatę z czasem 24,55.

W dniach 16-20.03.2014 odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski Juniorów tym razem 16 letnich w Gorzowie Wielkopolskim (klasa IIIc). Do Gorzowa Wlkp. pojechali wychowankowie trenerki M. Sobocińskiej i podopieczni A. Mackiewicza, który teraz jest głównym trenerem gimnazjalistów. Do tych mistrzostw zgłoszonych było juz nieco mniej zawodników bo 328 ze 103 klubów. Mimo to konkurencja wcale nie mniejsza niż w poprzednich rocznikach. I tutaj również udało się przywieźć medal, oraz kilka finałów A i B. Medal srebrny - zdobył Maciej Danilewski w swoim koronnym stylu a mianowicie na 100 m stylem grzbietowym z czasem 57,22. Ponadto zajął również 5 lokatę w finale A na 200 m stylem grzbietowym z czasem 2:05,94.
Finały A wypływały również dziewczęta: Giedzicz Katarzyna na 400 m stylem zmiennym (6 miejsce z czasem 5:08,04) i na 800 m stylem dowolnym (6 miejsce z czasem 9:23.00). Drugą finalistką była Sandra Sokołowska, która zajęła 7 miejsce na 50 m stylem dowolnym z czasem 27,04 oraz 15 miejsce w finale B na 100 m stylem dowolnym z czasem 1:01,46.
Gratulacje zawodnikom i trenerom!
   (trener Małgorzata Sobocińska)

22 marca 2014
 Poliglota 2014 
Uczniowie z naszej szkoły: Rafał Niemkuć IIIa, Weronika Suchowolec IIId oraz Paulina Markowska IIId wzięli udział w etapie międzyszkolnym konkursu językowego Poliglota 2014. Zmagali się z testem dwujęzycznym w SG nr 8 STO w Białymstoku i dostali się do finału, który odbędzie się 28.04.2014r. (opiekun Renata Kalinowska)

23 marca 2014
 VI Ogólnopolska Gimnazjada Strzelecka 
W dniach 21-23 marca w Krośnie, w województwie podkarpackim rozegrany został finał VI Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej. Nasze województwo reprezentowała drużyna dziewcząt w pistolecie z naszej szkoły oraz drużyny dziewcząt i chłopców z PG 7.
Pod opieką trenerki Moniki Jarczewskiej uczennice Julia Ostrowska i Karolina Łapuć z klasy IIc oraz Pola Skrzymowska z Ic bardzo dobrze się spisały zajmując III miejsce. Gratulacje!

24 marca 2014
 Spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta   (SU) 
W spotkaniu MRM z przedstawicielami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięły udział reprezentantki PG 20 Weronika Zaleska i Monika Ogonowska z IIIe oraz opiekun SU Pani Renata Kalinowska. Tematem przewodnim spotkania było hasło: "Białystok - miasto w rękach młodych". Poruszone zostały ważne tematy m.in "Na co może pozwolić sobie SU?", "Młodzi dla młodych - plan pracy na przyszły rok obecnej kadencji MRM" czy też przedstawione projekty skierowane do młodzieży np.: "Cashflow-o biznesie słów kilka".

27 marca 2014
 Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2014 
Z radością informujemy, że w tym roku szkolnym Publiczne Gimnazjum nr 20 może poszczycić się 12 Laureatami i 6 Finalistami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Gratulacje uczniom i ich opiekunom.
Laureaci: j.angielski - Gilewska Katarzyna, Majewska Marta, Polecka Magdalena,
Sochacki Eryk
,
matematyka - Sochacki Eryk,
biologia - Majewska Marta, Pietrewicz Justyna,
chemia - Suchowolec Weronika,
j.niemiecki - Niemkuć Rafał, Suchowolec Weronika,
j.francuski - Puchalska Angelika,
informatyka - Pieszko Bartosz.
Finaliści: j.angielski - Karny Agata, Sawicka Magdalena,
biologia - Rutkowska Martyna,
historia - Rusiłowicz Rafał, Wysztygiel Natalia,
plastyka - Adamczuk Joanna.


