+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Dla Rodziców
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Wyniki egzaminów
» Rozkład lekcji
» Zdjęcia
» Chór PG20
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Na wesoło
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
» Bule - petanque
 
 
 
..:: Archiwum PG 20 w Białymstoku - rok szkolny 2015/2016 ::..

lipiec 2015 wrzesień 2015 październik 2015
listopad 2015 grudzień 2015 styczeń 2016
luty 2016 marzec 2016 kwiecień 2016
maj 2016 czerwiec 2016   

  Zdjęcia z życia szkoły w postaci pokazów i filmów dostępne są w pracowni komputerowej. Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia. 
 
lipiec 2015

  lipiec 2015
 Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu 
Mistrzostwa Polski Juniorów 16-lat Dębica
Mistrzami Polski w sztafecie 4x100m dowolnym zostali Tomasz Bocheń, Paweł Królik, Szymon Zawadzki, Szymon Awruk.
Medal srebrny na 100m motylkowym zdobył Tomasz Bocheń. Ponadto Tomek dwa razy był tuż za podium.

Pozostałe wyniki reprezentantów Juvenii Białystok absolwentów tegorocznych PG20:
100m motylkowy 5 Paweł Królik,
50m motylkowy 4 Tomasz Bocheń i 8 Paweł Królik,
50m dowolny 11 Szymon Zawadzki,
100m dowolny 4 Tomasz Bocheń, 8 Szymon Zawadzki, 13 Szymon Awruk.

Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich Ostrowiec Św.
Wyniki reprezentantów Juvenii Białystok uczniów PG20:
200m grzbietowy 5 Wiktoria Lisowska,
100m grzbietowy 6 Wiktoria Lisowska,
50m grzbietowy 10 Wiktoria Lisowska,
200m motylkowy 10 Kaja Kruszewska i 17 Gabriela Malewicka,
100m motylkowy 13 Kaja Kruszewska i 18 Gabriela Malewicka, 13 Władysław Butkiewicz,
50m motylkowy 18 Gabriela Malewicka i 12 Władysław Butkiewicz,
400m zmienny 12 Kaja Kruszewska,
200m zmienny 12 Wiktoria Lisowska i 12 Władysław Butkiewicz,
100m dowolny 8 Władysław Butkiewicz,
800m dowolny 14 Kaja Kruszewska,
4x100m zmienny 6 Kaja Kruszewska, Wiktoria Lisowska, Gabriela Malewicka, Anita Hajduk.


sierpień 2015

 Warsztaty muzyczne 
W.Czerniawska uczennica obecnej kl.IIc, uczestniczyła w warsztatach muzycznych zorganizowanych przez Białostockie Studio Piosenki Jerzego Tomzika, które odbyły się w VI LO, w dniach 10-23.08.2015r. Młodych wokalistów kształcili najlepsi wykładowcy, pan prof. Cezary Szyfman - wykładowca na wydziale wokalnym Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz wykładowca emisji głosu w Akademii Teatralnej w Białymstoku, pani Marta Parfieniuk-Białowicz - logopeda oraz aktorka. Uczestnicy byli podzieleni na 3 grupy. Każda z nich miała swojego nauczyciela. W trakcie warsztatów kształcono: dykcję, emisję głosu, interpretację tekstu. Warsztaty zakończyły się koncertem z udziałem wspaniałych muzyków: Krzysztofem Kulikowskim - piano, Kamilem Skorubskim - saksofon, Marcinem Nagnajewiczem - gitara, Maciejem Dziemskim - perkusja. Każdy z uczestników zaprezentował utwór solowy oraz wystąpił w chórkach. Uczennica PG 20 zaśpiewała piosenkę pt. "Ludzkie Gadanie" z repertuaru Maryli Rodowicz. Warsztaty, na które przybyła liczna grupa słuchaczy, przebiegły w miłej atmosferze. Warto organizować takie imprezy.


 
wrzesień 2015

 1 września
 Początek roku szkolnego 
 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.

 2 września 2015
 Stypendium artystyczne 
 2 września 2015 odbyło się uroczyste wręczenie aktów stypendialnych Prezydenta Miasta Białegostoku. Stypendium artystyczne otrzymała uczennica klasy IIIa Aleksandra Bazyluk. Gratulujemy.

2 września 2015
 Medale „Diligentiae - za pilność” 
W Pałacu Branickich podczas Miejskiej Inauguracji nowego roku szkolnego 2015/16 Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił najpilniejszych uczniów oraz ich mistrzów-nauczycieli towarzyszących młodzieży na drodze ich rozwoju osobowego. Otrzymali oni z rąk Prezydenta medale „Diligentiae - za pilność”. Z naszej szkoły to zaszczytne wyróżnienie otrzymały uczennica (absolwentka) Julia Gołaszewska i nauczycielka Anna Michalewicz.
Medal „Diligentiae - za pilność” został ustanowiony w 1767 roku przez króla Stanisława Augusta i był nadawany jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Od 2004 roku jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Białegostoku najpilniejszym uczniom i ich nauczycielom.

11 września 2015
 XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 
 Poczet sztandarowy oraz uczniowie klas drugich i trzecich PG 20, wzięli udział w Jubileuszowym XV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.
Zebrani uczcili w ten sposób pamięć osób, którzy zostali zesłani na Sybir i do Kazachstanu. Od 10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której według danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi. W czasie transportu ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ponad 50 tysięcy bojowników podziemia - Żołnierzy Wyklętych - skazano na śmierć, oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę.

11 września 2015
 Dzień zajęć integracyjnych w klasach I 
Tego dnia uczniowie klas I nie mieli zajęć dydaktycznych. Najpierw odbyły się zajęcia integracyjne z wychowawcami klas, zajęcia z doradcami zawodowymi pod hasłem "Twórcze myślenie jako element planowania przyszłości". Następnie wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowali się i swoje klasy w zabawach słownych i ruchowych. Uczniowie rywalizowali o nagrodę - "Dzień bez pytania" - w zabawach: ustawienie się klasy wg daty urodzenia bez porozumiewania się słownego, prezentacja klasy w dowolnej formie i języku, w zabawach z wykorzystaniem worków, janczarów i szczudeł. Zabawa "Jaki jestem" pozwoliła młodzieży ustosunkować się do twierdzeń i wybrać odpowiedzi na pytania, np. "Wolę oglądać telewizję, niż czytać książki" (i tym podobne), zgodne z osobistymi preferencjami. Klasa Ia zdobyła nagrodę, nauczyciele, informacje, przydatne w pracy wychowawczej, wszyscy zaś mieli dużo okazji do śmiechu.

11-13 września 2015
 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (Strzelectwo) 
W zawodach w Białymstoku startowało 24 strzelców z naszej szkoły. Łącznie zdobyli aż 8 medali:
Aleksandra Szutko II miejsce – Kpn 30 i III miejsce – Ksp 3x10
Adrian Dederko I miejsce – Ksp 40l i II miejsce – Ksp 3x10
Pola Skrzymowska I miejsce – Ppn 30
Weronika Czerniawska II miejsce – Psp 30s
Kacper Zaleski II miejsce – Psz 2x30
Jędrzej Siemieniuk III miejsce – Psz 2x30
Większość zawodników poprawiła swoje rekordy życiowe. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

16 września 2015
 Ogólnopolska akcja "Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste" 
W akcji na dworcu PKP Białystok, wspólnym przedsięwzięciu Fundacji WOŚP oraz Przewozów Regionalnych i Polskich Kolei Państwowych wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1. Odbyły się pokazy pierwszej pomocy na fantomie, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności. Porad np. jak pomóc ofierze wypadku, udzielali doświadczeni instruktorzy.

18 września 2015
 Kampania "Sprzątanie Świata 2015" 
Tegoroczna akcja ma tytuł "Wyprawa - poprawa". Uczniowie gimnazjum posprzątali pozostawione śmieci w najbliższym sąsiedztwie szkoły - dzielnicy Marczuk.

19 września 2015
 Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego 2015/2016 
Na stadionie miejskim w Białymstoku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego 2015/2016. Było to jednocześnie podsumowanie roku sportowego 2014/2015. Podlaski Kurator Oświaty wręczył puchary najlepszym szkołom w województwie we współzawodnictwie sportowym.
  Nasze Gimnazjum zajęło 7 miejsce. Chłopcy uplasowali się na 5 miejscu, a dziewczęta na 8. Jest to duży sukces naszej szkoły (klasyfikowanych było 165 gimnazjów!).
Puchary odebrała Pani dyrektor Elżbieta Rogowska. Gratulacje otrzymali też nauczyciele - autorzy sportowych sukcesów szkoły: Andrzej Mackiewicz, Jolanta Jarczewska, Monika Jarczewska, Michał Sowa, Grażyna Faszczewska, Sandra Świsłocka. Po uroczystej dekoracji rozegrane zostały olimpijskie sztafety lekkoatletyczne. Startowały w nich dziewczęta i chłopcy z grup pływackich. Strzelcy wzięli udział w defiladzie.
Liczymy na kolejne sukcesy w nowym roku szkolnym!

25-27 września 2015
 Mistrzostwa Polski Młodzików (Strzelectwo) 
Podczas Mistrzostw Polski Młodzików naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Szutko, Pola Skrzymowska i Adrian Dederko. Ola zajęła VIII miejsce w konkurencji karabin sportowy 3 postawy. W tej samej konkurencji Adrian zajął X miejsce a w strzelaniu w postawie leżącej IX miejsce. Pola we wszystkich konkurencjach uplasowała się w drugiej dziesiątce.

25 września 2015
 Zbiórka żywności 
Młodzież uczestniczyła z zbiórce żywności we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną i Bankiem Żywności. Zbiórka odbywała się na terenie sklepu Stokrotka na ul. Paderewskiego i sklepu Biedronka na ul. Transportowej. Zebraliśmy ok. 200 kg żywności, która została przekazana rodzinom potrzebującym wsparcia materialnego.

wrzesień 2015
 Lekcje historii z patronem szkoły 
22 i 29 września 2015 roku kilka klas Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20 uczestniczyło w żywej lekcji historii, prowadzonej przez pana Gotfryda Grubowskiego, jednego z patronów szkoły - Syna Pułku. Opowiadał on młodzieży o swoim dzieciństwie i młodości, która przypadła na czas II wojny światowej, kiedy to jako młodociany żołnierz, nie mając ukończonych 17 lat, brał udział w walce z hitlerowskim okupantem. Pan G. Grubowski opowiadał niezwykle barwnie, a uczniowie jak urzeczeni słuchali jego opowieści. Podczas spotkania z nim poznali ważny fragment historii Polski. Przybliżona im została również przykładowa biografia patrona szkoły, dzięki czemu nazwa Syn Pułku stała się dla nich dużo bardziej zrozumiała. Warto organizować takie lekcje.

