+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Dla Rodziców
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Wyniki egzaminów
» Rozkład lekcji
» Zdjęcia
» Chór PG20
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Na wesoło
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
» Bule - petanque
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2014/2015 ::..

 

Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia. 


 
lipiec 2014


  lipiec 2013
 Trzy medale na Letnich Mistrzostwa Polski w pływaniu 2014 
  W niedzielę 20.07.2014 zakończyły się ostatnie starty pływaków białostockiej Juvenii w imprezach z cyklu Mistrzostw Polski w Pływaniu. W sumie przywieźli oni 3 brązowe krążki i wysokie lokaty w finałach. Pierwsza połowa lipca obfitowała w jedne z najważniejszych imprez dla pływaków - Mistrzostwa Polski. Odbywały się one w kilku rocznikach i różnych miastach. 14 i 15-latki to uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku, a 16-latki i starsi - to już absolwenci tej samej szkoły.

14-latkowie (kl. Ic) - wychowankowie trenera H. Milewskiego i A. Mackiewicza - rywalizujący w Dębicy, pochwalić się mogą występami w finałach A i B oraz nowymi rekordami życiowymi: Kaja Kruszewska (największa nadzieja na wysokie lokaty, której starty z powodu choroby stanęły pod znakiem zapytania) - 7 m-ce na 800 m stylem dowolnym, 12 m-ce (4 w B) na 200 m st motylkowym, 13 m-ce (5 w B) na 400 dowolnym i 15 m-ce (7 w B) na 400 m st zmiennym.
Butkiewicz Władysław - 10 m-ce (2wB) na 100 m st motylkowym, 11 m-ce (2 w B) na 50 m st motylkowym i 12 m-ce (4 w B) na 100 m st dowolnym. Lisowska Wiktoria 9 m-ce (1 w B) na 100 m st. grzbietowym i 13 m-ce (5 w B) na 200 m st grzbietowym.

15-latkowie (kl. IIc) - wychowankowie trenerów T. Lankau i P. Mikłosza - startowali w Gliwicach, gdzie najwyższe laury zebrał Tomasz Bocheń - wrócił z brązowym medalem na 100 m st motylkowym uzyskując nową „życiówkę”. Ponadto zajął 4 m-ce na 50 m st motylkowym (do brązu niewiele zabrakło), 4 m-ce na 100 m st dowolnym i 8 m-ce na 50 m st dowolnym.
Paweł Królik (największy triumfator tych Mistrzostw wśród białostoczan, ponieważ był to jego pierwszy finał w karierze i miejmy nadzieję, że nie ostatni - 6 m-ce na 50 m st motylkowym.

16-latkowie (kl. IIIc) - wychowankowie trenerki M. Sobocińskiej wrócili z dwoma brązowymi medalami i wysokimi lokatami finałowymi. Maciej Danilewski powtórzył swoje osiągnięcie z Zimowych Mistrzostw Polski z marca tego roku i znowu zdobył brązowy medal na 100 m st grzbietowym oraz drugi medal na dwa razy dłuższym dystansie - 200 m st grzbietowym.
Katarzyna Giedzicz - "pierwsza z przegranych" - wciąż brakuje jej szczęścia w zdobyciu medalu na trudnym dystansie 400 m st zmiennym. Po raz kolejny znalazła się na wysokiej lokacie finałowej, ale bez medalu - 4 miejsce. W stylu zmiennym na dystansie o połowę krótszym - 200 m st zmiennym- zajęła 7 miejsce. Kasia "specjalizuje się" w trudnych konkurencjach i tak do wysokich lokat w stylu zmiennym dołożyła jeszcze 9 m-ce na 800 m st dowolnym.
Sandra Sokołowska - koleżanka Maćka i Kasi - wywalczyła 2 lokatę w finale B na 50 m st dowolnym z czasem 28.00 ustanawiając tym samym swój nowy rekord życiowy.
    Trener Małgorzata Sobocińska


 
wrzesień 2014

 1 września
 Początek roku szkolnego 
 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.

 2 września 2014
 Wyróżnienie Medalami „Diligentiae - za pilność”  
 Jednym z punktów Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2014/2015 (odbywającej się w Pałacu Branickich w Auli Magna) było wyróżnienie medalami oraz certyfikatami „Diligentiae - za pilność” uczniów i nauczycieli.
Z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 takie zaszczytne wyróżnienia z rąk Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego i Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Adama Polińskiego otrzymali uczeń (absolwent) Maciej Jurewicz i nauczyciel Tomasz Włodarczyk. Medal „Diligentiae - za pilność” został ustanowiony w 1767 roku przez króla Stanisława Augusta i był nadawany jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Od 2004 roku jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Białegostoku najpilniejszym uczniom i ich nauczycielom.

12 września 2014
 XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 
 Poczet sztandarowy oraz uczniowie klas drugich i trzecich PG 20 oraz klas szóstych SP 29, wzięli udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uroczystość ta ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

12 września 2014
 Dzień integracji uczniów klas I 
W tym dniu uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach z doradcami zawodowymi z CKU LCDZ - Twórcze myślenie jako element planowania przyszłości oraz w zajęciach, prowadzonych przez pracownika działu profilaktyki Straży Miejskiej, pt. Alkohol - pomyśl zanim będzie za późno, podczas których uczniowie, używając autogogli, mogli doświadczyć, jak zachowuje się człowiek pod wpływem alkoholu.
Na koniec uczniowie wszystkich klas I spotkali się w sali gimnastycznej - wzięli udział w zabawach ruchowych, logicznych i sprawnościowych.

12-14 września 2014
 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w strzelectwie 
W Uczniowskim Klubie Sportowym „Kaliber” odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Startowali w nich strzelcy z 13 klubów w 4 województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim. „Kaliber” zajął pierwsze miejsce we współzawodnictwie klubów.
Publiczne Gimnazjum nr 20 w Białymstoku reprezentowało 21 uczniów. Kilku z nich poprawiło swoje rekordy życiowe. Najlepiej spisali się:
Gabriela Brzezińska – brązowy medal w konkurencji karabin pneumatyczny dziewcząt, Kacper Jurasz – srebro w konkurencji pistolet pneumatyczny chłopców i srebro w konkurencji pistolet sportowy część szybka. Gratulujemy wysokich wyników!
        Zdjęcia z zawodów  >>KLIKNIJ<<

16 września 2014
 Działania szkoły w obszarze orientacji zawodowej, egzamin gimnazjalny 2015 
Rodzice uczniów klas III poznali założenia programu Zaplanuj karierę, realizowanego we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną nr 2 oraz nową formułę kształcenia zawodowego i działania realizowane na terenie szkoły we współpracy z CKU LCDZ (zajęcia informacyjno - edukacyjne, wycieczki zawodoznawcze, warsztaty na terenie szkół ponadgimnazjalnych, spotkania z przedstawicielami zawodów, konkursy).
Pani Dyrektor zapoznała rodziców z planem przeprowadzenia egzaminów próbnych i procedurą egzaminu gimnazjalnego.

17 września 2014
 Samorządy mają głos 
We wrześniu włączyliśmy się do udziału w akcji „Samorządy mają głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU. Projekt realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wybraliśmy już komisję wyborczą, która będzie czuwać nad przebiegiem głosowania. 30 września odbędą sie wybory do Samorządu Uczniowskiego PG nr 20.

21 września 2014
 Sprzątanie Świata - Polska 2014 
Zespół Szkół Sportowych nr 1 jak co roku wziął udział w Sprzątaniu Świata - Polska 2014”. W tym roku akcja miała hasło „Turysto! Szanuj Środowisko!”, zachęcając do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie czy na łonie przyrody. Uczniowie ZSS nr 1 sprzątali na osiedlu Marczuk i osiedlu Młodych.

24 września 2014
 Wycieczka do Marcinkowa 
Marcinkowo koło Mrągowa odwiedzili uczniowie klasy IID i IA wraz z opiekunami (p.A.Skowrońska, p.L.Utrutko i p.T.Włodarczyk). Prowadzone były tam zajęcia edukacyjne dotyczące ogrodnictwa i recyklingu. Uczniowie wykonywali doniczki z butelek plastikowych, sadzili w nich rośliny, które później mogli zabrać do domu. Zwiedzali też motylarnię oraz pokazowe ogrody tematyczne m.in ogród śródziemnomorski, japoński, ziołowo-warzywny czy meksykański. Można było w nich obejrzeć bardzo ciekawe gatunki roślin np. miętę czekoladową, wierzbę japońską, wierzbę babilońską, perukowiec, tulipanowiec i wiele innych. Dużo przyjemności sprawiał spacer wśród pięknie kwitnących, aromatycznych roślin, m.in. lawendy, szałwii i różnych odmian róż. W ogrodzie białym uczniowie mieli okazję obserwować motyle, które próbowali złapać w specjalne siatki.
Gimnazjaliści odwiedzili również Mazurską Izbę Regionalną, gdzie dowiedzieli się jak żyli ludzie na Mazurach kilkadziesiąt lat temu. Oglądali ubrania i przedmioty codziennego użytku z dawnych czasów. Na zakończenie wycieczki, korzystając z pięknej pogody, spędzili czas na zabawach ruchowych i przy ognisku.
          Zdjęcia z wyjazdu do Marcinkowa  >>KLIKNIJ<<

25-26 wrzesień 2014
 Archipelag Skarbów 
Uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. "Archipelag Skarbów", prowadzonym przez 3-osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów. Zajęcia odbywały się w formie dwóch czterogodzinnych warsztatów, w czasie których gimnazjaliści uczyli się jak dokonywać ważnych wyborów życiowych, jak i gdzie poszukiwać prawdziwych skarbów, którymi są głębokie szczęście i miłość, realizacja własnych marzeń i pasji. Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia, zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. W czasie zajęć przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczniowie mieli również okazję zaprezentować własną twórczość na takie tematy jak: „Szacunek do kobiet”, „Stop poronografii”, „Znaczenie trzeźwości od alkoholu w miłości”, „Jak radzić sobie z tygrysem złości”. Nagrodę specjalną za własną twórczość otrzymał Jakub Mikołajczyk z kl. IID oraz Weronika Paczkowska z IIC.
Odbyło się też spotkanie z rodzicami, którzy zapoznani zostali z założeniami i tematyką programu a na zakończenie otrzymali "Miniprzewodnik po dżungli kontaktów z nastolatkiem".

29 września 2014
 Deklaracja współpracy z Fundacjami działającymi na rzecz dzieci 
W roku szkolnym 2014/2015 kolejny raz zgłosiliśmy deklarację współpracy z Fundacją „Pomóż Im”. W ramach kampanii „Pola Nadziei” posadziliśmy przed szkołą cebulki żonkili, by na wiosnę, gdy zakwitną, wszyscy uczniowie wiedzieli, że jesteśmy szkołą wspierającą działania na rzecz podopiecznych Fundacji.
Będziemy również kontynuować współpracę z Fundacją „Przyjazny Świat Dziecka”, która prowadzi akcję zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka. Prosimy wszystkich o pomoc.