28 marca 2014
 Nagrody w Konkursie Fotograficznym 
W konkursie fotograficznym - Pomniki znane i nieznane z cyklu "Białystok w moim obiektywie" (org. Zarząd Oddziałowej Sekcji Bibliotecznej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Białymstoku) uczniowie PG 20 zajęli czołowe miejsca. Tytuł Laureata i I miejsce otrzymali Justyna Pietrewicz 3a i Maciej Jurewicz 3a, tytuł laureata i wyróżnienie zdobyła Agata Karny 3a (opiekun T. Włodarczyk). 
 kwiecień 2014 


2 kwietnia 2014
 Finał wojewódzkiego XV Konkursu Ortograficznego 
W ogłoszonych wynikach finału wojewódzkiego XV Konkursu Ortograficznego Dla Uczniów Gimnazjum (gdzie przedstawiciele 30 szkół województwa podlaskiego zmagali się z niezwykle trudnymi, bardzo rzadko używanymi wyrazami, np.: „persyflaż”, „żako”, „takielaż”, „chintz” czy „braha”), znalazły się dwie uczennice naszej szkoły, obie z IIId: Justyna Gerasimiuk zajęła II miejsce, Martyna Rutkowska otrzymała wyróżnienie. Serdeczne gratulacje! (opiekun Elżbieta Zawistowska)

6 kwietnia 2014
 Świąteczna zbiórka żywności 
Młodzież PG 20 wzięła udział w świątecznej zbiórce żywności. Przez dwa dni kwestowaliśmy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" w wyznaczonych punktach handlowych, zbieraliśmy żywność na rzecz rodzin uczniów naszej szkoły. Ok. 200 kg żywności trafiło do potrzebujących. Młodzież bardzo odpowiedzialnie spisała się w działaniu.
 Świąteczna zbiórka żywności    (SU) 
Samorząd Uczniowski zaangażował się w akcję świątecznej zbiórki żywności przeprowadzonej przez Panie pedagog. Przez cały tydzień każdy mógł przynieść różne produkty spożywcze dla potrzebujących. Uczniowie, którzy wsparli akcję dostali "karteczki niepytki" zwalniające z pytania z wybranego przedmiotu. Dziękujemy wszystkim za okazane serce i pomoc.

kwiecień 2014
 Wielkanocna Akcja Charytatywna 
Kiermasz świąteczny to już tradycja szkoły - na stołach karty świąteczne, kolorowe jajka, baranki, kurczaki, stroiki i kolorowe anioły. Ozdoby wielkanocne wykonują uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. Szczególnie bogate stoisko w kwietniu zawdzięczamy Pani Annie Michalewicz, która przygotowała niepowtarzalne ozdoby. Stały się one inspiracją do pracy wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu.

kwiecień 2014
 Konkursy matematyczne 
W kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA 2014. Wzięło w nim udział 20 uczniów. Wszyscy otrzymali dyplomy uznania. serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w pozostałych edycjach.
W naszej szkole w marcu odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2014. Dyplomy wyróżnienia otrzymali: Roszkowski Mateusz Id, Kiryłowicz Przemysław Ic, Sochacki Eryk IIIc oraz Dołhinko Emil IIIb. Wszystkim wyróżnionym i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.

8 kwietnia 2014
 Finał XIX Samorządowego Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" 
Kapituła konkursu spotkała się z 34 wolontariuszami w wieku 14 - 19 lat, zgłoszonymi do konkursu. Młodzi ludzie mówili o motywach działań, podejmowanych na rzecz innych osób, ich efektach społecznych, o wpływie pracy społecznej na własny rozwój. Julita Grodzka i Anna Martynowicz zostały finalistkami konkursu, Julita Grodzka zdobyła tytuł laureata - WSPANIAŁEJ.
Gratulujemy. Została zaproszona do udziału w spotkaniu "Wspaniałych" z całej Polski, które w tym roku ma odbyć się w Kamieniu Pomorskim.

14 kwietnia 2014
 Konkurs o Filmie Anglojęzycznym 
W finale XI Konkursu o Filmie Anglojęzycznym II miejsce zajął Rafał Niemkuć IIIa. Gratulacje.

24 kwietnia 2014
 Wyróżnienie na Forum Ekologów 
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym w ramach VI Forum Młodych Ekologów Białystok '2014 pod hasłem "Piękno przyrody Polskiej" (org. SP 2 Białystok) zdobyła Justyna Pietrewicz IIIa (opiekun T. Włodarczyk).