30 września 2015
 Wybory Samorządu Uczniowskiego 
Polskę ogarnia właśnie gorączka wyborcza, a PG 20 może już cieszyć się nowym samorządem uczniowskim. Wybory miały miejsce 30 września i poprzedzone były kilkoma dniami kampanii.Na ścianach pojawiły się plakaty, dostawaliśmy ulotki, rozmawialiśmy z kandydatami, którzy chcieli zapoznać nas ze swoimi pomysłami na to, by w naszej szkole było jeszcze lepiej i ciekawiej. Teraz czekamy z niecierpliwością na ich realizację. Powodzenia!
Galeria zdjęć 
wrzesień - grudzień 2015:


 

 
październik 2015

 8 października 2015
 Nagroda - wycieczka do Warszawy 
 Fotorelacja z wycieczki do Warszawy dla uczniów nagrodzonych w X edycji EKOKONKURSU "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi". Zdobyliśmy tytuł Ekoszkoły, Ekoklasy - obecna 3d i Ekouczniów. W programie zwiedzania - seans w planetarium Centrum Nauki Kopernik, wizyta w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Starego Miasta, wizyta na Stadionie Narodowym.
  >> Galeria zdjęć z wycieczki << 
 
10-11 października 2015
 Memoriał Patryka Jakubowskiego (Strzelectwo) 
Memoriał Patryka Jakubowskiego odbył się już po raz piąty. Na sali gimnastycznej IV LO spotkali się zawodnicy białostockiego Kalibra, litewskiego Kowna, Alytusa, oraz Startu Białystok. Zawodnicy chcieli uczcić pamięć tragicznie zmarłego strzelca. Najlepsi zakwalifikowali się do finału, który wyłonił zwycięzcę - Pawła Porwisiaka. Aleksandra Szutko IIIc zdobyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny. Adrian Dederko IIIc zajął IV miejsce.

12 października 2015
 Wycieczka do Hotelu Villa Tradycja 
Uczniowie klasy IIIc i IIId podczas wycieczki do Hotelu Villa Tradycja mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania hotelu, zapoznania się z pracą na stanowisku hotelarz, recepcjonista, kelner, kucharz. Uczniów interesowały również warunki pracy, w tym wynagrodzenie. Mieliśmy możliwość spróbowania ciasta pieczonego w hotelowej kuchni, a wszystko za sprawą CKU LCDZ, które wycieczkę zorganizowało.

14 października
 Dzień Edukacji Narodowej 
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Pani Dyrektor wręczyła stypendia uczniom za wysokie osiągnięcia w nauce i sukcesy sportowe oraz nagrody wyróżnionym nauczycielom. Uczniowie klasy IIId i IIIb przygotowali część artystyczną. Były dedykacje, piosenki, wróżby i życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie przeprowadzili też humorystyczne warsztaty dla nauczycieli, które miały na celu zapoznanie z "nowo - obcymi" słowami. Wszyscy w dobrych nastrojach i miłej atmosferze spędzili ten świąteczny dzień.
     Zdjęcia w galerii Wrzesień - grudzień 2015

15 października 2015
 Klasy II na wycieczce 
Klasy II gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do "Farmy Iluzji" niedaleko Trojanowa w województwie Lubelskim. Mieliśmy okazję zobaczyć tam mnóstwo atrakcji i eksponatów m.in. studnię nieskończoności, lewitujący kran czy latający dom. Kolejną atrakcją było przejście przez labirynt luster i wiklinowy labirynt, a także tunel zapomnienia. Uczestniczyliśmy w lekcji iluzji dla początkujących iluzjonistów. Pomimo nienajlepszej pogody, bardzo miło spędziliśmy dzień.

16 października 2015
 ŚWIĘTO SZKOŁY 
W tym roku szkolnym 16 października świętowaliśmy dziewiątą rocznicę nadania naszej szkole imienia Synów Pułku.
Zgodnie z tradycją Święto Szkoły połączyliśmy z uroczystym ślubowaniem uczniów pierwszych klas gimnazjum. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości - przedstawiciele środowiska Synów Pułku, Pani Hanna Marek - Starsza Wizytator z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, przyjaciele Szkoły, proboszcz tutejszej parafii - ks. Jacek Tomkiel oraz rodzice pierwszoklasistów. Doniosłym wydarzeniem było nadanie ppor. Stefanowi Kalskiemu - przewodniczącemu Białostockiego Środowiska Synów Pułku „Medalu Komisji Edukacji Narodowej”, który wręczył Wojewoda Podlaski Wiesław Żyliński. Ponadto uhonorowano Dyplomami Uznania W Podzięce Za Czynioną Z Pobudek Patriotycznych Chwalebną Działalność Społeczną (…): Panią por. Eugenię Dąbrowską - przedstawiciela Środowiska Synów Pułku i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły Pana Marka Kuklińskiego.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna - montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez Panią Elżbietę Zawistowską i Pana Marka Kuklińskiego. Wspomnienie mrocznego czasu wojny, tragicznej sytuacji młodych ludzi i odzyskanie wolności skłoniło do refleksji i zadumy nad przeszłością naszego narodu. Piękne teksty poetyckie i wspaniałe pieśni patriotyczne dostarczyły wielu wzruszeń, a sami wykonawcy zyskali uznanie widowni, co potwierdziły wielokrotne gromkie brawa. Część artystyczną prezentowali uczniowie z gimnazjum i podstawówki: Magdalena Bołtruszko z 5a, Anna Mojsik i Emilia Wojno z 5b; Kamil Ciborowski, Kamila Bondaruk, Wiktoria Ciborowska, Daria Tyborowicz, Aleksandra Gortat, Aleksandra Bazyluk, Aleksandra Koźluk, Karol Depczyński z IIIa, Emilia Jankowska z IIIb, Eryk Kołodziejczyk z IIIc, Monika Krupicka, Anita Sulik, Dominika Janowska, Maciej Radziszewski, Joanna Adamczuk, Magdalena Malewicz z IIId, Agata Jurewicz, Agata Klentak z IIa, Kobylińska Julia, Grygorczyk Julia, Damian Dąbek z IIb, Julia Serafin, Weronika Czerniawska z IIa, Bagińska Katarzyna z Ic.
   Elżbieta Zawistowska

16 października 2015
 Występ Chóru PG20 podczas gali "Nauczyciel Mądry Sercem" 
W Operze i Filharmonii Podlaskiej Chór PG 20 uczestniczył w uroczystości "Nauczyciel Mądry Sercem", podczas której Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył statuetki nauczycielom, którzy poprzez swoją pracę i postawę stają się autorytetem dla swoich wychowanków. Podczas uroczystości statuetki otrzymały m.in. Pani Irena Lis - nauczyciel naszej szkoły, Pani Wioletta Miłkowska - koordynator programu "Rozśpiewany Białystok" oraz Pani Dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Lucja Orzechowska.
Na zakończenie połączone chóry dzieci i młodzieży, śpiewających w ramach programu "Rozśpiewany Białystok" pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej wykonały kantatę "Anioły" Jana Krutula.

16 października 2015
 Spotkanie rodziców uczniów klas III 
Rodzice uczniów klas III wzięli udział w spotkaniu z Panią Kierownik Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego na temat czynników wyboru zawodu oraz systemu szkolnictwa i ścieżek edukacyjnych. Pani Dyrektor wstępnie poinformowała rodziców o organizacji egzaminu gimnazjalnego, pedagog - o planowanych działaniach w zakresie doradztwa zawodowego.

19 październik 2015
 Podsumowanie projektu "Białostockie Talenty XXI wieku" 
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zorganizowały konferencję podsumowującą projekt "Białostockie Talenty XXI wieku". Jej celem było podsumowanie działań podjętych przez jednostki organizacyjne Miasta Białegostoku w ramach przedsięwzięcia "Talenty XXI wieku", finansowanego ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku, zajęć dydaktycznych realizowanych we współpracy z białostockimi uczelniami. Zadaniem projektu było rozwijanie kompetencji uczestników, wspieranie utalentowanych uczniów, zainteresowanych naukami ścisłymi, technicznymi i informatycznymi.
Podczas konferencji odbyła się m.in. prezentacja drugiej części publikacji z serii "Białostockie Talenty XXI wieku. Sukcesy uczniów zdolnych. Fakty – narracje – interpretacje" oraz uroczyste wręczenie przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego certyfikatów uczniom biorącym udział w projekcie oraz podziękowań Szkolnym Koordynatorom ds. projektu. Koordynatorem projektu w naszej szkole była p. Alina Skowrońska a certyfikaty otrzymali: Joanna Adamczuk IIID, Magdalena Malewicz IIID, Maciej Radziszewski IIID, Urszula Cieślak IIID, Monika Krupicka IIID, Agata Jacewicz IIID, Mateusz Roszkowski IIID, Karol Depczyński IIIA, Michał Hołubowicz IIA, Dominik Pacuk IIA, Małgorzata Dubrowska IIB, Julia Kobylińska IIB, Aleksandra Romańczuk IIB.

21 października
 Klasy I w Warszawie 
Uczniowie klas I udali się na wycieczkę do Warszawy. Naszą pierwszą atrakcją był spektakl "Zemsta" w Teatrze Buffo. Sztuka ta trochę nas rozczarowała, gdyż spodziewaliśmy się tradycyjnego przedstawienia. Następnie autokar zawiózł nas do Centrum Nauki "Kopernika". Było to dla nas niesamowite doświadczenie - połączenie zabawy z nauką. Mogliśmy tam zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonuje organizm człowieka oraz wiele innych ciekawych sprzętów i wynalazków. Można było pograć, pobawić się i sprawdzić własne możliwości. Była to ulubiona atrakcja wszystkich uczniów. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na małą przekąskę, a resztę podróży spędziliśmy na rozmowach i śpiewaniu. Wycieczka każdemu się podobała i chętnie byśmy ją powtórzyli.

21 października 2015
 Wycieczka do Polskiego Radia Białystok 
Uczniowie klasy IIIa, IIIc i IIId uczestniczyli w wycieczce, zorganizowanej przez CKU LCDZ, do siedziby Polskiego Radia Białystok. Zwiedzili pomieszczenia związane z różnego rodzaju czynnościami wykonywanymi przez dziennikarzy, pomieszczenia w których przechowywane są zbiory archiwalne, uczestniczyli w reżyserce w prowadzeniu audycji radiowej. Rozmawiali o czynnościach zawodowych, wykonywanych na różnych stanowiskach pracy oraz o kompetencjach poszukiwanych przez pracodawców, wśród których ważną jest umiejętność pracy w zespole.