30 września 2014
 Wybory do SU PG nr 20 (SU) 
We wrześniu przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu "Samorządy mają głos" org. przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez cały wrzesień poznawaliśmy kandydatów do władz SU. 30 września nadszedł dzień wyborów.
Przewodniczącą SU PG nr 20 została Izabela Gryc z IIc, zastępcą Wiktoria Ciborowska z IIa, sekretarzem Aleksandra Bazyluk z IIa. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy:).

wrzesień 2014
 Program profilaktyczny "Znajdź właściwe rozwiązanie" 
W roku szkolnym 2014/2015 w klasach pierwszych PG 20 realizowany jest program profilaktyczny „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Celem programu jest zwiększenie świadomości uczniów w zakresie palenia tytoniu. Jak dziecko popada w uzależnienie? Wiele dzieci próbuje palenia jeszcze w bardzo młodym wieku. Zazwyczaj kieruje nimi ciekawość i chęć zaimponowania rówieśnikom. Chociaż wiedzą, że palenie jest szkodliwe, wydaje im się, że po jednym papierosie nic im nie grozi. Kolejne papierosy wypala się, aby zyskać akceptację i szacunek otoczenia i by nie wyróżniać się z grupy, w której wszyscy palą. W ten sposób coraz częściej nastolatek wystawia się na działanie nikotyny, która szybko uzależnia. Działa jak narkotyk i z czasem pojawia się potrzeba sięgnięcia po papierosa.

Palenie papierosów w początkowej fazie uzależnienia sprawia przyjemność. Jest to wynik wpływu nikotyny na różne substancje chemiczne w mózgu, które odpowiadają za pobudzenie, aktywność i odczuwanie przyjemności. Z jednej strony nikotyna powoduje rozdrażnienie, a z drugiej poprawę pamięci i koncentracji. Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do efektu, jaki w nim wywołuje nikotyna. Palenie jest nam wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który zaspokoić może tylko kolejny papieros. Z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt potrzebujemy wypalić więcej – i tak coraz bardziej popadamy w nałóg. NIE PAL! DBAJ O ZDROWIE!


 
październik 2014


03 października 2014
 Spotkanie z dietetykiem (SU) 
W tym roku po raz trzeci ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwaga Nadwaga!”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych, które są jedyną skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości. W naszej szkole gościliśmy dietetyczkę panią Joannę Jarosz z Centrum Dietetycznego Naturhause z Białegostoku. Klasy I PG uczestniczyły w prelekcji dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych. Podczas spotkań pani ekspert opowiedziała o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety, pokazała jak bardzo szkodzą wszelkie słodycze, napoje oraz fast foody, zwróciła uwagę na problem anoreksji i bulimii. Została także poruszona sprawa aktywności fizycznej oraz zwolnień z w-fu. Młodzież mogła także porozmawiać z panią dietetyk na tematy, które ich interesowały.
Każdy otrzymał zaproszenie na bezpłatną konsultację oraz ciekawe materiały merytoryczne o akcji.
 
03 października 2014
 Zbiórka żywności we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną 
Młodzież klasy IIIc i IIb wzięła udział w zbiórce żywności na rzecz rodzin uczniów naszej szkoły. Zbiórka żywności odbywała się na terenie marketu Biedronka i Lewiatan na Os. Nowe Miasto. Zebrana żywność trafiła do rodzin. Inne szkoły mogą nam pozazdrościć tak aktywnej, chętnej do pomocy młodzieży.

05 października 2014  
 Trzy złote medale Mistrzostw Polski w strzelectwie 
Na rozegranych w Bydgoszczy Mistrzostwach Polski Młodzików w strzelectwie najlepszym zawodnikiem całych zawodów okazał sie Kacper Jurasz uczeń klasy 3c Publicznego Gimnazjum nr 20 w Białymstoku, zawodnik UKS Kaliber. Kacper zdobył trzy złote medale, a w dwóch konkurencjach: pistolet szybkostrzelny 30 i pistolet sportowy część szybka strzelił rekordy Polski. Gratulacje!
        Zdjęcia z zawodów  >>KLIKNIJ<<

10-11 października 2014
 Międzynarodowe Zawody Pływackie "Brzeski Sprint" 
Zawodnicy MKS Juvenia Białystok startowali w Międzynarodowych Zawodach Pływackich "Brzeski Sprint" w Brześciu na Białorusi. Na 50 metrowej pływalni Brzeskiego Centrum Rezerwy Olimpijskiej, startowało 600 zawodników: z Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Polski, Słowacji i Białorusi. Zawody przeprowadzone były w formie wieloboju, nagrody przyznawane były za największą ilość pkt wg tabeli FINA za 3 starty.
W kategorii dziewcząt 14-letnich III miejsce w wieloboju zajęła Martyna Olszańska Ic.
Indywidualnie wysokie lokaty zajęły: (klasa Ic) Augustyniak Martyna, Szymborska Dominika, Petelska Julia i Majewska Matylda.
W starszej grupie wiekowej (15-lat), na 6 nagradzanych miejsc, aż trzy należały do młodych białostockich pływaczek. I miejsce w punktacji ogólnej wieloboju zajęła Wiktoria Lisowska IIc, III miejsce Kaja Kruszewska IIc a na 4 miejscu znalazła się Gabriela Malewicka IIc. Wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej, na III miejscu uplasował się Władysław Butkiewicz IIIc.
W kategorii 16-latków (klasa IIIc) wśród chłopców II miejsce wywalczył Tomasz Bocheń, a VI miejsce zajął Paweł Królik.
Oprócz startów indywidualnych młodzi pływacy zawalczyli również w wyścigach sztafetowych. W sztafecie 4x50m zmiennym dziewczęta (w składzie Wiktoria Lisowska, Dominika Szymborska, Kaja Kruszewska i Martyna Olszańska) ustąpiły miejsca tylko starszym i mistrzowskim składom sztafetowym z Rosjii i Brześcia, zajmując III miejsce.
W mieszanej sztafecie 8x50m dowolnym (skład: Gabriela Malewicka, Władysław Butkiewicz, Wiktoria Lisowska, Paweł Królik, Nikolina Kuczyńska, Martyna Olszańska, Szymon Zawadzki i Tomasz Bocheń), nasza drużyna zajęła II miejsce ulegając starszej drużynie z Soligorska.

    W czasie startów części białostockich pływaków na Białorusi, również w kraju w tym czasie odbywały się m.in Ogólnopolskie Zawody Pływackie Gdyńskie Delfinarium, w których wystąpił medalista Zimowych i Letnich Mistrzostw Polski 16-latków (tegoroczny absolwent naszej szkoły) Maciej Danilewski, zajmując II miejsce na 100m grzbietowym. Mimo, iż od września Maciej jest uczniem i zawodnikiem w olsztyńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, wciąż jeszcze reprezentuje barwy MKS Juvenia Białystok.

10 października 2014
 Memoriał Patryka Jakubowskiego w strzelectwie 
W eliminacjach do Memoriału Patryka Jakubowskiego wystartowało ponad 100 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Do startu głównego zakwalifikowało się czterech uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 20.
Brązowy medal zdobyła Pola Skrzymowska z klasy IIc. Paweł Waszkiewicz (IIIc) zajął miejsce czwarte, Paulina Iwaniuk (IIIc) miejsce piąte, a Kacper Jurasz (również IIIc) miejsce VI. Gratulujemy!

14 października 2014
 Dzień Edukacji Narodowej 
Szkolną uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowały klasy 1a i 1c gimnazjum. W czasie spotkania nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali Nagrody Dyrektora. Jednorazowe stypendia otrzymała też grupa wyróżniających się w nauce i sporcie uczniów.

   Wojewódzkie obchody święta nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty odbyły sie w PG nr 6. W uroczystości uczestniczyli Wojewoda Podlaski Pan Maciej Żywno, Podlaski Kurator Oświaty Pan Jerzy Kiszkiel, a także: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji związkowych i instytucji oświatowych. Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej znalazły się Pani Jolanta Wysztygiel i Pani Dorota Seluk, a wśród wyróżnionych Nagrodą Podlaskiego Kuratora Oświaty Pan Tomasz Włodarczyk.
Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły sie w Pałacu Branickich. Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska znalazła sie w gronie nagrodzonych pracowników oświaty przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

16 października 2014
 Wycieczka do Warszawy 
Uczniowie klas: IIIa, IIIb i IIIc naszego gimnazjum wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Warszawy. W programie znalazł się seans w trójwymiarowym kinie IMAX, spacer po Łazienkach Królewskich i Starówce. Jednak największe zainteresowanie uczestników wycieczki wzbudził, jak można było przypuszczać, Stadion Narodowy. W trakcie prawie półtoragodzinnego spaceru po tym ogromnym obiekcie odwiedziliśmy jeden z sektorów kibiców, zwiedziliśmy szatnie zawodników, salę konferencyjną oraz pomieszczenie, w którym pracują dziennikarze. Wspięliśmy się również, choć kosztowało nas to niemało wysiłku, na punk widokowy, z którego mogliśmy podziwiać ogrom tej niezwykłej budowli. Niestety, Stadion Narodowy był ostatnim punktem w programie naszej wycieczki, choć może to i dobrze, bo naprawdę byliśmy już bardzo zmęczeni. A czekała nas jeszcze długa droga powrotna, w trakcie której na pewno nie zamierzaliśmy odpoczywać…

16 październik 2014
 Dzień Papieski 
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. Członkowie Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem swego opiekuna przygotowali z tej okazji montaż słowno - muzyczny wzbogacony prezentacjami multimedialnymi. Społeczność szkolna miała możliwość pochylenia się nad słowami bł. Jana Pawła II związanymi ze świętością, co było mottem tegorocznego Dnia Papieskiego.

23 października 2014
 Spotkanie z pisarzem 
Spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko odbyło się w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami organizowanych przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Kazimierz Szymeczko jest autorem książek m.in. „Wywrotka” czy „Czworo i kości”. Autor opowiadał o swoich utworach z wielką pasją. Wszystkie swoje wypowiedzi obracał w żart, aby wzbudzić ciekawość słuchaczy. Był on otwarty na pytania, starał się odpowiedzieć na każde z nich. Swoje wypowiedzi często rozwijał tak, że ktoś kto miał zamiar podnieść rękę, nie musiał tego robić. Odpowiedzią na jedno pytanie tłumaczył wiele wątpliwości czytelników. Spotkanie z pisarzem uważam za bardzo udane. Chciałabym aby do naszej szkoły częściej zapraszani byli pisarze.
     Julia Kobylińska Ib PG20

25 października 2014
 VIII Międzynarodowy Mecz Pływacki 
W VIII Międzynarodowym Meczu Pływackim Dziecięcych Drużyn Klubowych z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski „ZŁOTA JESIEŃ 2014” odbywającym się w Bielsku Podlaskim w kategorii 13 lat (klasa Ic) Martyna Augustyniak wypływała 2 medale: srebrny medal na 50m dowolnym i brązowy na 50m grzbietowym, Nikolina Kuczyńska również 2 medale: srebrny medal na 100m zmiennym i brąz na 50m dowolnym, Dominika Szymborska srebro na 50 m st motylkowym.

25-26 października 2014
 Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Mława 
Zawodnicy Juvenii Białystok wzięli udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Mława. Najlepsze wyniki osiągnęli: 13 latki: - Martyna Olszańska Ic - złoto na 50m dowolnym, złoto na 100m dowolnym, złoto na 50m motylkowym, srebro na 50m grzbietowym, srebro 100m grzbietowym;
- Kowalczuk Wiktoria Ic - złoto na 100m motylkowym, brąz na 100m dowolnym, brąz na 50m motylkowym;
- sztafeta dziewcząt (4x50 dowolnym) w składzie: Bienasz Wiktoria, Kowalczuk Wiktoria, Raplewicz Natalia, Olszańska Martyna - zdobyła srebrny medal.