26 kwietnia 2014
 II Podlaskie Zawody Szkolnych Kół LOK 
W dniu 26 kwietnia w Publicznym Gimnazjum nr 15 w Białymstoku rozegrane zostały II Podlaskie Zawody Szkolnych Kół LOK z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców z klas strzeleckich. Pierwszą częścią zawodów był test z historii Konstytucji 3 Maja. Następnie rozegrane zostały zawody strzeleckie.
Nasze drużyny spisały się świetnie i zajęły pierwsze miejsca. Łukasz Dawidziuk zajął pierwsze miejsce indywidualnie wśród chłopców, Paweł Waszkiewicz III miejsce, a Jakub Polak - IV miejsce. Wśród dziewcząt również dominowały nasze uczennice. Gabriela Brzezińska zajęła I miejsce, Zuzanna Zwoleńska - II miejsce, a Paulina Iwaniuk - III miejsce. Medale, puchary i nagrody rzeczowe bardzo ucieszyły naszych uczniów.

kwiecień 2014
 Pola Nadziei 2013/2014 
W tym roku szkolnym, w ramach współpracy z Fundacją "Pomóż Im", przygotowaliśmy na zajęciach Szkolnego Koła Wolontariatu żonkile z kolorowego papieru. Naszym przewodnikiem po świecie origami była Pani Danuta Żołyńska - z przyjemnością przekazaliśmy piękne kwiaty na potrzeby kampanii "Pola Nadziei". Cieszymy się, że możemy wesprzeć Fundację, która jest oparciem dla chorych dzieci.

27 kwietnia 2014
 Koncert "Drogi świętości" 
Chór PG 20 uczestniczył w uroczystej sesji i koncercie "Drogi świętości" ramach przygotowań mieszkańców Białegostoku do tegorocznej kanonizacji błogosławionego Papieża Jana XXIII oraz błogosławionego Papieża Jana Pawła II, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Chórzystki przygotowane przez p. Joannę Selwesiuk wystąpiły jako jedyny zespół gimnazjalny obok chórów: Opery i Filharmonii Podlaskiej, Miasta Białegostoku, Żeńskiego Chóru X LO, uczelni wyższych i szkół muzycznych naszego miasta. Uczestnicy tego szczególnego spotkania usłyszeli w ich wykonaniu „Kantatę o Ciszy i Zbawieniu” Miłosza Bembinow oraz „Exodus” Wojciecha Kilara.

28 kwietnia 2014
 Finał Wojewódzkiego konkursu Językowego Poliglota 2014 
W Zespole Szkół Społecznych STO w Białymstoku odbył się finał Konkursu Poliglota 2014. Najpierw uczniowie zmagali się z testem i dyktandem w języku angielskim i niemieckim, a później oceniani byli podczas wypowiedzi ustnej również w dwóch językach. Najlepszą w części angielsko-niemieckiej okazała się Weronika Suchowolec z klasy IIId, która została laureatką tegorocznej edycji konkursu. Wysokie miejsca zajęli także: Paulina Markowska IIId oraz Rafał Niemkuć IIIa. Rafał Niemkuć otrzymał wyróżnienie za oryginalne podejście do prezentacji i komunikatywność. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (opiekun Renata Kalinowska).

30 kwietnia 2014
 Wiosenny "Bieg po zdrowie" 
Na boisku Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku odbył się organizowany przez ZHP Chorągiew Białostocką wiosenny "Bieg po zdrowie". W kilku kategoriach wiekowych wystartowała ponad setka dzieci i młodzieży, uczniowie gimnazjum rywalizowali w sztafetach. Idea biegu, to zaktywizowanie uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz przeciwdziałanie sięganiu po używki.
Komendant ZHP Chorągwi Białostockiej hm. Andrzej Bajkowski wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Rogowską wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy biegów otrzymali medale i podręczniki profilaktyczne.