23-25 października 2015
 Finał Ligi Młodzieżowej (Strzelectwo) 
W Gdyni po raz trzeci został rozegrany Finał Ligi Młodzieżowej. Po zaciętych bojach 4-osobowa drużyna karabinu (z naszą uczennicą Aleksandrą Szutko IIIc w składzie) zdobyła medalowe trzecie miejsce oraz puchar i nagrody rzeczowe. Z pistoletu pneumatycznego strzelał również nasz absolwent Kacper Jurasz, który razem z drużyną zajął IV miejsce. Gratulujemy!

26 października 2015
 Zebranie rodziców strzelców z klasy Ic (Strzelectwo) 
Na strzelnicy odbyło się zebranie rodziców klasy Ic z PG 20. Młodzież mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami a potem próbowała nauczyć strzelania swoich rodziców. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z rezultatów.

26 października 2015
 Spotkanie z pisarką 
Pani Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży, przyjechała do Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku w ramach VI Podlaskich Spotkań z Pisarzami. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie PG nr 15 i PG z Płonki Kościelnej.
Joanna Jagiełło ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako dziennikarka, nauczycielka i redaktorka, znana jest młodzieży między innymi z dwóch swoich książek: „Kawa z kardamonem” i „Czekolada z chili”, książek dla dzieci „Oko w oko z diplodokiem”, „Pamiętnik Czachy”.
Pisarka opowiadała o bohaterach swoich książek i przeżywanych przez nich przygodach, odpowiadała również na zadawane w trakcie spotkania pytania. Młodzież była zainteresowana warsztatem pisarskim, inspiracją do napisania nowych książek, nakładem poszczególnych pozycji, a nawet „pensją” autora. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literatura uczestnicy spotkania mogli zakupić książki pani Jagiełło, na których autorka złożyła autografy. W podziękowaniu za złożoną wizytę pisarka otrzymała pamiątkowy kubek z widokiem na ulice naszego miasta, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że uda nam się ponownie zaprosić tak ciepłą i miłą osobę, jak wspomniana autorka.
    >>Strona biblioteki<< 

26 października 2015
 Akcja "Grosz do grosza" 
Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji "Grosz do grosza" w ramach programu "Dzwonek na obiad", prowadzonego przez Fundację "Być Bardziej", rekomendowaną przez Kuratorium Oświaty. Zebraliśmy środki na dożywianie dzieci poprzez zbiórkę pieniędzy i organizację na terenie szkoły kiermaszów słodkości.

29 października 2015
 Gościmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Spokojna Przystań" w Garbarach 
Już dwa razy w tym roku szkolnym w naszej szkole gościliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Spokojna Przystań" w Garbarach. W ich wykonaniu uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 29 obejrzeli przedstawienie "Kopciuszek" na podstawie literackiej interpretacja słynnej baśni autorstwa Jana Brzechwy. Uczniowie szkoły podstawowej i klas I gimnazjum zostali zaproszeni na pantomimę pt. "Las".

30 października 2015
 Zbiórka makulatury zakończona 
W I semestrze zebraliśmy 280 kg makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka. Akcja "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech" organizowana jest przez Fundację "Przyjazny Świat Dziecka". Nasza szkoła uczestniczy w niej od kilku lat.


 
listopad 2015

 2 listopada
 Warsztaty antydyskryminacyjne "Różnorodność - podaj dalej 2015" 
Klasa IIIa PG wraz z wychowawcą wzięła udział w warsztatach antydyskryminacyjnych "Różnorodność - podaj dalej 2015". Zajęcia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Partnerem przedsięwzięcia jest Uniwersytet w Białymstoku. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Ambasady Stanów Zjednoczonych. Honorowym patronatem objęli go Marszałek Województwa Podlaskiego, Rzeczniczka Rządu ds. Równego Traktowania oraz Podlaski Kurator Oświaty. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat powstawania i działania mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji wśród młodych ludzi w Białymstoku i regionie. Uczniowie brali czynny udział w ćwiczeniach oraz oglądali i omawiali film pt. "Symbole".

 3 listopada 2015
 Spotkanie na temat profilaktyki raka szyjki macicy 
Uczennice klas II i III wzięły udział w spotkaniu profilaktycznym, prowadzonym przez pracownika Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Głównym celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy, a także uświadamianie jak ważna jest profilaktyka, odpowiedni tryb życia i badania kontrolne.

 4 listopada 2015
 Turniej tenisa stołowego 
W SP nr 49 przy ulicy Armii Krajowej 32 odbył się gimnazjalny turniej tenisa stołowego. Reprezentacja PG 20 w składzie: Adrian Lupa, Maciej Łosiewicz, Marcin Karczewski oraz Filip Weremczuk zdobyła siódme miejsce.

 9 listopada 2015
 Apel z okazji Święta Niepodległości 
Apel przygotowały kl. IIb gimnazjum i IVc szkoły podstawowej pod kierunkiem Alicji Gąsowskiej i Ireny Lis. Uczniowie przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali uroczyste pieśni. Skłonili wszystkich do chwili zadumy i refleksji nad losem ojczyzny, podkreślili konieczność dbania o wolność i rozwój swojego kraju. Tym, którzy walczyli o naszą niepodległość, winniśmy szacunek, wdzięczność i pamięć. Apelu wysłuchali również zaproszeni goście - Synowie Pułku.

10 listopada 2015
 Zawody strzeleckie z okazji Dnia Niepodległości (Strzelectwo) 
Dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej prawie 130 uczniów mogło spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinu kulowego. Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna z PG20. Wśród chłopców najlepsi okazali się uczniowie z ZST, VI LO i PG 7. Indywidualnie pierwsze miejsce zajęła Emilia Targońska Ic.

17 listopada
 Na Imieninach Izabeli Branickiej 
W ramach Festiwalu Sztuk Dawnych - Imienin Izabeli Branickiej PG nr 3 (imienia solenizantki) w Białymstoku zorganizowało po raz pierwszy międzyszkolny konkurs literacki "Izabela Branicka".
Oficjalne ogłoszenie wyników miało miejsce w Ratuszu - Muzeum Podlaskim w Białymstoku podczas Wieczoru Historycznego. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Paweł Maćkowiak z IIIb - zajął II miejsce. Napisał opowiadanie pt. "Nic nie dzieje się bez przyczyny", którego główną bohaterką była Izabela Branicka.
Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczył jeden z jurorów - dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski. Rozstrzygnięcie konkursu uświetniła Gawęda o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego oraz Muzyka na dworach magnackich w XVIII wieku - swoje mistrzostwo wokalne zaprezentował wybitny kontratenor Piotr Olech, natomiast grę na instrumentach historycznych - lutni, teorbie i gitarze klasycznej Anna Birula-Kowalska.
Życzę Pawłowi kolejnych sukcesów w konkursach literackich - opiekun Elżbieta Zawistowska

18 listopada 2015
 Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Deutschfreund 
W naszej szkole odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "Deutschfreund". "Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste". Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów z naszej szkoły z klas II i III gimnazjum, którzy rozwiązywali test jednokrotnego wyboru.

24 listopada 2015
 Wycieczka klas III PG do Warszawy 
W tym dniu klasy IIIa, IIIb i IIIc wraz wychowawcami pojechały na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Uczniowie obejrzeli najpierw spektakl w Teatrze Muzycznym Buffo pt."Zemsta", a potem zwiedzili Stadion Narodowy. Przewodnik oprowadził młodzież Trasą Piłkarza, tak więc każdy mógł poczuć przedmeczową atmosferę. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają szatnie, zasiąść na ławce zawodników, wejść na płytę Stadionu Narodowego i odwiedzić salę konferencyjną.
Ostatnim punktem wycieczki była Niewidzialna Wystawa. Wchodziliśmy tam w grupkach 8 osobowych. Naszymi przewodnikami były osoby niewidome. To wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat. Mogliśmy wypróbować, jak sobie poradzić w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku. Wszystko staraliśmy się odkrywać za pomocą innych zmysłów tj.: słuchu, węchu, równowagi. Wystawa składa się z dwóch części: widzialnej i niewidzialnej. W pierwszej części uczniowie mogli zobaczyć przyrządy, zabawki oraz zapoznać się z alfabetem Braille'a. Gimnazjaliści poznali również osoby, które ich oprowadzały. Druga cześć przenosi nas w świat ciemności, w którym spędzamy około 1 godzinę. Ten świat wywarł na uczniach ogromne wrażenie. W tej części to niewidomi przewodnicy pomagają nam w przejściu wystawy i w zrozumieniu, że są ludzie, którzy tak żyją (nie tylko przez godzinę) i świetnie dają sobie radę. Wystawa jest godna polecenia.

25 listopada 2015
 Otrzęsiny 
Ale się działo............. w naszej szkole w ostatnią środę listopada. "Kociaki" z klas pierwszych są już prawdziwymi członkami uczniowskiej braci naszego gimnazjum. W licznych konkurencjach "otrzęsinowych" zwyciężyła klasa Ia. Każdy uczeń tej klasy otrzymał w nagrodę "kartkę niepytkę". To jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia... Po południu bawiliśmy się na szkolnej dyskotece, gdzie jako DJ-je świetnie spisali się Kamil i Mateusz z samorządu.

27-30 listopada 2015
 Polish Open Kaliber 2015 (Strzelectwo) 
Polish Open Kaliber to jedna z największych imprez strzeleckich w Europie. Główną nagrodą w tym roku był Fiat 500. Nasz uczeń Adrian Dederko IIIc miał dużo szczęścia i został wylosowany do wzięcia udziału w SUPERFINALE. Nie udało mu się wygrać a samochodem odjechała Olga Golubczenko z Ukrainy. Gratulujemy Adrianowi udziału w finale tak ważnej imprezy i dziękujemy strzelcom z naszej szkoły za ogromną pomoc i serce włożone w organizację zawodów!

listopad 2015
 Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Pingwin  
W naszej szkole w listopadzie odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Pingwin 2015r. Udział w nim wzięło 39 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uznania.
Najlepszy wynik w szkole z klas I otrzymał Michał Kimborowicz uzyskując 11 miejsce w kraju, z klas II Maja Majdaniuk - miejsce 14, z klas III Julita Gawęska - miejsce 12. Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do wzięcia udziału w sesji wiosennej.


 
grudzień 2015

3 grudnia 2015
 Rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu "Moja pasja początkiem drogi do kariery" 
W VII edycji Konkursu "Moja pasja początkiem drogi do kariery" wzięło udział 3 uczniów PG 20. W kategorii gimnazjum I miejsce zajął Karol Depczyński, uczeń klasy IIIa (Lekarz, czy weterynarz?), wyróżnienia otrzymali: Angelika Tworkowska (Nauczyciel tańca) i Jakub Mikołajczyk (Żeglarz, czy lotnik?), uczniowie klasy IIId. Uczniowie w interesujący sposób przedstawili swoje pasje zawodowe. Komisja konkursowa brała pod uwagę: oryginalność, kreatywność, sposób prezentowania siebie, swojej pasji, umiejętność występowania przed grupą. Gratulujemy!