25-26 października 2014
 Grand Prix Polski w pływaniu 
W Grand Prix Polski w Krakowie wystartowali również reprezentanci Juvenii Białystok (na Grand Prix jest jedna kategoria wiekowa 14 lat i starsi (open), co znacznie utrudnia zdobycie medalowych pozycji, szczególnie tym młodszym).
Kaja Kruszewska z kl. IIc na 800m dowolnym w kat. open była 16, ale w swojej kategorii wiekowej 14 lat - II (bez medalu niestety).
     W niezłym stylu powróciła Diana Sokołowska (absolwentka sprzed 2 lat naszego gimnazjum), która zdobyła 3 medale: srebro na 100m dowolnym, srebro na 200m dowolnym i brąz na 100 motylkowym.

27 października 2014
 Święto Szkoły 
27 października br. w naszej szkole obchodziliśmy kolejną (ósmą już) rocznicę nadania imienia Synów Pułku ZSS nr 1. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, którą swoją obecnością zaszczycili m.in. nasi patroni, podlaska wicekurator oświaty - p. Wiesława Ćwiklińska, ks. Jacek Tomkiel - proboszcz parafii pw. bł. Bolesławy Lament, przewodnicząca Rady Rodziców oraz emerytowani żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych.
W uroczystości wzięła udział także dyrekcja szkoły, rodzice i wychowawcy klas I gimnazjum ze swoimi podopiecznymi, którzy podczas apelu, zgodnie z tradycją szkoły, złożyli uroczyste ślubowanie. Oczywiście nie obyło się bez uroczystych przemówień, odznaczeń i podniosłej atmosfery. W tym duchu była utrzymana również część artystyczna przygotowana przez panie: Katarzynę Sikorę i Annę Michalewicz poświęcona patronom szkoły - Synom Pułku. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak też gimnazjum oraz chór PG20. Występom młodych artystów towarzyszyła prezentacja multimedialna dotycząca patronów szkoły. Całość wypadła bardzo wzruszająco, lirycznie i patriotycznie, a występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Kolejna taka impreza … już za rok.
       Galeria zdjęć z uroczystości  >>KLIKNIJ<<

31 października 2014
 Dzień Śpiocha   (SU) 
Potrafimy się bawić! W piątek, ostatni dzień października uczniowie naszej szkoły przybyli na zajęcia w piżamkach, szlafroczkach oraz zabawnych domowych kapciach. Uczniowie, którzy się przebrali nie byli tego dnia pytani.

31 października 2014
 Otrzęsiny klas pierwszych PG   (SU) 
W tym roku szkolnym otrzęsiny klasom pierwszym przygotowała klasa IIIc, która zmieniła naszą szkołę w znany z książek J.K. Rowling magiczny Hogwart. Nie zabrakło czarodziejskich eliksirów, tańca z miotłą, kreatywności w tworzeniu strojów. Wszystkiemu przyglądało się jury, które oceniało występy przedstawicieli klas pierwszych. Najlepsza okazała się klasa Ia, która w nagrodę jednego dnia może być nieprzygotowana do zajęć. Gratulujemy!!!

Galeria zdjęć 
wrzesień - październik 2014:


 


 
listopad 2014  listopad 2014
 Projekt "Weź prawo w swoje ręce" 
Klasa IIIc bierze udział w projekcie "Weź prawo w swoje ręce - czyli prawne remedium na zachowania ryzykowne młodzieży", organizowanym przez pracowników Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, skupionych wokół Fundacji Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Społeczno-Pedagogicznych. Celem projektu jest zwiększenie świadomości prawnej młodzieży w Publicznym Gimnazjum nr 20.
Podstawę realizacji projektu "Weź prawo w swoje ręce" stanowi cykl zajęć edukacyjnych ukierunkowanych na przekazanie młodzieży wiedzy o jej prawach i wolnościach, prawach i obowiązkach w teorii, a także kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce - w życiu osobistym oraz interesie publicznym. Szczególny akcent zostaje położony na trzy aspekty - po pierwsze uświadomienie prawnych konsekwencji współcześnie najbardziej rozpowszechnionych zachowań ryzykownych młodzieży, zwłaszcza takich jak przemoc, cyberprzemoc czy sięganie po substancje psychoaktywne. Drugi aspekt podejmowanego projektu wynika ze specyfiki struktury szkoły, w której potencjalni sprawcy zachowań sprzecznych z normami społecznymi oraz prawnymi koegzystują z ich ofiarami - osobami narażonymi na określone formy pokrzywdzenia. To właśnie potencjalne ofiary zachowań ryzykownych młodzieży, w trakcie realizacji projektu, zostaną wyposażone w wiedzę na temat prawnych form przeciwdziałania szkodzącym im zachowaniom. Młodzież ta zdobędzie informacje, które w założeniu, poprzez zrozumienie, iż istnieją prawne mechanizmy przeciwdziałania agresji, przemocy i innym zachowaniom ryzykownym, pozwolą jej na przełamanie strachu przed potencjalnym oprawcą i, analogicznie to metaforycznie sformułowanego tytułu projektu - wzięcie spraw w swoje ręce - podjęcie działań ukierunkowanych na uruchomienie przewidzianych przez prawo narzędzi ochronnych. Trzeci aspekt proponowanego projektu to promocja alternatywnych, bezprzemocowych sposobów rozwiązywania konfliktów międzyludzkich (z wykorzystaniem metody mediacji i negocjacji).
W ramach projektu zaplanowano kilka form aktywności:
 - pierwsza sprowadza się do cyklu interaktywnych warsztatów z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego;
 - druga forma aktywności sprowadzi się do stworzenia swoistej poradni prawnej, w ramach której dyżury będzie pełnił prawnik. Umożliwi ona bardziej kameralną formę kontaktu z osobą, która postara się odpowiedzieć na pytania, wątpliwości i problemy szerszej grupy - związane zarówno ze sprawstwem zachowań ryzykownych, jak też pokrzywdzeniem; Trzecia forma wynika ze specyfiki funkcjonowania współczesnej młodzieży, której ogromny procent aktywności zostaje przeniesiony do przestrzeni wirtualnej. Zadaniem młodzieży objętej projektem będzie stworzenie własnego mikroprojektu - internetowej platformy wymiany informacji związanych z podejmowanym problemem. Osoby, które wezmą udział w projekcie staną się kimś w rodzaju "nośników" inicjatywy, na zasadzie "podaj dalej".
Projekt zostanie podsumowany w trakcie oddzielnego spotkania - 12 grudnia 2014r. W tym dniu zaprezentowane zostaną efekty projektu - prace wykonane w trakcie warsztatów oraz platforma informacyjno-komunikacyjna (uczestnicy spotkania otrzymają stosowe broszury odsyłające na utworzony portal), przewidziany jest także poczęstunek oraz wręczenie upominków młodzieży biorącej udział w projekcie.

6 listopada 2014
 Zawody strzeleckie z okazji Dnia Niepodległości 
Święto Niepodległości można uczcić na różne sposoby. Uczniowie siedemnastu białostockich gimnazjów i liceów wystartowali w Zawodach z okazji Dnia Niepodległości organizowanych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Każda ze szkół miała możliwość przygotowania ekipy pięciu dziewcząt i pięciu chłopców. Strzelano na leżąco z karabinów sportowych (popularnie zwanych kbksami).
Bardzo dobrze spisali się uczniowie klasy Ic Publicznego Gimnazjum nr 20 w Białymstoku:
- drużyna dziewcząt w składzie: Weronika Czerniawska, Maja Majdaniuk, Zuzanna Piotrowska, Zofia Truszkowska i Weronika Zabielska zdobyła złoto,
- drużyna chłopców w składzie: Michał Bołtruszko, Jakub Kozłowski, Paweł Oświeciński, Kacper Rudziński i Dawid Waszkiewicz wywalczyła srebro,
- VI miejsce indywidualnie zajął Dawid Waszkiewicz, a do finału dostało się aż pięciu zawodników z tej klasy.
Wszyscy wygrani otrzymali medale, a także puchary dla szkół. Zawody zorganizowano dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze strzelectwem. Niektórzy uczestnicy zdobyli pierwsze medale w życiu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
        Zdjęcia z zawodów  >>KLIKNIJ<<

7 listopada 2014
 96 rocznica odzyskania niepodległości 
Na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademię przygotowały klasy Va SP i IIb PG pod opieką p. D. Seluk i p. E. Kamieńskiej. W montażu poetycko-muzycznym pt. "Droga do wolności" zostały przedstawione losy naszej Ojczyzny od rozbiorów do odzyskania niepodległości. Uczniowie wierszem, piosenką i obrazem uczcili pamięć ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, oddali życie, by ich potomkowie mogli żyć w wolnym kraju. Była to ciekawa uroczystość patriotyczna, zaszczepiająca w młodych sercach miłość do Ojczyzny.

10 listopada 2014
 III edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej 
W Monieckim Ośrodku Kultury odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Jeszcze Polska Nie Zginęła”. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne TAK, Impresariat Muzyczny Pro Art oraz Moniecki Ośrodek Kultury. Nasze gimnazjum reprezentowali: Julia Gołaszewska, Joanna Wojno (obie z IIIa), Michał Cetra (IIId) oraz Katarzyna Bagińska (6c SP29). Uczniowie wykonali utwory: „Biały krzyż” oraz „Tyle nadziei, tyle młodości”. Gratulujemy pięknego występu!

14 listopada 2014
 Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych 
Uczniowie naszego gimnazjum: Julia Gołaszewska, Joanna Wojno (obie z IIIa), Michał Cetra (IIId) oraz Katarzyna Bagińska (6c SP29) uczestniczyli w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. W przeglądzie wzięło udział ponad 70 solistów i zespołów z naszego województwa. Młodzież zaprezentowała dwa utwory: „Biały krzyż” oraz „Tyle nadziei, tyle młodości”, za które otrzymała gromkie brawa. Gratulujemy udanego występu!

17 listopada 2014
 Wizyta młodzieży z Polskiej Szkoły Społecznej w Grodnie 
Gościliśmy po raz drugi młodzież z Białorusi. Białoruscy uczniowie uczęszczają do Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi. Na powitanie nasza młodzież przygotowała kilka występów artystycznych: Maja Markowska zaśpiewała dwie piosenki w języku angielskim i polskim, Michał Cetra wykonał utwór na akordeonie, Patrycja Sulik i Zuzanna Wawiernia przedstawiły układ taneczny. W ramach integracji młodzieży dwóch sąsiadujących krajów zostało zorganizowane wspólne układanie puzzli, śpiewanie karaoke w trzech językach (języku polskim, angielskim i rosyjskim) oraz wspólne tańce. Wszyscy byli zadowoleni. Następnie młodzież miała możliwość porozumienia się w różnych językach - i to był punkt kulminacyjny spotkania. Na koniec uczniowie wymienili się drobnymi upominkami, przedstawiającymi symbole naszych krajów. Wierzymy, że kolejne spotkanie odbędzie się już niedługo. Czekamy niecierpliwie.

listopad 2014
 Gimnazjada Miasta Białegostoku w badmintonie 
18 listopada reprezentacja dziewcząt PG 20 w składzie: Magdalena Pruszyńska, Natalia Skorupska, Gabriela Kucharczyk i Patrycja Kosk zdobyła II miejsce w Gimnazjadzie Miasta Białegostoku w Badmintonie, awansując jednocześnie do najlepszej ósemki województwa podlaskiego.
Dzień później (19 listopada) nasi gimnazjaliści w składzie: Jonatan Pietrzak, Sylwester Kosk, Przemysław Mocarski oraz Damian Celary powtórzyli sukces dziewcząt również zdobywając II miejsce w Gimnazjadzie Miasta Białegostoku i awansując tym samym do finałów województwa podlaskiego.