30 kwietnia 2014
 Wydarzenie kulturalne w naszej szkole 
Zespół Teatralny Kawiarenka Literacka w składzie: Weronika Suchowolec, Justyna Gerasimiuk, Aleksandra Śliwowska, Krzysztof Chrościński z IIId, Maciej Jurewicz, Justyna Pietrewicz z IIIa, Magdalena Zalewska z IIIb, Karolina Godlewska, Klaudia Grądzka, Wiktoria Figlewska, Maciej Korycki z IId, Natalia Łupińska, Julita Gawęska z Ib zaprezentował gimnazjalistom, nauczycielom i pedagogom z naszej szkoły przedstawienie o charakterze edukacyjno – profilaktycznym pt. „Operacja: Życie prawdziwe”.
Główna myśl przedstawienia nawiązuje do antytezy z wiersza E.Stachury „Życie to jest teatr …/ Życie to nie teatr…”. Spektakl prezentuje uniwersalne prawdy o ludzkiej egzystencji, eksponuje relacje międzyludzkie, mówi o wierności wartościom, o radości i cierpieniu w życiu. Kończy się Horacjańskim „Carpe diem”, bo czas jest ograniczony.
W scenariuszu wykorzystano fr. utworów znanych twórców m.in. S.Barańczaka, E.Stachury, T.Różewicza, W.Szekspira, a także fr. piosenek m.in. „Niech żyje bal” A.Osieckiej.
Teatralną inscenizację fr. utworów i oryginalne autorskie scenki spajające całość uczniowie przygotowali na warsztatach literacko-teatralnych.
W imieniu Zespołu dziękuję Pani Dyrektor E. Rogowskiej za umożliwienie zaprezentowania efektów pracy Kawiarenki Literackiej oraz całej widowni za ciepłe przyjęcie. Szczególne podziękowania kieruję do Pana M. Sowy i Pana T. Włodarczyka za pomoc w instalacji urządzeń nagłaśniających.
          Elżbieta Zawistowska


 
 maj 2014 


7 maja 2014
 223 rocznica Konstytucji 3 Maja 
Uroczysty apel z okazji 223 rocznicy Konstytucji 3 Maja przygotowały klasy: Id PG20 (wych. Alina Skowrońska) i Vc SP29 (wych. Irena Lis). Przypomniano tragiczną sytuację Polski w XVIII wieku, trzy rozbiory kraju i doniosłe znaczenie Konstytucji 3 Maja, próbującej ratować upadającą Ojczyznę. Uczniowie podkreślili ogromny patriotyzm, ale i jednocześnie wielkie rozwarstwienie społeczne, które uniemożliwiało przeprowadzenie reform. Recytację ozdobiły pieśni patriotyczne wykonane przez członków chóru z kl. Id i Katarzynę Bagińską z kl. Vc.

13 maja 2013
 Co można, a co nie w Internecie? 
Zajęcia z edukacji prawnej oraz cyberprzemocy dla klas I gimnazjum przeprowadzili pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

14-16 maja 2014
 Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego - Krakowa - Wieliczki 
Klasy IIa i IIb z wychowawczyniami p. Iwoną Lipską i p. Haliną Surynowicz przebywały na trzydniowej wycieczce Ojcowski Park Narodowy - Kraków - Wieliczka. Pierwszego dnia byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie zobaczyliśmy „Maczugę Herkulesa” oraz zamek Pieskową Skałę. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Byliśmy na Wawelu i podziwialiśmy Katedrę Krakowską, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie. Kolejnym punktem programu były Sukiennice i Kościół Mariacki ze słynnym obrazem Wita Stwosza, dziedziniec Collegium Maius. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Wieliczkę, zabytkową kopalnię soli znajdującej się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trzy dni, dały nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

21 maja 2014
 Chór PG20 na XII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki 
PG 20 kolejny raz uczestniczył w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki (edycja XII). Dnia 21 maja 2014r. o godz. 19.00 w Starym Kościele Farnym odbył się koncert muzyki chóralnej w wykonaniu chórów szkolnych projektu „Śpiewająca Polska” koordynowanym i prowadzonym przez ad. dr Ewę Rafałko z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Nasz chór pod dyrekcją p. Joanny Selwesiuk z powodzeniem zaprezentował dwa utwory o tematyce religijnej. Gratulujemy udanego występu.

22 maja 2014
 Warsztaty Poznaj SET-a 
W warsztatach Poznaj SET-a, które odbyły się na Politechnice Białostockiej a prowadzone przez matematyka Rajmunda Stasiewicza, uczestniczyło piętnastu uczniów z pierwszych i drugich klas gimnazjum naszej szkoły razem z nauczycielką panią Agnieszką Moczydłowską - Szymczuk.
Na początku oglądaliśmy wystawę prac fotograficznych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które były artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym. Następnie przeszliśmy do sali, aby zagrać w SET-a. Prowadzący objaśnił nam zasady i zaraz potem zabraliśmy się do gry. Okazało się, że nie jest tak trudna, jak się nam wcześniej wydawało. Wyszliśmy bardzo zadowoleni. Później odwiedziliśmy również niewielką interaktywną wystawę naukową „Miasto Nauki”. Zgromadzone tam zabawki fizyczne, przypominały ekspozycje znajdujące się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam odnaleźliśmy wiele bardzo ciekawych rzeczy, m.in. zwierciadła wklęsłe i wypukłe, magiczny sześcian, dźwignię dwustronną, wahadło Newtona i inne.