6 grudnia 2015
 Świąteczna zbiórka żywności 
Młodzież uczestniczyła w świątecznej zbiórce żywności, tradycyjnie we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną i Bankiem Żywności. Zbiórka odbywała się na terenie sieci sklepów Biedronka na Osiedlu Nowe Miasto - zebraliśmy na pomoc świąteczną ok. 160 kg żywności i słodyczy, które przekazaliśmy osobom potrzebującym wsparcia.

7 grudnia 2015
 Pielęgnacja skóry twarzy w okresie dojrzewania 
Uczennice klas III uczestniczyły w spotkaniu z konsultantami kosmetycznymi na temat pielęgnowania skóry twarzy w okresie dojrzewania. Miały możliwość sprawdzenia swoich nawyków kosmetycznych i wysłuchania wskazówek, przydatnych do wyrobienia właściwych nawyków w zakresie higieny oraz stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które prowadzą do ogólnej poprawy wyglądu oraz kondycji skóry.

9 grudnia 2015
 Podsumowanie akcji związanej z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia 
Otrzymaliśmy podziękowanie z Fundacji "Mam Marzenie" za przekazanie pluszowych maskotek i zabawek dla dzieci z chorobami nowotworowymi, podopiecznych Fundacji. Zabawki zebraliśmy na terenie szkoły - dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom i mamy nadzieję, że taka pomoc wpisze się na trwałe w działania naszej szkoły.

10 grudnia 2015
 Zajęcia na temat wolontariatu 
Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach na temat wolontariatu, prowadzonych przez pracownika Fundacji "Pomóż Im". Obejrzeli film o działaniach Fundacji, o problemach podopiecznych i ich potrzebach, rozmawiali na temat cech dobrego wolontariusza i o tym, dlaczego warto pomagać.

12 grudnia 2015
 Mistrzostwa Województwa w Pływaniu 
W Suwałkach rozegrano Mistrzostwa Województwa w Pływaniu. Rywalizowano na dystansach indywidualnych i w zespołach sztafetowych. Białystok reprezentowany był przez dwa kluby - Juvenię i Barracudę. Wyniki jakie uzyskali zawodnicy zdają się potwierdzać, że nie próżnowali goszcząc na pływalniach DPS i BOSiR. Po wznowieniu treningów na odremontowanym "Mleczaku" głodni wody ruszyli z pełnym oddechem i z "pełną parą". Uzyskiwanie czasów, które okazywały się rekordami klubu czy nawet rekordami okręgu wskazują zarówno na dobre szkolenie, jak i utalentowanie i zaangażowanie naszych zawodników. Zawodnicy Juvenii zdobyli 143 krążki (39 złotych, 54 srebrne, 50 brązowych).
Multimedaliści z ZSS nr 1:
Jurgiel Aleksander (2004) MKS Juvenia Białystok - 4 złote
Bagińska Katarzyna (2002) MKS Juvenia Białystok - 3 złote 1 srebrny
Sadowski Kacper (2004) MKS Juvenia Białystok - 2 złote, 2 srebrne
Szopa Oliwia (2002) MKS Juvenia Białystok - 2 złote, 2 srebrne

   >>Zebrane wyniki uczniów ZSS nr 1<<

15 grudnia 2015
 Nagroda w konkursie fotograficznym 
W XV edycji konkursu fotograficznego "Malowane obiektywem kolory Białegostoku. Jesienne barwy Podlasia" zorganizowanego przez Społeczne Gimnazjum nr 3 BTO w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy, III miejsce zdobyła Agata Jurewicz IIa.
Konkurs miał na celu rozbudzenie wrażliwości estetycznej na piękno i kształtowanie umiejętności artystycznego spojrzenia młodzieży na otaczający nas świat. Umożliwił rozwinięcie wśród młodych ludzi pasji fotografowania. Temat XV edycji konkursu wymagał od uczniów uchwycenia obiektywem jesiennego piękna przyrody Podlasia. (opiekun Tomasz Włodarczyk)

14 – 17 grudnia 2015
 Kiermasz Bożonarodzeniowy 
Tradycyjnie odbył się w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy - królowały na nim przepiękne anioły, a także bombki, gwiazdy, osiołki i renifery z filcu oraz karty świąteczne. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych przeznaczony jest na pomoc uczniom w trudnej sytuacji życiowej. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom za pomoc w przygotowaniu kiermaszu - poświęcenie swojego czasu wolnego oraz za to, że potrafią myśleć o innych w kategoriach pomocy. Część wykonanych ozdób przekazaliśmy Fundacji "Mam Marzenie" na kwestę w dniach 19 - 20 grudnia 2015r.

18 grudnia 2015
 Nagrody w konkursie fotograficznym "Sekretny świat motyli" 
Uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego "Sekretny świat motyli" odbyło się w nowym kampusie Uniwersytetu w Białymstoku w Instytucie Biologii.
Konkurs poświęcony był tematyce bioróżnorodności Białegostoku i został zorganizowany przez Departament Gospodarki Komunalnej UM w ramach cyklu „Przyroda w naszym mieście”. Zadaniem uczestników było uwiecznienie techniką fotograficzną tych niezwykłych owadów oraz próba opowiedzenia o ich życiu i zwyczajach. Do konkursu zgłosiło się prawie 100 osób, a laureatów wyłoniła komisja konkursowa, w skład której weszli również pracownicy Instytutu Biologii Znakomity znawca tych owadów dr hab. Marcin Sielezniew (autor książek poświęconych motylom) opowiedział o gatunkach i ciekawostkach związanych z motylami.
Wśród nagrodzonych znalazła się Agata Jurewicz IIa - zdobyła III miejsce.
Komisja postanowiła także przyznać wyróżnienia za najciekawsze opisy zdjęć. Wśród wyróżnionych znalazła się Julia Kobylińska IIb. (opiekun Tomasz Włodarczyk)

19-20 grudnia 2015
 Międzynarodowe Zawody Strzeleckie w Alytusie (Strzelectwo) 
W Alytusie (Litwa) nasi strzelcy trafiali w 10. Aleksandra Szutko IIIc zdobyła złoty medal, a Adrian Dederko IIIc - brązowy. To były pierwsze międzynarodowe zawody dla Weroniki Czerniawskiej, która była blisko wyrównania rekordu życiowego.

22 grudnia 2015
 Jasełka szkolne 
W ostatnim dniu przed świętami w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. "Oddajmy pokłon Jezusowi". Aktorami byli uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas. Uroczystość swym śpiewem uświetniła schola, w skład której wchodzą zarówno uczniowie naszego gimnazjum, jak i szkoły podstawowej. Społeczność uczniowska wykazała wielkie zainteresowanie, gdyż było to przedstawienie kukiełkowe. Ponadto widownia aktywnie uczestniczyła w uroczystości poprzez śpiew kolęd. Wszyscy zaś mieli okazję i na chwilę zadumy nad Bożym Narodzeniem, jak i okazanie radości z okazji zbliżających się świąt. (przygotowanie i opieka: Jolanta Wysztygiel i ks. Mateusz Bajena).Galeria zdjęć 
wrzesień - grudzień
2015 część 2:


 

 
styczeń 2016

 6 stycznia 2016
 IV Białostocki Orszak Trzech Króli 
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwanym Świętem Trzech Króli, 6 stycznia, już po raz czwarty ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestniczyli w nim także uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami - p. Jolantą Wysztygiel i p. Barbarą Piotrowską. Ubrani w piękne zielone peleryny kroczyli w azjatyckim orszaku Króla Melchiora. Udział w tej uroczystości był wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników.
W orszaku uczestniczył również Chór PG 20 działający w programie "Rozśpiewany Białystok".

12 stycznia 2016
 Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego "Deutschfreund" 
1895 uczniów ze szkół gimnazjalnych zmierzyło się 18 listopada 2015 roku z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund. Z województwa podlaskiego w konkursie wzięło udział 11 szkół. Z naszej szkoły 3 osoby otrzymały dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku. Są to: Gabriela Malewicka IIIc 89% punktów możliwych do uzyskania, 6 miejsce w województwie podlaskim i 26 w kraju; Izabela Gryc IIIc 87,33% punktów możliwych do uzyskania, 9 miejsce w województwie podlaskim i 32 w kraju; Aleksandra Romańczuk IIB 84,17% punktów możliwych do uzyskania, 10 miejsce w województwie podlaskim i 143 w kraju. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

12 stycznia 2016
 Miejski Koncert Kolęd i Pastorałek 
CHÓR PG 20 wziął udział w szóstym miejskim spotkaniu z kolędą, który odbył się w Białostockiej Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Tego samego dnia, koncert został powtórzony w Katedralnej Cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy. Chóry wykonały kolędy tradycyjne i fragmenty Kantaty Johna Petersona Pierwsza kolęda. Koncert zorganizowali - prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 19, Przedszkola Samorządowego nr 27, chórów z programu „Rozśpiewany Białystok”, pracownicy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.