21 listopada 2014
 Talenty XXI wieku 
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył uczniom biorącym udział w programie Talenty XXI wieku certyfikaty, a nauczycielom-koordynatorom podziękowania za wspieranie młodych talentów. Z naszego gimnazjum certyfikaty uzyskało 6 uczniów.
„Talenty XXI wieku” to projekt wsparcia utalentowanych białostoczan, realizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Celem projektu „Talenty XXI wieku” jest przygotowanie młodych białostoczan do pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach.

22 listopada 2014
 V Przegląd Pieśni Patriotycznej 
W sali dawnego kina Ton odbył się V Przegląd Pieśni Patriotycznej. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie "Wspólne dobro - wspólny cel". Nasze gimnazjum reprezentowali: Julia Gołaszewska, Joanna Wojno (obie z IIIa), Michał Cetra (IIId) i Eryk Kołodziejczyk (IIc). Uczniowie wykonali utwory: „Biały krzyż” oraz „Tyle nadziei, tyle młodości”. W przeglądzie wzięło udział 65 podmiotów wykonawczych. Duet: Julia Gołaszewska i Michał Cetra uzyskał III miejsce, kwartet: Eryk, Julia, Joanna i Michał wyróżnienie w kategorii zespoły (13 – 20 lat). Gratulujemy sukcesu!

22 listopada 2014
 Planetarium Astropark w naszej szkole 
Na sali gimnastycznej odbyły się pokazy w specjalnie przygotowanych namiotach, gdzie z bliska podziwiać mogli uczniowie kosmos i poznać prawa którymi się rządzi. Planetarium Astropark jest narzędziem dydaktycznym do edukacji astronomiczno-przyrodniczej i stanowi bardzo dobre uzupełnienie wiedzy szkolnej z zakresu astronomii, fizyki, geografii czy biologii.

22 listopad 2014
 Pamiętajmy o tych, którzy odeszli… 
Listopad jest miesiącem zadumy i refleksji. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem wyszli więc na marsz wspomnień. Na trasie marszu znalazły się takie miejsca jak Pomnik Katyński czy też Cmentarz Wojskowy. Uczniowie mieli możliwość poznać niektóre wydarzenia z naszej historii i zapalić znicze dla tych, którzy życie oddali za Polskę.

25 listopada 2014
 Dzień Pluszowego Misia  (SU PG) 
Tego dnia wszyscy uczniowie, którzy przynieśli do szkoły swoje przytulanki, nie byli pytani. Uczennice z SU zorganizowały zabawy, konkursy i czytanie bajek dzieciom ze świetlicy i zerówki. Każdy otrzymał także mały słodki upominek.

28 listopada 2014
 Andrzejki  (SU PG) 
Na długiej przerwie można było sobie tego dnia powróżyć. Wiele osób włączyło sie do wspólnej zabawy. Były magiczne kubeczki, losowanie kolorów i imion oraz przedmiotów o przypisanym im znaczeniu. Wróżby andrzejkowe przygotowała klasa IIIe PG.

listopad 2014
 Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PINGWIN 
W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym PINGWIN wzięło udział 20 uczniów. Dyplom wyróżnienia otrzymały uczennice klasy I gimnazjum - Maja Majdaniuk (miejsce 7) i Ewa Majdaniuk (miejsce 9). Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.


 
grudzień 2014  


grudzień 2014
 Zajęcia na poligonie wojskowym 
Uczniowie naszego Gimnazjum z klas strzeleckich już 3 razy mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach na poligonie wojskowym, które były organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy "Kaliber" we współpracy z 18-tym Pułkiem Rozpoznawczym w Białymstoku.
Można było strzelać z karabinu BERYL, pojeździć samochodem BWP, czy nauczyć się rzucać granatem. Na zakończenie zorganizowaliśmy ognisko z kiełbaskami. Wszyscy świetnie się bawili.
        Zdjęcia z zawodów  >>KLIKNIJ<<

 grudzień 2014
 Zbiórka słodyczy do paczek świątecznych  (SU SP i PG) 
Od 01 grudnia samorządy uczniowskie obu szkół przeprowadzają zbiórkę słodyczy do paczek świątecznych. Osoby, które przynoszą słodycze, otrzymują "kartkę niepytkę", zwalniającą z odpowiedzi na wybranym przedmiocie. Bardzo dużo osób już wsparło akcję. Serdecznie dziękujemy. Zebrane słodycze zostały przekazane paniom pedagog.

 1 grudnia 2014
 Góra Grosza  (SU SP i PG) 
Od 01 grudnia samorządy uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum zbierają pieniądze na ogólnopolską akcję "Góra Grosza".

 5 grudnia 2014
 Mikołajki (SU SP i PG) 
Tego dnia uczniowie, którzy przyjdą do szkoły w mikołajowych czapkach nie będą pytani. Z okazji Mikołajek mile widziany czerwony strój.

5 grudnia 2014
 Spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariatu 
W VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyło się coroczne spotkanie integracyjne wszystkich opiekunów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i Eleos oraz Kół Wolontariatu w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariatu.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. Gospodarzami spotkania byli wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas-Eleos działającego w VI Liceum Ogólnokształcącym. W imprezie uczestniczyła delegacja z naszego gimnazjum.

6 grudnia 2014
 VIII edycja Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej "Niech kolęda się niesie po świecie…" 
W Publicznym Gimnazjum nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Seweryna Nowakowskiego w Białymstoku odbyła się VIII edycja Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej "Niech kolęda się niesie po świecie…". W eliminacjach uczestniczyli uczniowie szkół z województwa podlaskiego. Każdy z uczestników prezentował dwa utwory: jeden w języku polskim, drugi w języku obcym. Młodych artystów oceniało profesjonalne jury.
Nasze gimnazjum reprezentował Chór PG 20, który w kategorii zespoły wyśpiewał I miejsce oraz Julia Gołaszewska, która w kategorii soliści uzyskała II miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała p. Anna Michalewicz.

7 grudnia 2014
 Pokaz tradycji i kultury tatarskiej 
Pani Anna Michalewicz oraz dwie uczennice klasy Ib Julia Kiersnowska i Julia Grygorczyk na zaproszenie Dawida Chazbijewicza Ib uczestniczyły w podsumowaniu projektu pod hasłem „BUŃCZUK” tatarskie trwanie w tradycji i kulturze, które odbyło się w SP 28 w Białymstoku. Zespół „Buńczuk” składający się z dzieci, młodzieży i dorosłych zaprezentował publiczności piękne tańce, poezję oraz pieśni przybliżające kulturę tatarską. Była to też okazja do podziwiania tradycyjnych, barwnych i kunsztownie zdobionych strojów. Zespół przez ostatni rok prezentował swoją twórczość w kraju i za granicą. Ponadto Dawid na scenie wykazał się umiejętnościami recytatorskimi, tanecznymi i wokalnymi.

12 grudnia 2014
 Program "Weź prawo w swoje ręce" 
Pod koniec października klasa IIIc została objęta programem „Weź prawo w swoje ręce - czyli prawne remedium na zachowania problemowe młodzieży”, prowadzone przez pana Tomasza Prymaka. Organizatorami akcji byli: Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Fundacja Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Społeczno-Pedagogicznych.
Realizacja programu zaczęła się 23 października 2014r i trwała niespełna dwa miesiące. Pierwszym wariantem projektu były zajęcia prowadzone raz w tygodniu na terenie naszej szkoły. Po 4 tygodniach pracy odbyliśmy wycieczkę do sądu. Z początku mieliśmy okazje go zwiedzić, a następnie uczestniczyliśmy w rozprawie karnej. Kolejne zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Pedagogiki i Psychologii przy ul. Świerkowej 20, w którym wykłada pan Tomasz Prymak. Zaprowadził on nas na salę, gdzie mieliśmy próbę generalną rozprawy sądowej.
Ponownie powróciliśmy na Uniwersytet dnia 12 grudnia 2014 roku by zakończyć projekt „Weź prawo w swoje ręce”. Przeprowadziliśmy symulację rozprawy sądowej i obejrzeliśmy prezentacje w wykonaniu studentów. Otrzymaliśmy certyfikaty oraz drobne upominki za uczestnictwo w projekcie. Dyrektor oraz wychowawca klasy IIIc byli bardzo zadowoleni z rezultatów całego projektu.


15 grudnia 2014
 Klasy II w Warszawie 
Uczniowie klas IIa i IIb uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzili i poznali historię sejmu, jego strukturę i zasady pracy parlamentarzystów. Uczestniczyli również w ciekawej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści przewodnika, który przybliżał im tamte tragiczne dni z dziejów naszej ojczyzny. Wycieczka zakończyła się spacerkiem po Krakowskim Przedmieściu i oglądaniem wspaniałych, świątecznych iluminacji Pałacu Prezydenckiego, Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta III Wazy.

19 grudnia 2014
 "Słodkie kolędowanie" 
W grudniu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem przygotowali krótkie przedstawienie jasełkowe. Zgodnie z polską tradycją wyruszyli w wędrówkę po klasach jako kolędnicy. Pukając od drzwi do drzwi wędrowali po szkole, a w zamian za kolędowanie prosili o słodycze, które potem przekazali do Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. bł. B. Lament w Białymstoku.

20 grudnia 2014
 Międzynarodowe zawody strzeleckie w Alytusie (Litwa) 
W grudniu podczas Międzynarodowych zawodów strzeleckich w Alytusie (Litwa) naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów. Wszyscy strzelali celnie. Aleksandra Szutko zdobyła złoto, Pola Skrzymowska i Kacper Jurasz wywalczyli srebro. Paulina Iwaniuk "ustrzeliła" brąz, a Jakub Polak uplasował się na miejscu 12.


                      Galeria zdjęć  >>Listopad-grudzień 2014  <<


 
styczeń 2015  


 6 stycznia 2015
 Orszak Trzech Króli 
W tegorocznym Orszaku Trzech Króli w grupie zielonej uczestniczyła delegacja naszej szkoły. Pomimo dużego mrozu, humor i kondycja dopisały. Trasa wiodła z dziedzińca Pałacu Branickich, do stacji Anioły (kino Forum), stacji Herod (Plac Uniwersytecki), aż do Stajenki (Rynek Kościuszki).

9 stycznia 2015
 Koncert Kolęd 
Delegacja z naszego gimnazjum uczestniczyła w Koncercie Kolęd wieńczącym tradycyjny Orszak Trzech Króli. Najpierw w Bazylice Katedralnej, następnie w cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy odbyło się kolędowanie, na które zaproszeni zostali uczniowie wraz z opiekunami z białostockich szkół.

11 stycznia 2015
 Nasi w 23 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 
23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - za nami! Było głośno, kolorowo i wesoło, z młodzieńczą fantazją, szczodrością oraz otwartym sercem i portfelem na potrzeby innych osób. W akcji czynnie wzięła udział młodzież naszej szkoły: Maja Markowska z SP29, Julia Gołaszewska i Michał Cetra z PG20, wspierając WOŚP tym, co im najlepiej wychodzi, czyli śpiewem i graniem.
      Informacja na stronie MDK >>Kliknij<<

13 stycznia 2015
 XIV Wojewódzkie Prezentacje Małych Form Teatralnych 
W Białostockim Ośrodku Kultury odbyły się XIV Wojewódzkie Prezentacje Małych Form Teatralnych "Kolędy to czas", które uświetniły koncertem kolęd uczniowie naszej szkoły: Maja Markowska (kl.IIIb), Anna Mojsik, Emilia Wojno (obie kl. IV), Mateusz Baranowski (kl.V) - SP 29 oraz z PG 20 Julia Gołaszewska (kl.IIIa), Eryk Kołodziejczyk (kl. IIc) i CHÓR PG 20. Gratulujemy młodym artystom i ich opiekunowi - pani Annie Michalewicz.