22 maja 2014
 Wspaniała kreacja aktorska 
22 maja 2014r. odbyła się gala finałowa Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w OiFP. Komisja konkursowa powołana przez Marszałka Województwa Podlaskiego przyznała Justynie Gerasimiuk z IIId nagrodę za najlepszą kreację aktorską w przedstawieniu „Operacja: Życie prawdziwe” przygotowanym przez Zespół teatralny Kawiarenka Literacka.

23 maja 2014
 Sukcesy literackie naszych uczennic 
W XIV edycji Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży - konkursu o zasięgu wojewódzkim pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku nasze uczennice w kategorii TWÓRCZOŚĆ LITERACKA okazały się najlepsze. Justyna Gerasimiuk z IIId zajęła I miejsce za twórczość prozatorską za oryginalny lekko napisany tekst inspirowany dramatem J.Słowackiego – „Zabójcze piękno, czyli wariacje na temat Balladyny”. Kaja Kruszewska z Ic zajęła I miejsce za twórczość poetycką za piękny filozoficzno – refleksyjny wiersz pt. „Szczęście”. Natomiast Klaudia Kułak z Ia otrzymała wyróżnienie za bajkę pt. „Lis i kury”.
Serdeczne gratulacje (opiekun Elżbieta Zawistowska)

27-29 maja 2014
 Wycieczka klas Ia, Ic i Id 
W ostatnich dniach maja odbyła się trzydniowa wycieczka klas I Poznań - Berlin - Biskupin - Wenecja. Młodzież zwiedziła w Poznaniu Stare Miasto i Ostrów Tumski. Drugiego dnia byliśmy na całodniowej wycieczce w Berlinie, gdzie byliśmy w Zoo i Aquarium, widzieliśmy Alekxanderplatz ze słynną Wieżą Telewizyjną, Aleję Unter den Linden, Wyspę Muzeów, Pergamon Muzeum, Bramę Brandenburską, zachowane fragmenty muru berlińskiego, Reichstag oraz Charlottenburg. Trzeciego dnia zwiedziliśmy rezerwat archeologiczny w Biskupinie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

29 maja 2014
 XI edycja Konkursu Piosenki Wakacyjnej 
Uczennice: Julia Gołaszewska (kl. IIa PG) i Katarzyna Bagińska (kl.Vc SP) reprezentowały naszą szkołę w XI edycji Konkursu Piosenki Wakacyjnej, organizowanym przez MDK w Białymstoku. Dziewczęta wykonały piosenkę pt. „Lato pachnące miętą” w dwugłosie z akompaniamentem własnym (flet prosty, gitara). Piękne wykonanie utworu zostało nagrodzone statuetką LAUREATA. Gratulacje! (opiekun A. Michalewicz)

29 maja 2014
 Kawiarenka Literacka w roli animatora kultury 
Na czwartkowym Spotkaniu z Rodzicami Zespół teatralny Kawiarenka Literacka zaprezentował przedstawienie pt. „Operacja: Życie prawdziwe”. Rodzice mieli okazję przekonać się, że w naszej szkole tworzymy i krzewimy kulturę, rozwijamy pasje artystyczne uczniów i dzięki walorom estetycznym spektaklu wpływamy znacząco na integrację całej społeczności szkolnej, uwrażliwiamy i ubogacamy duchowo. W imieniu swoim i uczniów z Kawiarenki Literackiej serdecznie dziękuję rodzicom i nauczycielom za pozytywne minirecenzje po przedstawieniu.
        Elżbieta Zawistowska

30 maja 2014
 Międzyszkolny konkurs fotograficzny "Malowane obiektywem kolory Białegostoku" 
W Społecznym Gimnazjum nr 3 BTO w Białymstoku odbyło się zakończenie XIII edycji konkursu fotograficznego "Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Świątki, kapliczki i krzyże na tle przyrody Podlasia". Nagrodę i drugie miejsce w konkursie zdobył Maciej Jurewicz IIIa (opiekun Tomasz Włodarczyk).