22 stycznia 2016
 7 medali w Memoriale Jurka Piechowskiego w strzelectwie sportowym 
Nasi uczniowie odnotowali bardzo dobry start w kolejnych zawodach strzeleckich. W Memoriale Jurka Piechowskiego zdobyli aż 7 medali - 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe:
I miejsce - Zuzanna Piotrowska Kpn 30, Aleksandra Szutko Kpn 40, Adrian Dederko Kpn 40,
II miejsce - Weronika Czerniawska Ppn 30,
III miejsce - Kacper Rudziński Ppn 30, Natalia Nosorowska Ppn 30, Piotr Brzęś Kpn 40.
Największym zaskoczeniem zawodów był start Natalii Nosorowskiej z klasy Ic, która pokonała starsze koleżanki i zdobyła swój pierwszy w życiu medal. Superfinał wygrała nasza absolwentka - Gabriela Brzezińska.
Gratulujemy naszym uczniom sukcesów i życzymy kolejnych celnych strzałów!


 
luty 2016

12 luty 2016
 Złota Gimnazjada Strzelecka 
W etapie miejskim Gimnazjady Strzeleckiej drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Szutko IIIc, Agata Łudzicz IIIc i Zuzanna Piotrowska IIc wywalczyła ZŁOTY MEDAL. Również drużyna chłopców w składzie: Adrian Dederko IIIc, Piotr Brzęś IIIc i Dawid Waszkiewicz IIc zdobyła PIERWSZE MIEJSCE. Indywidualnie Aleksandra Szutko i Adrian Dederko zdobyli SREBRO. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

12 luty 2016
 Poliglota 2016 
 Tego dnia odbył się w naszej szkole konkurs językowy Poliglota 2016. Uczniowie zmagali się z testem w dwóch językach obcych: angielskim i niemieckim. Etap szkolny był to test w wersji elektronicznej z obu języków. Głównym organizatorem konkursu jest Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum STO w Białymstoku we współpracy ze Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się: Łukasz Czuba IIIb, Joanna Adamczuk IIId oraz Partyk Kozioł IIId. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

25 lutego 2016
 Podlaska Gimnazjada Strzelecka 
 4 medale drużynowe i 6 indywidualnych oraz 3 kwalifikacje drużynowe do etapu ogólnopolskiego w Podlaskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej zdobyli nasi uczniowie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna chłopców z karabinu, drugie wystrzelali pistoleciarze i pistoleciarki, a trzecie dziewczęta z karabinu (do srebra zabrakło jedynie 0,8 punktu). Indywidualnie najlepszy wynik osiągnęła Aleksandra Szutko - strzeliła 302,8 pkt. i zajęła pierwsze miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanął również Adrian Dederko, strzelający z karabinu, a jego kolega z klasy Piotr Brzęś zajął miejsce trzecie. Podobna sytuacja miała miejsce w strzelaniu z pistoletu dziewcząt - Pola Skrzymowska wystrzelała złoto, a Weronika Czerniawska brąz. W swojej konkurencji srebrny medal zdobył Kacper Rudziński. Gratulujemy!

23 i 26 lutego 2016
 Zajęcia profilaktyczne „Nikotyna - legalny narkotyk” 
 Uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania e-papierosów. Zajęcia prowadzone były przez pracownika Wydziału Profilaktyki Straży Miejskiej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu oraz rozmowy na temat zagrożeń - palenie to największe, możliwe do prewencji, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte.

26 luty 2016
 Zwycięstwo w wojewódzkiej gimnazjadzie w pływaniu! 
 Basen w Hajnówce gościł najlepszych pływaków województwa w Finale Gimnazjady Województwa Podlaskiego. W punktacji drużynowej gimnazjów dziewczęta z naszej szkoły zajęły I miejsce a chłopcy II miejsce.
Sztafety 4x50m - dziewczęta z PG 20 I miejsce, chłopcy z PG 20 III miejsce.
Najlepsze wyniki indywidualnie:
50m grzbietowym - Lisowska Wiktoria 2 m, Augustyniak Martyna 4 m, Przygoda Zuzanna 6 m, Markuszewski Kacper 5 m,
50m dowolnym - Bagińska Katarzyna 2 m, Olszańska Martyna 4 m, Uljanowski Gracjan 5 m,
50m klasycznym - Hajduk Anita 2 m, Szymborska Dominika 4 m, Szopa Oliwia 6 m,
50m motylkowym - Kruszewska Kaja 1 m, Malewicka Gabriela 2 m, Wałuszko Adrianna 5 m, Krzyżaniak Krystian 3 m.

Galeria zdjęć Styczeń - marzec 2016 w PG 20


 
marzec 2016

 2 marzec 2016
 Przedstawienie "Kot w butach" 
 Uczniowie klas Ia PG i Vb SP pod okiem nauczycieli z biblioteki zaprezentowali inscenizację bajki "Kot w butach". Wśród zaproszonych gości oprócz uczniów klas młodszych były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 28 i 29. Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało, gdyż było w nim dużo ruchu scenicznego, bardzo ładna oprawa muzyczna i gra aktorów. Można było podziwiać taniec i jazdę karety królewskiej. Przedstawienie zostało nagrodzone rzęsistymi brawami, a na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia z występującymi postaciami.

 7 marca 2016
 III Konkurs Ortografii Języka Niemieckiego 
 W naszej szkole odbyły się eliminacje do etapu finałowego III Konkursu Ortografii z Języka Niemieckiego dla uczniów szkół gimnazjalnych z województwa podlaskiego. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum w Zespole Szkół w Kleosinie, patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, zaś opiekę merytoryczną sprawuje Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim oraz sprawdzenie umiejętności pisania ze słuchu. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, jednak tylko najlepsi mogli zostać Szkolnymi Mistrzami Ortografii Niemieckiej. Z naszej szkoły do finału, który odbędzie się 01.04.2016 roku, zakwalifikowało się 4 uczniów: Joanna Adamczuk klasa IIId, Patryk Kozioł z IIId, Gabriela Malewicka z IIIc oraz Łukasz Czuba z IIIb. Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

8 marca 2016
 XVII Białostockie Forum Szkół „Być dla innych” 
 Uczennice kl. IIIa wraz z p. Markiem Tofiluk wzięły udział w XVII Białostockim Forum Szkół pt. „Być dla innych”. Uroczystej inauguracji forum dokonał Prezydent Miasta Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski. W programie znalazł się wykład o. Piotra Włodygi pt. „Być dla innych” oraz wystąpienia ks. dr. hab. Marka Ławreszuka i Magdaleny Kokrzewy-Kaliszuk.

15 marca 2016
 Dzień otwarty w Publicznym Gimnazjum nr 20 
 W dwa wtorki (1 i 15) marcowe gościliśmy wszystkich chętnych zainteresowanych nauką w naszym Zespole Szkół. Można było obejrzeć sale, poznać uczniów i nauczycieli, zobaczyć przykładowe zajęcia, zapoznać się z ofertą szkoły.

16 marca 2016
 "Czerwony Kapturek w Wielkim Mieście" 
 W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku odbyła się finałowa gala wojewódzkiego Konkursu recytatorsko-literacko-fotograficznego „Czerwony Kapturek w wielkim mieście” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Podlaskiego Kuratora Oświaty i Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
   W kategorii literackiej I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Paweł Maćkowiak z IIIb. Profesjonalne jury, w którego skład weszli nie tylko nauczyciele języka polskiego, ale również psycholog szkolny, doceniło oryginalny pomysł Pawła, by umysł bohaterki baśni ująć w metaforę wielkiego miasta. Fragment pracy: Wszystko co tu widzisz, to wielkie miasto, którego w żaden sposób nie jesteś w stanie przejść, czy zbadać, podobnie jak swojego umysłu. Za plecami masz dzielnicę swoich lęków, a zagłębiając się coraz bardziej napotkasz na labirynt myśli, aleję marzeń, poplątane uliczki pragnień, skwer refleksji z fontanną odczuć i pałac wspomnień, a most, który właśnie przekroczyłaś prowadzi nad strumieniem świadomości, który trochę dalej na wschód spływa wodospadem sumienia do morza podejmowanych decyzji. Serdeczne gratulacje!
   Opiekun Elżbieta Zawistowska

17 marca 2016
 Współpraca z Fundacją „Pomóż Im” 
 W ramach akcji „Pola Nadziei 2015/16” uczniowie SP 29 i PG 20 wykonali, na zajęciach wolontariatu, żonkile metodą orgiami. Zostały one przekazane do Fundacji i wykorzystane w kwestach na rzecz podopiecznych Fundacji. Przekazaliśmy też podopiecznym Hospicjum część środków uzyskanych w Wielkanocnej Akcji Charytatywnej.

17 marca
 Międzynarodowy Konkurs "Kangur matematyczny" 
Grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie "Kangur matematyczny". W kategorii Kadet przez 75 minut zmagali się z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę matematyczną. Wyróżnienie otrzymał uczeń z klasy 1 Stojak Jakub oraz uczeń z klasy 3 Roszkowski Mateusz. Serdecznie gratulujemy wyników.

18 marca 2016
 Konkurs Recytatorski "Anielskie strofy" 
 Uczniowie naszego gimnazjum: Julia Kobylińska IIb i Kamil Ciborowski IIIa brali udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim organizowanym przez PG nr 9 pt. "Anielskie strofy". Julia zdobyła III miejsce i tytuł "Anioła Recytacji” za interpretację wiersza Czesława Miłosza pt. "O aniołach".

19 marca 2016
 Poliglota 2016 
 W Społecznym Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku odbyły się eliminacje międzyszkolne konkursu językowego Poliglota 2016. Etap międzyszkolny składał się z testu wielokrotnego wyboru sprawdzającego wiadomości gramatyczno - leksykalne oraz realioznawcze z dwóch języków obcych. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów, którzy na etapie szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki (Joanna Adamczuk, Łukasz Czuba i Patryk Kozioł). Do finału kwalifikuje się tylko 10 uczniów gimnazjum województwa podlaskiego w kategorii angielsko - niemieckiej. Publiczne Gimnazjum nr 20 reprezentować będzie Joanna Adamczuk z klasy IIId, która osiągnęła wysoki wynik na etapie międzyszkolnym i znalazła się w "szczęśliwej dziesiątce". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

15 - 22 marca 2016
 Wielkanocna Akcja Charytatywna 
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pięknych ozdób świątecznych - kart, wiosennych aniołów, baranków, zdobionych jajek, kurczaczków, dziękujemy uczniom za dyżury przy stoisku w czasie wolnym od nauki oraz tym wszystkim, którzy kupili ozdoby. Aktywność Wasza sprawiła, że mogliśmy wesprzeć m. in. podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”. Dziękujemy.

21-22 marca 2016
 Lekcje biblioteczne popularyzujące niemieckojęzyczną literaturę dla dzieci 
 Aby zachęcić uczniów do czytania literatury oraz pokazać im, że warto uczyć się języka niemieckiego, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „Czytam, to co dobre”. Uczniowie klas 5 szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i nauczycielami języka niemieckiego z gimnazjum brali udział w zajęciach bibliotecznych, mających na celu promocję języka niemieckiego i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt realizowany jest przez nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Instytutem Goethe w Warszawie. Celem zajęć jest wspieranie kompetencji czytelniczych uczniów metodą zabawową, wykorzystując wybrane książki z niemieckojęzycznej literatury dziecięcej, które ukazały się w przekładzie na język polski. Uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę i mediotekę języka niemieckiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Zajęcia miały za zadanie przybliżyć młodzieży literaturę niemieckojęzyczną oraz kraj, tradycje i ciekawostki naszego zachodniego sąsiada.