14 stycznia 2015
 Konkurs "Kolęda Młodych" 
W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się konkurs o zasięgu miejskim "Kolęda Młodych" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.
Naszą szkołę reprezentował Eryk Kołodziejczyk z klasy IIc, który śpiewał kolędę „Jezus malusieńki”. Uczeń za swoje wykonanie otrzymał I miejsce. Gratulujemy!!!

14 stycznia 2015
 Memoriał Jurka Piechowskiego w strzelectwie 
W "Memoriale Jurka Piechowskiego" wystartowało 37 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 20 w Białymstoku. Wyniki były na wysokim poziomie. Pięciu naszych uczniów zdobyło medale. Adrian Dederko, Aleksandra Szutko i Pola Skrzymowska w swoich konkurencjach wywalczyli złoto, Patryk Kossakowski - srebro, a Piotr Brzęś - brąz. Dla klasy pierwszej był to pierwszy start w zawodach strzeleckich.

17 stycznia 2015
 Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich 
Chór PG 20 uczestniczył w Koncercie Kolęd Wschodniosłowiańskich 2015, który miał miejsce w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Wśród licznie przybyłej publiczności zasiadła Dyrekcja naszej szkoły. W bardzo uroczystej atmosferze zespół zaprezentował dwie pastorałki „Hej Bracia, czy śpicie” i „Szczedrik”. Partie instrumentalne wykonali: Matylda Majewska (Ic) – flet sopranowy i Michał Cetra (IIIe) - akordeon.

26 stycznia 2015
 Podlaski Konkurs Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi" 
Już po raz czwarty CHÓR PG 20 i soliści ZSS1 wybrali się do Czarnej Białostockiej, by wziąć udział w IV Podlaskim Konkursie Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi". Wśród ponad 70 podmiotów wykonawczych naszą szkołę reprezentowali: Chór PG 20 pod dyrekcją p. Anny Michalewicz w kategorii zespoły szkół podstawowych i gimnazjów oraz soliści w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - III Maja Markowska, klasy IV - VI Emilia Wojno i Anna Mojsik, gimnazjum Julia Gołaszewska i Eryk Kołodziejczyk. Poziom konkursu, jak co roku, był bardzo wysoki. Maja Markowska wyśpiewała I miejsce a CHÓR PG 20 II miejsce. 
luty 2015  


12 luty 2015
 Tłusty Czwartek    (SU) 
Według tradycji, jeśli nie zjemy tego dnia choć jednego pączka, to nie będzie nam się wiodło do końca roku. Oczywiście nam nic takiego nie grozi, bo pączków dzisiaj w szkole nie mogło zabraknąć! W tym roku Samorząd Uczniowski zadbał o podtrzymanie słodkiej tradycji i sprzedawał pączki. Tak szybko się rozeszły, że nasz fotograf nie zdążył ze zdjęciami, mamy nadzieję że wszystkim smakowały :)
Dyskoteka PG (SU)
W czwartek 12 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Zakochanych zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy bawili się znakomicie w rytm ulubionej muzyki.

12 luty 2015
 Konkurs językowy Poliglota - etap szkolny 
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie językowym Poliglota 2015 zorganizowanym przez Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum STO w Białymstoku we współpracy z Białostockim Oddziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie. Uczestnicy konkursu wybierali dwa spośród trzech proponowanych języków obcych (angielski - obowiązkowo, niemiecki lub francuski - do wyboru). Etap szkolny odbywał się w formie testu pisemnego z obu języków

13 luty 2015
 Eliminacje strefowe do Gimnazjady strzeleckiej 
Podczas eliminacji do Gimnazjady strzeleckiej nasi uczniowie wygrali klasyfikację drużynową wśród dziewcząt (Gabriela Brzezińska, Paulina Iwaniuk, Aleksandra Szutko), i chłopców (Adrian Dederko, Jakub Polak, Paweł Waszkiewicz). Indywidualnie na podium stanęli:
Aleksandra Szutko - I miejsce; Gabriela Brzezińska - III miejsce; Adrian Dederko - II miejsce; Paweł Waszkiewicz - III miejsce.
        Zdjęcia z zawodów  >>KLIKNIJ<<

13 luty 2015
 Poczta walentynkowa    (SU) 
Osoby, które chciały w niekonwencjonalny sposób złożyć ukochanej osobie walentynkowe życzenia miały ku temu okazję w piątek. Życzenia i wyznania miłosne zbierane były już w czwartek, a w piątek nasze samorządowe AMORKI doręczyły listy.

 Walentynkowy kiermasz ciast 
Klasa Ia zorganizowała i przeprowadziła w szkole Walentynkowy kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży smakołyków został przeznaczony na cele charytatywne i przekazany do rozdysponowania szkolnemu pedagogowi.

16 luty 2015
 Konkurs Piosenki Walentynkowej "Miłość niejedno ma imię" 
Julia Gołaszewska (IIIa) i Eryk Kołodziejczyk (IIc) uczestniczyli w II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Walentynkowej "Miłość niejedno ma imię" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, którego organizatorem było VII LO. W przesłuchaniach wzięło udział 20 uczniów białostockich gimnazjów i liceów, których oceniało szacowne jury w składzie: prof. dr hab. Wioletta Miłkowska, dr Ewa Rafałko i mgr Przemysław Kummer. Wszyscy wykonawcy za udział otrzymali upominki. W konkursie zarówno Julia jak i Eryk wyśpiewali wyróżnienia. Gratulacje!!!

26 luty 2015
 Finał IX Podlaskiej Gimnazjady Strzeleckiej 
W finale IX Podlaskiej Gimnazjady Strzeleckiej, rozegranej na strzelnicy ZST w Białymstoku bardzo dobre wyniki uzyskali uczniowie klas sportowych PG 20.
Drużyny dziewcząt (Łapuć Karolina, Majdaniuk Maja, Skrzymowska Pola) i chłopców (Jurasz Kacper, Kossakowski Patryk, Siemieniuk Jędrzej) z PG 20 z pistoletu zdobyły I miejsca.
Drużyny dziewcząt (Brzezińska Gabriela, Iwaniuk Paulina, Szutko Aleksandra) i chłopców (Dederko Adrian, Polak Jakub, Waszkiewicz Paweł) z PG 20 z karabinu pneumatycznego zajęły II miejsca.
Indywidualnie z karabinu pneumatycznego Skrzymowska Pola i Kossakowski Patryk - I miejsca, Łapuć Karolina II miejsce.
Gratulacje!
(Opiekunowie: Monika Jarczewska i Jolanta Jarczewska)

27 luty 2015
 Konkurs „Zabytki Podlasia w miniaturze” 
Uczniowie klasy Ib Dawid Chazbijewicz, Julia Grygorczyk, Julia Kiersnowska, Julia Kobylińska wzięli udział w II edycji konkursu „Zabytki Podlasia w miniaturze” organizowanym przez Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wykonali makietę meczetu w Kruszynianach - najstarszego do dziś zachowanego meczetu tatarskiego w Polsce. Prezentowany budynek pochodzi prawdopodobnie z II połowy XVIII wieku.

Galeria zdjęć 
styczeń - kwiecień 2015:


 


 
marzec 2015  


 6 marca 2015
 Szkolny Dzień Zdrowia w PG 20 
PG 20 podejmuje różne działania związane z promocją zdrowia i profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. W r. szk. 2014/2015 nasze gimnazjum uczestniczy w programie antynikotynowym „Znajdź właściwe rozwiązanie” i prozdrowotnym „Trzymaj formę”.
Programy realizują uczniowie klas pierwszych pod opieką swoich wychowawców a także koordynatorów Pani Bożeny Zaczeniuk i Pani Hanny Włostowskiej przy współpracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Uczniowie przez kilka miesięcy przeprowadzali ankiety, tworzyli plakaty, gazetki ścienne i prezentacje multimedialne. Podczas Szkolnego Dnia Zdrowia - 6 marca zaprezentowano swoje dokonania, zorganizowany został kiermasz zdrowej żywności i rywalizacja w quizach i konkursach o zdrowiu.

2-6 marca 2015
 Tydzień na Rzecz Kariery 
Uczniowie klas III w Tygodniu na Rzecz Kariery odwiedzili szkoły zawodowe i uczestniczyli w warsztatach, rozumianych jako obserwacja czynności zawodowych, bezpośredni kontakt ze stanowiskiem pracy oraz w prezentacji szkoły.
Młodzież zainteresowana zdobywaniem kwalifikacji zawodowych na poziomie studiów wyższych weźmie udział w spotkaniach z przedstawicielami zawodów w czerwcu 2015r. w siedzibie ZS nr 16. Uczniowie odwiedzą Firmę Rycar, Firmę ChM oraz Park Technologiczny.

 7 marca 2015
 "Trzej przyjaciele z boiska" 
W Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku w dniu 7 marca 2015r. odbył się projekt "Trzej przyjaciele z boiska". W ramach warsztatów edukacji międzykulturowej podczas spotkań uczniowie poznawali kultury: polską, tatarską i czeczeńską.
Projekt został zrealizowany przez Fundację Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku. Głównym celem projektu była edukacja kulturowa uczniów, przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom, wzbudzenie zainteresowania poznawczego oraz zwiększenie świadomości i wiedzy wśród beneficjentów. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Białystok oraz objęty honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na wielokulturowe spotkanie z zaciekawieniem licznie przybyli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.
Przygotowano warsztaty łucznicze, degustację potraw tatarskich i czeczeńskich, prezentację multimedialną, a także pokaz tańców tatarskich i czeczeńskich w wykonaniu zespołów Buńczuk i Lowzar. Po ubiegłorocznym sukcesie zespołu Lowzar w programie Mam Talent czeczeńscy tancerze stali się idolami białostockiej młodzieży. Po energetycznym występie chętnie rozdawali autografy i fotografowali się z uczniami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też tatarskie czebureki, czyli nadziewane pierogi z chrupiącą skórką. Kosztowały je z chęcią nie tylko dzieci, ale i rodzice. Każdy mógł też spróbować swoich sił z łukiem. Choć na pierwszy rzut oka strzelanie z tej broni wydaje się łatwe, to wielu amatorów łucznictwa miało problemy nawet z wypuszczeniem strzały. Zajęcia edukacyjne zakończyły się pokazem tańca tatarskiego, czeczeńskiego i polskiego oraz wspólnie zatańczonym przez wszystkich uczestników korowodem.
Wspólne przeżywanie i odkrywanie różnic i podobieństw kultury polskiej, tatarskiej i czeczeńskiej sprawiły ogromną satysfakcję i wiarę w słuszność działań Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku Uczestnicy projektu przekonali się, że mieszkając na Podlasiu, które jest swoistą mozaiką kulturową i wyznaniową, często na jednym boisku spotykają się koledzy, których pomimo różnic łączą wspólne pasje, zainteresowania oraz miejsce zamieszkania. Wspólne przeżywanie i odkrywanie różnic i podobieństw kultury polskiej, tatarskiej i czeczeńskiej sprawiły ogromną satysfakcję i wiarę w słuszność podejmowanych działań w zakresie edukacji międzykulturowej.<br> Serdecznie dziękujemy za współpracę Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku (m.in. pani Róży i Marii Chazbijewicz, pani Izie Brant-Szehidewicz i Ewie Jakubowskiej), Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i uczniom. To był dzień udany, pełen pozytywnych emocji i energii.
Koordynatorzy szkolni: Małgorzta Jurewicz i Barbara Kardasiewicz

Galeria zdjęć z projektu "Trzej przyjaciele z boiska"  >>KLIKNIJ<<

 9 marca 2015
 Dzień Kobiet  
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas: IVc i VIa SP29 oraz IIId PG20 pod opieką pani Agnieszki Moczydłowskiej i pani Marzanny Sienkiewicz przygotowali artystyczny występ. Największą furorę zrobił występ chłopców z gimnazjum przebranych za dziewczęta. Poza tym między lirycznymi wierszami uczniowie przekazywali mądre i przydatne przemyślenia dotyczące kobiet. Całą uroczystość wzbogaciły fragmenty popularnych piosenek dotyczących "płci pięknej".