maj 2014
 Podsumowanie Akcji Zbiórki Baterii "Działaj Czysto" 
Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji zbiórki zużytych baterii. To już IX edycja Ekokonkursu "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" organizowana w ramach Akcji Zbiórki Baterii "Działaj czysto" przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku.
W bieżącym roku szkolnym zebraliśmy 362 kg zużytych baterii. Wśród gimnazjalistów tytuł Ekoucznia i II miejsce w międzyszkolnym rankingu zdobyła uczennica kl. Id Anita Sulik (zebrała 23 tys. sztuk baterii).
Wyróżnieni uczniowie ze szkoły podstawowej to: Oliwia Bućko z kl. Vc (2739 szt.), Julia Korolczuk z kl. IVb (2430szt.), Rozalia Tymińska z kl. VIc (2256 szt.), Sebastian Greczan z kl. IVb (1728 szt.) i Marcin Sawicki z kl. Vc (1649 szt.).

 
Galeria zdjęć 
kwiecień - czerwiec 2014:


 


 
czerwiec 2014


Maj/czerwiec 2014
 Zajęcia profilaktyczne na terenie Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Readaptacji ETAP 
Uczniowie PG 20 wzięli udział w zajęciach na terenie ośrodka: uczniowie klas I z zakresu profilaktyki uzależnień, uczniowie klas II z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Młodzież uzyskała rzetelną wiedzę na temat substancji psychoaktywnych i zachowań ryzykownych, poznała miejsce, gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc, młodzi ludzie mieli okazję skonfrontować swoje opinie na temat ważnych w życiu wartości.

1 czerwca 2014
 Mistrzostwa Polski LOK młodzików i juniorów młodszych 
Strzelcy z klasy Ic i IIc brali udział w Mistrzostwach Polski LOK młodzików i juniorów młodszych w Tarnowie. Pod opieką trenerki Jolanty Jarczewskiej uczniowie spisali sie świetnie i pobili wiele swoich rekordów życiowych. Dodatkowo zdobyli też 6 medali. Najlepiej spisała się Julia Ostrowska (IIc), która zdobyła I miejsce w konkurencji ppn 30 i I miejsce w psp 30 część szybka. Świetne wyniki osiągnął też Kacper Jurasz (IIc), który zdobył II miejsce w ppn 30 i III miejsce w psp 30. Pola Skrzymowska (Ic) zdobyła III miejsce w konkurencji ppn 30, a Paulina Iwaniuk (IIc), która strzeliła swoje 3 rekordy życiowe sięgnęła po brązowy medal w konkurencji ksp 3x10.

3 czerwca 2014
 Nagroda w Miejskim Konkursie Fotograficznym "Nasz czysty Białystok" 
W IV edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno - Fotograficzno - Literackiego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Woda naszym skarbem” (org. Radna RM Białystok Halina Wasiak, Zespół Szkół nr 5, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białymstoku) w kategorii fotografia nagrodę zdobył Michał Fiłończuk IIIa (opiekun Tomasz Włodarczyk).

4 czerwca 2014
 Spotkanie z aktorami w Teatrze Dramatycznym 
Uczniowie z Kawiarenki Literackiej w ramach nagrody finalistom 12. edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” obejrzeli w Teatrze Dramatycznym spektakl pt. „Momo” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej - Mazur. Nagrodę ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Po spektaklu uczniowie rozmawiali z aktorami o ich pracy i „akcie twórczym” przedstawienia. Każdy otrzymał podarunek - bardzo oryginalną grę planszową pod tym samym tytułem co spektakl - Momo. A na koniec były pamiątkowe zdjęcia - patrz: Galeria zdjęć (strona naszej szkoły) oraz www.wrotapodlasia.pl
           Elżbieta Zawistowska

5 czerwca 2014
 Wiosenne Spotkanie Młodych (SU) 
Przed Katedrą Białostocką odbyło się Wiosenne Spotkanie Młodych, w którym udział wzięły przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Białegostoku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas pierwszych oraz harcerze z SP 29 wraz z opiekunami SU PG p. Renatą Kalinowską i Marzeną Górską.
Poczet sztandarowy pod opieką p. Grażyny Ratkiewicz uczestniczył również w uroczystościach pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy archikatedrze. Wspólne odśpiewanie Barki rozpoczęło Wiosenne Spotkanie Młodych poświęcone upamiętnieniu 23 rocznicy pobytu Jana Pawła II w Białymstoku. Potem odbyły się występy orkiestry dętej oraz chórów miasta Białegostoku. Głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz p. Wojciech Janowicz – dyrektor Departamentu Edukacji w Białymstoku, p. Lucja Orzechowska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji w Białymstoku. Na zakończenie odbyła się dziękczynna msza święta. Klasa 6c oraz IIIa uczestniczyły w projekcji filmów: „Karol, który został świętym” oraz „Tajemnica tajemnic. Prawdziwa historia ocalenia Polski i świata”.