31 marca 2016
 Ogólnopolska Gimnazjada Strzelecka 
Podczas najważniejszej w roku imprezy strzeleckiej drużyny karabinierów z naszej szkoły zajęły III miejsce w kategorii dziewcząt (Aleksandra Szutko, Agata Łudzicz, Zuzanna Piotrowska) i chłopców (Piotr Brzęś, Adrian Dederko, Dawid Waszkiewicz). Pistoleciarze zajęli miejsce IV wśród młodziczek (Weronika Czerniawska, Maja Majdaniuk, Pola Skrzymowska) i IV wśród młodzików (Patryk Kossakowski, Kacper Rudziński, Kacper Zaleski). Indywidualnie Adrian Dederko zdobył srebro a Aleksandra Szutko zajęła III miejsce. Ola zajęła również III miejsce w superfinale. Gratulacje!

Galeria zdjęć Styczeń - marzec 2016 w PG 20  


 
kwiecień 2016

 1 kwietnia 2016
 III Konkurs Ortografii Języka Niemieckiego - finał 
 W Zespole Szkół w Kleosinie odbył się finał Konkursu Ortografii Języka Niemieckiego. Konkurs został objęty patronatem Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Podlaskiego Kuratora Oświaty. W kursie wzięło udział 32 uczniów z podlaskich gimnazjów. Uczniowie mieli za zadanie uzupełnić prawidłowo tekst dyktanda, który był czytany trzykrotnie, 50 wyrazami. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów, którzy dostali się do finału: Gabriela Malewicka IIIc, Patryk Kozioł IIId, Joanna Adamczuk IIId oraz Łukasz Czuba IIIb.

1 kwietnia 2016
 Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego 
Aleksandra Szutko zdobyła złoto w konkurencji Karabin pneumatyczny 40 strzałów w Pucharze Marszałka Województwa Podlaskiego. W superfinale zajęła VI miejsce. Gratulujemy!

 6 kwietnia 2016
 Nagroda w konkursie piosenki 
 Katarzyna Bagińska Ic zajęła II miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Angielskiej pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

8 marca i 8 kwietnia 2016
 Zajęcia profilaktyczne „Alkohol - pomyśl, zanim będzie za późno” 
 W tych terminach odbyły się zajęcia profilaktyczne we współpracy ze Strażą Miejską, przeznaczone dla uczniów klas I. Im większe stężenie alkoholu we krwi, tym większe są rozmiary zaburzeń reagowania, myślenia i zachowania, które upośledzają sprawność człowieka i zdolność do racjonalnego postępowania. Uczniowie mieli okazję przekonać się o tym, wykonując czynności w alkogoglach. Rozmawiali o sytuacjach, w których picie alkoholu (przeznaczonego dla dorosłych) jest niedopuszczalne.

 9 kwietnia 2016
 Zawody pływackie w Alytusie 
 W międzynarodowych zawodach pływackich Dzukija Cup w Alytusie (basen 50m) wzięło udział 674 zawodników z Polski (Suwałki, Augustów, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Opole), Litwy, Białorusi i Rosji.
Uczniowie i absolwenci PG 20 w ZSS Nr 1 w Białymstoku, zawodnicy MKS Juvenii wystartowali kontrolnie na „długim basenie” z bardzo dobrymi efektami. Ich wyniki świadczą o tym, że praca treningowa przygotowująca ich do startów w Letnich Mistrzostwach Polski, które odbędą się w lipcu - idzie w dobrym kierunku. Podopieczni trenera Andrzeja Mackiewicza zdołali wywalczyć na tej imprezie 5 medali i kilka wysokich lokat w pierwszej 10. Oto wyniki:
Tomasz Bocheń (absolwent) - 100 motylkowym - I m-ce i 200 motylkowym - I m-ce,
Katarzyna Bagińska - 200 m zmiennym - I m-ce i 100 motylkowym - II m-ce,
Kaja Kruszewska - 100 motylkowym - II m-ce i 200 zmiennym - V m-ce,
Wiktoria Lisowska - 100 grzbietowym - IV m-ce i 200 zmiennym - VI m-ce,
Michał Grochowski - 200 klasycznym - VI m-ce,
Krystian Krzyżaniak - 200 klasycznym - VI m-ce,
Oliwia Szopa - 200 klasycznym - VI m-ce, 200 zmiennym - VIII m-ce,
Wiktoria Bienasz - 100 motylkowym - VII m-ce,
Paweł Królik (absolwent) - 100 motylkowym - VII m-ce.

12 kwietnia 2016
 Laureaci wojewódzkich konkursów 2015/2016 
 Laureatami z naszej szkoły tegorocznych Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych zostali:
język angielski - Adamczuk Joanna IIId, Chyży Jan IIIa, Marques Gabriel,
matematyka - Roszkowski Mateusz IIId,
biologia - Magdalena Malewicz IIId,
historia - Izabela Gryc IIIc,
fizyka - Sawicki Bartłomiej IIIb.
Finalistami zostali: z historii Kiryłowicz Przemysław IIIc, z języka niemieckiego Izabela Gryc IIIc. Gratulacje!

12 kwietnia 2016
 Koncert związany z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski 
W Operze i Filharmonii Podlaskiej przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, pracownicy oświaty oraz mieszkańcy Białegostoku uczestniczyli w uroczystej sesji i koncercie „Dziedzictwo Polski”. Były to kolejne wydarzenia związane z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgromadzeni obejrzeli żywy obraz inspirowany „Polonią” Antoniego Tańskiego z narracją prof. Piotra Damulewicza oraz wysłuchali wykładu pt. „Chrzest Polski” wygłoszonego przez prof. Jerzego Strzelczyka. Po sesji odbył się wyjątkowy koncert - oratorium „Dziedzictwo” - kompozycja Tadeusza Trojanowskiego, w którym uczestniczył Chór PG 20 obok innych chórów szkolnych zrzeszonych w projekcie „Rozśpiewany Białystok”, chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, chóru Politechniki Białostockiej, a także artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej (Małgorzata Trojanowska, Przemysław Kummer, Piotr Gryniewicki oraz dyrygent Wioletta Miłkowska).

12 kwietnia 2016
 Nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego 
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego "Memory Master". Wspaniałe wyniki, to efekt nauki w naszej szkole. Nagrodzeni: Laureatka II stopnia - Dominika Wojno Ia, Laureatki III stopnia - Julia Petelska IIc i Joanna Adamczuk IIId. Wyróżnieni - Dominika Dryl Id, Michał Sawicki Ic, Łukasz Jabłoński IIId i Julia Sobocińska IIIc.
   Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

13 kwietnia 2016
 Gimnazjady Miasta Białegostoku w siatkówce 
W finałach miejskich gimnazjady w piłce siatkowej reprezentacje naszego gimnazjum zajęły wysokie miejsca.
Dziewczęta sklasyfikowano na IV miejscu (finał 22 marca 2016), a chłopcy wywalczyli II miejsce (finał 13 kwietnia 2016).

15 kwietnia 2016
 Nagroda specjalna w konkursie fotograficznym 
Agata Jurewicz IIa zdobyła nagrodę specjalną w miejskim konkursie fotograficznym pod hasłem „Portret z książką”. Organizatorem konkursu był Zarząd Oddziału ZNP w Białymstoku Oddziałowa Sekcja Bibliotekarska, a uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w Publicznym Gimnazjum Nr 15 w Białymstoku. Gratulacje!

22-23 kwietnia 2016
 Zawody o Puchar Burmistrza Augustowa 
Pływacy białostockiej Juvenii, startowali w Wielobóju Pływackim O Puchar Burmistrza Augustowa. Absolwenci i uczniowie ZSS Nr 1 w Białymstoku po raz kolejny pokazali, że potrafią zdobywać medale. Po dwudniowych startach młodzież wróciła z zawodów z 80 medalami (29 złotych, 25 srebrnych, 26 brązowych) – 74 indywidualnych i 6 w sztafetach, oraz z wysokimi lokatami w punktacji wielobojowej.
W rywalizacji 15-latków świetnie wypadła Martyna Augustyniak IIc, która zdobyła cztery medale. Dwa puchary dołożyła Dominika Chańko IIc. Wśród 14-latków brylowała Katarzyna Bagińska Ic - sześć medali. Trzy medale przypadły Wiktorii Bienasz Ic, a po dwa dołożyli: Oliwia Szopa Ic i Michał Grochowski Ic.
          Trenerzy ZSS nr 1 w Białymstoku i MKS Juvenia Białystok

25 kwietnia 2016
 Wizyta Księdza Arcybiskupa 
 W naszej szkole gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego. Było to wielkie wydarzenie, więc uczniowie, rodzice i nauczyciele tłumnie na nie przybyli. Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska z Wicedyrektorami Ireną Boreczko-Aksiucik i Franciszkiem Bolestą powitali Ks. Arcybiskupa oraz zaprosili na spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Szpaler zuchów ustawiony wzdłuż korytarza powitał Dostojnego Gościa. Uroczystość rozpoczęła się pieśnią „Oto jest dzień” odśpiewaną przez uczniów naszej szkoły. Następnie dzieci klas I-III powitały Jego Ekscelencję, a gimnazjaliści zaprosili do obejrzenia części artystycznej. Rok 2016 jest rokiem bardzo bogatym w wydarzenia - przeżywamy 1050 -lecie chrztu Polski, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego, bł. ks. Michał Sopoćko został ogłoszony patronem Białegostoku, a w czasie wakacji odbędą się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Tej właśnie tematyce został poświęcony montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 pod kierunkiem katechetów.
Po części artystycznej Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup wygłosił słowo skierowane do wszystkich obecnych oraz udzielił błogosławieństwa. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą. Następnie Ks. Arcybiskup udał się na spotkanie z nauczycielami, rodzicami i pracownikami szkoły. Na koniec Jego Ekscelencję uroczyście pożegnano. W sercach wszystkich pozostał niezapomniany ślad po tej wizycie.
           Katecheci

27 kwiecień 2016
 Finał Wojewódzkiego Konkursu dla Gimnazjalistów Poliglota 2016 
 Uczennica klasy IIId Joanna Adamczuk zakwalifikowała się do finału Wojewódzkiego Konkursu dla Gimnazjalistów Poliglota 2016 organizowanego przez Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. 27 kwietnia odbył się finał konkursu, czyli test w dwóch językach obcych: angielskim i niemieckim, a potem egzamin ustny z obu języków.
Asia został finalistką konkursu i otrzymała dyplom oraz nagrody książkowe i zniżkę do szkoły językowej na kurs dowolnego języka obcego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

kwiecień 2016
 Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA 
W kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA przeprowadzany w formie testu jednokrotnego wyboru. 23 uczniów z naszej szkoły zmagało sie z zadaniami matematycznymi. Tytuł laureata, pierwsze miejsce oraz nagrodę książkową otrzymał Mateusz Roszkowski IIId (opiekun M. Górska). Dyplom wyróżnienia, siódme miejsce otrzymała Maja Majdaniuk IIc (opiekun J.Biedrycka). Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. Serdecznie wszystkim gratulujemy.
     Nauczyciele matematyki:)