15 marca 2015
 Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu  
Mistrzostwa Polski 14-latków odbywały się w Olsztynie. Najlepszy wynik z reprezentantów Juvenii uzyskała Olszańska Martyna na 100m dowolnym zajmując 7 miejsce.

Ostrowiec Świętokrzyski gościł uczestników Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu 15-latków.
Najlepsze wyniki:
Lisowska Wiktoria 4 miejsce na 200m grzbietowym; 6 miejsce na 100m grzbietowym; 10 miejsca na 50m grzbietowym i 200m zmiennym;
Kruszewska Kaja 6 miejsce na 200m motylkowym; 7 miejsce na 100m motylkowym i 10 miejsce na 400m zmiennym;
Butkiewicz Władysław 12 miejsce na 100m dowolnym; 15 miejsce na 100m motylkowym i 18 na 200m grzbietowym;
Malewicka Gabriela 12 miejsce na 200m motylkowym; 14 miejsca na 50 m i 100m motylkowym;
sztafeta dziewcząt 4x100m zmiennym (Lisowska Wiktoria, Hajduk Anita, Malewicka Gabriela, Kruszewska Kaja) zdobyła 6 miejsce.

Na basenie w Oświęcimiu w rywalizacji 16-latków najlepsze wyniki z reprezentantów Juvenii Białystok i PG20 uzyskał Tomasz Bocheń zdobywając dwa brązowe medale (50m i 100m motylkiem). Na 200m motylkiem przypłynął na 6 miejscu.
Ponadto Zawadzki Szymon zajął 7 miejsce na 100m dowolnym; Królik Paweł 15 miejsce na 50m motylkowym; sztafeta chłopców (Jazykow Filip, Bocheń Tomasz, Zawadzki Szymon, Królik Paweł) 4x100m zmiennym zajęła 7 miejsce. Gratulacje zawodnikom i trenerom!

12 marca 2015
 Sukces w konkursie fotograficznym  
Uczennica Agata Jurewicz 1a zajęła III miejsce w miejskim konkursie fotograficznym z cyklu "Białystok w moim obiektywie" - "Białostockie zwierzęta" (org. Zarząd ZNP w Białymstoku) (opiekun T. Włodarczyk)

16 marca 2015
 Występ Chóru PG20  
W ramach XVI Białostockiego Forum Szkół odbyło się spotkanie pedagogów nauczycieli, rodziców i dzieci, któremu przyświecało hasło "Miłość i odpowiedzialność". Uroczystość zainaugurował Prezydent Tadeusz Truskolaski. Wydarzeniu towarzyszył koncert muzyki chóralnej w wykonaniu chórów PG 1, PG 20 oraz Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. dr hab. Wioletty Miłkowskiej.

16 marca 2015
 Zbiórka słodyczy (SU)  
Samorząd Uczniowski PG zorganizował zbiórkę słodyczy do paczek świątecznych potrzebującym rodzinom z naszej szkoły. Uczniowie, którzy przynieśli słodycze otrzymali "kartki - niepytki" zwalniające z pytania z dowolnego przedmiotu. Wszystkie dary zostaną przekazane paniom pedagog. Dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

18 marca 2015
 Konkurs Ogólnopolski Sprachdoktor  
W naszej szkole odbył się konkurs ogólnopolski z języka niemieckiego Sprachdoktor. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Patronat nad konkursem objęła Politechnika Wrocławska. Uczniowie pisali test wielokrotnego wyboru. Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki. Opiekun: Renata Kalinowska

19 marca 2015
 Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"  
W naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Wzięło w nim udział 35 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał podarunek - układankę "matematycznego węża".

20 marca 2015
 Spotkanie z Synami Pułku  
W ramach projektu „Czas nowych możliwości w SP29” uczniowie, uczęszczający na zajęcia Wolontariat, przygotowali projekt społeczny „Wielkanoc i wolontariat – dawniej i dziś”, m. in. kiermasz świąteczny. Na inaugurację kiermaszu zaprosili Dyrekcję Szkoły, Synów Pułku oraz uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Spotkanie odbyło się 20 marca. Było okazją do przypomnienia zwyczajów i tradycji wielkanocnych, poznania wspomnień, związanych z obchodzeniem świąt w czasie wojny i w trudnych czasach powojennych, a także z wolontariatem – generalnie z działaniami na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia. Wolontariusze z zainteresowaniem słuchali historii ludzi, którzy dzieciństwo i młodość przeżywali jakże inaczej niż oni.

21 marca 2015
 Poliglota 2015 - etap rejonowy  
Uczniowie naszej szkoły: Gabriela Sawicka IIIb, Angelika Puchalska IIIb, Michał Cetra IIIe oraz Magdalena Pruszyńska IIIe zmagali się z testem na etapie regionalnym konkursu językowego Poliglota 2015. Uczniowie pisali test z dwóch języków: angielsko - niemiecki oraz angielsko - francuski.
Głównym organizatorem konkursu jest Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum STO w Białymstoku we współpracy z Białostockim Odziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie. Do finału zakwalifikowały się Magdalena Pruszyńska oraz Angelika Puchalska. Gratulujemy. Opiekun: Renata Kalinowska i Ewa Droździewicz - Woźniak.

22 marca 2015
 Wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki  
W dniach 20-22 marca 2015r. odbywał się XXII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard”. Uczniowie naszej szkoły: Julia Gołaszewska IIIa i Eryk Kołodziejczyk IIc uzyskali WYRÓŻNIENIE w kategorii duety do lat 16 za wykonanie piosenki „Say something”. Gratulujemy!

25 marca 2015
 Wyróżnienie w konkursie Akolada  
Duet Julia Gołaszewska (3a) i Eryk Kołodziejczyk (2c) uczestniczyli w XII Podlaskim Festiwalu Szkolnych Zespołów Muzycznych AKOLADA, którego organizatorem jest MDK w Białymstoku. W kategorii zespoły – gimnazjum nasi reprezentanci wyśpiewali WYRÓŻNIENIE. Gratulacje!!!

 
kwiecień 2015  


kwiecień 2015
 Konkurs na kartkę wielkanocną w języku niemieckim Osterkarte 
Przed Świętami Wielkanocnymi odbył się w naszej szkole Konkurs na Najładniejsza Kartkę Wielkanocną z Niemieckimi życzeniami. W konkursie wzięły udział 3 szkoły z województwa podlaskiego. Pierwsze miejsce zdobył Krystian Leusz z PG 20. Drugie miejsce zajęła Natalia Skorupska z PG 20. Trzecie miejsce zajął Jakub Mikołajczyk również z PG 20. Wyróżnienia otrzymali: Klaudia Adamska i Tomasz Bocheń z PG 20, Ewelina Rećko z Gimnazjum z Kalinówki Kościelnej oraz Marek Citkowski z Gimnazjum w Knyszynie. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
    Nauczyciele języka niemieckiego

 kwiecień 2015
 Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w PG20 
Bardzo miło nam poinformować o kolejnych sukcesach w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. W gronie laureatów znaleźli się: ucz. kl. IIIc Szymon Awruk - z fizyki i chemii, ucz. kl. IIIa Wiktoria Tomaszewska - z biologii oraz ucz. kl. IIIc Szymon Zawadzki - z matematyki.
Zgodnie z regulaminem Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych tytuł laureata zwalnia z egzaminu gimnazjalnego z danego przedmiotu oraz uprawnia do przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej w pierwszej kolejności.
Finalistami Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego zostali: Gabriela Malewicka IIc, Jakub Polak IIIc, Michał Cetra IIIe i Magdalena Pruszyńska IIIe. Gratulujemy serdecznie.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

10 kwietnia 2015
 Warsztaty SU 
Od początku kwietnia uczennice naszej szkoły Aleksandra Bazyluk oraz Wiktoria Ciborowska z klasy IIa biorą udział w cyklicznych warsztatach przygotowujących do Szkolnej Debaty Samorządowej w ramach XVI edycji Białostockiego Forum Szkół. Tegorocznym tematem jest "Miłość i odpowiedzialność". Dziewczyny mają zajęcia na temat emisji głosu, komunikacji interpersonalnej oraz wystąpień publicznych, które mają na celu przygotować uczniów do debaty próbnej i końcowej.

24 kwietnia 2015
 Sprachdoktor 
Uczniowie naszej szkoły zmierzyli sie z testem wielokrotnego wyboru w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Niemieckiego Sprachdoktor. 7 miejsce w województwie podlaskim zajął Jakub Polak IIIc i Michał Cetra IIIe, a 8 lokatę Gabriela Malewicka IIc. Każdy z uczniów otrzymał dyplom uczestnika oraz małą niespodziankę. Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy.

27 kwietnia 2015
 Finał konkursu językowego Poliglota 2015 
Dwie uczennice naszej szkoły zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu Językowego Poliglota 2015 zorganizowanego przez Społeczne Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku. Są to Magdalena Pruszyńska IIIe oraz Angelika Puchalska IIIb. Gratulujemy.

kwiecień 2015
 Konkursy matematyczne 
Tradycyjnie, jak co roku w marcu odbył się MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR 2015. Uczniowie zmagali sie z testem, który zawierał różnorodne zadania matematyczne. Każdy uczestnik otrzymał zabawkę - węża matematycznego. Najlepsze wyniki uzyskali - uczennica klasy 2c Kaja Kruszewska oraz uczeń klasy 3c Jakub Polak (nagrody książkowe oraz dyplomy wyróżnienia). Wszystkim serdecznie gratulujemy:)

W kwietniu w naszej szkole odbył się OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY PANDA 2015. Wzięło w nim udział 36 uczniów. Uczennica klasy Ic Maja Majdaniuk zajęła 5 miejsce uzyskując tytuł LAUREATA oraz nagrodę książkową. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.


 
maj 2015  


5 maja 2015
 Współpraca z Schroniskiem dla Zwierząt 
Podziękowanie, dedykowane uczniom, rodzicom i nauczycielom za zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Zwierząt.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z młodszymi kolegami z SP 29 odwiedzili Schronisko dla Zwierząt 24 stycznia 2015r. - poznali warunki życia zwierząt w placówce, potrzeby związane z opieką nad zwierzętami, mieli też okazję do zabawy z psami na zwierzęcym placu zabaw. W okresie luty – kwiecień wolontariusze zebrali karmę, przyniesioną przez uczniów ZSS nr 1, nawiązali kontakt ze sklepem ZOOLOGIA – za pieniądze, wrzucane tam do puszki, zostały zakupione potrzebne akcesoria, w tym zabawki i przysmaki. 5 maja 2015r. odwiedziliśmy Schronisko, by przekazać dary. Szkoła otrzymała podziękowanie za zbiórkę darów na rzecz Schroniska.