6 czerwca 2014
 Konkurs z Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych 
W naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs z Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Udział wzięli w nim uczniowie nie tylko białostockich gimnazjów ale również uczniowie z Kalinówki Kościelnej i Jasionówki. Nasi uczniowie zajęli: I miejsce Weronika Suchowolec, II miejsce Weronika Falkowska i III miejsce Paulina Markowska. Wszystkim serdecznie gratulujemy (opiekun Renata Kalinowska i Ewa Droździewicz - Woźniak).

czerwiec 2014
 Badania w ramach projektu europejskiego BUNJO 
Zakończona została seria 3-letnich innowacyjnych badań w ramach projektu europejskiego BUNJO (badanie uczenia się i nauczania języków obcych w gimnazjach). Było to badanie podłużne służące śledzeniu postępów w nauce języka angielskiego wybranych grup uczniów o różnych poziomach językowych z klasy IIIa, IIId, IIIe w ciągu trzyletniego cyklu nauki w gimnazjum. Projekt był realizowany w latach 2012 – 2014 z inicjatywy Komisji Europejskiej i obejmował badaniem 6 tysięcy uczniów ze 120 gimnazjów w Polsce (wśród wylosowanych placówek znalazło się również PG 20 w Białymstoku), a także nauczycieli języka angielskiego i dyrektorów szkół.
Głównym celem badania była obserwacja, jak zmieniają się umiejętności uczniów gimnazjum w posługiwaniu się językiem angielskim oraz określenie, co sprzyja nabywaniu umiejętności językowych. Zebrane dane posłużyły do stworzenia Europejskiego Wskaźnika Kompetencji Językowych. Była to też pierwsza okazja do porównania poziomu znajomości języków obcych wśród europejskich uczniów kończących obowiązkową naukę szkolną - gimnazjum. Wyniki badania zostaną opracowane w postaci zbiorczych zestawień na poziomie ogólnokrajowym.
Udział w badaniu dał możliwość pozyskania dla szkoły nagród rzeczowych w postaci materiałów edukacyjnych oraz wielu innych drobnych nagród rzeczowych dla uczniów, głównie zestawów piśmienniczych. Martyna Rutkowska z klasy IIId w konkursie dla uczniów, który został przeprowadzony podczas ostatniej sesji badawczej BUNJO 3 wygrała czytnik e-book Kindle wraz z e-bookami.
Realizatorzy projektu: Hanna Włostowska, Natallia Mikłasz, Agata Jaworowska.

12 czerwca 2014
 Sukces Chóru PG 20 
W sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku odbył się XIII Wojewódzki Przegląd Chórów Szkolnych. Chór PG 20 pod dyrekcją p. Joanny Selwesiuk zaprezentował trzy utwory: „Domine Deus”, „W moim ogródeczku” i „Bardzo smutna piosenka retro” . W kategorii chóry gimnazjalne i ponadgimnazjalne uzyskał ZŁOTY DYPLOM.

16 czerwca 2014
 Debata Samorządów Uczniowskich    SU 
W dniu 16 czerwca 2014 roku odbyła się debata samorządów szkolnych zorganizowana w ramach XV Białostockiego Forum Szkół. Samorządy uczniowskie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Białegostoku spotkały się w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku. Temat przewodni debaty brzmiał: „Być sobą, aby być kimś”.
Żyjemy w czasach, gdzie trudno być sobą. Często ślepo podążamy za tym, co przekazują nam media. Powinniśmy mieć swoje zdanie, własny punkt widzenia. Musimy żyć w zgodzie z samym sobą, w zgodzie z własnym sumieniem. Każdy z nas jest kimś niepowtarzalnym, każdy ma indywidualną osobowość. Jesteśmy sobą, kiedy wygłaszamy swój punkt widzenia, nie opierając się na opiniach pochodzących z mediów. Powinniśmy akceptować indywidualność innych. Nie bójmy się pokazywać tego, jacy jesteśmy. Być kimś, to znaczy być człowiekiem autentycznym, nie udawać nikogo i akceptować samego siebie.
Z debaty wypłynęły następujące wnioski:
1. Ciężko być sobą, każdy chce komuś dorównać.
2. Nie należy naśladować innych, trzeba być sobą.
3. Nie podążajmy ślepo za innymi.
4. Każdy człowiek powinien żyć w zgodzie z samym sobą.
5. Miejmy swoje zdanie.
6. Każdy jest kimś, bo każdy jest inny, indywidualny.
7. Miejmy odwagę być sobą, a wtedy możemy stać się kimś przede wszystkim dla siebie.
    Spotkanie zakończyło przedstawienie pt. „Operacja: Życie prawdziwe” w wykonaniu zespołu teatralnego Kawiarenka Literacka z PG 20.