29 kwietnia 2016
 Apel z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja 
 Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowały klasy Ia (wych. H. Włostowska) oraz Ib (wych. I. Lipska).
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu głos zabrała Pani Dyrektor. Następnie wypowiedzieli się zaproszeni Patroni szkoły - Synowie Pułku. Później uczniowie przedstawili część artystyczną.
"Uczniowie byli ubrani za galowo, z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami na piersi. Scena rozgrywała się przy stole zasłanym białym obrusem, przy którym siedziała cała rodzina. Dziadkowie oraz rodzice opowiadali dzieciom, co działo się 225 lat temu, kiedy to król Stanisław August Poniatowski uchwalił pierwszą taką konstytucję w Europie. Wokół uczniów umieszczone były polskie flagi. Gdy rozbrzmiały dźwięki „Roty” wszyscy - także publiczność - wstali i zaśpiewali. Na koniec uczniowie wyrecytowali piękne wiersze."
       ZD

Galeria zdjęć Kwiecień 2016 w PG 20  


 
maj 2016

 5 maja 2016
 II Bieg Pamięci Narodowej w ramach projektu "Trzymaj Formę" 
 Wyniki sztafet II Biegu Pamięci Narodowej w ramach projektu "Trzymaj Formę" zorganizowanego w naszej szkole:
  I miejsce - IIId w składzie: Michał Beczko, Adrian Lupa, Dawid Dmitruk, Jakub Korotkich,
 II miejsce - IIa w składzie: Michał Hołubowicz, Damian Bukacz, Julian Woźniak, Kacper Bałtyk,
III miejsce - Ic w składzie: Natalia Nosorowska, Emilia Jurciak, Damian Protasiewicz, Piotr Mazur.

10 maja 2016
 Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych 
 Tego dnia odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas III - gościliśmy pracowników PPP nr 2, którzy omówili wyniki testów zdolności poznawczych dziecka zainteresowanym rodzicom, pomogli również zaplanować drogę kształcenia po ukończeniu gimnazjum. Rodzice zostali zapoznani z zasadami elektronicznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i rozmawiali o wadze obecnych wyborów dla dalszych decyzji zawodowych dziecka.

11 - 12 maja 2016
 Udział uczniów klas III w Projekcie „Wyjazdy zawodoznawcze do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku” – II edycja 
 W ramach Projektu uczniowie klas III zwiedzili siedzibę Polskiego Radia Białystok (11 maja) i zapoznali się z pracą na różnych stanowiskach. Uczestniczyli w audycji na żywo na temat dbałości o środowisko – wyrazili swoje zdanie na temat śmiecenia, także w kontekście kształtowania postaw w rodzinie. Wzięli także udział w nagraniu - dyskutowali na temat tolerancji. Brak tolerancji, według nich, dotyczy w dużej mierze stosunku do tego, co nieznane, odmienne, inne, nieoswojone. Poznanie kształtuje postawę tolerancji, szacunku, życzliwości.
Wycieczka do Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego (12 maja), wysłuchanie informacji na temat możliwości wykorzystania Drukarek 3D i obejrzenie laboratorium Firmy ChM, producenta specjalistycznych implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, wywarło na uczniach duże wrażenie. Mieli oni możliwość poznania ścieżek zawodowych i zweryfikowania swoich planów zawodowych.

6 - 19 maja 2016
 Zajęcia na temat cyberprzemocy 
 W dniach 6, 16 i 19 maja uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Pracownika Ośrodka Profilaktyki ETAP. Cyberprzemoc to przemoc z użyciem mediów elektronicznych - Internetu i telefonów komórkowych, a jej objawy to głównie robienie zdjęć i rejestrowanie filmów bez zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie zdjęć lub tekstów, które kogoś ośmieszają, obrażają, czy wreszcie podszywanie się pod kogoś w sieci. Takie zachowania niekiedy wyglądają niewinnie - potrafią jednak wyrządzić bardzo dużą krzywdę. Zajęcia mają za zadanie uświadomić to młodym ludziom.

16 maja 2016
 Wyniki Konkursu "Matematyka w obiektywie" 
Uczennice naszego gimnazjum zajęły czołowe miejsca w VI edycji konkursu matematyczno-fotograficznego "Matematyka w obiektywie" organizowanego przez Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.
W kategorii Szkoły gimnazjalne laureatkami zostały:
I miejsce - Aleksandra Gortat IIIa za pracę "Nieskończoność odbić nieskończoności",
II miejsce - Aleksandra Koźluk IIIa za pracę "Ośmiokątna spirala",
III miejsce - Natalia Karetko Ia za pracę "Kąt rozwarty".
Wyróżnienia otrzymały:
Aleksandra Bazyluk IIIa praca "Nierówność ostra" i Natalia Karetko Ia praca "Niewiadoma". Serdecznie gratulujemy

18 maja 2016
 Zajęcia z profilaktyki uzależnień 
Tego dnia uczniowie klas III uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych na temat alkoholu. Zajęcia prowadzone były przez pracownika Ośrodka Profilaktyki i Terapii ETAP. Uczniowie poznali najważniejsze informacje i fakty związane z używaniem alkoholu. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom drogi do uzależnienia, a w efekcie do nieuchronnej destrukcji wszystkich aspektów życia.

18 maja 2016
 Koncert Pieśni Religijnej 
 Chóry zrzeszone w projekcie edukacyjno – artystycznym „Rozśpiewany Białystok” uczestniczyły w Koncercie Pieśni Religijnej w ramach XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który miał miejsce w Kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza. Chóry PG 7 i PG 20 wykonały dwa utwory pod dyrekcją p. Joanny Selwesiuk.

20 maja 2016
 Wycieczka na Litwę 
Uczniowie klas: 1a, 1b i 1d pod okiem p. Hanny Włostowskiej, p. Jolanty Kiercul oraz p. wicedyrektor Ireny Boreczko-Aksiucik pojechali na dwudniową wycieczkę na Litwę.
"Pierwszym punktem wycieczki był Aquapark w Druskiennikach. Czas mogliśmy spędzić na wielu basenach oraz różnych zjeżdżalniach wodnych. Następnie dojechaliśmy do Trok, aby zwiedzić zamek znajdujący się na jeziorze Galwe. Później mogliśmy pójść na krótki spacer, w trakcie którego podziwialiśmy przepiękne widoki starej budowli. Mieliśmy okazję spróbować regionalnych dań litewskich. Były to m.in. kibiny, czyli pierogi drożdżowe nadziewane mięsem, które wszystkim bardzo smakowały. Po obiedzie pojechaliśmy do hotelu Ecotel, w którym nocowaliśmy.
Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż. Towarzyszyła nam pani przewodnik, dzięki której dowiedzieliśmy się wszystkiego, co dotyczy zwiedzanych przez nas miejsc. Jako pierwsze odwiedziliśmy Trzy Krzyże Wiwulskiego, mieszczące się na wzgórzu, na którym znajdował się punkt widokowy. Później zwiedziliśmy kościół św. Piotra i Pawła. Następnie pojechaliśmy do centrum Wilna, gdzie zobaczyliśmy m.in. miejsce pochowania serca Józefa Piłsudzkiego, pałac prezydencki, plac ratuszowy, pomnik Adama Mickiewicza, kościoły św. Anny, św. Kazimierza oraz cerkiew Ducha Świętego. Głównym punktem zwiedzania była Ostra Brama i znajdująca się obok niej Kaplica Matki Bożej Miłosierdzia. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na krótką chwilę w Augustowie. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących Litwy i na pewno chętnie pojechalibyśmy tam jeszcze raz".
      DW

21 maja 2016
 Pływacka sobota - 14 medali przywiezionych z zawodów 
 W sobotę 21 maja 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku ponownie wystartowali z sukcesami na zawodach. W Michałowie odbyły się Ogólnopolskie Drużynowe Zawody Dzieci 10-11 letnich w pływaniu, w których uczestniczyli młodsi uczniowie klas IV i V. Dla „maluchów” był to najważniejszy start w sezonie.
 W Warszawie natomiast w tym samym czasie wystartowali uczniowie klas V, VI i I gimnazjum w zawodach z cyklu Od Młodzika do Olimpijczyka. Dla uczniów klasy V start w Warszawie był pierwszym w ich „karierze” startem na długim (50 m) basenie. Zawodnicy MKS Juvenii przywieźli ze startów 14 medali i wysokie lokaty z nowymi rekordami życiowymi. Wyniki Warszawa (dekorowanych było pierwszych 6 miejsc):
Grochowski Michał 1c - V na 100 m st klasycznym,
Szopa Oliwia 1c - V na 100 m st klasycznym,
Bienasz Wiktoria 1c - VI na 100 m st klasycznym, V na 100 m st motylkowym,
Przygoda Zuzanna 1c - V na 200 m st zmiennym.
    Trenerzy ZSS nr 1 im Synów Pułku i MKS Juvenia Białystok

20-22 maja 2016
 Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego 
W Wrocławiu rozegrano zawody o Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Najlepiej spisała się Ola Szutko, która poprawiając swoją życiówkę wygrała konkurencję ksp 3x20, w leżaku była druga, a w pneumatyku czwarta. Równie wspaniale strzelał nasz absolwent Kacper Jurasz, który wygrał pistolet szybkostrzelny, był drugi w pistolecie sportowym i trzeci w pneumatycznym. Gratulujemy!

27-29 maja 2016
 Otwarte Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie młodzików i juniorów młodszych 
W Tarnowie nasi uczniowie zdobyli cztery medale: Aleksandra Szutko – złoto w Ksp 3x20 (trzy postawy) i srebro Ksp 60 leżąc, Adrian Dederko – srebro w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i Natalia Nosorowska – srebro w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. Dobrze strzelał równiez Kacper Rudziński, uzyskując IV i V miejsce w konkurencjach pistoletowych. Gratulujemy!