 8 maja 2015
 Nagrody w konkursie ornitologicznym 
Laureatką II miejsca Ornitologicznego Konkursu Fotograficznego w kategorii "Piękno ptasiej natury" została Julia Kobylińska 1b (organizator: Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku; Honorowy Patronat Prezydent Miasta Białegostoku). Nasze gimnazjum zostało wyróżnione za zaangażowanie jako szkoła reprezentowana w konkursie przez znaczną liczbę uczniów (opiekun Tomasz Włodarczyk).
Zakończenie konkursu odbyło się w siedzibie Galerii Sleńdzińskich, a uroczystość zaszczycił Andrzej G Kruszewicz - dyrektor Warszawskiego ZOO, znany ornitolog, autor wielu książek o ptakach.

12 maja 2015
 Sukces w konkursie recytatorskim 
W XIII edycji konkursu recytatorskiego poezji rosyjskiej pt. "Przyroda w rosyjskiej poezji" (zorganizowanego przez Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Polsce) w kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajął Dawid Chazbijewicz 1b (opiekun Hanna Włostowska).

16 maja 2015
 Pomoc Stowarzyszeniu HAPPY DOG 
Szkoła uczestniczyła w akcji na rzecz Stowarzyszenia HAPPY DOG. Stowarzyszenie otrzymało karmę na pomoc zwierzętom, młodzież wzięła udział w panelu dyskusyjnym na temat bezdomności zwierząt.

18 maja 2015
 Relacja z wycieczki klas drugich i trzecich  
"W poniedziałek 18 maja, my klasa 3d wraz z klasami 3e, 2a i b, pojechaliśmy na wycieczkę. Odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy oraz najciekawsze zakątki Krakowa. Spędziliśmy noc w Kopalni Soli w Bochni. Zobaczyliśmy w drodze powrotnej Kielce i zamek w Chęcinach. Było naprawdę super.
Już o 4.45 wszyscy zebraliśmy się pod szkołą oczekując na przyjazd autokaru. Wyjechaliśmy kilka minut po piątej. Jazda do Ojcowskiego PN zajęła nam prawie 9 godzin. Po opuszczeniu autokaru ruszyliśmy męczącą drogą, pod górę, w kierunku Jaskini Łokietka. Byliśmy bardzo zmęczeni ale stwierdziliśmy, że się opłacało wysilić, ponieważ jaskinia zrobiła na nas ogromne wrażenie. Po dość długim spacerze po OPN pojechaliśmy do hotelu, na nocleg.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Pani przewodnik pokazała nam najciekawsze miejsca tego miasta m.in. Sukiennice, Wawel, groby królewskie, Dzwon Zygmunta, Muzeum w Podziemiach i Kościół Mariacki. Mieliśmy również okazję posłuchać Hejnału z Wieży Mariackiej oraz zobaczyć smoka wawelskiego ziejącego ogniem.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni. Wszystkim spodobał się zjazd windą, ponieważ można było odczuć wyraźną zmianę ciśnienia. Z ciężkimi bagażami udaliśmy się do Komory Ważyn, gdzie mieliśmy spędzić noc. Po zakwaterowaniu zjedliśmy obiad. Zwiedzając kopalnię zobaczyliśmy, jak ciężka jest praca górników. Pobyt pod ziemią urozmaicił nam przejazd kolejką, zjazd na poduszkach zjeżdżalnią, gry i zabawy oraz dyskoteka. Na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy następnego dnia, rano. Ostatniego dnia wycieczki zajechaliśmy najpierw do Kielc. Zwiedzając miasto poznaliśmy jego historię i zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc i zabytków. Ostatnim punktem naszej wycieczki były Chęciny. Zjedliśmy obiad w restauracji u stóp góry, na której wznosi się zamek. Opiekunowie, pomimo naszej niechęci, postanowili pokazać nam ruiny budowli, ale po pokonaniu kilku schodków okazało się, że był to żart. Zeszliśmy w dół, zajęliśmy miejsce w autokarze i ruszyliśmy do Białegostoku.
Po drodze, w okolicach Warszawy, spotkała nas olbrzymia ulewa. Burzę przeczekaliśmy stojąc pod mostem. Pozostała droga minęła bardzo szybko. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy autokar dojechał pod szkołę, gdzie czekali na nas rodzice. Zabraliśmy nasze bagaże i pożegnaliśmy się z uczestnikami wycieczki. Zmęczeni rozeszliśmy się do domów. Wycieczka była naprawdę udana i długo o niej nie zapomnimy!"

     MN i UA 3d
      Galeria zdjęć z wycieczki

27 maja 2015
 Występ Chóru PG 20 w ramach XIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 
Chór PG 20 uczestniczył wraz z chórami współpracującymi w ramach projektu edukacyjno - artystycznego „Rozśpiewany Białystok” w XIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.
Zespoły prezentowały głównie utwory o tematyce religijnej. Nasz zespół wspólnie z chórem PG 1 wykonał trzy utwory. Było nam bardzo miło, że swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska oraz wielu członków rodzin naszych chórzystek, co spowodowało jeszcze większą motywację zespołu. Po występie otrzymaliśmy gratulacje i wiele ciepłych słów. Koncert prowadziła koordynator projektu prof. dr hab. Wioletta Miłkowska. Wydarzenie artystyczne miało miejsce w Kościele pw. Św. Jadwigi w Białymstoku.

29 maja 2015
 Nagroda w konkursie fotograficznym 
Jakub Mikołajczyk IId zdobył III miejsce w XIV edycji konkursu fotograficznego „Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Wiosenne barwy Podlasia” (org. Społeczne Gimnazjum nr 3 BTO w Białymstoku). Konkurs miał na celu rozbudzenie wrażliwości estetycznej na piękno i kształtowanie umiejętności artystycznego spojrzenia młodzieży na otaczający nas świat. (opiek. Tomasz Włodarczyk)

29 maja 2015
 Nagrody w Wojewódzkim Konkursie „Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego - ich dokonania i zasługi” 
W Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyło się podsumowanie X edycji Wojewódzkiego Konkursu „Wielcy Polacy Województwa Podlaskiego - ich dokonania i zasługi”. Prace naszych uczniów również w tym roku zostały docenione przez jury. Jakub Polak IIIc (opiekun E. Kamieńska) zajął II miejsce za pracę pt. „Życie i twórczość Wiesława Szymańskiego” w kategorii „Wybitni Białostoczanie”, zaś Marcin Mirkowski IIIb (opiekun H. Surynowicz) zajął III miejsce za pracę "Stanisław Grzegorczyk - wielki patriota i męczennik za ojczyznę".. 
czerwiec 2015  

1 czerwca 2015
 Piknik Matematyczny 
Klasy 1c, 2c i 3d wraz z opiekunami (p.Biedrycka, p.Górska, p.Mikłasz, p.Moczydłowska-Szymczuk) uczestniczyli w Pikniku Matematycznym w Ramach Podlaskich Dni Matematyki organizowanych przez Politechnikę Białostocką. Uczniowie brali udział w wykładach: "Matematyka i muzyka", "Nieskończoność" oraz "Fraktalny Świat". Uczestniczyli również w warsztatach, gdzie mieli możliwość zapoznania się z ciekawostkami matematycznymi wykorzystywanymi w grafice komputerowej oraz układania fraktalnych puzli. Przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia odbyła się prezentacja kopuły geodezyjnej, a później wszyscy z wielką radością:) brali udział w grach i zabawach matematycznych.

 5 czerwca 2015
 Pływamy i pomagamy 
Ponad 200 zawodników (pływacy zrzeszeni w klubach, amatorzy z Białegostoku, Moniek, Nowego Dworu Maz., Sokółki, Olsztyna, Międzyrzeca Podlaskiego, Hajnówki) wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu - zawodach pływackich na basenie MOS w Białymstoku. Wyjątkowym, bo charytatywnym - "Pływamy dla Krzysia". Zebrane środki podczas tej imprezy zostaną przekazane pływakowi Krzysztofowi Wojtachowi na specjalistyczną rehabilitację. 20-letni Krzysztof Wojtach do lipca 2012 r. był bardzo aktywną osobą. Wyczynowo uprawiał pływanie (Juvenia Białystok), był ratownikiem WOPR i morskim. Niestety, wypadek odsunął marzenia na dalszy plan. Obrażenia głowy i mózgu jakich doznał, spowodowały, że od nowa musiał uczyć się chodzenia, mówienia i wielu innych codziennych czynności. Krzysztof ma szansę na powrót do normalnego życia tylko dzięki ciągłej rehabilitacji funkcjonalnej i neurologopedycznej. Dzięki temu, że już uczestniczył w kilku turnusach rehabilitacyjnych jego sprawność bardzo się poprawiła - zaczął chodzić i pływać. Stąd pomysł na charytatywne zawody i sposób pozyskania środków.
Organizatorami imprezy byli: Komitet Organizacyjny Imprezy Charytatywnej „Pływamy i Gramy dla Krzysia”, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zespół Szkół Sportowych nr 1, Międzyszkolny Klub Sportowy Juvenia.
         Galeria zdjęć 

10 czerwca 2015
 Debata Samorządów Uczniowskich PG 
Nasze gimnazjum uczestniczyło w Debacie Szkół Gimnazjalnych, która stanowiła podsumowanie projektu Szkolne Debaty Samorządowe, wdrażanego w ramach XVI Białostockiego Forum Szkół. Tematem przewodnim tegorocznej debaty były słowa Antoine de Saint Exupery: "Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym". Miejscem spotkania był Zespół Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Białymstoku. Spotkanie podsumowała p. Lucja Orzechowska - Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Całą debatę prowadziła uczennica naszej szkoły Wiktoria Ciborowska z klasy IIa, która otrzymała wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku.

10 czerwca 2015
 Białostockie Talenty XXI Wieku 
Uczniowie naszej szkoły Julia Kobylińska 1b, Karol Depczyński 2a, Joanna Adamczuk 2d uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Biologii UwB w ramach projektu "Białostockie Talenty XXI wieku". Tematyka zajęć obejmowała szereg zagadnień dotyczących wody, genetyki, enzymów, pasożytów, toksyn roślinnych, witamin oraz zmysłów. Uczniowie jako jedni z nielicznych wzięli udział w zajęciach terenowych z zakresu ornitologii, botaniki i entomologii realizowanych w Stacji Naukowo - Dydaktycznej instytutu Biologii UwB położonej w Gugnach w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zajęcia te były adresowane do uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki z testu podsumowującego zajęcia. Gratulujemy!!!

11 czerwca 2015
 Wycieczka klas I 
Klasy pierwsze były na wycieczce w Galindii, Kadzidłowie, Krutynii i Augustowie. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem krainy plemienia Galindów położonej na półwyspie, u ujścia rzeki Krutynii do jeziora Bełdany. Potem pojechaliśmy do "Parku dzikich zwierząt", w którym na wolności oraz w specjalnych zagrodach żyją wilki, łosie, dziki, jelenie, tarpany a także wiele gatunków ptaków. Następnie pojechaliśmy do Krutyni, gdzie odbył się spływ łodziami po bardzo malowniczej rzece. Po spływie przy ognisku piekliśmy kiełbaski. Potem pojechaliśmy do Augustowa gdzie odbył się ostatni punkt programu, godzinny rejs statkiem po urokliwych jeziorach. Wycieczka bardzo nam się podobała, na długo ją zapamiętamy.