17 czerwca 2014
 Rozstrzygnięcie Konkursu "Planer kariery" - IX edycja 
W konkursie zorganizowanym przez CKU LCDZ dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięło udział czterech uczniów PG 20: Agata Karny, Julita Grodzka, Natalia Wysztygiel z klasy IIIa i Bartosz Wiszenko z klasy IIIb. Planery wszystkich uczniów ukazały pasje i zainteresowania, plany dojścia do wymarzonego zawodu i wizję pracy. Wszystkie były oryginalne, niepowtarzalne - osobiste. I miejsce zdobył Bartosz Wiszenko, który razem z pedagog szkolną, odebrał gratulacje i nagrodę.

czerwiec 2014
 Akcja "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech" 
W tym roku szkolnym kontynuowaliśmy zbiórkę makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod patronatem Fundacji „Przyjazny Świat Dziecka”. Fundacja odebrała makulaturę przekazaną przez uczniów, nauczycieli i rodziców ZSS nr 1. Rok szkolny 2013/2014 nie zapisał się może wielkimi cyframi, lecz 620 kg makulatury to też jest konkretna pomoc.

20 czerwca 2014
 Akcja Charytatywna "Gramy i pływamy dla Krzysia" 
Pływalnia Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku gościła uczestników wyjątkowych zawodów pływackich. Cel jaki przyświecał tej imprezie był naprawdę wyjątkowy. Środki pozyskane z opłat startowych, licytacji oraz cegiełek na występy artystyczne po zakończeniu zawodów (Orkiestra Dęta z Wasilkowa, Mażoretki Mini Stars) w całości zostały przeznaczone na sfinansowanie specjalistycznej rehabilitacji Krzysztofa Wojtacha, absolwenta Publicznego Gimnazjum nr 20. W komitecie organizacyjnym znalazły się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Zespół Szkół Sportowych nr 1 oraz Międzyszkolny Klub Sportowy Juvenia.
Inicjatorem i współorganizatorem tego wydarzenia był trener Hubert Milewski.
    >>Zdjęcia z zawodów<<
  O historii Krzyśka można przeczytać tu: >> Kliknij<<

26 czerwca 2014
 Medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w szermierce 
Uczennica 3c Marta Mazurek wraz z drużyną (UKS 13 Białystok) w olimpijskiej konkurencji szabli kobiet zdobyła złoty medal! Również w turnieju indywidualnym Marta zdobyła medal - brązowy.
Gratulacje! Zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbywały się w Wrocławiu.
Galeria zdjęć 
 czerwiec 2014
cd.

 

czerwiec 2014
 Wyniki egzaminów gimnazjalnych 
 Wyniki egzaminów gimnazjalnych uczniów PG 20 są zaskakująco dobre. Niektóre z nich przekraczają średnie krajowe nawet o kilkanaście procent. Klasa 3a wypadła najlepiej (np. średnia z matematyki jest wyższa o prawie 30% od średniej krajowej!).

  Średnia
Polska
Średnia
Białystok
PG 20 Kl 3a
 PG 20
j.polski 68 71 75,1 77,6
historia i WOS 59 63 65,5 71,3
matematyka 47 55,8 60,5 76,3
przyrodnicze 52 56 58,3 67
j.ang podst 67 77 83,2 88,6
j.ang rozsz 46 56,5 63,1 73
j.niem podst 54 62,9 68,8 -


6 lipca 2014
 Wizyta Synów Pułku 
Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku gościł z krótka wizytą uczestników XXIX Zlotu Ogólnopolskiego Środowiska Synów Pułku.
    >>Zdjęcia z spotkania<<