Galeria zdjęć Kwiecień - maj 2016 w PG 20  
 
czerwiec 2016

 1 czerwca 2016
 Dzień Dziecka i Sportu 
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach i rozgrywkach sportowych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka i sportu w naszej szkole. Porywalizować można było wykonując skłony "brzuszki" (I - Majdaniuk Maja 2c, Kwiatkowski Paweł 1c, II - Zaleski Kacper 2c, Matulewicz Adrian 1a, Król Michał 1d), pompki (I - Majdaniuk Ewa 2c, Majdaniuk Maja 2c i Zaleski Kacper 2c), skacząc w dal (I - Kwiatkowski Paweł 1c, II - Mazur Piotr 1c), rzucając piłką lekarską (I - Król Michał 1d, II - Mazur Piotr 1c a wśród dziewcząt I - Szczygielska Natalia 1d), rzucając "osobiste" piłką do kosza (I - Markuszewski Kacper IIc, II - Borys Łukasz 1d), skacząc w workach na czas. Zawody drużynowe - wyścigi rzędów (wygrała Ic), gra w ringo czy przeciąganie liny. Reprezentacja I klas gimnazjum zagrała mecz w piłkę nożną z reprezentacją SP 29 (gimnazjaliści wygrali tylko jedną bramką).
Niektóre klasy gimnazjum wzięły udział w I Grze Szkolnej. Uczestnicy przechodzili ścieżkę zadań edukacyjnych, zagadek, rebusów związaną z różnymi przedmiotami szkolnymi t.j. język polski, matematyka, przyroda, język angielski, historia, nauka posługiwania się słownikami.

1 czerwca
 Loteria fantowa z okazji Dnia Dziecka 
Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali loterię fantową na Dzień Dziecka – zgromadzili drobiazgi, przygotowali "złote myśli" na ten dobry dzień. Cieszyli się z radości uczniów szkoły podstawowej, którzy chętnie korzystali z tej formy zabawy.

 31 maja - 3 czerwca 2016
 Wycieczka Wrocław - Karpacz - Szklarska Poręba - Książ  
Wycieczkę zaplanowaliśmy w kierunku Dolnego Śląska, aby poznać ciekawe miejsca tego regionu, a szczególnie Karkonoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy to grupa uczniów z klasy IIId, IIIc i IIa oraz opiekunowie: p. Alina Skowrońska, p. Halina Surynowicz i p. Tomasz Włodarczyk.
Wyruszyliśmy spod szkoły wczesnym rankiem. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Wrocławia. Spacerowaliśmy wraz z przewodnikiem najciekawszymi zakątkami tego pięknego miasta. Widzieliśmy m.in. Stare Miasto, Rynek, Katedrę na Ostrowie Tumskim oraz kryjące się w uliczkach i zaułkach krasnale.
Już drugiego dnia czekało nas największe wyzwanie – zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy. Na początek szliśmy ulicami Karpacza a strome podejścia już zapowiadały jaki wysiłek nas czeka przy pokonywaniu liczącej kilkanaście kilometrów trasy wiodącej na Śnieżkę. Przed wejściem do Karkonoskiego PN zwiedziliśmy kościół Wang, zbudowany w XII wieku w Norwegii a przywieziony w Karkonosze w 1842 roku. Konstrukcję wykonano bez użycia gwoździ. Po chwili odpoczynku wkroczyliśmy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Po przejściu około 2 km doszliśmy do Starej Polany. Towarzyszył nam rozpościerający się wspaniały obraz Karkonoszy, z wyróżniającym się masywem Śnieżki. Dalej szliśmy leśną ścieżką, potykając się o trochę o głazy i kamienie. Mijaliśmy jeszcze potok, zarośla kosodrzewiny i głazy narzutowe. Następnie naszym oczom ukazał się przepiękny widok: kocioł ze żlebami, liczne strugi wody wypływające wprost ze źródeł i spływające po skałach, a na dole górski staw - Kocioł Małego Stawu. Chwila odpoczynku w schronisku Samotnia i wspinaliśmy się do góry ścieżką przypominającą schody, którą doszliśmy do schroniska Strzecha Akademicka i Polany Złotówka, dalej znowu wspinaliśmy się kamienną drogą.
Przeszliśmy przez Kocioł Białego Jaru i weszliśmy na Równię pod Śnieżką, dochodząc do schroniska Śląski Dom. Idąc oglądaliśmy zarośla kosodrzewiny a przed nami wyrósł wyraźnie widoczny szczyt Śnieżki. Dalej poszliśmy do góry stromym podejściem prowadzącym na szczyt. Był to naprawdę duży wysiłek! Mimo to niektórzy znaleźli siły, aby biec ostatni odcinek, wyścigując się kto pierwszy zdobędzie Śnieżkę! Trudy wejścia wynagrodził nam wspaniały widok jaki mogliśmy oglądać ze szczytu. Panorama polskich i czeskich Karkonoszy z 1602 m n.p.m. robi wrażenie. W drodze powrotnej podziwialiśmy malownicze krajobrazy zjeżdżając kolejką do Karpacza.
Kolejny dzień wycieczki to wspinaczka na wysokość 627 m n.p.m., na wzgórze Chojnik. Zwiedzaliśmy Zamek Chojnik, wysłuchaliśmy legend m. in. o Kunegundzie i weszliśmy na wieżę, skąd widać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Tego dnia spacerowaliśmy też po Szklarskiej Porębie, dotarliśmy nad Wodospad Szklarka. Wracając do Karpacza obejrzeliśmy piękną kolekcję minerałów w Muzeum Ziemi.
Czwartego dnia zwiedziliśmy zamek Książ. Jest to jeden z największych zamków w Europie, trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Zbudowany został na urwistym, skalnym cyplu w XIII wieku. Położony w malowniczym terenie, otoczony głęboką kotliną porośniętą lasami, zwany był „zamkiem z bajki”. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń, charakteryzuje się różnymi stylami architektury. Zamek swoją wielkością, wyposażeniem oraz historią wywarł na nas duże wrażenie. Do Białegostoku wróciliśmy późnym wieczorem, zadowoleni, pełni nowych wrażeń i satysfakcji ze zdobycia najwyższego szczytu Sudetów. Długo będziemy mieć w pamięci przepiękne widoki, jakie mieliśmy okazję zobaczyć.

Galeria zdjęć z wycieczki  

 6 czerwca 2016
 Sukces w konkursie "Nasz czysty Białystok" 
 W VI edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno - Fotograficznego: "Nasz czysty Białystok" pod hasłem: "Białystok, zielony raj - koniecznie o niego dbaj" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku (org. Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego, Stowarzyszenie „Nasze Dojlidy”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku) w kategorii fotografia jury przyznało II miejsce Julii Petelskiej 2c z naszego gimnazjum, a jedno z wyróżnień przypadło Julii Kiersnowskiej 2b (opiekun T.Włodarczyk).

9 czerwca 2016
 Zajęcia z doradcami z CKU LCDZ 
Uczniowie klas II uczestniczyli w zajęciach "Poznaję świat zawodów i ścieżki edukacyjne". Zajęcia są formą przygotowania do świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, podejmowanych po ukończeniu klasy III.

11 czerwca 2016
 Medalowy weekend białostockich pływaków 
Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku uczestniczyli w zawodach pływackich w Suwałkach. W piątek w godzinach porannych startowali starsi zawodnicy MKS Juvenia, uczniowie gimnazjum w ZSS Nr 1 oraz absolwenci ZSS Nr 1 w zawodach o Puchar Dyrektora OSiR w Suwałkach, a od popołudnia w piątek do soboty startowali młodsi uczniowie w II Rundzie Ogólnopolskich Zawodów Młodzików 12 letnich.
Po raz kolejny nasi pływacy nie wrócili z pustymi rękoma. W sumie zdobyli 48 medali (11 złotych, 21 srebrnych, 16 brązowych). Starsi zawodnicy przywieźli ze sobą 27 medali - 25 indywidualnych i 2 za sztafety (8 złotych, 10 srebrnych, 9 brązowych).
 Wyniki medalowe o Puchar Dyrektora OSiR w Suwałkach:
Zuzanna Przygoda - 1 na 100 m klasycznym, 3 na 50 m grzbietowym,
Adrianna Wałuszko - 1 na 50 m grzbietowym, 2 na 100 m klasycznym, 2 na 50 m dowolnym,
Oliwia Szopa - 2 na 200 m dowolnym, 3 na 50 m dowolnym,
Wiktoria Bienasz - 3 na 200 m dowolnym,
Wiktoria Lisowska - 1 na 50 m grzbietowym, 1 na 400 m zmiennym,
Szymborska Patrycja - 3 na 50 m dowolnym,
Izabela Gryc - 3 na 50 m dowolnym,
Szymon Duchnowski - 2 na 400 m zmiennym,
Krystian Krzyżaniak - 2 na 400 m zmiennym,
Sztafeta 4x50 m dowolnym dziewcząt - 2 m-ce (Szymborska, Mońko, Wałuszko, Korolczuk),
Sztafeta 4x50 m dowolnym chłopców - 3 m-ce (Kwiatkowski, Krzyżaniak, Piechowski, Bocheń).
     Trenerzy MKS Juvenia Białystok i ZSS nr 1

15 czerwca 2016
 Podsumowanie Akcji Zbiórki Baterii "Działaj czysto!" 
W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie XI edycji EKOKONKURSU "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" organizowanego przez Urząd Miejski. Jak co roku nasza szkoła brała aktywny udział odnosząc sukces. W kategorii EKOSZKOŁY zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca - I Publiczne Gimnajum nr 20 (910kg) i II Szkoła Podstawowa nr 29 (640kg).
W kategorii EKOUCZEŃ - na III miejscu znalazła się Julia Korolczuk SP 29, na V Anita Sulik PG 20, na VI Patrycja Rydzewska SP 29. Serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział i opiekunom!

21 czerwca 2016
 Nagrody w konkursie "Odkrywamy tajemnice płazów i gadów" 
W Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego "Odkrywamy tajemnice płazów i gadów" organizowanego przez Urząd Miejski w Białymstoku. Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok oraz wsparciem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
Fotografie uczennic naszego gimnazjum zajęły czołowe miejsca: II miejsce - Emilia Lubecka Ia, III miejsce - Agata Jurewicz IIa. Wśród najciekawszych opisów zdjęć komisja konkursowa wyróżniła tekst Emilii Lubeckiej Ia (opiekun Tomasz Włodarczyk).

Galeria zdjęć Czerwiec 2016 w PG 20  


22 czerwca 2016
 Wyniki egzaminów gimnazjalnych 
Wyniki egzaminów gimnazjalnych 2016 naszych uczniów pokazują, że jak zwykle mamy wysoki poziom (w porównaniu do średniej województwa czy krajowej od kilku do nawet prawie dwudziestu punktów procentowych więcej)

  Średnia
Polska
Średnia
woj. podlaskie
 PG 20  
j. polski 69 68 73,5
historia i WOS 56 56 61,0
matematyka 49 49 61,9
przyrodnicze 51 52 59,2
j. ang podst 64 66 81,6
j. ang rozsz 45 45 61,4
j. niem podst 57 56 70,8