11 czerwca 2015
 Nagroda w konkursie plastyczno-fotograficznym "Kropla wody kroplą życia" 
Agata Jurewicz Ia zajęła III miejsce konkursie plastyczno-fotograficznym "Kropla wody kroplą życia". Konkurs zorganizowano z okazji Jubileuszu 125-lecia Wodociągów Białostockich. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i twórczych umiejętności dzieci i młodzieży, podkreślenie roli „Wodociągów Białostockich” w ochronie środowiska, kształtowanie świadomości ekologicznej uczestników. (opiek. Tomasz Włodarczyk)

13 czerwca 2015
 Noc Filmowa 
Uczniowie klas IIa, IIb oraz IId noc z 12 na 13 czerwca spędzili w szkole. Odbyła się wtedy pierwsza w naszej szkole "Noc Filmowa". Została ona zorganizowana przez Panie Justynę Frąckiewicz i Ludmiłę Utrutko. Wydarzenie było formą nagrody za dobre zachowanie w trakcie roku szkolnego oraz aktywne uczestnictwo w lekcjach i Kole Czytelniczym. W trakcie "Nocy Filmowej" miała miejsce projekcja 5 filmów, których tytuły zostały wybrane przez uczniów. Wszystkie zostały zaakceptowane przez rodziców, dyrekcję i nauczycieli. Tak więc obejrzano następujące filmy: „Przerwana lekcja muzyki”, „Nie opuszczaj mnie”. „Nietykalni”,” Millerowie” oraz „Gorączka”. Uczniowie biorący udział w wydarzeniu, pomogli przygotować sprzęt multimedialny, miejsca do oglądania oraz spania, a następnego dnia doprowadzić szkołę do porządku. Uczniowie i rodzice uznali, że „Noc Filmowa” była udanym wydarzeniem, które warto kontynuować w przyszłości.

16 czerwca 2015  
 Podsumowanie Akcji Zbiórki Baterii "Działaj Czysto!" 
Uczniowie PG 20 i SP 29 z dużym zaangażowaniem włączyli się do akcji zbiórki zużytych baterii, uczestnicząc w X edycji EKOKONKURSU "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi". Zebraliśmy aż 720 kg zużytych baterii. Taka ilość zapewniła naszej szkole zwycięstwo wśród 101 placówek oświatowych biorących udział w konkursie. Publiczne Gimnazjum nr 20 zajęło I miejsce i zdobyło tytuł EKOSZKOŁY (zebraliśmy 1,83 kg baterii na ucznia). Zwyciężyliśmy również w kategorii Ekoklasa - klasa II D naszego gimnazjum zdobyła I miejsce, tytuł EKOKLASY a w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Warszawy. W kategorii Ekouczeń Anita Sulik z klasy IID zajęła I miejsce (zebrała 31667 sztuk baterii), Patryk Kozioł także z klasy IID zajął II miejsce (27370 sztuk baterii).
Nagrodzeni zostali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29: Julia Korolczuk z kl. Vb zajęła 4 miejsce w kategorii Ekouczeń (13000 zebranych baterii), Sebastian Greczan z kl. Vb - 25 miejsce (2000 baterii), Krzysztof Piechowski z kl. Vb 30 miejsce (1500 baterii), Aleksander Jurgiel z kl. Vb 43 miejsce (1000 baterii) i Norbert Podgórski z kl. VIa - 85 miejsce (324 baterie).

16 czerwca 2015
 Ach...ten bal 
16 czerwca odbył się długo wyczekiwany przez trzecioklasistów bal.
Pod wieczór dziewczęta w pięknych sukniach i chłopcy w eleganckich garniturach pojawili się w restauracji „Astoria”. Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem, który tańczyli uczniowie i nauczyciele. Potem nastąpił przepiękny pokaz poloneza w wykonaniu samych uczniów. Następnie wszyscy zasiedli przy stołach, by zjeść kolację i rozkoszować się różnymi smakołykami podawanymi przez kelnerów. Świetna muzyka szybko skusiła do tańca pierwszych uczestników, a i pozostałych nie trzeba było namawiać – z każdą minutą na parkiecie przybywało tańczących. By uwiecznić magię wieczoru, młodzież pozowała do zdjęć. Bal minął zdecydowanie za szybko. Wszyscy świetnie się bawili i gdy na zakończenie usłyszeli: „Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci...”,na ustach pojawiły się smutne uśmiechy. Wydawało się, że wspólna zabawa niedawno się rozpoczęła.
Ten bal z pewnością na długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów.
      Parę zdjęć z balu

17 czerwca
 Nagroda w Konkursie Piosenki Angielskiej 
Julia Gołaszewska 3a i Eryk Kołodziejczyk 2c zajęli III miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Angielskiej (org. PG 18 w Białymstoku).

18 czerwca 2015
 Zwycięstwo w konkursie fotograficznym 
Aleksandra Koźluk 2a zajęła I miejsce w kategorii gimnazjalnej w konkursie fotograficznym "Moja czysta okolica". Celami konkursu były kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i kształtowanie postaw pro-ekologicznych (org. firma ComPress S.A.).

21 czerwca 2015
 Występ Chóru PG 20 - Dni Miasta Białegostoku 
Chór PG 20 uczestniczył w uroczystych obchodach Dni Miasta Białegostoku. Po południu na scenie przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki sześć chórów "Rozśpiewanego Białegostoku" wraz z muzykami OiFP oczekiwała przybycia pozostałych zespołów chóralnych, które po przemarszu przez centrum miasta wspólnie odśpiewały piosenkę o Białymstoku pt. „Stolica Podlasia”. Potem ze sceny zabrzmiała muzyka renesansowa. Chóry i orkiestra wykonały suitę na motywach polskich z XVI-XVIIIw. na trzy głosy równe, 2 flety, trąbkę, orkiestrę smyczkową i perkusję A. Hundziaka do słów R. Brandstaettera pt. „Marchołt”. Chórami i orkiestrą dyrygowała prof. dr hab. Wioletta Miłkowska.Galeria zdjęć 
maj - czerwiec 2015:


 

czerwiec 2015
 Wyniki egzaminu gimnazjalnego  

  j.polski hist. i WOS matematyka przyrodnicze j.ang-pod j.ang-roz
IIIa 69,81 66,41 61,41 53,15 77,52 64,78
IIIb 66,63 67,38 58,04 51,71 77,48 55,87
IIIc 68,16 72,28 61,88 60,48 85,25 66,00
IIId 62,48 65,36 54,56 47,96 67,69 48,00
IIIe 67,04 66,44 58,04 51,70 80,38 58,63
PG20 66,88 67,54 58,82 52,99 78,97 59,98
Białystok 64 68 55 55 75  
Podlaskie 62 65 50 51 68 49
Polska 62 64 48 50 67 48

23 czerwca 2015
 Śladami bł. ks. M. Sopoćko 
W ostatnim tygodniu nauki szkolnej wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w wycieczce zatytułowanej "Śladami bł. ks. Michała Sopoćko". Mieli możliwość przybycia do Domu Zakonnego Zgromadzenia SS. Jezusa Miłosiernego w Białymstoku. Tam obejrzeli pokój, w którym zmarł i spędził ostatnie lata życia ks. Michał. Posłuchali opowieści o różnych pamiątkowych przedmiotach, które należały do księdza, a w kaplicy zobaczyli także konfesjonał, w którym ksiądz spowiadał. Potem wyruszyli w wędrówkę po okolicy, m. in. zatrzymali się w miejscu, gdzie kiedyś wykoleił się pociąg wiozący chlor, a dziś znajduje się Krzyż.

25 czerwca 2015
 "Nieść dzieciom uśmiech" 
W czerwcu wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem swego opiekuna J. Wysztygiel zorganizowali wakacyjną akcję "Nieść dzieciom uśmiech". W ramach tej akcji przygotowali przedstawienie kukiełkowe pt. "Kopciuszek". Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ostatnim tygodniu czerwca mogli już poczuć wakacyjny klimat. W dniu 22. 06. przedstawienie obejrzały dzieci z klas I- III uczęszczające do świetlicy szkolnej, a następnie przedszkolaczki z kl. 0. Natomiast 25 czerwca przedstawienie zostało zagrane w Przedszkolu Samorządowym Nr 29 w Białymstoku. Wakacyjna akcja przyniosła wiele frajdy zarówno widzom, jak i aktorom.

czerwiec 2015
 Podsumowanie programu antynikotynowego "Znajdź właściwe rozwiązanie" 
W r. szk. 2014/2015 w klasach pierwszych PG 20 był realizowany program profilaktyczny "Znajdź właściwe rozwiązanie" pilotowany przez Departament spraw społecznych Referat Zdrowia Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku.
W wyniku programu uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia na temat zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, palenia papierosów i zagrożeń wynikających z tego uzależnienia.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach programowych, wykazywali zainteresowanie tematyką, integrowali się w klasach rywalizując ze sobą czy to w konkurencjach sportowych czy też udzielając odpowiedzi na pytania z quizów. Wzmocnieniem wiedzy uzyskanej na zajęciach były spotkania z pielęgniarką szkolną i projekcje filmów o tematyce antynikotynowej.

czerwiec 2015
 Wyniki zawodników Juvenii Białystok 
Zebrane wyniki uczniów Zespołu Szkół Sportowych nr 1 zawodników Juvenii Białystok w pływaniu w roku szkolnym 2014-15 (trener Małgorzata Andrzejewska):
   Wyniki - semestr I 
   Wyniki - semestr II 

czerwiec 2015
 Podziękowania od Fundacji "Przyjazny Świat Dziecka" 
Zarząd Fundacji "Przyjazny Świat Dziecka" przesłał społeczności szkolnej podziękowania za udział w akcji "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech" i potwierdził odbiór 1580 kg makulatury z naszej szkoły. Fundacja przeznacza środki uzyskane ze sprzedaży makulatury na pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Pomoc Pauliny Rogowskiej z klasy IIc w roku szkolnym 2014/2015 była największa.

 
12 lipca 2015
 Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu 
Mistrzostwa Polski Juniorów 16-lat Dębica
Mistrzami Polski w sztafecie 4x100m dowolnym zostali Tomasz Bocheń, Paweł Królik, Szymon Zawadzki, Szymon Awruk.
Medal srebrny na 100m motylkowym zdobył Tomasz Bocheń. Ponadto Tomek dwa razy był tuż za podium.

Pozostałe wyniki reprezentantów Juvenii Białystok absolwentów tegorocznych PG20:
100m motylkowy 5 Paweł Królik,
50m motylkowy 4 Tomasz Bocheń i 8 Paweł Królik,
50m dowolny 11 Szymon Zawadzki,
100m dowolny 4 Tomasz Bocheń, 8 Szymon Zawadzki, 13 Szymon Awruk.

Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich Ostrowiec Św.
Wyniki reprezentantów Juvenii Białystok uczniów PG20:
200m grzbietowy 5 Wiktoria Lisowska,
100m grzbietowy 6 Wiktoria Lisowska,
50m grzbietowy 10 Wiktoria Lisowska,
200m motylkowy 10 Kaja Kruszewska i 17 Gabriela Malewicka,
100m motylkowy 13 Kaja Kruszewska i 18 Gabriela Malewicka, 13 Władysław Butkiewicz,
50m motylkowy 18 Gabriela Malewicka i 12 Władysław Butkiewicz,
400m zmienny 12 Kaja Kruszewska,
200m zmienny 12 Wiktoria Lisowska i 12 Władysław Butkiewicz,
100m dowolny 8 Władysław Butkiewicz,
800m dowolny 14 Kaja Kruszewska,
4x100m zmienny 6 Kaja Kruszewska, Wiktoria Lisowska, Gabriela Malewicka, Anita Hajduk.


lipiec 2015
Bezpieczne wakacje
- impreza profilaktyczno-edukacyjna 

Na stronie internetowej
www.zyjbezpiecznie.policja.pl/zb/dzieci-i-mlodziez
dostępne są informacje, rady i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.